Lupus (systémový lupus erythematodes) – příznaky, diagnostika, léčba 4.74/5 (27)

Sponzorováno

  • Systémový lupus erythematodes, běžně nazývaný lupus, je autoimunitní onemocnění, které může postihovat různé části těla, včetně kloubů, kůže, ledvin, srdce, plic a dalších orgánů. Je to chronické onemocnění, které vzniká, když imunitní systém těla začne napadat vlastní tkáně a orgány.
  • Hlavní rysy systémového lupusu mohou být: Kloubní bolest a otoky: ystémový lupus erythematodes často postihuje klouby, což způsobuje bolest, otoky až k artritidě. Kožní projevy: Může se objevit vyrážka na obličeji, zejména na tváři v oblasti nosu a tváří, která bývá známá jako "motýlový" erytém (dle motýlového tvaru vyrážky). Únava: Mnoho pacientů s lupusem trpí chronickou únavou. Problematika ledvin: nemoc může ovlivnit ledviny a způsobit různé problémy, včetně zánětu ledvin. Problémy s krví: Lupus může ovlivnit krevní buňky a způsobit anémii, trombocytopenii nebo leukopenii. Problémy s srdcem a plícemi: Může dojít k zánětu srdečního svalu nebo osrdečníku a způsobit problémy s dýcháním.
  • Diagnóza systémového lupusu může být komplikovaná, protože příznaky mohou být různorodé a podobné jiným onemocněním.
  • Léčba zahrnuje kontrolu symptomatických projevů a snahu o potlačení nadměrné aktivity imunitního systému. K tomu se často používají kortikosteroidy a imunosupresivní léky.
  • Systémový lupus erythematodes je chronické onemocnění, a i když není vyléčitelné, mnoho pacientů může vést plnohodnotný život s pomocí vhodné léčby a sledování ze strany odborníků na revmatologii a dalších specialistů.

Tvar vyrážky v obličeji, která se při této nemoci vyskytuje, může připomínat vlka.

Tvar vyrážky v obličeji, která se při této nemoci vyskytuje, může připomínat vlka.

Označení této nemoci pochází z latinského slova „lupus“, které v překladu znamená „vlk“. Jako důvod vzniku tohoto názvu se udává skutečnost, že tvar vyrážky v obličeji, která se při této nemoci vyskytuje, může připomínat vlka. Další možností je dříve panující domnění, že nemoc propuká po pokousání vlkem. Odborně se nemoc nazývá systémový lupus erythematodes. Nejedná se sice o tak časté onemocnění, ale pokud už se vyskytne, je velmi obtížné jej diagnostikovat i léčit.

Systémový lupus erythematodes (SLE) je autoimunitní chorobou ze skupiny kolagenóz, která postihuje převážně mladé ženy. Z neznámých příčin přitom dochází k obranným reakcím proti tělu vlastním buňkám a následně k zánětům v různých orgánech (v první řadě k zánětům kůže, krevních cév, ledvin a kloubů).

Lupus (systémový lupus erythematodes) a jeho příznaky

Lupus (systémový lupus erythematodes) a jeho příznaky

 

Příznaky onemocnění

Lupus spadá do skupiny autoimunitních onemocnění, tedy těch, kdy přehnaná imunitní reakce organizmu útočí na vlastní tkáně v těle. Mezi nemocnými převažují ženy. Lupus se může projevit kdykoliv v průběhu života, za spouštěč se považuje stres, fyzické vyčerpání nebo též hormonální změny v těhotenství či pubertě. Nejčastěji se projeví mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku.

Základním znakem lupusu je probíhající zánět v těle. Dle jeho lokalizace můžeme odlišit variantu:

Sponzorováno

  1. kožní – objevuje se vyrážka na obličeji či jinde na těle
  2. systémovou – postiženy jsou různé orgány v těle (ledviny, plíce, cévy, mozek, klouby)

Příznaky této nemoci jsou často velmi nespecifické a snadno zaměnitelné s jinými chorobami. Patří mezi ně:

  • velká únava
  • nechutenství a úbytek na váze
  • padání vlasů
  • citlivost na světlo
  • bolesti hlavy
  • nadměrné pocení
  • bolest kloubů
  • křeče
  • zduření mízních uzlin
  • poruchy vidění
  • červená vyrážka na tvářích a u kořene nosu, později i na jiných místech těla
  • záněty dalších orgánů: zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět ledvin

Typickým příznakem je motýlovitý erytém (erytém = zarudnutí) obličeje, které se slunečním zářením zhoršuje. Kromě toho dochází k bolestem kloubů, poruchám prokrvení prstů na rukou a k celkovým chorobným příznakům. Postižení ledvin může vést ke chronickému selhání ledvin.

Lupus a jeho diagnostika

U kožní formy nemoci je průkazným vyšetřením kožní biopsie, tedy rozbor části postižené tkáně. U nemoci v systémové formě je daný konkrétní seznam příznaků, z něhož pokud pacient splňuje určitou část, může být nemoc stanovena. Dále se provádí vyšetření autoprotilátek, které prokáže autoimunitní onemocnění v těle.

Četnost tohoto onemocnění

Ve střední Evropě trpí na toto onemocnění cca. 10-30 lidí na 100 000 obyvatel. Nejčastěji začíná mezi 25. a 35. rokem života, přičemž asi 9 z 10 nemocných lidí jsou ženy.

Lupus a léčba

Biologická léčba

Při ní jsou do těla pacienta vpraveny biologické látky. Jedná se o způsob léčby, který je teprve na svém počátku, a je zde několik kontraindikací, při nichž nemůže být léčba použita.

Farmakologická léčba

U systémové formy nemoci se využívají zejména glukokortikoidy a imunosupresiva (léky, které omezují nebo zabraňují činnosti imunitního systému). U kožní formy se jedná o léky celkové i používané lokálně – masti. Další léky jsou pacientům předepisovány dle konkrétních příznaků nemoci – např. antikoagulancia při zvýšené srážlivosti krve nebo antirevmatika při bolestech kloubů. Nevýhodou některých z uvedených skupin léků je častý výskyt vedlejších účinků.

Psychoterapie

Je vhodné kombinovat klasickou léčbu i s prací psychoterapeuta, zvláště v případě těžších forem nemoci, které mohou výrazně ovlivňovat kvalitu života pacienta.

Dle postižení konkrétních orgánů jsou pak voleny další léčebné kroky – např. rehabilitační cvičení pro zmírnění bolesti kloubů, při poškození funkce ledvin pravidelná dialýza.

Prognóza nemoci

Nemoc obvykle probíhá v určitých vlnách. Jsou období, kdy pacient nemá žádné obtíže, a pak dochází na nějakou dobu opět ke vzplanutí nemoci. Je tedy důležité se snažit v životě vyhnout věcem, které by mohly zdravotní stav zhoršit. Jedná se třeba o eliminaci stresových situací, nadměrného pobytu na slunci, dodržování zdravého stravování, pravidelného pohybu. Bývá též doporučováno nebrat při této nemoci hormonální antikoncepci. Pacienti dochází na pravidelné kontroly k lékaři, aby se předešlo nekontrolovatelnému zhoršení stavu. Nemoc bohužel probíhá v chronické, celoživotní formě.

Máte s lupusem nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme moc rádi.

VIDEO: Žijeme s lupusem

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Systemic Lupus Erythematosus Autoři: Angel A. Justiz Vaillant; Amandeep Goyal; Matthew Varacallo.
  • Zdroj obrázku: VectorMine / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva