Sponzorováno

Konopná mouka a zdraví – co obsahuje a jak ji používat? 4.71/5 (17)

Konopná mouka je zdravá, zkuste ji doma i vy.

Konopná mouka je zdravá, zkuste ji doma i vy.

Konopná mouka se vyrábí z konopných semínek. Lekli jste se hned slova konopí? Nemusíte. Lidé ho až zbytečně démonizují. Předtím, než si začnete představovat jakýkoli druh závislosti nebo se hned začnete křižovat kvůli marihuaně, měli byste si nejprve přečíst celý příspěvek :)

Konopná mouka se vyrábí jemným semletím konopných semínek, které jsou částečně zbavené oleje. Tím se prodlouží její trvanlivost – právě olej je složka semínek, která po namletí způsobuje jejich degradaci – a zároveň zvýší využitelnost cenných látek, které jsou jinak ukryté v semínku.

Konopí – v minulosti v pohodě, dnes démon

Ve středověké Evropě konopí znamenalo vlákno. Po staletí bylo konopí využíváno jako zdroj mnoha druhů výrobků včetně výroby lana, pevného oděvu, výživných produktů, oleje, konopí bylo zdrojem bílkovin pro člověka i pro zvířata. Teprve s časem, hlavně ve 20. století, se název „konopí“ začal používat hlavně pro rostliny konopí (nebo spíš, když začala válka proti konopí, protože výroba produktů z něj nebyla zájmem několika velkých průmyslových odvětví).

Konopí má pro nás ze zdravotního hlediska opravdu úžasné výhody. O tom jsme však už psali v samostatném článku. Dnes se v článku budeme soustředit jen na konopnou mouku a její benefity.

A v čem je konopná mouka tak zvláštní, tak jiná? Konopná mouka je vynikajícím doplňkem při vašem pečení. Skrývá v sobě úžasné bílkovinné vlastnosti konopí, má vynikající obsah vlákniny. Tato mouka pečením nenabývá na oběmu, a proto není mouka, která může být použita třeba v chlebu. Musíte ji smíchat s jinými moukami, pokud neděláte koláč, který nepotřebuje růst (nebo plochý chléb, křupavé sušenky, plochý základ pro vaši dort atd.). Obecně můžete použít poměr 4:1 s ostatními moukami. A nebo i v poměru 1:1. Úspěšně fungovalo. Chuť této mouky je lahodná a příjemná.

Zdravotní benefity konopné mouky

Konopná mouka je opravdu velmi zdravá. Podívejte se na její největší přednosti:

1. Konopná mouka je bez lepku

Tato skvělá mouka neobsahuje žádný lepek. Takže je bezpečná pro celiaky i pro ty, kteří bojují s nesnášenlivostí lepku. Konopná mouka je oproštěna od všech negativních vlastností lepku. A to je super.

2. Obsahuje omega 3 a omega 6 mastné kyseliny

Konopná mouka obsahuje esenciální mastné kyseliny:
omega 3 (mastná kyselina důležitá pro kardiovaskulární zdraví),
– omega 6 (pro funkce mozku, zdraví kostí, metabolismus)
GLA – gamma linolenové kyseliny

3. Dobrý zdroj aminokyselin

Mouka z konopí je zdroj aminokyselin, včetně 9 esenciálních aminokyselin, které naše tělo neumí samo o sobě produkovat.

Sponzorováno

4. Zdroj kvalitní vlákniny

V konopné mouce je spousta vlákniny. Ta je nutná pro dobré fungování trávicího systému. Většina vlákniny v konopí se skládá z nerozpustné vlákniny, která čistí tlusté střevo. Má celkově příznivý účinek na chemii těla.

5. Je plná bílkovin

Konopná mouka obsahuje 33% bílkovin. A bílkoviny prostě potřebujeme. Pro budování svalů a při mnoha procesech, které v těle každou vteřinu probíhají. Jelikož až třetinu obsahu mouky tvoří bílkoviny, je vhodná pro ty, kteří si hlídají množství uhlohydrátů ve stravě.

6. Velmi bohatá na minerály

Konopná mouka obsahuje hořčík, vápník, železo, draslík, niacin, riboflavin, thiamin. Obsahuje také hodně fosforu, který je nezbytnou mikroživinou pro vývoj kostí a zubů a je velmi důležitý pro udržení hodnoty pH tělesných tekutin. Abychom to shrnuli, konopná mouka je prostě výživná.

„Esenciální trio“, měď, železo a zinek nemůže být tělem syntetizováno (vyráběno). Měď je nezbytná pro tvorbu krve, zdravé srdce a pro stabilizaci pojivové tkáně v těle. Zinek hraje zásadní roli ve více než 300 enzymech v lidském těle, včetně růstu, plodnosti a zdraví imunitního systému. Železo je nedílnou součástí mnoha proteinů a enzymů, které udržují transport kyslíku a regulaci růstu buněk.

7. Bohatá i na vitamíny

Je také dobrým zdrojem komplexu vitaminu B, který je nezbytný pro produkci energie, pro zdravý nervový systém a dobré trávení. Vitamin B je zdravý zvláště pro děti a těhotné ženy. Vitamin E chrání esenciální mastné kyseliny (EFA) před oxidací v těle, zabraňuje rozpadu tělních tkání a je skvělý pro zdraví vaší pleti.

Určitě už nepotřebujete další důkaz pro to, abyste zkusili používat konopnou mouku!

Pro koho je konopná mouka vhodná?

Konopná mouka je samozřejmě vynikající pro zdraví obecně, ale je zvláště vhodná pro:

  • lidi s nesnášenlivostí lepku a laktózy,
  • sportovce,
  • kulturisty, bodybuildery a bodybuilderky
  • ženy v těhotenství
  • děti
  • vegany a vegetariány

Jak konopnou mouku používat?

Sponzorováno

Konopnou moukou můžeme nahrazovat pšeničnou mouku při pečení a vaření. Minimálně 10% – 30% mouky můžeme nahradit konopnou moukou, aniž by to negativně ovlivnilo výsledek. Přidávat ji také můžeme do chleba, palačinek, vaflí, buchet a dalších těst. Používáme ji do müsli a dezertů, k zjemnění omáček a zahuštění polévek i zeleninových pokrmů. Je výborná jako zdroj bílkovin pro sportovce.

Co si ještě přečíst o konopných produktech?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva