Středomořská dieta a středomořská kuchyně – udělejte něco pro své zdraví 4.88/5 (26)

Sponzorováno

Středomořská dieta a středomořská kuchyněZdravotní výhody středomořského typu stravy vědce fascinují již několik let. Studie zatím prokázaly, že je při hubnutí účinnější než nízkotučná strava, a dokonce snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Výzkum, který probíhal po dobu pěti let, sledoval zdravotní stav téměř 7400 lidí. Bylo u nich zjištěno vysoké riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, přičemž častými důvody byly nadváha, kouření, genetické předpoklady, ale i vysoký krevní tlak či cholesterol. Rozdělení byly do tří skupin. Dvě skupiny dodržovaly středomořskou dietu a třetí běžnou nízkotučnou.

Pětiletý jídelníček

Obě skupiny se středomořskou stravou měly nahradit červené maso bílým a alespoň třikrát v týdnu jíst mořské ryby. Ovoce a zeleninu měli zařadit do jídel dva až třikrát denně. I tyto skupiny se však lišily. Jedna skupina měla zvýšený příjem panenského olivového oleje (minimálně 4 lžíce denně) a druhá zvýšený příjem ořechů a mandlí (alespoň 12 kusů).

Tento způsob stravování dodržovali pět let. Za tento čas sice došlo k několika stovkám případů mrtvice, srdečních infarktů nebo úmrtí v důsledku problémů se srdcem, ale šlo o lidi s poměrně vysokým rizikem takových problémů. Záznamy o všech příhodách, hospitalizacích a úmrtích vědci důkladně sledovali. Výsledek byl i pro ně překvapením. Skupiny se středomořským způsobem stravování zaznamenali o 30 % méně případů kardiovaskulárních potíží než ve skupině s nízkotučnou stravou.

Olej či ořechy?

Vědci odhalili i rozdíly mezi skupinami se středomořskou dietou. Vyšší konzumace ořechů a mandlí zajistila až o 46 % nižší riziko mrtvice než nízkotučná strava. Olivový olej měl na svědomí jen o 30 % nižší riziko ve srovnání se skupinou na nízkotučné stravě.

Středomořské národy mají díky zdravé stravě nižší výskyt srdečních onemocnění.

Výsledky této studie jasně dokazují výhody středomořské stravy právě na snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a zároveň i nižší úmrtnost obyvatel Středozemí právě na takové onemocnění. Nechte se tedy středomořskou dietou alespoň inspirovat.

Sponzorováno

Zdravě a chutně

Pozitiva středomořské stravy vědci vidí v zvýšeném příjmu potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Mají prý příznivý vliv na kardiovaskulární systém a najdete je v ořeších a některých mořských rybách. Olivový olej je zase skvělým zdrojem polyfenolů a vitaminu E, čímž zmírňuje záněty v organismu.

Kromě nesčetných pozitivních vlivů na zdraví je středomořská strava ještě i velmi chutná. Charakteristických je pro ni poměrně hodně potravin a nevyžaduje od vás počítání kalorií v každém jídle. Nemusíte ji přetrpět jako mnohé jiné diety. Naopak, dají se na ní založit celoživotní stravovací návyky.

Pro tradiční středozemní stravu je typický vysoký přísun olivového oleje, různého ovoce, ořechů a mandlí. Omezovat se nemusíte ani v zelenině, či luštěninách. Vaši stravu by měli často tvořit mořské ryby nebo drůbeží maso. Vyhnout byste se určitě měli červenému masu a sladkostem. I s mléčnými výrobky zacházejte jen opatrně. Rozumná míra červeného vína by měla být součástí správné středomořské stravy.

Shrnutí základních principů středomořské diety

 • Velké množství zeleniny – tvoří až polovinu veškerého stravování, vhodné jsou zeleninové saláty i zelenina jako příloha k jídlu
 • Používání kvalitních tuků – středomořská dieta se snaží co nejvíce omezit příjem živočišných a nekvalitních tuků, přijímané tuky by měly pocházet z ryb, libových mas, ořechů a panenského olivového oleje
 • Používání libových a netučných mas – základ masité stravy tvoří drůbež, jehněčí a skopové, ryby, vhodná jsou však i jiná netučná masa, například zvěřina. Naopak nevhodné je vepřové a hovězí, které by se mělo na talíři objevovat výjimečně.
 • Používání čerstvých a kvalitních potravin – na místo polotovarů, instantních výrobků, konzervovaných výrobků apod.
 • Používání čerstvého koření a bylin
 • Ořechy, luštěniny, semínka – patří k významným složkám diety, ořechy poskytují velmi kvalitní tuky, ale jsou skutečně velmi tučné, takže s nimi opatrně (navíc musí jít o čerstvé ořechy, nikoli solené, pražené nebo jinak zpracované)
 • Sklenka červeného denně – cca 1 dl kvalitního červeného vína denně je obecně považováno za zdravé, přesto do tohoto doporučení nebudeme nikoho tlačit
 • Ovoce místo sladkostí

Některé potraviny naopak nejsou moc vhodné, protože jsou pro organismus zbytečně zatěžující a nic mu nedají. Stačí jen jmenovat: sladkosti, pochutiny, uzeniny, tučná masa, smažená jídla, tučné mléčné výrobky, sladké limonády, alkohol, sůl,…

Sponzorováno

Těmto potravinám se opravdu raději vyhněte, ať nemáte problémy s tloušťkou a zdravím.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva