Sponzorováno

Esenciální olej Santalové dřevo (Santalum album) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (10)

Esenciální olej Santalové dřevo (Santalum album)

Popis esenciálního oleje Santalové dřevo

Santal bílý (Santalum album) je jednou z nejdražších komodit v kosmetickém a parfemářském průmyslu. Patří do čeledi Santalaceae (santalovité). Roste do výšky až 10 metrů. Má šedou kůru, tenké větve, kvete rudými květy, listy jsou oválné, zúžené o délce až 8 cm. Jeho plody jsou podobné menším ořechům. Pochází z Asie, ale roste také v Americe nebo Africe. Esenciální olej santal se získává parovodní destilací ze dřeva. Na 1 litr je potřeba 20 kg rostlinného materiálu.

Existují ale další dvě verze santalu, havajská pod názvem Santalum ellipticum (je velmi drahý) a australské santalové dřevo (Santalum spicatum), které ale není tolik kvalitní. K výrobě esenciálního oleje se používají stromy staré od 40 do 80. let. Problémem santalu je ale to, že je prakticky ohroženým druhem, proto je jeho cena poměrně vysoká. Proto bývají stromy ohrožovány nelegálním pytláctvím a špatně se hlídá jeho regulovaná těžba.

Plody jsou podobné menším ořechům

Plody jsou podobné menším ořechům

Santalové dřevo se používá v kosmetice hlavně jako fixátor vůní a antibakteriální činidlo, funguje jako konzervant. Santal najdeme jak ve výrobcích osobní hygieny, tak v těch pro péči o pleť. Výborně hojí rány a kožní infekce, brání jejich šíření. Je obzvláště účinný pro léčbu ekzémů. Je protiplísňové. Zklidňuje, odstraňuje černé tečky, udržuje pokožku svěží a vyrovnává přebytky kožního mazu, proto se používá při léčbě problematické pleti. Eliminuje také přílišné vysoušení a praskání kůže. Má stahující účinky, napomáhá lepšímu prokrvení tkání, čímž prokazuje znatelný anti-agingový efekt. Funguje jako repelent. Vyživuje vlasy, poradí si s lupy i třepivými konečky i svěděním pokožky. Ničí opary. Přidává se také do ústních vod.

Sponzorováno

Jeho sedativní vlastnosti pomáhají tonizovat nervový systém a zbavovat negativních pocitů, zahání úzkosti. Uvolňuje stresem napjaté svaly a cévy. Napomáhá odbourávat stres, využívá se k navození lepší soustředěnosti při meditacích. Používá se jako afrodiziakum. Santalové dřevo se používá hlavně kvůli svým antivirovým a analgetickým vlastnostem. Je velmi účinné při různých typech zánětů, obzvlášť u trávicího systému, funguje proti nadýmání, u respiračních infekcí (kašel, astma, černý kašel, bronchitida) anebo problémů s krevním oběhem. Má protikřečové vlastnosti, snižuje horečku, působí potopudně a močopudně. Je velmi vhodný při zánětech urogenitálního systému.

Dále také mírní bolestivé děložní stahy při porodu.

Botanický název: Santalum album
Čeleď: Santalaceae (santalovité).
Destilovaná část rostliny: Dřevo
Země původu: Asie, Amerika, Afrika.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace.

Obsah účinných látek

Seskviterpenoly: (Z)-alfa-santalol (41.93%), (Z)-beta-santalol (19%), nuciferol (2%), (Z)-epi-beta-santalol (4%), (E)-alpha-bergamotol (6%)

Sekviterpeny: santalen (8%), kyselina karboxylová (2,5%)

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje santalové dřevo

  • Protiinfekční,
  • oběhové a nervové tonikum,
  • protikřečový prostředek,
  • vhodný při bolestech pohybového aparátu.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná kapalina žluté až světle hnědé barvy.
Aroma: Santalové dřevo má teplou, hebkou, dřevitou, uklidňující, balzámovou, zemitou vůni.

Účinky esenciálního oleje santalové dřevo

Vhodný při:

  • zanícené pokožce
  • bolestech pohybového aparátu
  • porodu
  • při nervovém vyčerpání
  • pro zlepšení krevního oběhu
  • při křečích
  • působí svíravě

Kontraindikace

Ženy by jej neměly používat do ukončeného pátého měsíce těhotenství, není vhodný pro kojící ženy, lze aplikovat u dětí od ukončeného šestého roku věku.

Před aplikací jej řeďte s nosným olejem. Citliví jedinci by měli provést test snášenlivosti, jinak se může dostavit alergická reakce. Neužívat vnitřně.

Není vhodný pro onkologické pacienty s hormonálně závislou rakovinou. Kvůli ceně se nepoužívá do aromalampy, ale míchá se do masážních olejů a kosmetiky.

Sponzorováno

Máte s esenciálním olejem ze santalového dřeva nějaké zkušenosti? Budeme rádi, pokud nám je napíšete do komentářů.

A dále si o esenciálních olejích přečtěte

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva