Obsah článku
Pokud si u svého dítěte všimnete suchých, popraskaných rtů, nebudete muset mít nějaké velké obavy, protože se jedná o docela běžný a častý problém.
Měli byste však však začít řešit popraskané rty svého dítěte co nejrychleji, protože popraskané rty mohou negativně ovlivnit krmení a spánek. A to jistě nechcete. Vše také někdy může vést k vážným infekcím nebo dokonce být (v ojedinělých případech) známkou život ohrožujícího stavu.
Ve většině případů však můžete popraskané rty novorozence vyléčit pomocí přírodních prostředků doma už za několik dní. A my vám povíme jak.
Proč jsou rty vašeho novorozence popraskané?
Když se rty vašeho novorozeného dítěte štípají a bolí, může být příčinou celá řada problémů.
Může se to stát kvůli zvyku lízat si rty. Častými příčinami jsou také dehydratace a suché počasí. Někdy mohou popraskané rty poukazovat na nějaký problémový zdravotní stav. Suchá zima, horké letní měsíce nebo přílišné vystavení větru mohou způsobit ztrátu vlhkosti rtů. Můžete také sledovat své dítě a všimnout si, zda dýchá ústy, což může snadno způsobit popraskané rty.
Jak zjistit, zda váš novorozenec trpí dehydratací
Pokud jsou rty vašeho novorozence stále suché, sledujte známky dehydratace. K tomu dochází, když tělo ztrácí vodu a živiny tak rychle, že nemůže udržet běžnou funkci. Příznaky dehydratace u dětí zahrnují tyto ukazatele:
- suchý jazyk a suché rty
- při pláči dítě nemá žádné slzy
- méně než šest mokrých plen u kojence denně
- propadlé měkké místo na hlavě kojence
- propadlé oči
- suchá a vrásčitá kůže
- hluboké, rychlé dýchání
- chladné končetiny – ruce a nohy
Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, měli byste určitě zavolat lékaře svého dítěte.
Co když má vaše miminko chronicky popraskané rty?
Popraskané rty, které se dlouho nelepší, nebo které vydrží týdny nebo déle, mohou být ve vzácných případech známkou dalšího zdravotního problému.
Třeba nedostatky některých vitamínů mohou způsobit suché a odlupující se rty. Ale také konzumace přílišného množství určitých vitamínů, jako je vitamin A.
Dalším vážným zdravotním problémem, na který si musíte dát pozor, je Kawasakiho choroba, což je vzácný stav, který se vyskytuje u dětí a znamená zánět krevních cév.
Kawasakiho choroba se vyskytuje častěji u chlapců než u dívek a většina dětí je mladší než pět let, když ji dostanou. Popraskané rty jsou jen jedním znakem této nemoci. Postižené děti mají vždy horečku a obecně vypadají nemocně. Následují příznaky této poruchy, která není dobře známa:
- horečka, která trvá pět nebo více dní
- vyrážka, často horší v oblasti rozkroku
- červené, krvavě podlité oči, bez slz nebo tvorby krust
- jasně červené, oteklé, popraskané rty
- „jahodový“ jazyk, který se objevuje s lesklými jasně červenými skvrnami po odlupování vrchního povlaku
- oteklé ruce a nohy a zarudnutí dlaní a chodidel
- oteklé lymfatické uzliny na krku
Pokud máte podezření, že váš novorozenec může mít Kawasakiho chorobu, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Většina příznaků je dočasných a většina dětí se zcela uzdraví, ale tato nemoc může ovlivnit srdce a cévy, proto je důležité poradit se s lékařem.
Jak léčit popraskané rty u novorozenců
Máme pro vás pár rad:
1. Zkuste mateřské mléko
Nejlepší a nejpřirozenější věcí, kterou můžete udělat pro ošetření suchých rtů novorozence, je nanesení mateřského mléka čistými prsty.
Sponzorováno
Mléko úplně neotírejte, měli byste nechat suché rty trochu mokré. Mateřské mléko uzdraví pokožku a ochrání vaše dítě před bakteriemi. V některých případech možná kojence dostatečně nekojíte. Podle některých odhadů a studií většina novorozenců potřebuje 8 až 12 krmení denně, což je asi jedno krmení každé 2 až 3 hodiny.
2. Přírodní olej (top kvalita)
Můžete také použít přírodní, organický balzám na rty nebo krém na bradavky na rty novorozence, aby byly hydratované. Nebo můžete použít kokosový olej, který obsahuje kyselinu laurovou, látku také obsaženou v mateřském mléce.
Přírodní oleje, jako je olivový olej a kokosový olej, mají zvlhčující vlastnosti. Nanesení velmi malého množství jednoho z těchto olejů na rty novorozence může zjemnit pokožku a snížit suchost. Kosmetická vazelína může pomoci zadržet vlhkost. Nanesení tenké vrstvy vazelíny před spaním ochrání rty před slintáním, které by je mohlo přes noc vysušit. Lidé by měli vazelínu používat opatrně, protože pokud dítě polkne, může způsobit průjem, bolesti žaludku nebo kašel.
3. Lanolin
Někteří pediatři také doporučují lanolinový krém pro novorozence s popraskanými rty. Lanolin je voskovitá látka, která se přirozeně vyskytuje na ovčí vlně (a chrání ji). Před použitím nové látky u novorozence se ale vždy raději poraďte s lékařem, abyste se ujistili, že je pro vaše dítě bezpečná.
4. Balzám na rty (ale ne ten pro dospělé)
Měli byste se vyhnout používání balzámů na rty pro dospělé u novorozenců a používat pouze výrobky, které prošly bezpečnostními testy pro kojence. Balzámy na rty, které jsou vhodné pro kojence a kojence, obvykle obsahují přírodní přísady a neměly by obsahovat stejné chemikálie jako balzámy na rty pro dospělé.
5. Kvalitní ochrana před nepříznivým počasím
Extrémy počasí mohou rychle způsobit vyschnutí citlivých rtů novorozence. Vítr, chlad a slunce mohou způsobit suché nebo popraskané rty. Ochrana kůže novorozence před nepříznivým počasím, včetně vysokých a nízkých teplot, může pomoci udržet popraskané rty na uzdě.
Před odchodem ven zkuste nanést vrstvu balzámu na rty, který je bezpečný pro dítě, aby chránil rty novorozence, zejména pokud je den neobvykle horký, chladný nebo větrný.
6. Použijte doma zvlhčovač
Udržování vlhkého vzduchu může pomoci zabránit vysušení pokožky novorozence. Zvlhčovač vzduchu pomůže zvýšit hladinu vlhkosti ve vzduchu a jeho použití v dětském pokoji může pomoci udržet pokožku a rty hydratované.
7. Krmte kojence pravidelněji
Novorozenci se mohou rychle dehydratovat, pokud se nekrmí v pravidelných intervalech, a popraskané rty mohou být známkou dehydratace u dítěte, které se špatně krmí nebo je nemocné nebo zvrací.
Každé dítě má jiný plán krmení. Během prvních několika týdnů až měsíců života budou kojení kojenci obvykle chtít mléko každé 1–3 hodiny, neboli zhruba osmkrát až 12krát během 24 hodin. Pokud se zdá, že dítě s popraskanými rty jí méně než obvykle nebo má méně mokrých plen, může být dehydratováno. Pokud máte podezření, že je její dítě dehydratováno, měli byste raději okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Před použitím nového přípravku u novorozence by se lidé měli vždy promluvit se svým lékařem nebo pediatrem o možných rizicích.
Sponzorováno
A co vy? Jak popraskané rty kojencům léčíte vy? Budeme moc rádi za komentáře.
Další zajímavé články o rtech a kojencích
- Jak na suché rty?
- Jak na popraskané rty? Poradíme vám…
- Co mohou vaše rty říkat o vašem zdraví?
- Jaký použít olej na kojence a novorozence?
- Jaký použít olej na kojence a novorozence?
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krásné a zdravé rty, Zdravé miminko
Přečtěte si také naše další články