Sponzorováno

Je tavený sýr zdravý? 4.79/5 (14)

Jsou zdravější sýry, než je ten tavený

Jsou zdravější sýry, než je ten tavený

V dnešním článku se podíváme na to, zda je „taveňák“ zdravý.

Co je to vlastně tavený sýr?

Tavený sýr je druh sýra, který se vyrábí smícháním různých druhů sýra s přídavkem emulgátorů, soli, mléka a jiných přísad. Směs se pak roztaví a homogenizuje, aby se vytvořila jednotná hmota sýra. Tavený sýr se často používá jako náhražka tradičních sýrů v mnoha pokrmech, jako jsou hamburgery, sendviče, příkrmy a omáčky, protože má podobnou konzistenci a chuť jako sýr, ale je snadněji použitelný a má delší trvanlivost.

Tavený sýr může být vyráběn z různých druhů sýrů, jako jsou cheddar, mozzarella, gouda atd., a je k dispozici v mnoha formách, včetně plátků, tyčinek, sáčků a i různých tub.

Co taveňák obsahuje?

Tavený sýr obsahuje několik různých složek, v závislosti na způsobu výroby a použitých přísadách. Tavený sýr obecně obsahuje:

Různé druhy sýrů: Tavený sýr může obsahovat různé druhy sýrů, jako jsou cheddar, mozzarella, gouda a další.

Emulgátory: Emulgátory jsou látky, které pomáhají udržovat stabilní směs a zabránit oddělení vody a tuku. V taveném sýru se často používají fosfáty, sorbitan-tristearát, citronanový ester a další.

Soli: Sůl se používá k dochucení a také jako konzervační prostředek pro prodloužení trvanlivosti taveného sýru. Tavený sýr obsahuje obecně hodně soli. To je mu také často vytýkáno, obsahuje až nezdravé množství soli.

Mléčné bílkoviny: Mléčné bílkoviny mohou být přidány ke zlepšení konzistence taveného sýru.

Sponzorováno

Barviva: Barviva mohou být také přidána k tavenému sýru, aby zlepšila jeho vzhled a barvu.

Ostatní přísady: Tavený sýr může také obsahovat další přísady, jako jsou stabilizátory, konzervanty, aromata, koření a další.

Tavený sýr může obsahovat relativně vysoké množství soli a nasycených tuků a často je také bohatý na různé přidané látky. Proto se nedoporučuje konzumovat tavený sýr v nadměrném množství a často jako součást zdravé stravy.

A je tedy tavený sýr zdravý?

Ne, není. Tavený sýr není zdravý.

Tavený sýr je všeobecně považován za potravinu s nízkou výživovou hodnotou, která obsahuje mnoho přidaných látek a umělých konzervačních látek, aby si udržela svou konzistenci a trvanlivost. Proto se nedoporučuje konzumovat tavený sýr nijak často a už vůbec ne v nadměrném množství – není to prostě součást zdravé stravy.

Navíc mnoho druhů taveného sýra obsahuje vysoký podíl nasycených tuků, soli a kalorií, což může přispět k nadváze a riziku srdečních chorob. Pokud tedy konzumujete tavený sýr, měli byste se snažit zvolit verzi s nižším obsahem tuku a soli a omezit jeho konzumaci na příležitostné občerstvení.

Co si dát místo taveného sýra?

V zásadě existují zdravější alternativy k tavenému sýru, jako jsou například tvrdé nebo polotvrdé sýry, které jsou bohatší na bílkoviny a mají nižší obsah tuku a soli. Tyto sýry také obsahují více vitamínů a minerálů než tavený sýr. Pokud tedy hledáte zdravější alternativu k tavenému sýru, zkuste zahrnout do své stravy kvalitní tvrdý sýr a omezit konzumaci taveného sýru. To je naše rada.

Sponzorováno

A co vy? Máte rádi tavený sýr? Nebo spíše dáváte přednost jiným druhům sýra?

A dále si přečtěte

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva