Sponzorováno

Crohnova choroba – co to je – příznaky, příčiny a léčba 4.7/5 (23)

 • Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev, které postihuje trávicí systém. Patří do skupiny onemocnění známých jako zánětlivá střevní onemocnění, spolu s ulcerózní kolitidou.
 • Příčina Crohnovy choroby není zcela jasná, ale předpokládá se, že kombinace genetických faktorů, poruch imunitního systému a environmentálních vlivů hraje roli v jejím vzniku. Crohnova choroba může postihovat jakoukoliv část trávicího traktu od úst až po konečník, ale nejčastěji se vyskytuje v dolní části tenkého střeva a v horní části tlustého střeva.
 • Příznaky Crohnovy choroby mohou být různorodé a zahrnovat bolest břicha, průjem, úbytek hmotnosti, únava, ztráta chuti k jídlu, bolesti kloubů a vředy v ústech. Onemocnění může mít také zánětlivé komplikace, jako jsou střevní striktury, abscesy nebo vývoj fistul.
 • Léčba Crohnovy choroby je zaměřena na zmírnění příznaků, udržení remise (bez zánětu) a prevenci komplikací. Léčebný režim je individuálně přizpůsoben každému pacientovi a může zahrnovat: Léky - Jsou předepisovány léky, které snižují zánět a tlumí imunitní reakce, jako jsou kortikosteroidy, aminosalicyláty, imunosupresiva, biologické léky a protizánětlivé léky. Výživa - U některých pacientů může být upravena strava nebo nasazena speciální zánětlivost omezující dieta, která pomáhá zmírnit příznaky a redukovat zánět. Chirurgický zákrok - V případech, kdy léková terapie není dostatečně účinná nebo kdy dojde k vzniku komplikací, může být nutný chirurgický zákrok. To může zahrnovat odstranění postižené části střeva nebo opravu fistul. Podpora zdravého životního stylu - Životní styl může ovlivnit průběh Crohnovy choroby. Zahrnuje správu stresu, zdravou stravu, dostatek spánku, dostatečný příjem tekutin a cvičení.
 • Crohnova choroba je chronické onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou péči a sledování ze strany lékařů. Každý případ je individuální, a proto je důležité konzultovat s odborníkem, který může poskytnout přesnou diagnózu a navrhnout nejvhodnější léčebný plán.

Crohnova choroba a její popis

Crohnova choroba (lat. Ileitis terminalis) je chronické zánětlivé vředovatění jednoho nebo více úseků trávicího traktu. Postihuje sliznici, podslizniční vrstvu, pojivovou a svalovou vrstvu. Může se šířit od ústního otvoru k řitnímu včetně přilehlých mízních uzlin. Zanícená místa se hojí jizvami, které zužují trávicí trubici.

Příčiny Crohnovy choroby

Příčiny zatím nejsou úplně objasněné. Existují teorie, že prodělané potravní alergie zvyšují pravděpodobnost jejího rozvinutí.
Podle výzkumů hraje roli i poškození volnými radikály a nedostatek vitamínů C a E. Za příčinu byla považována i řada mikroorganismů včetně plísní, bakterií, virů. Každopádně jednoznačná odpověď v současné době neexistuje.

Sponzorováno

Příznaky, které můžete pozorovat

 • Úporný průjem
 • Bolest břicha
 • Horečka
 • Vřídky v ústech či konečníku
 • Poruchy vstřebávání a následná podvýživa
 • Výskyt tuku ve stolici
 • Ztráta energie, chuti k jídlu a tělesné hmotnosti
 • Výskyt krve ve stolici
 • Chudokrevnost (anémie) ze ztrát železa při krvácení
 • Postižení kloubů, kůže a očí

Jak se provádí diagnóza?

 • Rentgenové vyšetření pomocí baryové kontrastní látky
 • Endoskopické vyšetření s odběrem bioptického vzorku střevní sliznice
 • Krevní obraz prokazuje anémii a abnormální jaterní funkce
Crohnova choroba - ilustrace

Crohnova choroba – ilustrace

 

Léčba Crohnovy choroby v současnosti

 • Symptomatická léčba, např. léky proti průjmům
 • Vitamíny na anémii
 • V těžších případech kortikosteroidy a jiné léky potlačující obranyschopnost organismu
 • Chirurgická léčba různého rozsahu

Strava a Crohnova choroba

Zařaďte do jídelníčku hodně zeleniny, syrové nebo vařené. Obohaťte svoji výživu o papáju. Můžete žvýkat několik semen na podporu trávení. Během akutního stádia jezte organicky vyprodukovanou stravu, v páře vařenou zeleninu a dobře uvařenou hnědou rýži, proso (jáhly) a ovesné vločky.
 

Co z jídelníčku vyřadit?

Potraviny s vysokým obsahem histaminu, protože mnozí lidé s touto chorobou histamin nesnášejí. Nejezte moc mléčné výrobky včetně sýrů, ryby, tvrdé uzeniny, nakládané zelí a kvasnicové výrobky. Sledujte, zda se příznaky zlepší. Dále se vyhněte potravinám, které dráždí trávicí trakt: alkohol, kofein, čokoláda, nápoje sycené oxidem uhličitým, kukuřice, vejce, potraviny s umělými přísadami a konzervačními látkami, smažená a příliš maštěná jídla, margaríny, maso, pepř, kořeněná jídla, bílá mouka, tabák. Vyhněte se hlenotvorným potravinám: zpracované poživatiny a mléčné výrobky, rafinované uhlohydráty. Snažte se omezit ječné, žitné a pšeničné výrobky.

Trpíte Crohnovou chorobou? Budeme rádi, pokud nám vaše zkušenosti napíšete do komentářů.

Co si také přečíst na toto téma?

VIDEO: Nespecifické střevní záněty – Crohnova choroba

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva