Sponzorováno

Esenciální olej Máta rolní / Máta divoká (Mentha arvensis) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (5)

Máta rolní (Mentha arvensis)

Máta rolní (Mentha arvensis)

Popis esenciálního oleje z máty divoké

Máta rolní (Mentha arvensis), je vytrvalá bylina, patří do čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Pochází z Asie, dnes se pěstuje všude v Evropě, včetně Ruska i v Orientu. Nejlépe se jí daří ve vlhkých terénech a příkopech. Roste do výšky 50-60 cm. Její kořeny mohou sahat až 40 cm pod zem, kvete růžovými květy. Esenciální olej se získává parní destilací. Na 2,5 l esence je potřeba okolo 100 kg rostlinného materiálu.

Máta rolní působí jako analgetikum při bolestech hlavy a snižuje horečku, je potopudná a močopudná. Je výborná při hypertenzi, je antiseptická, uklidňuje zvracení a lze ji aplikovat při dně a ischiasu, ale také žlučníkových kolikách, zácpě.

Stimuluje trávení a čistí respirační systém, zlepšuje činnost žlučníku a zabraňuje projevům plynatosti. Lze ji použít také při střevních infekcích a v případech jako gastroenteritida nebo otrava jídlem. Aromapsychologie ji používá se proti depresím a úzkostným stavům. Uklidňuje nadměrné emoce. Mírní projevy šoku. V kosmetice se přidává do péče o problematickou pokožku, léčí kožní infekce, odstraňuje černé tečky. Je také součástí výrobků ústní hygieny.

Botanický název: Mentha arvensis
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Listy
Země původu: Asie, Evropa
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Obsah účinných látek v esenciálním oleji z máty divoké

Monoterpenoly: mentol (40-80%), monoterpeny: menton (15-30%).

Sponzorováno

Hlavní vlastnosti éterického oleje z máty divoké

 • Tonikum trávicího systému a jater,
 • hypertenzní,
 • vasokonstrikční,
 • analgetický,
 • anestetický účinek,
 • proti migrénám,
 • antiinfekční působení,
 • snižuje překrvení sliznice.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, téměř bezbarvá až světle žlutá kapalina.
Aroma: Má aromatickou, svěží vůni.

Účinky éterického oleje z máty divoké

Je vhodný při:

 • nepohodlí zažívacího traktu
 • infekcích
 • proti migrénám

Kontraindikace

Může vyvolat alergické reakce, je-li podávána ve velkém množství. Nesmí se používat v těhotenství, je abortivní, a také u dětí do sedmi let věku.

Vždy se musí ředit do nosného oleje. Tento éterický olej obsahuje vysoké procento mentolu, který velmi dráždí pokožku a sliznice včetně té oční. Ani jedna z mát se nesmí používat do koupele. Neměla by se používat ve velkém množství do difuzéru a aromalampy, upřednostňuje se dermální aplikace.

Nesmí se užívat vnitřně. Není vhodná pro dlouhodobé používání. Může způsobit zástavu dechu u dětí, není vhodná pro epileptiky a astmatiky. Při difuzování dodržujte maximální dávkování 1-2 kapky do aromalampy nebo difuzéru, difuzujte maximálně 30 minut 2x denně, u dětí 15 minut 2x denně jednu kapku. Lze kombinovat s jemnějšími oleji (citrusy).

Sponzorováno

Používáte tento olej? Budeme rádi za vaše zkušnosti.

Co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva