Fialové brambory – proč jsou zdravé a jak je připravit? 4.85/5 (13)

Sponzorováno

Dáte si zdravé fialové brambory?

Dáte si zdravé fialové brambory?

Záleží na úhlu pohledu. Názory se různí. Velký význam se bramborám připisoval na začátku 19.století. Ochránili Evropu od opakujících se hladomorů a od nemoci zvané kurděje. Mnoho lidí považuje brambory za nezdravé. Jistě se pod tuto informaci podepsalo rychlé občerstvení (tzv. fast food). Tak, jako ve všem, i brambory je třeba jíst s mírou, pak mohou určitě zpestřit a obohatit náš jídelníček.

Mezi běžné odrůdy fialových brambor patří Purple Peruvian, Purple Majesty, All Blue, Kongo, Adirondack Blue, Purple Fiesta a Vitelotte.

Odkud k nám přišly brambory?

Původ fialových a klasických bílých brambor se připisuje podhorským a horským oblastem And v dnešním Peru, pravděpodobně to byla druhá polovina 17.století. Dnes se brambory pěstují téměř na celém světě.

Jak to bylo v Česku? Brambory se k nám zřejmě dostaly mnohem později. Historie uvádí, že poprvé se o nich zmínil mnich Cyprián z Červeného Kláštera, psal se rok 1654. Další zdroj uvádí rok 1786, brambory přinesl student studující na univerzitě v západní Evropě Tomáš Šváby.

Když se u nás řekne brambora, vybaví si všichni okamžitě žlutou barvu. Brambory mohou být žluté, růžové, fialové, modré, černé nebo i vícebarevné – a to nejen slupka ale i dužnina!

Nutriční hodnota brambor

Běžné konzumní brambory obsahují přibližné 24% sušiny, z toho asi 75% tvoří škrob a 2% rozpustné cukry. Bílkoviny tvoří okolo 5 -10% sušiny a tuky okolo 0,4% sušiny.

Bramborová hlíza obsahuje kyselinu citrónovou, minerální látky jako mangan, železo, zinek, měď, jód, draslík, fosfor, hořčík, kalcium a vitamíny C, B1, B2 a B3. Brambory mají výrazně méně sušiny, než obiloviny.

Druhy a typy brambor

Podle druhu mluvíme o:

 • fialových bramborách,
 • růžové brambory,
 • brambory Russet, také zvané Burbank,
 • batátech,
 • žlutých bramborách,
 • bílých bramborách.

Varné typy brambor jsou označovány písmenem A – D, výběr záleží na tom, jak chceme brambory připravit (přílohy, na pečení nebo do salátů).

Výjimečně zdravé fialové brambory

O fialových bramborách, přestože jsou hodně zdravé, se v Česku mezi hospodyňkami moc nemluví. Alespoň ne tolik, kolik by si fialové brambory zasloužily. To je skutečně škoda, protože jsou výjimečně zdravé. Podobné látky, jako ve fialových bramborách se nacházejí třeba v borůvkách a v granátovém jablku.

Fialovým bramborám se připisuje, že působí jako antioxidanty. Podporují imunitní systém a také se jim připisují účinky v boji s rakovinou. Odborníci říkají, že mají i protizánětlivý účinek, napomáhají správné funkci střev. Pozitivně ovlivňují zrak, snižují krevní tlak, působí na srdečně-cévní onemocnění. Doporučují se pro lidi s cukrovkou, s trávicí problémy, ale i pro celiaky.

Fialová barva má svůj význam pro zdraví

Výrazná fialová barva není jen vizuálně pěkná, ale i plná výživných látek. Fialovou barvu způsobuje zvýšený obsah přírodních barviv s vysokými antioxidačními účinky. Obsah antioxidantů ve fialových bramborách je několikanásobně vyšší než v klasických bramborách. Fialové brambory dokonce obsahují i ​​5x více vitaminu C, než bílá varianta brambor.

Podle studie zveřejněné v magazínu Food and Nutrition Research působí zdraví prospěšné antokyany (to jsou antioxidanty přítomné právě ve fialovém barvivu) protizánětlivě a antibakteriálně. Tímto způsobem nám mohou pomoci při prevenci různých onemocnění jako jsou rakovina, diabetes, ale i při kardiovaskulárních onemocněních.

Jak připravit fialové brambory?

Nevím, jak vy, ale já je musím hledat, nemá je rozhodně v nabídce každý obchod ani hypermarket. Co se týče ceny za kilo, není velký cenový rozdíl oproti klasickým bramborám. Cena se pohybuje okolo 30Kč.

Přestože se vám jejich barva může zdát na první pohled zvláštní, dejte fialovým bramborám šanci. Mě také jejich barva nejdříve nelákala, ale nakonec jsem podlehla a udělala jsem dobře. Zjistila jsem, že je to velmi chutná a zdraví podporující zelenina. Chutí připomínají bílé brambory s jemnou chutí po oříšcích. I jejich příprava je stejná, jako příprava ostatních druhů brambor. Doporučuje se připravovat je ve slupce, právě v ní se nachází nejvíce vitamínu C.

Zdravotní přínosy fialových brambor

Fialové brambory jsou nejen chutným způsobem, jak na talíř přidat barvu. Sami o sobě mají hodně zdravotních výhod.

Zde je 5 překvapivých výhod fialových brambor.

1. Jsou hodně výživné

Brambory mají často špatný rap kvůli vysokému obsahu škrobu, ale obsahují mnoho dalších důležitých živin a mohou být velmi zdravým doplňkem vaší stravy. Fialové brambory mají obsah živin podobný jako u jiných odrůd brambor z čeledi Solanum tuberosum, i když jejich obsah minerálů se může lišit v závislosti na půdě, ve které byly pěstovány.

Sponzorováno

Existuje mylná představa, že všechny živiny v bramborách se nacházejí v jejich slupce. Tak to není. Ve skutečnosti se více než polovina jejich živin nachází v jejich dužině.

100 gramů porce vařených fialových brambor se slupkou poskytuje:

 • Kalorie: 87
 • Bílkoviny: 2 gramy
 • Sacharidy: 20 gramů
 • Vláknina: 3,3 gramů
 • Tuk: méně než 1 gram
 • Mangan: 6% doporučené denní hodnoty (DDD)
 • Měď: 21% DDD
 • Železo: 2% DDD
 • Draslík: 8% DDD
 • Vitamin B6: 18% DDD
 • Vitamin C: 14% DDD

Zajímavé je, že brambory mají více draslíku než banány. Porce brambor navíc poskytuje 3 gramy vlákniny a přirozeně mají nízký obsah sodíku.

2. Lepší pro hladinu cukru v krvi

Glykemický index (GI) je měřítkem míry, do jaké potravina zvyšuje hladinu cukru v krvi. Pohybuje se od 0 do 100 a GI větší než 70 je považován za vysoký.

Srovnávací studie u lidí zjistila, že fialové brambory mají GI 77, žluté brambory mají GI 81 a bílé brambory mají GI 93.

Zatímco všechny odrůdy brambor ovlivňují hladinu cukru v krvi kvůli jejich obsahu sacharidů, fialové brambory mohou mít menší účinek než jiné druhy kvůli vysoké koncentraci rostlinných sloučenin polyfenolu. Tyto sloučeniny mohou snižovat vstřebávání škrobů ve střevech, a tak minimalizovat dopad fialového bramboru na hladinu cukru v krvi.

Fialové jsou zdravé i krásné zároveň.

Fialové jsou zdravé i krásné zároveň.

3. Obsahují antioxidanty

Stejně jako ostatní barevné ovoce a zelenina je jasná barva fialových brambor výmluvným znamením, že mají vysoký obsah antioxidantů. Ve skutečnosti mají dvakrát až třikrát vyšší antioxidační aktivitu než bílé nebo žluté brambory.

Antioxidanty jsou rostlinné sloučeniny, které mohou chránit vaše buňky před škodlivými účinky oxidačního stresu.

Fialové brambory jsou obzvláště bohaté na polyfenolové antioxidanty zvané antokyany. Jedná se o stejný typ antioxidantu, který se nachází v borůvkách a ostružinách. Vyšší příjem antokyanů souvisí s několika výhodami, včetně zdravějších hladin cholesterolu, zlepšeného vidění a zdraví očí a sníženého rizika srdečních onemocnění, některých druhů rakoviny a cukrovky.

Kromě vysokého obsahu antokyanů fialové brambory obsahují další antioxidanty společné pro všechny druhy brambor, včetně (9):

 • vitamín C
 • karotenoidové sloučeniny
 • selen
 • tyrosin
 • polyfenolové sloučeniny, jako je kyselina kávová, skopolin, kyselina chlorogenová a kyselina ferulová

4. Mohou snížit riziko rakoviny

Několik laboratorních studií ukázalo, že některé ze sloučenin ve fialových bramborách, včetně jejich antioxidantů, mohou pomoci předcházet rakovině nebo bojovat proti ní, včetně rakoviny tlustého střeva a prsu.

V jedné studii rostly rakovinné buňky ošetřené extraktem z fialového bramboru pomaleji. V některých případech extrakt dokonce způsobil smrt rakovinných buněk (zdroj zde).

5. Udělají vaše jídlo krásně barevné

Fialové brambory můžete použít podobně, jako byste použili bílé, žluté nebo červené odrůdy bramabor. Jejich nahrazení fialov7mi bramborami je skvělý způsob, jak přidat vašim jídlům více barvy a zajímavosti – koneckonců, opravdu jíte očima.

Pokud máte rádi křupavé hranolky, nakrájejte je na klínky, promíchejte je olivovým olejem, mletým česnekem a rozmarýnem a pečte je asi 20 minut při teplotě 204 °C, dokud nezměknou. Chcete-li využít výhod jejich rezistentního škrobu, připravte bramborový salát z fialových brambor.

A co vy? Zkoušeli jste fialové brambory? A jak vám chutnaly? Budeme rádi za komentáře pod článem.

A co si ještě o bramborách přečíst?

VIDEO: Focaccia z fialových brambor s rozmarýnem

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o fialových bramborách

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva