Sponzorováno

Baobab a zdraví – plný vitamínu C a antioxidantů 4.8/5 (15)

Baobab a zdraví - plný vitamínu C a antioxidantůPřestože v očích Malého Prince byly baobaby špatné stromy a neustále se jich chtěl zbavit, ve vašem případě to může být přesně naopak. Tento obrovský exotický strom přináší mnoho pozitiv, díky kterým se prášek z Baobabu může stát další oblíbenou ingrediencí ve vaší kuchyni.

Co je to vlastně ten Baobab?

Baobab (Adansonia) je opadavý strom z čeledi slézovitých a vyskytuje se přirozeně v Africe, Austrálii a na Madagaskaru. Strom je využíván zejména jako zdroj vody a potravy pro domorodé kmeny. Plody a listy se již dlouhá léta v přírodní medicíně využívají jako naturální lék na astma, jako repelent proti komárům či k léčbě různých alergických kožních onemocnění.

Z hlediska využití je baobab zajímavý celý. Kromě plodů, na které se v tomto článku zaměříme my, své využití mezi lidmi našla i jeho kůra, dužina kmene, šťáva, která vytéká z nařezaných míst, výhonky, výrůstky, obaly plodů, dužina, semena i listy. Zní to až neuvěřitelně co všechno se dá z tohoto majestátního stromu získat. Od oleje, přes rostlinné mléko, zeleninu (výhonky), mýdlo, nepravý tabák, textilie, provazy, rybářské sítě či náhrada kávy. V obrovských Baobabech je možné vybudovat dokonce bary, garáže či obyvatelné prostory.

Plody a prášek z baobabu

Plod baobabu, který může dorůst do velikosti avokáda či žlutého melounu, je na povrchu tvrdý, suchý, s houbovitou až křídovitou dužinou, která ukrývá množství fazolovitých semen. Plod obsahuje nejvyšší podíl antioxidantů z známých druhů potravin, 2x více než goji a více než borůvky či granátové jablko. Je významným zdrojem vitamínu C.

Nejlepší prášek z baobabu je přirozeně prášek ze syrového plodu, zpracovaný šetrným způsobem tak, aby se zachovaly všechny pozitivní vlastnosti. Raw baobab prášek je nejlepší volbou, protože obsah vitaminu C a dalších důležitých látek (mimo jiné významných enzymů) je zachován. Tradičně se baobabová dužina nechá uschnout uvnitř tvrdého plodu a pak se proseje, díky čemuž se získává bledý prášek unikátní aroma a chuti. Někteří v něm cítí citrusy nebo karamel.

Co se týče nutričních látek, je baobab skutečná hvězda. Ne nadarmo ho mnozí označují za superpotravinu tisíciletí.

TIP: Baobabový olej je skvělý na pokožku i vlasy

Složení baobabu

Sto gramů baobabového prášku obsahuje 107 mg vitaminu C, 2188 mg draslíku, 0,66 mg mědi, 5,94 mg železa, 317 mg vápníku, 148 mg hořčíku, 63 mg fosforu, 0,81 mg zinku, 33,8 g pektinu a celkem až 50 g vlákniny. Obsahuje také 2,1 g bílkovin a pouze 0,1 g tuku.

Díky těmto nutričním hodnotám je baobab možné použít bezprostředně po tréninku na doplnění elektrolytů, jednoduše rozmícháním 2 čajových lžiček v litru čisté vody.

Jak užívat prášek z baobabu?

Denní příjem baobabového prášku pro zachování jeho přínosu pro naše zdraví je 1 čajová lžička. V obdobích zvýšené zátěže organismu (například během stresu, nemoci nebo intenzivních tělesných či psychických výkonů) je vhodné dávku zvýšit na 2 čajové lžičky.

V podstatě můžete baobab uplatnit ve všech raw receptech, podobně jako mleté ​​ořechy či rostlinné mouky nebo různé dochucovadla (karob, matcha, atd). Baobab je skvělou složkou smoothies, různých koláčků, studených polévek, dipů, dresinků, pudinků, muffinů, salátů, proteinových shakeů či dokonce zmrzliny. Získávání baobabového prášku je ekologické a etické, vhledem k tomu, že při jeho zpracování najde práci mnoho lidí a sběr baobabových plodů napomáhá zachování přirozené populace těchto stromů v jeho původním prostředí.

TOP 10 benefitů prášku z baobabu na zdraví a krásu

 

Sponzorováno

Podpora zažívání

Znáte v současné době někoho kdo by neměl nějaké problémy s trávením a žaludkem? Určitě ne. Důvodem zažívacích problémů je v první řadě konzumace potravin s nízkým obsahem vlákniny. Prášek z baobabu obsahuje až 50% vlákniny (z toho polovina je rozpustná) která zajišťuje správné trávení a bezproblémové pravidelné vyprazdňování. Baobab je také bohatý na vápník, který pomáhá zajišťovat správnou činnost trávicích enzymů.
 

Dodává energii

Vyrovnaný příjem a výdej energie ti baobab určitě zajistit pomůže – konkrétně jeho důležité vitaminy C a B6 a minerální látky jako thiamin. Vitaminy C a B6 pomohou snížit pocity únavy a malátnosti a působením vitamínu C zajistí lepší vstřebatelnost železa, které správně nabudí vaše tělo.
 

Podpoří imunitu

Abychom věděli lépe bojovat proti různým virovým onemocněním a infekcím, je nutné se pravidelně starat o posilování imunitního systému. Baobab je excelentním zdrojem vitaminu C a spolu s vitaminem B6 přispívá k posílení a správnému fungování naší imunity.
 

Obsahuje hodně antioxidantů

Baobab má nejvyšší obsah antioxidantů ze všeho ovoce na světě. Obsahuje skoro 5 krát více antioxidantů než acai a dvojnásobek než mají plody goji. Antioxidanty chrání naše buňky před škodlivým působením volných radikálů.
 

Anti age efekt

Mít zdravou pleť by nemělo být jen o tom jaké a kolik krémů si dennodenně aplikujeme na obličej. Důležitější než venkovní výživa, je dodat pleti potřebné zkrášlující látky zevnitř. Proč to nevyzkoušet právě prostřednictvím ovocné dužiny baobab! Vysoký podíl vitamínu C pomáhá chránit naše buňky před vnějším zatížením a podporuje tvorbu kolagenu v naší pleti. Kromě toho pomáhá při tvorbě vitamínu E který „dohlíží“ při regeneraci poškozené pleti.
 

Krásná pokožka

Jelikož baobab obsahuje významné množství polyfenolů, je vhodným potravinovým doplňkem k dosažení pevné a krásné pokožky. Výzkum ukázal, že právě polyfenoly způsobují redukci viditelných důsledků stárnutí – vrásek. O mladší a hladší pokožku se dále postarají antioxidanty zpomalující stárnutí buněk a vitamin C, který stimuluje tvorbu kolagenu v pokožce.

TIP: Podívejte se, proč jsou pro nás antioxidanty tak důležité
 

Ideální před i po cvičení

Co sníte a vypijete před a po cílené fyzické aktivitě je základním faktorem, jak se bude tvé tělo vyvíjet a jakou energií se „nabije“. Správnou kombinací nápojů a stravy nastartujete optimální proces regenerace, udržování a růstu svalové hmoty. Vitamin C, vitamin B1, vápník a vitamin B6 přispívají ke správné funkci metabolismu. Draslík a vápník zajišťují přiměřenou funkci svalů a vitamin B1 pomáhá podporovat správnou srdeční činnost.
 

Detox těla

Vitamin C je důležitou látkou na očistu těla, protože umožňuje, aby se buňky zbavovali škodlivých látek které by mohly poškodit buňky našeho organismu. Nedostatek vitaminu C způsobuje, že nahromaděné nezpracované toxiny musí játra zpracovat, čímž je vystavena zbytečné zátěži a „nadměrné aktivitě“.
 

Optimální krevní tlak

Vysoký krevní tlak je strašákem 21. století. Následkem mohou být různé druhy vážných onemocnění a chronických potíží. Jedinou pomocí je změna životního stylu a stravovacích návyků. Vitamin B6 obsažený v superpotravinu baobab přispívá k údržbě a tvorbě krevních buněk které jsou nezbytné pro zdravé srdce.
 

Kontrola hladiny cukru v krvi

Aduna baobab obsahuje téměř 50% vlákniny, z toho polovina, která je rozpustná, pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Vysoký podíl rozpustné vlákniny je vhodný pro diabetiky typu 2, protože podporuje postupné uvolňování cukru v krevním oběhu, čímž předchází náhlým výkyvům nežádoucí hladiny cukru.

TIP: Zdravotní benefity prášku z baobabu

VIDEO: Jak vypadá baobab?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva