Obsah článku
Sponzorováno

Tvar vyrážky v obličeji, která se při této nemoci vyskytuje, může připomínat vlka.
Systémový lupus erythematodes (SLE) je autoimunitní chorobou ze skupiny kolagenóz, která postihuje převážně mladé ženy. Z neznámých příčin přitom dochází k obranným reakcím proti tělu vlastním buňkám a následně k zánětům v různých orgánech (v první řadě k zánětům kůže, krevních cév, ledvin a kloubů).
Příznaky onemocnění
Lupus spadá do skupiny autoimunitních onemocnění, tedy těch, kdy přehnaná imunitní reakce organizmu útočí na vlastní tkáně v těle. Mezi nemocnými převažují ženy. Lupus se může projevit kdykoliv v průběhu života, za spouštěč se považuje stres, fyzické vyčerpání nebo též hormonální změny v těhotenství či pubertě. Nejčastěji se projeví mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku.
Základním znakem lupusu je probíhající zánět v těle. Dle jeho lokalizace můžeme odlišit variantu:
- kožní – objevuje se vyrážka na obličeji či jinde na těle
- systémovou – postiženy jsou různé orgány v těle (ledviny, plíce, cévy, mozek, klouby)
Příznaky této nemoci jsou často velmi nespecifické a snadno zaměnitelné s jinými chorobami. Patří mezi ně:
- velká únava
- nechutenství a úbytek na váze
- padání vlasů
- citlivost na světlo
- bolesti hlavy
- nadměrné pocení
- bolest kloubů
- křeče
- zduření mízních uzlin
- poruchy vidění
- červená vyrážka na tvářích a u kořene nosu, později i na jiných místech těla
- záněty dalších orgánů: zápal plic, zánět srdečního svalu, zánět ledvin
Typickým příznakem je motýlovitý erytém (erytém = zarudnutí) obličeje, které se slunečním zářením zhoršuje. Kromě toho dochází k bolestem kloubů, poruchám prokrvení prstů na rukou a k celkovým chorobným příznakům. Postižení ledvin může vést ke chronickému selhání ledvin.
Sponzorováno
Lupus a jeho diagnostika
U kožní formy nemoci je průkazným vyšetřením kožní biopsie, tedy rozbor části postižené tkáně. U nemoci v systémové formě je daný konkrétní seznam příznaků, z něhož pokud pacient splňuje určitou část, může být nemoc stanovena. Dále se provádí vyšetření autoprotilátek, které prokáže autoimunitní onemocnění v těle.
Četnost tohoto onemocnění
Ve střední Evropě trpí na toto onemocnění cca. 10-30 lidí na 100 000 obyvatel. Nejčastěji začíná mezi 25. a 35. rokem života, přičemž asi 9 z 10 nemocných lidí jsou ženy.
Lupus a léčba
Biologická léčba
Při ní jsou do těla pacienta vpraveny biologické látky. Jedná se o způsob léčby, který je teprve na svém počátku, a je zde několik kontraindikací, při nichž nemůže být léčba použita.
Farmakologická léčba
U systémové formy nemoci se využívají zejména glukokortikoidy a imunosupresiva (léky, které omezují nebo zabraňují činnosti imunitního systému). U kožní formy se jedná o léky celkové i používané lokálně – masti. Další léky jsou pacientům předepisovány dle konkrétních příznaků nemoci – např. antikoagulancia při zvýšené srážlivosti krve nebo antirevmatika při bolestech kloubů. Nevýhodou některých z uvedených skupin léků je častý výskyt vedlejších účinků.
Psychoterapie
Je vhodné kombinovat klasickou léčbu i s prací psychoterapeuta, zvláště v případě těžších forem nemoci, které mohou výrazně ovlivňovat kvalitu života pacienta.
Dle postižení konkrétních orgánů jsou pak voleny další léčebné kroky – např. rehabilitační cvičení pro zmírnění bolesti kloubů, při poškození funkce ledvin pravidelná dialýza.
Prognóza nemoci
Nemoc obvykle probíhá v určitých vlnách. Jsou období, kdy pacient nemá žádné obtíže, a pak dochází na nějakou dobu opět ke vzplanutí nemoci. Je tedy důležité se snažit v životě vyhnout věcem, které by mohly zdravotní stav zhoršit. Jedná se třeba o eliminaci stresových situací, nadměrného pobytu na slunci, dodržování zdravého stravování, pravidelného pohybu. Bývá též doporučováno nebrat při této nemoci hormonální antikoncepci. Pacienti dochází na pravidelné kontroly k lékaři, aby se předešlo nekontrolovatelnému zhoršení stavu. Nemoc bohužel probíhá v chronické, celoživotní formě.
Sponzorováno
Pro pacienty, laickou i odbornou veřejnost spustil Revmatologický ústav specializovaný webový portál věnovaný právě tomuto onemocnění. Na www.lupus-portal.cz je možné nalézt komplexní informace o lupusu.
Autorem článku je naše redakce
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Autoimunitní onemocnění, Pleť a pokožka těla