Sponzorováno

Esenciální olej Oregano (Origanum vulgare) – účinky, vlasstnosti, kontraindikace 4.78/5 (9)

Origanum vulgare

Origanum vulgare

Popis esenciálního oleje Oregano

Oregano je v našich končinách spíše spojováno s názvem dobromysl. Roste do výšky 20-80 cm, její tmavě zelené listy jsou velké 1-4 cm. Kvete fialově. Latinský název je Origanum vulgare. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Nejvíce se oregano pěstuje ve Středomoří, ale také v Rusku nebo Bulharsku. Esenciální olej se získává parovodní destilací z listů rostliny.

Esenciální olej oregano je jedním z nejsilnějších aromaterapeutických prostředků a musí se používat v poměrně nízkém ředění. Může celkem lehce popálit pokožku. Používá se k léčbě zánětů střev a proti parazitům. Stimuluje zažívací systém. Je velmi účinný při infekcích urogenitálního systému, působí jako potopudný a močopudný prostředek, respirační tonikum, uvolňuje dýchací cesty, podporuje lepší vykašlávání a rozpouští hlen.

Esenciální olej oregano se v kosmetice používá hlavně jako přírodní konzervant a antiagingový činitel. Přidává se do mýdel a přípravků proti kožním plísním. Bývá také součástí výrobků péče o problematickou pleť, protože eliminuje kožní maz, vysušuje a zabraňuje bakteriálnímu bujení, posiluje zdraví pokožky. Působí jako repelent. V aromapsychologii se oregano kvůli své velké síle nepoužívá.

Botanický název: Origanum vulgare
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Hlavně evropské Středozemí
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v oreganovém esenciálním oleji

Fenoly: karvakrol (50-70%), thymol (3-8%), monoterpeny: para-cymen (4-15%), gamma-terpinen (3-7%), terpenové alkoholy: linalool (15-20%).

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje oregano

 • Protikřečový prostředek,
 • analgetikum,
 • tonikum endokrinního systému,
 • protiplísňový.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina světle žluté, naoranžovělé až nahnědlé barvy.
Aroma: Jeho aroma je teplé, pikantní, bylinné, zelené.

Účinky esenciálního oleje oregano

Vhodný při:

 • bolestech pohybového aparátu
 • nepravidelné menstruaci
 • menstruačních křečích
 • potížích trávicího systému
 • kožních plísních

Kontraindikace

Je kontraindikován v těhotenství, protože vyvolává menstruační krvácení a porod, nepoužívejte ho, když kojíte a u malých dětí do deseti let věku. Jde o silný zahřívač, proto se musí vždy míchat do nosného oleje. Může způsobit popálení kůže.

Ve vysokých dávkách poškozuje játra. Pokud trpíte alergiemi na šalvěje, bazalku, máty nebo majoránku, oregano nepoužívejte. Vzhledem k respektování české legislativy nelze doporučit esenciální olej oregano vnitřně. Ve Francii je jeho vnitřní užití omezeno na konzultaci s kvalifikovaným odborníkem na farmacii a klinickou aromaterapii a užívání se nedoporučuje dlouhodobě, je omezeno na maximálně deset dní.

Není vhodný do aromalampy, spíše do mastí a pro lokální kožní aplikaci.

Sponzorováno

A co vy? Znáte a používáte éterický olej oregano? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále o oreganu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva