Sponzorováno

ZÁNĚT SEDACÍHO NERVU neboli ISCHIAS 4.55/5 (47)

bolest zad, ischiasO takzvaném „houseru“ neboli ischiasu slyšel snad alespoň jednou v životě již každý z nás. Ale o co přesně se jedná? Důležitou roli v tomto onemocnění hraje právě sedací nerv.

Co je to sedací nerv?

Nervus ischiadicus neboli sedací nerv je jedním z největších a nejsilnějších míšních nervů, který inervuje převážnou část dolních končetin. Tento nesmírně důležitý nerv vystupuje ze spodní části bederní páteře a křížové kosti. O jeho funkci se většinou dozvíme až ve chvíli, kdy začneme pociťovat náhlou bolest v dolních končetinách. Je to proto, že i tento orgán stejně jako každý jiný ohrožují zánětlivá onemocnění, ke kterým může docházet vlivem nejrůznějších změn anatomických struktur např. při velmi známém vyhřeznutí meziobratlové ploténky.

Potíže se sedacím nervem

Každého z nás již určitě někdy bolela záda například v důsledku dlouhého sezení nebo vykonávání nějaké činnosti, která jednostranně zatěžuje zádové svalstvo. Ne s každou bolestí je však třeba nutně pospíchat k lékaři. Potíže se sedacím nervem a následné úporné bolesti však mohou postihnout každého z nás a ty nás rozhodně nenechají chladnými a lékařskou péči vyžadují.
Nejde však o žádnou náhlou záležitost. Veškeré komplikace, které nás v konečném důsledku trápí, vznikají postupně a mají určitá stádia, která spolu na první pohled vůbec nesouvisí. Přestože se jedná nerv vystupující v bederní oblasti, na potíže s ním si zaděláváme již v oblasti krční páteře. Pokud máme problémy s touto oblastí a místo řešení se s nimi naučíme žít, zaděláváme si na malér.

Zánět sedacího nervu

Zánět sedacího nervu lidově známé spíše jako Ischias je velmi, velmi bolestivé a nepříjemné onemocnění, které může mít více příčin. Nejčastěji však za jeho vznik může nepřiměřené dráždění a utlačování samotného kořene sedacího nervu, který se nachází blízko páteře. Za toto dráždění může například již zmiňovaná vyhřeznutá meziobratlová ploténka.

Další příčiny vzniku zánětu

I když zrovna netrpíte žádnými vleklými problémy se zády, ani vám se toto onemocnění nemusí vyhnout. Zánět totiž může vzniknout také při prudkém a neopatrném pohybu, například když se velmi prudce otočíme nebo se snažíme zvednout něco velmi těžkého. Mezi další příčiny také patří celkově špatné držení těla, v dnešní době častý sedavý způsob života, špatná poloha při spaní, nedostatek pohybu, či naopak nepřiměřená fyzická zátěž. Nerv může být také utlačen dlouhodobě křečovitě staženými zádovými svaly. Ischias se nevyhýbá ani budoucím maminkám v těhotenství, kdy může dojít k dráždění nervu právě vlivem rostoucí dělohy v kombinaci se špatným držením těla.

Sponzorováno

Projevy zánětu sedacího nervu

Pokud už jste toto onemocnění někdy prodělali, jistě můžete potvrdit, že nezaměnitelným projevem zánětu sedacího nervu je prudká bolest v dolní části zad, která může vystřelovat do vnější strany stehna a šířit se nohou až do oblasti chodidel. Zhoršení pak nastává při předklonu, kašli nebo kýchnutí. Bolest bývá velmi intenzivní, bodavá až palčivá. Nezřídka zánět sedacího nervu zhoršuje kompletní funkci celé dolní končetiny, která se pak projevuje slabostí nebo podlamováním kolene. Nejcharakterističtějším příznakem ischiasu je ale právě silná bolest v kříži a dolních končetinách, která se objevuje zejména v noci.

Pomoc a léčba doma

Pokud se rozhodnete léčit sami, pak tou správnou volbou je klid na lůžku, pokud možno na tvrdé a nepohyblivé matraci. Stejné doporučení vám dá kterýkoliv lékař, pokud se jedná o první fázi tohoto onemocnění. Při ischiasu nám také může dobře pomoci tzv. úlevová poloha. Ta je nejčastěji vleže na boku s pokrčenýma nohama. Doporučovány jsou také zábaly – studené na silné bolesti a teplé na bolesti mírnější. Při akutní bolesti však zapomeňte na po domácku provedenou masáž nebo napravování, nepomůže rozhodně ani horká koupel. Rozhodně neváhejte využít služeb odborného fyzioterapeuta. Proti bolesti pak můžete využít účinku utišujících léků nejčastěji s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo diclofenacu.

U lékaře

Při vleklých potížích, na které žádná z těchto metod nezabere, další postup určuje lékař. Diagnóza bývá přesněji stanovena rentgenovým snímkem, a pokud je problém způsoben právě vyhřeznutím meziobratlové ploténky, často je doporučeno její chirurgické odstranění. Tedy v případě, že se ploténka zase sama nesvraští. Mezi alternativní možnosti léčby této nemoci patří především akupunktura (napichování jehel do akupunkturních bodů v oblastech tzv. meridiánů), akupresura (stlačování akupresurních bodů prsty nebo tupými předměty), hydroterapie (spočívá v aplikaci ledových zábalů) a pak klasická léčba.

Prevence

Pokud chcete udělat maximum proto, aby vás toto bolestivé onemocnění pokud možno nikdy nepotkalo, je potřeba dbát na správnou a velmi jednoduchou prevenci. Základem je dostatek zdravého pohybu, správné a zdravé držení těla a také pečlivý výběr matrace na spaní. Protože právě při spánku dochází k postupnému uvolňování a regeneraci svalstva našeho těla, rozhodně bychom místo na spaní neměli podceňovat. Nezapomeňte rovněž na správný výběr židle, na které trávíme většinu dne při sedavém zaměstnání a občas si můžeme dopřát také nějakou příjemnou masáž.

VIDEO: Jak protáhnout páteř?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    5 Komentářů u článku “ZÁNĚT SEDACÍHO NERVU neboli ISCHIAS”

    1. mirek kopčak napsal:

      dobry večer prosim vas už delši dobu mě boli leva noha.vleve panvi mam neco škřipleho asi nerv a bolest jde dolu do nohy citim mravenčeni.nemužu chodit a delši dobu stat.jeto nepřijemna bolest.prosim vas je nato naka mastička.dekuji

      • Katerina napsal:

        Dobry den,

        Dnes se mi stalo to samé… Co vám pomohlo? Nemohu se predklonit nic :(

        • karel Jerabek napsal:

          Mam 70 let.
          Pred 15 lety jsem to mel asi 3 tydny a trpel jako … vsak vite.
          Prikladal jsem si zaparenou cibuli v platene „“kapse““ dle patera FERDY receptare kdyz medicina od doctora nezabrala….. cibule ano…
          Vcera jsem to dostal znovu po cviceni… bolelo to, v noze mi cukalo, a nemohl jsem najit zadnou klidnou polohu…vecer jsem si to namazal PROPOLISOVOU MASTI…pravou hyzdi , zadni stehno az pod koleno a spal jako dudek/ a rano to zopakoval a citim se vyborne.

          Pokud vam to take zabere, tak to rozeslete vsem znamym at jim zmirnite bolest, nebot je to vec velmi neprijemna, kdy nevite zdali se mate smat a nebo plakat.

          Zdravi karel z Montrealu/ Canada

    2. karel Jerabek napsal:

      Jak jsem psal pred par dny,
      propolisova mast mi zabrala a citim se skvele

    3. Jirka napsal:

      Potíže s bolestí zad a vyhřezávání ploténky jsem měl cca 25 let a obvodní lékař mi předepisoval prášky, které jsem nechtěl brát. Léčil jsem to el. teplou dečkou a pitím vlažné vody. Po tom jsem sám zjistil, že je to kyselina močová a změnou stravy a pití jsem již 15 let zdráv. Zakyselení organizmu je brána k chorobám, potažmo k rakovině. (chovatel.jiri7@seznam.cz).

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva