Sponzorováno

TOP 16 potravin pro zdravé plíce 4.92/5 (13)

Když přemýšlíte o péči o své plíce, co vás napadne? Nekouření je určitě na vrcholu pomyslného seznamu. A je to tak dobře. Pro zdraví plic je rozhodně dobré nekouřit.

Existují však i další faktory životního stylu, včetně vaší stravy, které mohou odvrátit – nebo zpomalit progresi – plicních onemocnění, jako je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), rakovina plic a plicní hypertenze. Ve skutečnosti výzkum ukázal, že to, co jíte a pijete, může hrát roli v celkové funkci plic, i když kouříte.

Potraviny, které jsou super pro zdravé plíce

Potraviny, které jsou super pro zdravé plíce

 

Rostlinná strava nebo strava středomořského stylu se spoustou listové zeleniny, ovoce, celých zrn, ořechů, semen a luštěnin podporuje zdraví plic díky vysokému obsahu antioxidantů včetně vitamínu E, vitamínu C a dalších fytochemikálií. Tyto potraviny mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou snížit riziko CHOPN. To říkají odborníci a potvrzují studie.

Strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny je spojena s lepší funkcí plic. Potraviny, které snižují zánět a rozšiřují naše krevní cévy (udržují je široce otevřené) mohou být prospěšné pro zdraví plic.

Stejně jako u většiny zdravotních problémů může v prevenci a zvládání hrát roli jak to, co si přidáte na talíř, tak to, co omezíte. Zánět v těle obecně podněcuje mnoho plicních onemocnění, takže pokud jde o jídelníček, měli bychom se zaměřit na potraviny, které podporují hojení a zároveň omezují potraviny, které mohou zánět zvýšit. To znamená jíst různé rostlinné potraviny a zároveň omezit zpracované potraviny.

I když nejvíce záleží na vaší celkové stravě, existují některé potraviny, které mohou být obzvláště užitečné při ochraně vašich plic – nebo při snižování progrese některých plicních onemocnění.

Nejlepší potraviny pro plíce

Zde jsou podle odborníků nejlepší potraviny pro zdraví plic, které lze přidat do jídelníčku.

1. Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou skvělým zdrojem magnezia, důležitého elektrolytu, který pomáhá podporovat svaly v plicích.

Navíc, ořechy omega-3 mastné kyseliny obsahují jako protizánětlivé, potenciálně snižují zánět plic a zlepšují vaši schopnost dýchat. Sloučeniny odvozené od omega-3 mastných kyselin mohou být také klíčem k pomoci tělesnému boji proti plicním infekcím, to říkají vědci z University of Rochester School of Medicine and Dentistry.

2. Řepa

Červená řepa ja plná živin, které mohou pomoci snížit zánět, což může krásně podporovat zdraví plic. Řepa jsou také bohatá na dusičnany v potravě, u nichž bylo prokázáno, že zlepšují toleranci cvičení u lidí s CHOPN.

Také se předpokládá, že dusičnany v potravě – i v řepě – mohou pomoci snížit krevní tlak, zejména u lidí s plicní hypertenzí. Konzumace řepy může také snížit hladinu krevního tlaku, což může být prospěšné pro ty, kteří se snaží lépe dýchat.

Řepa prošla dlouhou cestou od konzervované verze, kterou vaši rodiče nebo prarodiče mohli vyrábět i doma. Vyzkoušejte křupavou řepu s feta sýrem, to je super mňamka.

3. Borůvky

Existuje důvod, proč jsou borůvky často nabízeny jako superpotravina (superfood). Opravdu nabízejí to, co vypadá jako nekonečný počet zdravotních výhod – a to včetně podpory zdraví plic.

Tyto modré, kulaté krásky jsou zdrojem flavonoidu antokyaninu, antioxidantu, u kterého bylo zjištěno, že chrání plíce, jak stárneme. Jezte proto borůvky. I když je zapotřebí více výzkumu, počáteční studie naznačují, že antioxidanty nalezené v borůvkách mohou také hrát roli při snižování progrese nebo symptomů CHOPN.

Máte v létě volný den? Zajeďte si na borůvky do lesa. To je perfektní pro vaše plíce, snížíte stres, a ještě si odnesete výborné, zdravé borůvky a třeba i pár dobrých hub.

4. Jablka

Jablka jsou bohatá na fytonutrient zvaný quercetin, který byl v klinických studiích prokázán jako prospěšný pro plíce. Pomáhá snižovat astmatická rizika a komplikace CHOPN a působí jako protizánětlivé činidlo, aby pomohl snížit negativní dopad CHOPN a oxidačního stresu z životního prostředí. (Bonus: Slupky jablka obsahují kyselinu ursolovou, která pomáhá zlepšit krevní oběh.)

Quercetin byl také spojen s lepší plicní funkcí u lidí, kteří kouří a mají emfyzém, a může snížit celkové účinky cigaretového kouře. Pravidelná spotřeba jablek byla také spojena se zvýšeným skóre na přístroji pro měření kapacity plic – vynuceného objemu výdeje a nucené vitální kapacity. Všechna jablka nabízejí některé zdravotní výhody, takže si vyberte svou oblíbenou odrůdu jablka a užijte si ho jako svačinu, v ovesných vločkách nebo přidejte jablko do salátu – to je překvapivě super!

5. Rajčata

Rajčata jsou vynikajícím zdrojem karotenoidu zvaného lykopen, který prokázal, že snižuje zánět dýchacích cest. Studie z roku 2017 na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health ukázala, že dospělí, kteří jedli dvě rajčata denně, dokázali vykazovat menší pokles v síle plic ve srovnání s těmi, kteří denně jedli méně než jedno rajče. Rajčata jsou také velkým zdrojem vitamínu C, u kterého bylo prokázáno, že snižuje zánět autoimunitních onemocnění.

I když rajčata v jakékoli formě jsou dobrá pro zdraví plic, ukázalo se, že naše těla mohou lépe absorbovat lykopen z rajčat, když jsou tepelně zpracována. Snažte se tedy jíst kombinaci čerstvých (když je sezóna) a tepelně upravených rajčat. To je super cesta, jak podpořit zdraví plic.

6. Houby

Ujistit se, že získáváte dostatek vitamínu D, je prvořadé pro optimalizaci vaší funkce plic. Houby jsou bohaté na vitamín D, což může pomoci snížit zánět v dýchacích cestách a podporovat imunitu a obecné zdraví plic. Houby obsahují také beta-glukany, které snižují zánět v těle.

7. Červené papriky

Většina z nás myslí, že máme dostatek vitamínu C z pomerančů, ale červené papriky ve skutečnosti obsahují více vitamínu C na porci – a vše, co je potřeba, je 1/2 šálku k dosažení doporučené denní dávky. Vitamin C má ochranný účinek na určitá plicní onemocnění, jako jsou astma a obstrukční choroby dýchacích cest – výhoda, která pravděpodobně pramení z antioxidačních vlastností vitamínu C.

Jedna metaanalýza 21 studií ukázala, že vitamin C může mít ochranný účinek proti rakovině plic. Jiný výzkum pak spojil konzumaci červené papriky se sníženým rizikem CHOPN.

Jezte červenou papriku jakkoliv – jen tak se sýrem, s hummusem nebo ji přidejte do salátu nebo na těstoviny. Co takhle zkusit vegetariánské plněné papriky?

8. Fazole

Všechny druhy fazolí – černá, červená, bílá – jsou plné živin, které mohou podporovat celkové zdraví, včetně zdraví plic. Fazole jsou skvělým zdrojem dietní vlákniny, která pozitivně ovlivňuje zdraví střev. Studie na zvířatech naznačují, že změny ve střevní flóře jsou spojeny s plicní arteriální hypertenzí. I když je zapotřebí více výzkumu o přesném vztahu u lidí, další výzkum naznačuje také slibné výhody.

Jedna studie ukázala, že dieta s vysokým obsahem vlákniny byla spojena s lepší funkcí plic a dieta s nízkým obsahem vlákniny byla spojena se sníženou funkcí plic. Kromě toho výzkumy naznačují, že fazole mohou pomoci snížit riziko rakoviny plic (mimo i jiné rakoviny). Pokud pravidelně nejíte fazole, začněte s jejich přidáním do polévky, jako začátek.

Sponzorováno

9. Losos

Losos je plný esenciálních aminokyselin, které tělo používá k výrobě proteinů k absorbování živin a regenerace tělesné tkáně, mimo jiné. Tělo si nemůže vyrobit esenciální aminokyseliny, takže je musíme do těla dostat ze stravy.

Dvě další důležité živiny pro zdraví plic, které losos obsahuje, jsou omega-3 mastné kyseliny (ke snížení zánětu v těle) a vitamin D (ke zlepšení síly respiračních svalů). Losos obsahuje také vysoký obsah tuků a bílkovin (méně sacharidů). To může pomoci některým lidem s CHOPD lépe dýchat, protože sacharidy produkují největší množství oxidu uhličitého.

10. Pomeranče

Pomeranče jsou plné vápníku, což je důležitý elektrolyt pro zdraví plic. Lidé, kteří mají chronická plicní onemocnění, jsou často na různých lécích, což může vést ke snížení hladiny vápníku – proto je potřeba vápník doplňovat. A dále může mít vitamín C, který pomeranče obsahují, ochranný účinek proti rakovině CHOPN a plic.

11. Vejce

Kromě toho, že vejce jsou bohaté na omega-3 a protein (důležitá živina pro udržení silných respiračních svalů), vejce obsahují vitamín A, antioxidant, který pracuje v těle, aby opravil poškozené buňky a pomohl s růstem zdravých buněk.

Díky tomu je vitamin A důležitý pro pěstování zdravé plicní tkáně a bylo vidět, že zlepšuje zdraví plic a tkáň u osob s diagnózou CHOPN.

12. Listová zelenina

Listová zelenina, jako špenát a kapusta, jsou plné antioxidantů (vitamíny A, C a E) a fytochemikálií (karotenoidy), které mohou pomoci snižovat zánět. Některé studie naznačují, že konzumace stravy s vysokým obsahem listové zeleniny může snížit riziko rakoviny plic. To by mohlo být proto, že se předpokládá, že karotenoidy chrání buňky a hrají roli při blokování raných rakoviny.

Listová zelenina je také super zdrojem sulforafanu, sloučeniny s antioxidačními vlastnostmi. Obsahuje také vysoké hladiny přirozeně se vyskytujících dusičnanů z půdy, které vaše tělo přeměňuje na oxid dusnatý – výkonný dilátor krevních cév, který je prospěšný pro oběh a dodávku kyslíku.

13. Brokolice

V brokolici se také nachází sloučenina zvaná sulforafan, která zvyšuje expresi (aktivitu) genu nalezeného v plicních buňkách, který chrání plíce před poškozením způsobeným toxiny. Toto poškození by mohlo pocházet z věcí, jako je znečištění životního prostředí nebo kouření.

Brokolice, spolu s další brukvovitou zeleninou, jako jsou kapusta a růžičková kapusta, obsahují značné množství vitamínu C. Je známo, že tento antioxidant zlepšuje imunitní zdraví a konkrétně chrání tělo před infekcí a nemocí – zejména v oblasti plic.

14. Zázvor

Zázvor je známý díky mnoha zdravotním přínosům, včetně toho, že podporuje zdraví plic. Existuje několik způsobů, jak zázvor může pomoci zlepšit zdraví plic:

Má protizánětlivé vlastnosti: Zázvor obsahuje silné protizánětlivé látky, jako je gingerol a zingeron, které mohou pomoci snížit zánět v plicích. A zánět, jak už ze článku víte, může být příčinou různých problémů s plicemi, jako jsou astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc (COPD).

Antioxidanty: Zázvor obsahuje také antioxidanty, jako jsou fenoly a flavonoidy, které mohou pomoci chránit plicní tkáň před poškozením volnými radikály. Tyto látky mohou být produkovány například kouřením nebo znečištěním ovzduší.

Expektorační účinky: Zázvor má také expektorační účinky, což znamená, že pomáhá uvolňovat hlenu z plic a dýchacích cest. To může být užitečné pro osoby s nachlazením nebo kašlem.

Imunitní systém: Zázvor také podporuje imunitní systém, což může pomoci tělu lépe bojovat proti infekcím, jako jsou infekce plic.

Zázvor může být konzumován v mnoha formách, například čerstvý, sušený nebo jako koření. Může být také konzumován v podobě zázvorového čaje nebo jako součást jiných receptů. Je důležité mít na paměti, že zázvor sám o sobě (a ani jiné jídlo ze seznamu) nemůže nahradit odbornou lékařskou péči, a pokud máte problémy s plicemi nebo jakýkoli jiný zdravotní problém, měli byste se poradit s lékařem.

15. Čistá voda

Voda je nezbytná pro udržení zdraví plic a celého těla. Existuje několik důvodů, proč je důležité pít dostatek vody pro zdraví plic:

Hydratace sliznic: Lidské tělo obsahuje mnoho sliznic, včetně sliznic v plicích a dýchacích cestách. Tyto sliznice jsou důležité pro ochranu plic před infekcemi a dráždivými látkami. Když jsou sliznice hydratované, jsou lépe vybaveny k udržení účinné ochrany proti škodlivým látkám.

Ředění hlenu: Když jsou sliznice v plicích dehydratované, může se zvýšit produkce hustého hlenu, což může vést k problémům s dýcháním. Pití dostatečného množství vody pomáhá ředit hlen a to snižuje riziko zablokování dýchacích cest.

Zvlhčení plicních tkání: Pití vody také pomáhá udržovat optimální hladinu vlhkosti v plicních tkáních. To může pomoci snížit riziko vysušení plic a udržet je zdravé.

Udržení zdravého krevního oběhu: Voda je také důležitá pro udržení krevního oběhu v těle, včetně plic. Když je krevní oběh dostatečný, mohou být plicní tkáně lépe zásobeny kyslíkem, což může vést k lepšímu zdraví plic.

Všeobecně se doporučuje, aby dospělí pili minimálně osm sklenic vody denně. Nicméně, množství vody, které je potřeba každý den, se může lišit podle individuálních potřeb (roli hraje věk nebo fyzická aktivita). Je důležité být hydratován po celý den, aby byly udrženy optimální úrovně vlhkosti v těle a v plicích.

16. Česnek

Česnek je známý pro své léčebné účinky a může být prospěšný pro zdraví plic hned několika způsoby:

Antibakteriální vlastnosti: Česnek obsahuje látky s antibakteriálními vlastnostmi, které mohou pomoci předcházet infekcím a ochránit plicní tkáně před poškozením.

Protizánětlivé vlastnosti: Některé složky česneku mají protizánětlivé účinky, což může pomoci snížit zánětlivé procesy v plicích a zlepšit funkci dýchání.

Antioxidanty: Česnek obsahuje také antioxidanty, které pomáhají chránit plicní tkáně před poškozením volnými radikály, což může vést k ochraně před různými respiračními onemocněními.

Ředění krve: Některé složky česneku mají také účinky ředící krev, což může pomoci zlepšit průtok krve do plic a zlepšit přívod kyslíku do plicních tkání.

Výzkum naznačuje, že konzumace česneku může pomoci snížit riziko respiračních onemocnění, jako je například zápal plic (nebo i rakoviny plic!). Nicméně, je důležité si uvědomit, že česnek není všelék a nevyřeší všechny zdravotní problémy spojené s plicemi. Je také třeba dávat pozor na nadměrnou konzumaci česneku, protože může vést k zažívacím potížím a dalším zdravotním problémům.

Co jíst pro zdraví plic? Sečteno a podtrženo

To, co jíte, může hrát velkou roli ve zdraví plic. Většina rostlinných potravin nabízí určité výhody, takže na rostlinné zdroje potravin se soustřeďte zejména, a zároveň omezuje vaši konzumaci červeného masa a zpracovaných potravin. A nezapomeňte na to, že na celkovém životním stylu velmi záleží – nekuřte, pravidelně cvičte, dbejte na dostatek kvalitního spánku a snažte se udržet stres pod kontrolou. To je kombinace, která vede ke zdravým plicím.

Sponzorováno

A konečně, zatímco jídlo a životní styl hrají důležitou roli v prevenci i léčbě, pokud máte nějakou nemoc plic, dost vám mohou pomoci moderní metody léčba a i léky. Úzce spolupracujte s vaším lékařem a vytvořte vhodný plán, který je pro vás nejlepší.

A dále si o plicích přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva