Sponzorováno

Může nějak pomoci vitamín A při akné? Jak přesně? 4.86/5 (14)

  • Vitamin A je základní živina, která se nachází v oranžovém a žlutém ovoci a zelenině, stejně jako v dalších zdrojích potravy bohatých na živiny, jako je listová zelenina.
  • Vitamín A je silou, se kterou je třeba počítat, pokud jde o boj s akné. Podporuje zdravý růst nových buněk a posiluje vaši kožní tkáň zevnitř.
  • Tento vitamín rozpustný v tucích je mimořádně prospěšný pro zdraví kožních buněk a funkci pokožky.
  • Vitamin A může také pomoci odvrátit zánět, základní faktor akné vulgaris.
  • Pokud jde o léčbu akné pomocí vitaminu A, nejslibnější jsou topické přípravky. Tyto produkty se také nazývají retinoly nebo retinoidy.
  • Neužívejte doplňky vitaminu A k léčbě akné, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem. Lékař by se měl ujistit, že doplňky nebudou interferovat s jinými léky nebo doplňky, které již užíváte.
  • Je také důležité vědět, že nadměrné množství vitaminu A může vést k hypervitaminóze A, což je toxicita, která má negativní dopad na vaše zdraví, zrak, podráždění pokožky a chuť k jídlu. Hypervitaminóza A může také způsobit bolesti hlavy, ospalost, podrážděnost a dokonce poškození jater.

I když nejsou úplným lékem na akné (ale co je, že?), vitamíny jsou pro pokožku důležité a jsou jedním z nejlepších a nejmocnějších spojenců, pokud jde o zajištění celkového dobrého zdraví. A i když jsme se již zabývali výhodami vitamínu C na akné a i vitamínů B na akné, zbývá nám stále dost vitamínů, které mohou plet pomoci. Dnes se podíváme na výhody a účinky vitamínu A na akné.

Co je vitamín A?

Vitamin A ve skutečnosti není jedna sloučenina, ale je to spíše skupina několika nutričních, organických a antioxidačních sloučenin. Vitamin A je důležitý pro vývoj a růst lidského těla, stejně jako pro udržení dobrého zraku a posílení imunitního systému. Jak již bylo řečeno, vitamín A vám také může pomoci zbavit se akné.

Vitamin A (a jeho složky) je přirozeně dostupný, složený z kyseliny retinové, retinolu, retinalu a několika dalších karotenoidů provitaminu A. Ovoce a zelenina oranžové nebo žluté barvy obsahují značné množství vitamínu A. Žlutá a oranžová však nejsou jedinými indikátory přítomnosti vitamínu A – nachází se také v jiných přírodních zdrojích potravy, jako je listová zelenina.

Vitamin A jako antioxidant hraje důležitou roli při podpoře lepšího zdraví pokožky a posílení imunity našeho těla. Bojuje s volnými radikály a tím minimalizuje přirozeně způsobené poškození našich buněk a tkání. Kromě toho může vitamín A také odvrátit zánět a má vlastnosti proti stárnutí, což znamená, že vám může pomoci dosáhnout mladšího vzhledu.

Není tedy divu, že vitamín A je široce používán v mnoha produktech péče o pleť nebo v produktech proti akné. Pravděpodobně jste slyšeli slova retinol a retinoidy, která používají dermatologové nebo v reklamách na produkty, tak se pojďme podívat, o co jde.

Z čeho se skládá vitamín A?

Vlastnosti a účinnost vitamínu A na akné bude do značné míry záviset na tom, kterou z jeho sloučenin se pokoušíte použít. V zásadě existují dva široké typy vitamínu A: retinoidy a karotenoidy. Jaké jsou tedy rozdíly a jak ovlivňují naši pokožku a naše celkové zdraví?

Retinoidy

Tento typ vitamínu A se také nazývá „preformovaný“ vitamín A. Proč? No, protože jeho hlavní zdroje pocházejí od zvířat, která si ho již vytvořila ve svém těle. Zdroje retinoidů zahrnují jakýkoli druh masa, mléčné výrobky, vejce a další druhy živočišných produktů.

Ale proč jsou retinoidy tak široce používány v průmyslu péče o pleť a proti akné? Je to proto, že retinoidy jsou jediným typem vitamínu A, který je takzvaně „biologicky aktivovaný“. To znamená, že po požití začne okamžitě fungovat. Vaše tělo nemusí podniknout žádné další kroky, aby využilo výhod tohoto typu vitamínu A, který je také známý jako retinoid.

Zní to povědomě? Vsadím se, že ano. Koneckonců, je to konkrétně retinol (isotretinoin), který se používá v některých z nejsilnějších předepsaných léků na akné, jako jsou Accutane a Roaccutane. Tyto léky se používají při léčbě cystického akné, nejzávažnějšího typu akné, a jsou velmi účinné. Léčba obvykle trvá dlouho, ale stojí za to.

Nicméně zatímco vitamín A je užitečný při léčbě akné, co účinky vitamínu A na jizvy po akné? Měli byste být v klidu, protože léky jako výše zmíněný Accutane a Roaccutane, které obsahují vitamín A, mohou také vyléčit jizvy po akné i toho nejzávažnějšího typu. Existuje však řada potenciálních vedlejších účinků, které mohou mnoho lidí odradit od léčby, protože vitamín A je skutečně silná živina. Ale o tom později.

Pamatujte, že tato forma vitamínu A je také označována jako „preformovaná“ (či předformovaná), což dává naprostý smysl – je již kompletní a připravená k vhodnému použití. Právě pro tento účel jsou retinoly a retinoidy tak široce používány v produktech péče o pleť a akné – prostě fungují.

Karotenoidy

Pamatujete si, když vám lékaři řekli, abyste jedli více mrkve, abyste byli zdraví a zlepšili si zrak? Nebo vám možná řekli rodiče, že pokud potřebujete vitamín A, měli byste si vzít mrkev nebo vypít mrkvovou šťávu? A co slavná sloučenina beta-karoten, kterou jste nepochybně viděli nalepenou na některých opalovacích krémech?

Podívejte, karotenoidy, také nazývané tetraterpenoidy, jsou organické pigmenty obsažené ve vitaminu A. Pamatujete si, když jsme říkali, že vitamin A se většinou nachází ve žlutém a oranžovém ovoci a zelenině? Je to právě proto, že tyto rostliny jsou bohaté na karotenoidy, které jsou zase součástí komplexu látek vitamínu A. Karotenoidy jsou to, co dává jasnou intenzivní barvu pomeranči a žluté mrkvi, banánům, kukuřici, narcisům a dokonce i žloutkům.

Přestože karotenoidy nejsou ve skutečnosti tak účinné a užitečné pro pokožku jako retinoidy, stále nám poskytují mnoho zdravotních výhod. Existuje více než 600 různých variací karotenoidů, ale naše tělo dokáže využít pouze malý výběr z nich. Kterých máme v jídelníčku naštěstí dostatek. Odhaduje se, že přibližně třetina veškerého příjmu vitamínu A potravou ve skutečnosti připadá na karotenoidy. Což… Když vezmete v úvahu, že jíme vejce, mrkev, banány, pomeranče, žluté papriky a tak dále, není to tak divné.

Výhody vitamínu A při akné

Je ale vitamín A dobrý na akné a jaké jsou jeho další výhody? Odpověď je ano i ne. Vitamin A hraje mnoho významných rolí ve fungování lidského těla a jeho procesech. Pomáhá zlepšit vidění, napomáhá růstu buněk, reguluje vývoj kostí, zajišťuje správnou funkci imunitního systému a také napomáhá reprodukci. Co víc si člověk může přát, že? Existují však další a hmatatelnější výhody – zejména pro naši pokožku.

Role vitamínu A ve zdraví pokožky

Výhody vitamínu A a jeho sloučenin, pokud jde o zdraví pokožky, se scvrkají na to, že je to silný antioxidant. Antioxidanty pomáhají sledovat a odstraňovat volné radikály z těla. Volné radikály jsou řadou látek, které v našich buňkách a tkáních způsobují takzvaný oxidační stres.

Kromě toho, že poškozuje buňky všeho druhu, oxidativní stres způsobený volnými radikály může způsobit ucpání kožních pórů. To se děje proto, že oxidační stres může také ovlivnit mazové žlázy naší pokožky, což způsobí, že se jakoby „přepnou“ a produkují nadměrné množství kožního mazu. To v kombinaci s odumřelými kožními buňkami a nečistotami vede k ucpání pórů. A navíc je kožní maz velmi chutnou pochoutkou pro bakterie způsobující akné, P. acnes.

A bum, než se nadějete, máte akné. Ale vitamín A tomu brání. Odstraňuje volné radikály z pokožky a kromě toho reguluje tvorbu kožního mazu. To prakticky znemožňuje ucpání pórů, čímž se eliminuje možnost skončit s případem zánětu akné.

Léky založené na vitaminu A

Pokud si vzpomínáte, sloučeniny vitamínu A jsou klasifikovány do dvou typů: retinoidy a karotenoidy. Nyní jsou retinoidy nebo retinoly „preformovaným“ typem vitamínu A. To znamená, že retinoly a retinoidy jsou biologicky aktivované varianty vitamínu A, což znamená, že mohou být snadno požity nebo aplikovány na kůži a budou okamžitě fungovat.

Sponzorováno

Tato vlastnost retinolů a retinoidů je přesně důvodem, proč jsou široce používány při léčbě akné. A ty zase mohou být ve dvou typech: předepsané léky, které musíte užívat perorálně (tj. pilulky nebo tablety), nebo topické léčby a léky, které přicházejí ve formě krémů, gelů, mastí a tak dále.

Nyní jsou takzvanou „biologicky aktivní“ složkou retinoidů dvě látky zvané tretinoin a isotretinoin.

Tretinoin se nachází v (obvykle lokální léčbě) Retin-A a isotretinoin je hlavní složkou jednoho z nejpopulárnějších léků na akné, Accutane (také pod obchodním názvem Roaccutane a mnoha dalších, v závislosti na výrobci).

Isotretinoin je silný analog vitamínu A a možná ještě silnější. To je důvod, proč léky, které jej používají k léčbě akné, vyžadují mnoho testů a preventivních opatření. Důvodem je, že tato forma vitamínu A, isotretinoin, je tak silná, že působí až na buněčnou úroveň a její DNA. Isotretinoin aktivuje sadu genů, díky nimž kožní buňky dozrávají rychleji, a indukuje rychlý růst buněk v epidermis – povrchové vrstvě kůže. Je to také jedno z nejúčinnějších použití vitamínu A na jizvy po akné. Vitamin A, nebo jeho specifický typ, retinoid isotretinoin, tedy působí jako jakýsi rekonstrukční tým pro kůži.

Nicméně, to je také důvod, proč Accutane a Roaccutane mohou způsobit tolik vedlejších účinků, komplikací a dokonce i vrozených vad; protože jejich hlavní sloučenina, aktivovaný vitamín A známý jako isotretinoin, je tak účinná. Accutane a isotretinoin však zůstávají jedním z nejúčinnějších léků i na ten nejzávažnější typ akné, na cystické. Léčba může trvat až 6 měsíců, ale úspěšnost je docela solidní – Accutane a Roaccutane léčí akné v 85% případů.

Topické přípravky s vitamínem A na akné a pleť

Vitamin A se ale určitě nepoužívá pouze v lécích, které je možno užívat perorálně (tj. ústy). Jak jsme zmínili výše, retinoly a retinoidy se také používají v mnoha produktech pro péči o pleť a proti akné. Vzhledem k jejich povaze se používají lokálně – to znamená, že se aplikují na kůži.

Zde jsou některé z nejběžnějších:

Retinol

Jedná se o jeden z nejrozšířenějších typů topického vitamínu A, který lze nalézt v produktech péče o pleť. Retinol je rozpustný, což znamená, že může snadno proniknout kůží a být transportován po těle krevním řečištěm. Vzhledem k tomu, že se jedná o předem vytvořenou, biologicky aktivní formu vitamínu A, retinol začne působit okamžitě, odstraňuje volné radikály a regeneruje vrstvy pokožky.

Retinyl acetát

Tato sloučenina, i když se nejedná o vitamín A jako takový, se snadno přemění na předem vytvořenou, snadno použitelnou formu místního vitamínu A, jakmile se dostane do kontaktu s kůží. Ačkoli většina z toho nebude absorbována nebo použita, je to jeden z nejběžnějších způsobů použití místního vitamínu A na akné. Retinyl Acetate lze nalézt v různých produktech péče o pleť a proti akné.

Kyselina retinová

Nerad vám to oznamuji, ale pokud jste si koupili produkt, který se chlubí tím, že obsahuje kyselinu retinovou, byli jste tak trochu podvedeni. I když tato sloučenina existuje a je velmi užitečná, může se tvořit pouze v buňkách lidského těla. Vyhněte se produktům, které tvrdí, že obsahují kyselinu retinovou a že jsou skutečně účinné. Je to jen vyhazování vašich peněz do větru.

Vedlejší účinky vitaminu A

I když je vitamín A celkem neškodná sloučenina a ve skutečnosti je i nezbytný pro zdravé fungování lidského těla, někdy se může ukázat až jako příliš dobrá věc. Je to jeden z vitamínů, který při důsledném užívání ve velkých dávkách může způsobit hypervitaminózu. Říká se tomu hypervitaminóza A a není radno si s tím zahrávat. Proč?

Hypervitaminóza A totiž může způsobit změny chuti k jídlu, různé bolesti hlavy, podrážděnost, ospalost a dokonce i rozmazané vidění a poškození jater. Navíc, prodloužená období hypervitaminózy A mohou dokonce způsobit kožní onemocnění a kalcifikaci srdečních chlopní. Pokud se užívá ve vysoce koncentrovaných formách, jako jsou předepsané léky na těžké cystické akné, může vitamín A dokonce vést k vrozeným vadám u těhotných žen. Nemusím vám asi říkat, jak je to nebezpečné.

To vše však platí pouze pro retinol a retinoidní varianty vitaminu A, takzvané pretvarované typy vitaminu A. I když je lze nalézt v rybách, mase a mléčných výrobcích, pochybuji, že jich budete jíst tolik, abyste mohli skončit s hypervitaminózou A. Některé léky a doplňky obsahují vysoké dávky předem připraveného vitaminu A, a pokud se užívají příliš dlouho, mohou způsobit hypervitaminózu. Tak na to určitě pozor.

Dávkování vitaminu A

Vzhledem k tomu, že vitamín A je přítomen téměř v čemkoli, od různých druhů ovoce a zeleniny po téměř jakýkoli druh masa, většina lidí ho má zdravé množství. Proto je nedostatek vitaminu A poměrně vzácný, ale přesto se může vyskytnout.

Doporučená dávka vitaminu A u dospělých je 2 300 IU pro ženy a 3 000 IU pro muže, ale tato čísla jsou poněkud nízká a určená ke kompenzaci jakéhokoli nedostatku stravy. Vzhledem k tomu, že většina lidí má vitamín A v sobě, pak nižší dávky zajistí dosažení zdravé hladiny, aniž by došlo k hypervitaminóze.

Pokud jde o dávkování vitamínu A na akné, někteří lékaři a zdravotní experti doporučují 5 000 IU vitamínu A každý den. Těchto úrovní lze skutečně dosáhnout dodržováním bohaté a rozmanité stravy složené z masa, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny. Váš lékař a dermatolog vám však někdy doporučí vyšší dávku vitamínu A na akné, pokud to žádá vaše situace.

Ale vitamín A není v některých situacích tak užitečný. Například je důležité si uvědomit…

Užívání vitamínu A a zinku dohromady

Ve vzácných případech, kdy byl indikován nedostatek vitamínu A, se ukazuje, že jednou z hlavních příčin byl ve skutečnosti nedostatek zinku. Je to proto, že zinek hraje klíčovou roli v péči o pokožku, přesněji v transportu a metabolismu vitamínu A v lidském těle. Můžete mít zdravé a dokonce nadměrné množství vitamínu A v sobě, ale pokud je tam příliš málo zinku, hádejte co? Všechen ten vitamín A bude k ničemu a nebude použit. Pokud tedy chcete využít výhody vitamínu A v plném rozsahu, vždy se ujistěte, že vaše hladiny zinku jsou na stejné úrovni.

Když to shrneme

Jak je doufám jasné, vitamín A hraje významnou roli v péči o pleť a v boji proti akné, ale také v zajištění celkového zdraví člověka a silného imunitního systému. Pokud jde o použití vitamínu A na akné a zlepšení pleti, je důležité rozlišovat mezi dvěma kategoriemi vitamínu A: retinoidy a karotenoidy.

Zatímco karotenoidy jsou skvělé pro zdravý zrak a mrkev je chutná k mlsání, jsou většinou k ničemu, pokud jde o boj s akné a zlepšení pleti. Tyto oblasti jsou vyhrazeny pro retinoly a retinoidy, preformované, biologicky aktivované formy vitaminu A. V zásadě jsou připraveny k použití a obě jsou zde ve variantách, které lze použít orálně i lokálně.

Retinoidy a retinoly jsou mocnými spojenci, pokud jde o léčbu akné, ale tato síla může někdy způsobit určité vedlejší účinky. To je důvod, proč byste se měli vždy poradit se svým lékařem a dermatologem, než začnete užívat doplňky vitaminu A nebo retinoidní léky. Celkově je vitamín A jedním z klíčových pomocníků v boji proti akné a zajištění dobrého zdraví pokožky. I když to není kouzelný vzorec pro léčbu akné, je to rozhodně důležitá součást rovnice.

Sponzorováno

Zkoušeli jste vitamín A na léčbu akné? Napište nám do komentářů.

A dále si o vitamínu A a akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva