Sponzorováno

Esenciální oleje a fyzioterapie – jak to jde k sobě? 4.86/5 (14)

Esenciální oleje a fyzioterapie - jak to jde k sobě?Esenciální oleje jsou skvělými pomocníky v péči o tělo i mysl, ale je potřeba vědět, jak s nimi zacházet, abychom neublížili sobě a svému klientovi či pacientovi. Protože v českém prostředí se ve zdravotnické praxi esenciální oleje moc nepoužívají, i když mohou být velmi dobrou doplňkovou léčbou.

Esenciální oleje ve fyzioterapeutické praxi

Esenciální oleje lze poměrně dobře využít jako součást fyzioterapeutické praxe. Mnoho fyzioterapeutů a masérů se ale bohužel může chytit na udičku katalogových prodejců, kteří nemají řádné aromaterapeutické vzdělání. Nejčastěji jsou jimi oslovováni Wellness pracovníci anebo osoby, které se snaží o zlepšení svého zdravotního stavu, matky na mateřské nebo senioři. Vždy se jedná o lidi, kteří o esenciálních olejích nic neví anebo je vnímají pouze jako vonné komponenty. Neznají cenové rozpětí, nedokáží se řídit certifikacemi a nemají přehled o celkovém trhu s esenciálními oleji a jeho možnostech. Láká je možnost rychlého přivýdělku.

V našem českém prostředí se zdravotníci aromaterapii a používání esenciálních olejů spíše vyhýbají. Podíváme-li se za hranice České republiky, konkrétně do Francie, narazíme tam na úplně jiný přístup. Prvně je nutné si uvědomit, že aromaterapie jako taková v klinické formě, je regulérní vědecká disciplína, která se ve Francii studuje na farmaceutických fakultách. Je postavená na znalostech biochemie a na tom, jak fungují jednotlivé esenciální oleje v součinnosti s naším tělem. Aromaterapie jako taková primárně neřeší práci s čakrovými systémy nebo aurou. Její klinická forma se jimi vlastně vůbec nezabývá. Sleduje to, jak nám mohou jednotlivé aromatické molekuly pomoci při snižování bolesti, vyrovnání hormonální hladiny, jak působí na uvolnění svalové soustavy, hojení zánětlivých reakcí v organismu.

Fyzioterapeut se nemusí bát použití aromaterapie ve své praxi, protože mu otevírá nové možnosti práce s klientem. I když nejde primárně o poskytnutí voňavého prožitku, může vhodně zvolený esenciální olej nebo směs olejů pomoci zlepšit psychické i fyzické podmínky pro rekonvalescenci. Používání je vhodné například při zmírňování šokových stavů po nehodách. Snižování bolesti a uvolňování svalů pomocí esenciálních olejů s přihlédnutím k celkovému zdravotnímu stavu člověka je totiž opravdu zajímavým tématem.

Esenciální oleje dokáží svaly velmi dobře uvolnit, prohřát nebo ve výjimečných případech zchladit místo, s kterým pracujeme, díky tomu, že podporují činnost krevního oběhu snižují nepříjemné bolestivé stavy. Protože některé z nich mají zároveň hormonální i analgetické působení, dají se efektivně využívat například při porodu. Protizánětlivé esenciální oleje jsou takové, které obsahují étery, ketony a fenoly. Ty mají svá určitá zdravotní specifika. Proto je určitě dobré, když se chce fyzioterapeut věnovat jejich používání ve své praxi, aby si prošel řádným aromaterapeutickým kurzem, zaměřeným na chemické komponenty a bezpečnost.

Škodlivost aplikace neředěných esenciálních olejů

Lidé, vnímající esenciální oleje pouze jako vůně, seznamující se s jejich dalším širším působením, je často používají na kůži neředěné. Velký podíl na tom mají právě katalogoví prodejci. Dvě firmy, věnující se katalogovému prodeji mají přímo ve svých školících materiálech „masážní“ techniky, při kterých se používají esenciální oleje přímo na kůži. Tvrdí, že díky neředění esenciálních olejů se vaše tělo lépe detoxikuje a napomáháte tak jeho celkovému uzdravení. Nebudu zde uvádět názvy těchto dvou terapií, z důvodu možných právních problémů s oněmi firmami, ale princip je stejný a stejně nebezpečný.

Sponzorováno

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky. V 99% mají při topické aplikaci v neředěném stavu vysoký alergický potenciál. Některé aromatické molekuly v nich obsažené jsou součástí seznamu 26 největších vonných alergenů, který je k dispozici v dokumentech Evropské unie. I když se tento seznam zaobírá obecnými alergeny a nerozlišuje mezi přírodním a syntetickým původem, mnoho z uživatelů má alergickou reakci také na jisté komponenty esenciálních olejů. Cannamaldehyd je třeba jedním z příkladů aromatických molekul, označovaných jako silné alergeny.

Doporučování používání neředěných esenciáních olejů má více rovin. Kromě toho, že je silně neetické a slouží pouze k motivaci lidí, aby zvyšovali jejich spotřebu, může být i metodou, silně ohrožující zdraví klienta. Používání esenciálních olejů v ředěném stavu, v kombinaci s nosným olejem je základním stavebním kamenem aromaterapeutické práce a bezpečného používání těchto silných koncentrátů. Lokální aplikace neředěných éterických olejů může způsobit vážné podráždění kůže a mít silné toxické účinky.

V některých státech je tato praxe úplně zakázána, Aliance mezinárodních aromaterapeutů a respektovaný aromaterapeut Robert Tisserand či aromaterapeut a chemik Robert Pappas dlouhodobě upozorňují na nevhodnost těchto metod.

Velmi pochybná a vědecky nepodložená jsou tvrzení o tom, že kapání neředěných esenciálních olejů vyrovnává rovnováhu elektromagnetického pole těla. Velmi znepokojivým faktem je, že jakékoli podráždění kůže takovouto „léčbou“, je poradci, kteří tuto metodu učí i další lidi, vysvětlováno jako žádoucí, protože znamená úspěšnou detoxikaci těla. Esenciální oleje nemají detoxikační schopnosti. Dalším problémem je, že je tato metoda doporučovaná jako vhodná pro děti. Děti jsou daleko citlivější než dospělí a nemají ještě dobře vyvinutý nervový systém.

U velmi malých dětí mohou některé esenciální oleje navíc způsobit zástavu dechu, stejně tak jako u astmatiků nebo epileptiků. V základních doporučení pro aplikaci této techniky figurují esenciální oleje pro děti zcela nevhodné a nedoporučované třeba až do 12 let věku. Pokud se chcete ve své praxi věnovat používání esenciálních olejů, spojte své síly s kvalifikovaným aromaterapeutem, který vám ochotně poradí vhodné esenciální oleje nejen pro jednotlivé věkové skupiny, ale také vás upozorní na možná bezpečnostní rizika jednotlivých druhů v souvislosti s nejčastějšími onemocněními (vysoký nebo nízký tlak, hormonální léčba, epilepsie či astma). Bezpečná aroma fyzioterapie může být totiž velmi prospěšná.

Sponzorováno

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o esenciálních olejích přečíst?

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Pavlína Klaudová (více o nás)

 

Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva