Arracacha (Arakača) – jaké má účinky a přínosy na zdraví tato kořenová zelenina? 4.88/5 (16)

Sponzorováno

Arracacha je uznávána jako hodně výživná kořenová zelenina.

Arracacha je uznávána jako hodně výživná kořenová zelenina.

Arracacia xanthorrhiza (obyčejně také nazývaná peruánská mrkev a bílá mrkev) je kořenová zelenina původem z And z Peru. Dá se říci, že je to něco mezi mrkví a celerem. Tato kořenová zelenina je oblíbenou potravinou v Jižní Americe, jedná se také o komerční plodinu. Pěstuje se jako vytrvalá rostlina. Je sladká, s mírně ořechovou chutí. Její mladé listy a stonky se někdy konzumují jako zelenina nebo se přidávají do salátů.

Arracachaa a nutriční hodnota

100 gramů Arracachy poskytuje 0,505 gramu bílkovin, 0,28 gramů tuku, 26,7 gramů sacharidů a 0,85 gramu dietní vlákniny. Dále poskytuje 9 mg železa, 4,3 mg vitaminu B3, 23 mg vitaminu C, 63,05 mg hořčíku, 0,1 mg thiaminu a 50 mg fosforu.

Zdravotní přínosy Arracachy

Arracacha je uznávána jako hodně výživná kořenová zelenina. Je bohatá na sacharidy, minerály a vitamíny, které jsou nezbytné pro udržení lidského zdraví. Škrob nacházející se v této zelenině je přínosný zejména pro starší lidi a malé děti. Má málo kalorií. Studie ukazují, že pomáhá snižovat šance na rakovinu, jako je třeba rakovina prsu, rakovina plic a rakovina tlustého střeva.

Chronická onemocnění

Železo pomáhá léčit chronické onemocnění, jako jsou chronické onemocnění vylučovací soustavy, střevního systému a selhání ledvin. Železo je také nezbytné pro správné fungování různých procesů v těle, jako je například oběhový systém.

Těhotenství

Během těhotenství, nedostatek železa zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu nebo podváhy novorozence. Děti, které jsou předčasně narozené, mají různé zdravotní problémy v kognitivním vývoji a zpožděném růstu. Studie ukazuje, že příjem doplňků železa snižuje pravděpodobnost předčasného porodu o 8,4 procenta. Takže tato kořenová zelenina je v tomto případě velmi vhodná ke konzumaci.

Je dobrým zdrojem sacharidů, vlákniny a bílkovin. Je také bohatá na různé živiny, jako je vitamin C, vápník, železo.

Kardiovaskulární onemocnění

Vitamín B3, který v Arracache je, udržuje rovnováhu mezi hladinami triglyceridů a cholesterolu, což má ve finále pozitivní vliv na zdraví srdce. Je také schopen snížit aterosklerózu, která vede k srdečním onemocněním. Snižuje také tvorbu histaminu. Vitamín B3 snižuje pravděpodobnost opakování srdečního záchvatu nebo zástavy srdce u těch, kteří tuto nepříjemnost již zažili.

Sponzorováno

Léčí dnu

Vitamin C v Arracache pomáhá snížit riziko vzniku dny, což je stav, kdy je nejdříve postižen palec na noze. Tento prst se stává bolestivým, zaníceným a ztuhlým, protože se vytváří přebytečná kyselina močová v kloubech. Studie ukazuje, že pravidelný příjem vitamínu C v dávkách 1000-1499 mg snižuje riziko vzniku dny o 31%.

Snižuje riziko vzniku rakoviny

Vysoký příjem ovoce a zeleniny minimalizuje vzniku riziko rakoviny různých typů. Studie ukazuje, že vysoký příjem vitaminu C snižuje riziko vzniku rakoviny úst, plic, hlasivek, konečníku, hrdla, tlustého střeva, žaludku a jícnu. Takže si Arracachu, i jinou zeleninu a ovoce, rozhodně pravidelně dávejte.

Pomáhá funkci srdce

Vitamin B1 napomáhá produkci neurotransmiterů acetylcholinu, který přenáší zprávy mezi svaly a nervy. Zlepšuje také srdeční funkce. Nedostatek vitaminu B1 může narušit srdeční funkce. Lidé s městnavým srdečním selháním by měli dostávat vitamín B1 denně po dobu jednoho týdne – pak vykazují určité zlepšení. Vitamín B1 pomáhá předcházet srdečním onemocněním.

Super jídlo pro děti – i pro ty nejmenší

Arracacha je populární doplněk v dětské výživě. Zeleninové pyré je považováno za ideální kojeneckou výživu. Vařené bylinné pyré z Arracachy je obvykle podáváno malým dětem a je snadno stravitelné. Arracacha je dobrým zdrojem škrobu, vápníku, železa a vitamínu A. Takže pro děti (i ty malé) opravdu super. Velikost škrobových částic je malá, což činí tuto zeleninu snadněji stravitelnou. A to se u dětí prostě hodí.

Arracacha pomáhá při hubnutí

Arracacha obsahuje složité sacharidy a pomáhá vám zůstat sytější po delší dobu. Pomáhá tím předcházet hladovým záchvatům a zamezovat nadměrnému přejídání. Pokud jste na nějaké hubnoucí dietě, přidání arracachy do vašeho jídelníčku je skvělý způsob, jak zhubnout.

Arracacha zlepšuje zdraví trávicího ústrojí

Arracacha je bohatá na vlákninu, která je velmi dobrá pro naše trávící zdraví. Vláknina pomáhá zlepšovat pohyb střev a zajišťuje hladký průchod jídlu v trávicím traktu. Pomáhá také odstranit odpad z těla (toxiny) včas a zabránit tak různým typům problémů souvisejících s trávením, jako je zácpa, plynatost, nadýmání atd.

Arracacha jako prevence katarakty

Arracacha je zelenina vysoce bohatá na vitamín C, pomáhá udržovat zdravé oči a zabraňuje různým typům problémů spojených s viděním, jako je například katarakta. Vitamin C je silný antioxidant, který zabraňuje oxidačnímu poškození našich buněk, čímž zabraňuje makulární degeneraci, která je hlavní příčinou onemocnění očí, jako je katarakta. Bylo prokázáno, že ti, kteří pravidelně konzumují Arracachu, mají lepší zrak.

Sponzorováno

Arracacha je prostě plná chutí a je jednou z nejkvalitnějších kořenových zelenin na světě. Zkuste ji i vy.

Co si ještě na toto téma přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva