Sponzorováno

Oxid dusnatý a zdraví – jaké má účinky? 4.73/5 (15)

 • Oxid dusnatý (NO) je plyn se vzorcem NO, a i když je v některých případech považován za znečišťující látku, má také důležité účinky na zdraví. V tomto článku jsou některé z jeho klíčových účinků na zdraví.
 • Regulace krevního tlaku: Oxid dusnatý hraje důležitou roli v uvolňování hladkých svalů cév, což vede k jejich roztažení (dilataci). Tím pomáhá regulovat krevní tlak a zlepšuje průtok krve.
 • Imunitní systém: Oxid dusnatý může být produkován bílými krvinkami a hraje roli v imunitní reakci. Pomáhá zabíjet patogenní mikroorganismy, a tím přispívá k obraně těla.
 • Neurotransmise: Oxid dusnatý působí jako neurotransmiter v nervovém systému, což znamená, že přenáší signály mezi nervovými buňkami. Má vliv na procesy spojené s učením a pamětí.
 • Erekce: V penisu je oxid dusnatý zodpovědný za uvolňování hladkých svalů v kavernózním těle, což zvyšuje průtok krve a umožňuje dosažení erekce.
 • Navzdory těmto pozitivním účinkům může být nadměrná expozice oxidu dusnatému, zejména ve formě znečištění ovzduší (například v důsledku spalování fosilních paliv), spojena s negativními účinky na zdraví, včetně respiračních a kardiovaskulárních problémů.
 • Důležité je udržovat rovnováhu, aby byly zachovány příznivé účinky oxidu dusnatého na zdraví, zatímco se minimalizuje expozice škodlivým účinkům.

Oxid dusnatý (NO) je přirozeně se vyskytující plyn. Oxid dusnatý může uvolnit vaše krevní cévy a zvýšit průtok krve ve vašem těle.

Oxid dusnatý se dá brát ve formě doplňků stravy. Ale tyto doplňky nejsou skutečný plyn oxid dusnatý. Místo toho doplňky obvykle obsahují látky, které může tělo využít a přeměnit na oxid dusnatý. Těmito látkami jsou aminokyseliny – jako L-arginin a L-citrulin – a dusičnany (NO3).

Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin a lze je nalézt v potravinách. Ve vašem těle se L-citrulin přemění na L-arginin, než se stane oxidem dusným. Když užijete L-citrulin, nerozloží se okamžitě jaterními a střevními bakteriemi. Z tohoto důvodu může být L-citrulin lépe absorbován do krevního oběhu než L-arginin.

Tento článek pojednává o tom, co byste měli vědět o oxidu dusnatém a těchto doplňcích stravy – včetně jejich potenciálního použití, vedlejších účinků, interakcí a dalších.

Co je oxid dusnatý?

Oxid dusnatý je důležitá signální molekula produkovaná tělem, která hraje klíčovou roli v několika aspektech našeho zdraví, včetně zdraví srdce. Zejména zlepšuje průtok krve blokováním krevních sraženin a uvolněním krevních cév. Oxid dusnatý se může také podílet na uvolňování některých hormonů v těle, jako je inzulín a lidský růstový hormon.

Mnoho doplňků na trhu je zaměřeno na zvýšení hladiny oxidu dusnatého a tvrdí, že nabízejí výhody pro stavy, jako je erektilní dysfunkce a vysoký krevní tlak. Většina doplňků však ve skutečnosti neobsahuje oxid dusnatý. Místo toho jsou typicky formulovány se sloučeninami používanými ke zvýšení produkce oxidu dusnatého přirozeně, včetně aminokyselin jako L-arginin nebo L-citrulin a sloučenin obsahujících dusičnany.

Výhody doplňků oxidu dusnatého

Mnoho složek obsažených v doplňcích pro zvýšení produkce oxidu dusnatého v těle je spojeno se zdravotními přínosy. Níže se na každý podíváme blíže.

Oxid dusnatý může snížit krevní tlak

Oxid dusnatý rozšiřuje krevní cévy tím, že uvolňuje vnitřní svaly, zabraňuje napínání svalů a úzkým cévním stěnám. To ve finále může pomoci zlepšit průtok krve, což vede ke snížení hladiny krevního tlaku.

Studie o účinnosti určitých složek běžně obsažených v doplňcích oxidu dusnatého ukazují slibné výsledky. Například jedna studie zjistila, že L-citrulin může snížit systolický krevní tlak i diastolický krevní tlak (v dávkách alespoň 6 gramů denně u diastolického krevního tlaku). Výzkum dále naznačuje, že L-arginin, další složka, která se často vyskytuje v doplňcích oxidu dusnatého, může také snížit hladinu krevního tlaku na úroveň srovnatelnou s úpravami stravy a cvičením.

Může pomoci při léčbě erektilní dysfunkce

Vazodilatátory (nebo léky, které uvolňují a otevírají krevní cévy) se často používají k léčbě erektilní dysfunkce zvýšením průtoku krve, což usnadňuje dosažení nebo udržení erekce. Tyto doplňky mohou pomoci zlepšit mužskou erekci v mírných případech tím, že umožní více krve cirkulovat směrem k penisu.

Sponzorováno

Některé výzkumy ukazují, že lidé s erektilní dysfunkcí mají často nižší hladiny L-argininu a L-citrulinu, které se oba podílejí na produkci oxidu dusnatého. Jeden přehled 10 studií zjistil, že doplňky s argininem mohou významně zlepšit mírnou až středně těžkou erektilní dysfunkci a zvýšit celkovou sexuální spokojenost.

Oxid dusnatý by mohl zvýšit výkon při cvičení

Doplňky oxidu dusnatého běžně používají sportovci, kteří chtějí maximalizovat své výsledky v posilovně. Oxid dusnatý je vazodilatátor, takže otevírá vaše krevní cévy a umožňuje, aby jimi protékalo více krve. Krev je během cvičení nezbytná, protože dodává kyslík a živiny do vašich pracujících svalů, takže je můžete pracovat déle s menší únavou.

Mnoho ergogenních pomůcek (neboli látek, které zvyšují produkci energie) obsahuje přísady, jako je dusičnan, sloučenina, která pomáhá produkovat oxid dusnatý v těle. Podle jedné studie může být suplementace dusičnany prospěšná pro zlepšení kapacity vytrvalostního cvičení.

Některé složky obsažené v doplňcích oxidu dusnatého mohou také zmírnit bolest svalů, což by mohlo být užitečné po intenzivním tréninku. Ve skutečnosti jeden přezkum 13 studií z roku 2020 dospěl k závěru, že doplňky citrulinu mohou významně snížit bolestivost svalů 24 hodin a 48 hodin po cvičení.

Oxid dusnatý může pomoci zvládnout diabetes

Diabetes typu 2 může způsobit poškození vašich krevních cév, pokud není správně léčen. Toto poškození vede k vysokému krevnímu tlaku a poškození dalších orgánů. Protože oxid dusnatý pomáhá otevírat krevní cévy, vede ke snížení krevního tlaku a menšímu poškození orgánů.

Diabetes může také snížit biologickou dostupnost oxidu dusnatého, což může zhoršit komplikace, jako je endoteliální dysfunkce, příčina srdečního onemocnění.

I když je zapotřebí další výzkum, některé studie ukazují, že doplňky oxidu dusnatého by mohly být prospěšné pro léčbu a prevenci diabetu 2. typu. Například jedna odborná studie uvádí, že L-arginin může zlepšit citlivost na inzulín, což by mohlo podporovat kontrolu krevního cukru a chránit před cukrovkou. Podobně další výzkum naznačuje, že L-citrulin by mohl pomoci zvládat diabetes zvýšením sekrece inzulínu a zlepšením vychytávání cukru ve svalových tkáních.

Vedlejší účinky doplňku oxidu dusnatého

Doplňky oxidu dusnatého jsou obecně považovány za bezpečné, ale mohou způsobit mírné až středně závažné vedlejší účinky. Konkrétně doplňky obsahující L-arginin nebo L-citrulin byly spojeny s těmito problémy:

 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Bolest břicha
 • Nadýmání
 • Průjem
 • Bolest hlavy
 • Pálení žáhy
 • Bušení srdce

Lidé s nízkým krevním tlakem by se měli vyvarovat užívání doplňků oxidu dusnatého, protože by mohli dále snížit hladinu krevního tlaku. Určité zdravotní stavy – včetně cirhózy nebo deficitu guanidinoacetát methyltransferázy (GAMT), což je genetický stav, který ovlivňuje produkci kreatinu – mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků.

Dodržování nižších množství nebo rozdělení denní dávky může pomoci snížit riziko nežádoucích vedlejších účinků.

Kromě toho může oxid dusnatý také zhoršit další zdravotní stavy, včetně onemocnění ledvin a srdečních problémů, takže se před přidáním doplňku do své rutiny poraďte se svým lékařem.

Kdo by měl zvážit doplněk oxidu dusnatého?

Doplňky oxidu dusnatého mohou stát za zvážení, pokud máte zájem o zlepšení vytrvalosti nebo zvýšení výkonu při cvičení. Mohou být také dobrou volbou pro lidi s určitými zdravotními stavy, pokud jim to doporučí lékař, včetně erektilní dysfunkce, vysokého krevního tlaku nebo cukrovky.

Mějte však na paměti, že oxid dusnatý můžete získat také z přírodních zdrojů potravy, včetně zelené listové zeleniny a šťávy z červené řepy. To nabízí výhody oxidu dusnatého a zároveň minimalizuje potenciální vedlejší účinky.

Kdy navštívit lékaře

Sponzorováno

Před užíváním doplňků oxidu dusnatého byste se měli poradit s lékařem, pokud máte nějaké základní zdravotní potíže nebo užíváte jiné léky, včetně léků na cukrovku nebo vysoký krevní tlak.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva