Česnek a účinky na zdraví – TOP 10 důvodů, proč je česnek superpotravinou 4.78/5 (9)

Sponzorováno

TOP 10 důvodů, proč je česnek superpotravinouČesnek je pravou superpotravinou, tělo ho miluje. A to jak ve své čerstvé rostlinné podobě, tak i jako doplněk stravy. Proč tomu tak je? Proč se česnek řadí mezi skutečně silné a mocné superpotraviny? Mrkněte na náš článek.

Výzkum ukazuje, že česnek je zodpovědný za snížení hladiny tuků, bojuje proti srážení krve, snižuje vysoký krevní tlak, má protirakovinné účinky, je to silný antioxidant a má anti-mikrobiální účinky. Tolik v kostce o česneku. A zní to dobře, ne? A pokračujeme dále, držte si klobouky.

1. Perfektní na imunitní systém

Česnek byl používán pro boj s gangrénu během světových válek – naštěstí, to již není pro nás až tak důležité. S touto nemocí se jen tak nepotkáme. Znovu opakujeme – naštěstí. Ale česnek nám může pomoci i při mnoha moderních onemocněních. Je prostě perfektní na imunitu. Na chřipku, nachlazení a na jiné nemoci. Pokud ho smícháte s medem, je to superkombinace.

2. Zdroj antioxidantů

Rozdrťte si pár stroužků česneku do jídla – česnek je skvělým zdrojem antioxidantů, které hrají důležitou roli pro naše zdraví. Tak třeba česnek je spásou pro špatnou pleť: antioxidanty v česneku si mohou poradit s bakteriemi, které jsou někdy příčinou akné. Máte akné? Zkuste si je potřít rozdrceným česnekem. A jeden stroužek snězte, věřte, že česnek pomáhá proti akné i zevnitř.

3. Pro zdravé srdce

Studie prokázaly, že česnek přispívá pro zdraví dýchacího a oběhového systému, a to hned několika různými způsoby. Jakými? Česnek může pomoci s vysokým krevním tlakem, vysokou hladinou cholesterolu, ischemickou chorobou srdeční a dalšími. Výzkumy také ukazují, že česnek si může poradit s aterosklerózu.

4. Česnek proti omrzlinám

Je to zajímavé, že? Lidová moudrost připisuje česneku magickou moc. Kromě ochrany proti upírům je doporučován jako prevence proti omrzlinám. Česnekem se chránili na frontě druhé světové války ruští vojáci, česnek jako prevenci proti omrzlinám konzumovali i mnozí horolezci včetně slavného Reinholda Messnera. Česneková prevence omrzlin není pouhou pověrou. Česnek obsahuje allicin, který je zodpovědný za jeho typický pach i pálivou chuť. Při rozkladu allicinu v těle vzniká malé množství sirovodíku, což má za následek rozšíření cév a lepší prokrvení organismu. To s sebou nese i vyšší odolnost okrajových částí těla proti omrzlinám. Jde o dědictví po prvních formách pozemského života, které nevyužívaly k získávání energie kyslík, ale síru.

Sponzorováno

5. Česnek porazí záněty

Česnek má protizánětlivé účinky – jedna studie identifikovala čtyři sírové sloučeniny v česneku, které pomohly následně snížit zánět. Lidé, kteří trpí autoimunitní chorobou, by měli česnek zařadit více do své stravy. Stejně tak, pokud máte lupénku – stav kůže vztahující se k zánětu – vyzkoušejte potřít česnekovým olejem přímo na postiženou oblast.

6. Proti bakteriím, proti otravě jídlem

Některé výzkumy naznačují, že anti-bakteriální vlastnosti česneku mohou pomoci, aby se zabránilo otravě jídlem. Česnek zabíjí bakterie, jako je E. coli, Staphylococcus aureus a Salmonella enteritidis (tyto účinky má pouze čerstvý česnek). Jedna studie zjistila, že česnek byl lepší v léčbě Campylobacter než dva druhy antibiotik. A to už je řádná síla, nemyslíte?

TIP: Podívejte se na seznam superpotravin

7. Na vyndání třísky

Jasně, to není až tak vážné zdravotní riziko – ale každý ví, že hluboká tříska je opravdu otravná! Česnek je součástí starého lidového léku na třísky, který zahrnuje umístění plátku česneku přes třísku. Pak stačí plátek převázat náplastí nebo obvazem. Zkuste to a dejte nám vědět, jestli to funguje!

8. Česnek porazí mykózu nohou

Česnek má protizánětlivé vlastnosti, a stejně tak má protiplísňové účinky. Můžete zkusit 2 možnosti jak na mykózu nohou s česnekem:

 • Udělat si česnekovou lázeň (dát do vody česnek či česnekový olej)
 • Potírat si nohy česnekem.

9. Česnek odpuzuje komáry

Jedna studie z Indie zjistila, že komáři prý nenávidí česnek – dobrá zpráva pro lidi, kteří jsou fanoušci přírodních repelentů. Můžete buď použít česnek přímo na kůži, nebo se jen držet v jeho okolí, třeba si ho dát na stůl.

10. Pomůže s opary

Zde je další lidový lék, který by se vám mohl hodit – pokud máte opary, zkuste použít prolisovaný česnek přímo na postiženou oblast. Někteří lidé také říkají, že konzumací česneku (či doplňků) mohou budovat prevenci proti oparům.

Tak co, nyní už věříte, že je česnek 100%-ní superpotravinou?

A co si o česneku ještě přečíst?

VIDEO: 3 důvody proč je česnek lepší antibiotikum

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva