Sponzorováno

Bramborový džus a zdraví – super na žaludeční vředy 4.81/5 (21)

bramborovy-dzusV našich končinách jsou brambory jednou z nejoblíbenějších surovin, která má v kuchyni pestré využití. Ale přestože jsme je doposud konzumovali zejména po tepelné úpravě jako přílohu nebo součást pokrmu, vědci přišli se zajímavým zjištěním. To, co naše babičky doporučují již desetiletí, odborníci prozkoumali v laboratořích. Potvrdili, že brambory v syrovém stavu mají moc léčit. Kdy a v jaké formě nás tedy postaví na nohy?

Bramborový džus jako balzám na trávení

V regálech našich prodejen si v současnosti můžeme vybrat z opravdu široké nabídky zeleninových šťáv – od rajčatové přes mrkvovou a mnohé další. Zdá se však, že již brzy k nim přibude nevšední novinka vyrobená z brambor. V tento výživový doplněk doufá tým mikrobiologů z manchesterské univerzity, který v něm našel unikátní antibakteriální molekuly. Ptáte se, kde se zrodil nápad na takový výzkum? Odpověď vás zřejmě nepřekvapí.

Jedné vědkyni ho vnukla přítelova babička, která jí doporučila syrový nastrouhaný brambor jako přírodní lék na žaludeční vředy. A to vedlo k zajímavé studii.

Z nedoceněné zeleniny medicínský zázrak

Výsledkem zmíněného výzkumu jsou příznivé účinky antibakteriálních molekul obsažených v syrových bramborách. Jejich význam spočívá v léčbě, a také v prevenci výskytu bakterie žijící v žaludku, která způsobuje žaludeční vředy a pálení žáhy. Na rozdíl od antibiotik si tato žaludeční bakterie nedokáže vypěstovat vůči bramborové šťávě odolnost. Pití tohoto zeleninového nápoje navíc nemá žádné vedlejší účinky. I proto se odborníci pustili do zkoumání hned několika druhů brambor a momentálně se díky nim snaží vyvinout přírodní medicínské produkty zítřka.

Sponzorováno

Speciální molekula zatím nebyla pojmenována, ale americké laboratorní mozky už stihli proces její oddělení patentovat. Doufají totiž, že jednoho dne by mohla být prodávána jako doplněk podobný probiotickým jogurtovým nápojům.

Jaké jsou vize do budoucna?

„Když jsem poprvé slyšel o myšlence použití brambor k léčbě žaludečních vředů, musím přiznat, že jsem byl trochu skeptický,“ otevřeně říká profesor Ian Roberts. Jako člen týmu výzkumníků však pesimismus brzy hodil za hlavu: „V dalším stadiu jsem už nebyl překvapen – mnoho rostlinných produktů obsahuje zajímavé sloučeniny. My je jen musíme najít.“

A jaké jsou jeho očekávání? „Tento bramborový džus, jak ho nazýváme, vidíme v podobě prevence a léčby rozvíjejících se žaludečních vředů. Lidé by ho měli užívat jako součást zdravého životního stylu. Pokud bychom ho vyvinuli, mohlo by jít o obrovský objev,“ netají vědec své nadšení.

Způsobí brambory revoluci i v ČR?

Jelikož se bramborám v našich podmínkách vždy poměrně dobře dařilo, tento žlutý poklad ve slupce měl od nepaměti zastoupení i v lidovém léčitelství. Šťáva ze syrových brambor se pila nejen při žaludečních vředech, ale také bolestech hlavy, hypertenzi a problémech s vyprazdňováním (při zácpě).

Surový nastrouhaný brambor smíchaný s olejem sloužil i pro venkovní použití – jako balzám na pokožku vystavenou tepelným extrémům: při jejím spálení, ale i při omrzlinách. Na „převratné“ výživové doplňky od amerických farmaceutických společností tak zřejmě není důvod čekat.

TIP: Podívejte se, na co využít bramborové slupky

Čtěte také k tomuto tématu:

VIDEO: Bramborová šťáva a zdraví

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Bramborový džus a zdraví – super na žaludeční vředy”

    1. NAĎA KOTRBOVÁ napsal:

      Moc pěkné, poučné a užitečné články !
      Děkuji a přeji krásné dny a mnoho spokojených čtenářů s jejich
      pozitivním hodnocením.
      N.Kotrbová

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva