Sponzorováno

Esenciální olej túje – Thuja occidentalis (Zerav západní) – účinky a kontraindikace 4.75/5 (8)

Zerav západní (Thuja occidentalis) je stálezelený jehličnatý strom čeledi cypřišovitých. Pochází ze Severní Ameriky, olej se vyrábí z jehličí.

Zerav západní (Thuja occidentalis) je stálezelený jehličnatý strom čeledi cypřišovitých. Pochází ze Severní Ameriky, olej se vyrábí z jehličí a větviček.

Popis esenciálního oleje

Thuja je jehličnatý strom vysoký 15-20 m s kmenem o průměru asi 40 cm a červenohnědou kůrou. Má zploštělé větvičky s neostrými jehličkami o délce 3 až 5 mm, jejich horní strana je tmavě zelená, spodní žlutozelená. Plodí malé, růžicovité šišky, 8–12 mm dlouhé a 4–5 mm široké, které mají žlutozelenou barvu a po dozrání hnědnou. Má ráda vlhké a vápenaté půdy. Esenciální olej se získává parovodní destilací z jehličí stromu.

Esenciální olej thúje je jedním z těch, které by neměli používat laici bez znalosti aromaterapie, protože má vysoký obsah thujonu, aromatické molekuly, která má neurotoxické účinky. V některých státech jsou proto všechny druhy thují, z kterých se destiluje esenciální olej k dostání pouze na předpis a pod lékařskou nebo lékárnickou licencí (např. Francie). Thujon je také problematický pro těhotné a kojící ženy a děti. Používá se lokálně, například při bradavicích anebo pomocí difúze ve velmi nízkých koncentracích.

Botanický název: Thuja occidentalis
Čeleď: Cupressaceae (cypřišovité)
Destilovaná část rostliny: Jehličí a větvičky
Země původu: Severní Amerika a evropské státy
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace jehličí a větviček

Obsah účinných látek:

Monoterpenony: thujon (30 až 60%!), isothujon (8-14%), fenchon (7-14%), kafr, monoterpeny: sabinen (2-35%), limonen, estery terpenů: bornylacetát (3-12%), monoterpenoly: terpinen-1-ol-4 , sesquiterpenoly: occidentalol

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti

  • antiinfekční
  • protivirový
  • silné mukolytikum (léky, jejichž složení umožňuje zkapalnění průduškového sekretu a díky tomu tedy umožňují snadnější vykašlávání hlenu)

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná tekutina až jemně nažloutlé barvy

Aroma: Zelené, kafrové

Vhodný při:

  • bradavicích
  • revmatu
  • herpesu labialis

Kontraindikace esenciálního oleje z Túje

Nevhodné pro použití u těhotných žen kvůli neurotoxickému a abortivnímu riziku, spojenému s významnou přítomností ketonů (thujonu). Nevhodné pro děti do 12 let věku. Vysoké riziko neurotoxicity, dávkování nutno stanovit aromaterapeutem.

Neužívejte vnitřně. Neaplikujte na poškozenou pokožku nebo sliznice. Nevhodná po začátečníky s aromaterapií, doporučuje se používat zkušeným aromaterapeutům, laici by neměli thuju používat bez konzultace.

V některých státech je prodejná pouze osobám s lékařskou nebo farmaceutickou licencí. Používá se lokálně, například na bradavice, zředěná v rostlinném oleji. Při použití do aromalampy kápnout maximálně jednu kapku EO, nepoužívat v dlouhodobém horizontu, více než po dobu osmi dní.

Sponzorováno

Máte nějaké zkušenosti s esenciálním olejem z túje? Budeme moc rádi za komentáře a příspěvky pod článkem.

Co si dále na téma esenciálních olejů přečíst?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva