Sponzorováno

Esenciální oleje nevhodné pro epileptiky a astmatiky 4.78/5 (9)

Esenciální oleje nevhodné pro epileptiky a astmatikyPráce s esenciálními oleji by měla být provázená aspoň základními znalostmi problematiky jejich možného nepříznivého působení. Ne všechny esenciální oleje jsou vhodné pro určité věkové skupiny, ale také ty, kteří mají specifické zdravotní potíže. Důležitou skupinou, u které musíme dávat opravdu velký pozor při používání esenciálních olejů jsou astmatici a epileptici.

Esenciální oleje u astmatiků a epileptiků

Jednou ze skupin, která by měla být opravdu velmi pozorná při výběru esenciálních olejů, jsou astmatici a epileptici. Pokud mají navíc nějakou alergii riziko se pro ně úměrně zvyšuje. Velkým problémem naší doby je fakt, že se používání esenciálních olejů rozmáhá v kolektivech, ať už v kancelářích, školkách nebo školách. Obecně se nedoporučuje difuzování ve skupinách právě kvůli možným kontraindikacím, které si mnoho lidí neuvědomuje.

Navíc je potřeba vzít v potaz, že esenciální oleje jsou složeny z mnoha aromatických molekul, které jsou nějakým způsobem schopny působit v našem těle. Ať už pozitivním, nebo v některých případech negativním smyslu. Pedagogové nemusí nutně znát zdravotní stav dítěte a mohou mu způsobit více škody než užitku.

Když mluvíme o používání aromaterapie u epileptiků a astmatiků, uvádí se jako nevhodné ty, které obsahují vysoké dávky monoterpenů a ketonů. Obzvlášť problematické mohou být v tomto případě esenciální oleje s obsahem kafru, 1,8 cineolu a mentolu.

Esenciální oleje zakázané při epilepsii

Epileptici by měli být při používání esenciálních olejů velmi opatrní.

Sponzorováno

Ty, které nejsou doporučované jsou tyto: eukalypty (globulus, radiata, Smiithi), máty, kopr, badyán, cedr, estragon, fenykl, levandule širokolistá, majoránka, borovice lesní, rozmarýn kafr, rozmarýn verbenon, šalvěj lékařská, šalvěj muškátová, řebříčky, puškvorec obecný, anýz, pelyňky, buchu, maří list balsámový, kafr, marulka šantovitá, carvi, cedry (himalájský, atlaský), merlík vonný, kurkuma, cypřiš modrý, eukalyptus kryptonový, eukalyptus mentolový, helichrysum italské, hořčičné semeno, petržel, muškátový ořech, vřesna bahenní, ravensara, routa vonná, rozmarýn bornyl acetát, sassafras, aksamitníky, thúje, jalovec chvojka, svatolína cypřišová, šáchor jedlý, vratič obecný, kakost oddenkatý, zedoár, uvádí se také nard, vavřín.

Esenciální oleje, zakázané při astmatu

Při astmatu nejsou doporučované esenciální oleje jako eukalypty, rozmarýn cineol, rozmarýn kafr, rozmarýn verbenon, máty, niaouli, ravintsara, myrta zelená, lidé s astmatem by si měli, stejně jako epileptici dávat pozor také na černý pepř.

Nekontraindikované esenciální oleje při astmatu lze používat po poradě s aromaterapeutem anebo ošetřujícím lékařem. Pokud berete léky, je potřeba zajistit, aby se s použitým druhem esenciálního oleje nerušily a vzájemně negativně neovlivňovaly. Určitý druh esenciálního oleje může snížit nebo zvýšit účinky medikamentů. Při používání esenciálních olejů je také potřeba brát v potaz další možní zdravotní problémy jako vysoký nebo nízký tlak, špatnou krevní srážlivost, možnou hormonální léčbu.

A co vy? Používáte esenciální oleje pro své zdraví? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si dále o esenciálních olejích a astmatu přečíst?

VIDEO: Jak funguje astma?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Pavlína Klaudová (více o nás)

   

  Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva