Sponzorováno

Vlašské ořechy a jejich účinky – super pro Váš mozek i zdraví 4.73/5 (15)

 • Vlašské ořechy jsou považovány za zdravé z několika důvodů.
 • Výživný nutriční profil: Vlašské ořechy jsou bohaté na živiny. Obsahují zdravé tuky, bílkoviny, vlákninu, vitamíny (zejména vitamín E a vitamíny skupiny B), minerály (jako hořčík, měď a zinek) a antioxidanty. Tito živiny jsou důležité pro správné fungování těla a podporu celkového zdraví.
 • Obsahují zdravé tuky: Vlašské ořechy obsahují vysoké množství mononenasycených tuků, které jsou prospěšné pro zdraví srdce. Tyto tuky pomáhají snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu a zvyšovat hladinu prospěšného HDL cholesterolu, což snižuje riziko srdečních chorob.
 • Obsahují antioxidanty: Vlašské ořechy jsou bohaté na antioxidanty, jako je vitamín E a polyfenoly. Antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály v těle, které mohou poškozovat buňky a přispívat k různým onemocněním, včetně srdečních chorob a některých typů rakoviny.
 • Super pro zdraví mozku: Vlašské ořechy jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, zejména kyseliny alfa-linolenové. Omega-3 mastné kyseliny mají příznivý vliv na zdraví mozku a mohou pomáhat zlepšovat kognitivní funkce a ochranu nervového systému.
 • Pro snížení zánětu: Díky obsahu antioxidantů a zdravých tuků mohou vlašské ořechy pomáhat snižovat záněty v těle. Chronický zánět je spojován s mnoha zdravotními problémy, jako jsou srdeční choroby, diabetická komplikace a určité typy rakoviny.
 • PAMATUJTE: Je důležité konzumovat vlašské ořechy v mírném množství, protože jsou energeticky hutné a obsahují vysoký obsah kalorií. Doporučuje se jíst asi 30 gramů (pět až sedm kusů) vlašských ořechů denně jako součást vyvážené stravy.

Vlašské ořechy a zdravíS vlašskými ořechy se spojuje množství Českých lidových tradic. Nechybí na většině štědrovečerních stolů a jsou součástí řady vánočních koláčů. Existuje však několik zajímavostí, které jste o nich možná vůbec netušili.

Na co se vlašský ořech podobá?

Doktrína signatur je pojem, který bylinkářství používá již celá staletí. Je založen na myšlence, že vše, co Bůh stvořil, i označil udělal tak, aby byl jasný cíl použití. Nepodobá se vlašský ořech lidskému mozku? Může to být jen jeden z příkladů moderní vědy podpořené staletími potvrzenou starou moudrostí, neboť vlašské ořechy – podobně jako ryby – opravdu podporují mozek.

Tajemství tkví v omega-3 mastných kyselinách

Vlašské ořechy obsahují nejvyšší množství omega-3 mastných kyselin ze všech druhů ořechů. Kromě jiných pozoruhodných účinků pomáhají podporovat správnou funkci mozku hned několika způsoby.

TIP: Mrkněte co mozku škodí a co mu prospívá

Mají vliv na naši náladu

Profesor Harvadrdské univerzity Andrew Stoller na základě svých dlouholetých zkušeností, studií a výzkumů tvrdí, že na otázku, zda vyšší konzumace omega-3 tuků může skutečně zlepšit náladu, lze odpovědět opatrné ano. Dokonce existují přesvědčivé populační studie o tom, že omega-3 mastné kyseliny snižují riziko vzniku deprese. Zároveň je potvrzeno, že pacienti s depresí či jinými behaviorálními a kognitivními poruchami mají velmi nízkou hladinu omega-3 mastných kyselin.

Sponzorováno

Tuky ze stravy jsou součástí buněčných membrán. Omega-3 mastné kyseliny umožňují buňkám vzájemně komunikovat, usnadňují přechod neurotransmiterů, navozujících dobré pocity jako jsou dopamin a serotonin, do buňky i z ní a stejně podporují i paměť a myšlení.

Zabalte je dětem na svačinu

Vědci zaznamenali, že omega3 – mastné kyseliny způsobily pokles problémů s chováním a méně poruch pozornosti u školních dětí. Neboť někdy je velký problém přinutit děti jíst často ryby, vlašské ořechy jsou vynikající alternativou. Přibalte jim jejich na svačinu nebo jim je nabídněte místo bonbónu. Nejlépe uděláte, když jejich nasypete do misky a položíte na stůl, aby si dítě mohlo kdykoliv vzít a nemělo pocit, že ho k něčemu nutíte.

Pomocník při hubnutí

Podle odborníků konzumace několika vlašských ořechů před jídlem snižuje hlad a může způsobit, že lidé snědí méně. Neznamená to, že byste měli kromě své každodenní stravy přidat do jídelníčku ještě i kalorie vlašských ořechů, ale že má tato potravina něco jiného nahradit.

TIP: Znáte Hickory ořechy? Jsou zdravé.

Například, sáhněte po nich místo bramborových lupínků či čokoládové tyčinky, dejte si je jako náhradu dezertu nebo vyškrtněte ze salátu sýr a přidejte ořechy. Vlašské ořechy jsou totiž od přírody nutričně bohaté. V několika gramech získá vaše tělo množství nezbytných živin.

Pomáhají při růstu, rozmnožování a fungování mozku

Vlašské ořechy jsou, jak jsme již zmínili, nutričně velmi bohaté, především na minerální látky. Nacházejí se v nich bílkoviny, vláknina, vápník, hořčík, fosfor, draslík a navíc mangan, důležitý pro růst, rozmnožování, hojení ran, myšlení a správný metabolismus cukru, inzulínu a cholesterol.

Pokud nemáte v zahradě ořech, v obchodě byste měli kupovat vlašské ořechy neloupané a vylouskat jejich až před použitím. Dávejte si pak pozor, zda jsou jádra bílá. Žlutá barva je totiž příznakem zatuchlosti.

A co vy? Dáváte si občas hrst vlašských ořechů? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

VIDEO: Vlašské ořechy jsou mimořádné

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Bez komentáře u článku “Vlašské ořechy a jejich účinky – super pro Váš mozek i zdraví”

 1. […] alespoň 2x týdně tučnější mořské ryby a k tomu zařadit alespoň občas do jídelníčku vlašské ořechy, sóju, různá semínka a další ořechy. Z olejů bychom měli používat především olej […]

 2. […] hladinu užitečného cholesterolu. Mezi potraviny s těmito tuky patří: olivy, sezamový olej, vlašské ořechy, avokádo atd. Také rybí maso (makrely, losos, sardinky, tuňák) obsahují hodně zdravých […]

 3. […] známý jako špatný cholesterol. Pro zdravější salát, proto jednoduše vyměníme krutony za vlašské ořechy, které mají vysoký obsah polynenasycených tuků což jsou pro tělo dobré tuky, které můžou […]

 4. […] Potraviny živočišného a rostlinného původu, zvláště mléko a mléčné výrobky, vepřové maso a drůbež, kvasnice, hovězí játra, srdce a ledviny, skopové, jehněčí, mořské ryby (např. sleď, makrela, losos), vejce, celozrnné výrobky, brokolice, vlašské ořechy. […]

 5. […] vlašské oříšky, pekanové oříšky, pistácie, kešu i piniové oříšky jsou vynikajícími zdroji proteinů […]

 6. […] přidejte do jídelního „programu“ semínka: lněná, sezam, dýňová semínka, slunečnici a vlašské ořechy, protože jsou obsahem různých minerálních látek, stopových prvků a nenasycených mastných […]

 7. […] dýňových, piniových, slunečnicových, sezamových aj.), ořeších (nejvíce jich obsahují ořechy vlašské), ale také třeba už v ne tolik chuťově atraktivním tuku mořských ryb (Omega-3 kyseliny jsou […]

 8. […] TIP: Jezte vlašské ořechy – pro mozek jsou super […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva