Mandlové mléko a jeho účinky – udělá radost i veganům 4.93/5 (15)

Mandlové mléko udělá radost i veganůmAlergie na laktózu, nebo i obyčejná intolerance, nutí mnohé lidi hledat náhrady kravského mléka. Poměrně běžné je sójové, ale vyzkoušeli jste už i mandlové? Možná vás překvapí jeho zdravotní bonusy. Asi jste uhodli, že se mandlové mléko vyrábí z mandlí, které patří mezi nejzdravější ořechy na celém světě a mají jeden z nejvyšších nutričních obsahů. Mandlové mléko je ideální alternativou kravského mléka. Je však důležité poznamenat, že mandlové mléko nedodá tělu tolik bílkovin nebo vápníku jako běžné mléko. Jeden šálek obsahuje pouze jeden gram bílkovin oproti osmi gramům v kravském mléce a dva miligramy vápníku v porovnání s tři sta miligramy v tom kravském. Mandlové mléko má však několik jiných výhod.

Reguluje hmotnost

Mezi nejúžasnější výhody mandlového mléka patří samozřejmě skutečnost, že vám pomůže zhubnout nebo udržet si aktuální váhu. Jeden šálek mandlového mléka obsahuje jen 60 kalorií, v kontrastu se 146 kaloriemi v plnotučném mléce, 122 kaloriemi v dvouprocentním, 102 kaloriemi v jednoprocentním a 86 kaloriemi v odtučněném kravském mléce. Úžasné, že? Díky této vlastnosti je mandlové mléko ideální do smoothies.

Udržuje srdce zdravé

Mandlové mléko neobsahuje cholesterol a má pouze pět miligramů sodíku v jednom šálku. Obsahuje také vysoké množství zdravých tuků (omega mastné kyseliny, jaké byste normálně našli v tučných rybách), které vám pomohou udržet zdraví srdce. Obsahuje také 150 miligramů draslíku v každé porci, a to spolu s vitaminem E, hořčíkem a mononasycenými tuky.

Silnější kosti a svaly

I když mandlové mléko neobsahuje tolik vápníku jako běžné kravské mléko, stále vám dodá 30 % doporučené denní dávky a také 25 % denní dávky vitaminu D. Vitamin D posiluje kosti a udržuje zdravé zuby. Mandlové mléko také sníží riziko artritidy a osteoporózy, a zaručeně zlepší funkce vaší imunity.

Toto mléko neobsahuje hodně bílkovin (pouze jeden gram v jedné porci), ale obsahuje mangan, měď a riboflavin (vitamin B), všechny živiny, které hrají důležitou roli v produkci energie. Každá porce mandlového mléka obsahuje asi 4 % doporučené denní dávky železa, které pomůže vašim svalům absorbovat a využít proteiny na energii, růst a opravu svalových vláken, ale také reguluje určité buněčné funkce, jako je absorpce kyslíku.

Zářivá pleť

Protože každá porce mandlového mléka obsahuje tolik vitamínu E (přibližně polovinu z doporučené denní dávky), jeho výběrem si zajistíte zdravě vypadající, zářící pleť. Vitamin E, extrémně silná živina, která se používá ve většině hydratačních kosmetických výrobků, v sobě nese úžasné antioxidační vlastnosti. Vaši pleť například ochrání před poškozením sluncem.

Pro zdraví očí

Vzhledem k tomu, že mandlové mléko obsahuje vitamin A, určitě zlepší zdraví vašich očí. Tento vitamin přímo ovlivňuje schopnost oka přizpůsobit se rozdílům v závislosti na světla. Takže, jen ho zkusit a možná dokonce zjistíte, že se vám líbí více než běžné kravské mléko.

Přesvědčí vás možná i další skvělá vlastnost mandlového mléka. Vydrží totiž i mimo chladničku. Kupované můžete skladovat při pokojové teplotě a to podomácku vyrobené vydrží dobře zavřené i čtyři pět dní. A milují ho i vegani.

Účinky mandlového mléka na zdraví

 • podporuje trávení
 • normalizuje hladinu cukru v krvi
 • snižuje vysoký cholesterol
 • odkyseluje organismus
 • zpevňuje kosti, klouby a zuby
 • prevence proti kardiovaskulárním onemocněním
 • zklidňuje
 • pomáhá při nespavosti
 • pomáhá při hubnutí
 • vhodné pro lidi s intolerancí na laktózu (kravskou)
 • vhodné během těhotenství a kojení
 • vhodné pro celiaky
 • vhodné pro diabetiky
 • zlepšuje pružnost pokožky a hydratuje ji
 • podporuje hojení poranění
 • zlepšuje kvalitu nehtů, vlasů a pokožky

Mandlové mléko a hubnutí

Jelikož má nižší energetickou hodnotu, málo sacharidů a obsahuje i účinné látky, které podporují trávení, je výborným pomocníkem při hubnutí. Z mandlového mléka si můžete připravovat kaše nebo koktejly, které budou součástí vašeho dietního jídelníčku.

Venkovní použití

Existují i ​​různé kosmetické přípravky s přidáním mandlového mléka. Díky obsahu vitamínu E udržují mladistvou a pružnou pokožku bez pocitu napětí či suchosti a nelámavé krásné vlasy.

VIDEO: Zkuste si udělat své mandlové mléko

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Mandlové mléko a jeho účinky – udělá radost i veganům”

  1. […] Mandle a mandlové máslo, mandlové mléko […]

  2. […] k úspěchu je káva bez cukru a smetany bez tuku. Místo toho si dopřejte stevii a neslazené mandlové mléko či odtučněné […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva