Kyselina ferulová – jaké jsou její účinky a vliv na zdraví? Kdy může pomoci? 4.78/5 (9)

Sponzorováno

Kyselina ferulová - jaké jsou její účinky a vliv na zdraví? Kdy může pomoci?Kyselina ferulová je antioxidant na rostlinné bázi, který se primárně používá v přípravcích proti stárnutí pokožky. Vyskytuje se přirozeně v různých potravinách, například v těchto:

  • otruby
  • oves
  • rýže
  • lilek
  • citrusy
  • jablečná semena

Kyselina ferulová si získala spoustu pozornosti kvůli své schopnosti bojovat proti volným radikálům a zároveň tím, že zvyšuje účinnost jiných antioxidantů, jako jsou vitamíny A, C a E. Zatímco je primárně používána v péči o pleť, experti v současné době pracují na dokazování, že kyselina ferulová má další zdravotní výhody.

Na co je dobrá kyselina ferulová?

Kyselina ferulová je dostupná v různých doplňcích, i v různých sérech proti stárnutí. Používá se především k boji proti volným radikálům, které hrají roli při problémech pleti souvisejících s věkem, včetně stařeckých skvrn a vrásek.

Kyselina ferulová je také k dispozici jako doplněk určený pro každodenní použití. Některé studie naznačují, že kyselina ferulová může být užitečná pro osoby s diabetem a plicní hypertenzí. Zdá se, že doplňky kyseliny ferulové mají stejnou účinnost pro zdraví kůže jako séra obsahující ferulovou kyselinu.

Kyselina ferulová se také používá k ochraně potravin. Dále je někdy v některých lécích používána farmaceutickým průmyslem. Provádí se další výzkumy, tento antioxidant by možná mohl být využitelná při Alzheimerově nemoci a kardiovaskulárních problémech.

Kyselina ferulová při perorálním (ústním) podáním přípravku může tedy zlepšit zdraví srdce, snížit vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak + má potenciál pomáhat s následujícími problémy:

  • Diabetes
  • Příznaky menopauzy
  • Osteoporóza

Co konkrétně kyselina ferulová přináší pokožce?

V kožních sérech kyselina ferulová má tendenci dobře fungovat s jinými antioxidačními složkami, zejména s vitamínem C. Vitamin C je běžnou složkou mnoha produktů proti stárnutí pleti. Vitamin C však není sám o sobě stabilní. Rychle se rozkládá, zvláště když je vystaven slunečnímu záření. Proto jsou také séra s vitaminem C obvykle uloženy z neprůhledných, nebo jantarově zbarvených, lahvích.

Kyselina ferulová pomáhá stabilizovat vitamin C a zároveň zvyšuje fotoprotekci. Fotoprotekce se týká schopnosti minimalizovat poškození sluncem. Studie z roku 2005 naznačuje, že kyselina ferulová má potenciál nabízet dvojnásobné množství fotoprotekce v kombinaci s vitamíny C a E. Autoři studie také poznamenávají, že tyto kombinace antioxidantů by mohly snížit nebezpečí záření a možná i rakoviny kůže. Ale tyto účinky nejsou dosud zcela pochopeny.

Sponzorováno

V malé studii publikované v časopise Journal of Cosmetic Dermatology v roce 2008 byl publikován experiment, který zahrnoval 10 zdravých dobrovolníků. Ten ukázal, že lokálně aplikovaná antioxidační směs složená z vitaminu C, kyseliny ferulové a phloretinu (sloučenina nacházející se přirozeně v jablkách) pomohla chránit kůži od škodlivých účinků expozice slunečnímu ultrafialovému záření.

Kyselina ferulová a vysoký krevní tlak

Kyselina ferulová může pomoci snížit krevní tlak, to podle studie z časopisu American Journal of Hypertension z roku 2002. V testech na potkanech vědci zjistili, že kyselina ferulová pomáhá snížit krevní tlak tím, že podporuje rozšíření cév.

V nedávné studii (publikované v časopise Journal of Cardiovascular Pharmacology v roce 2013) výzkumníci zjistili, že léčba kyselinou ferulovou zlepšila strukturu a funkci srdce, cév, jater a ledvin u potkanů s vysokým krevním tlakem.

Kyselina ferulová a kontrola diabetu

Po léčbě diabetických potkanů kyselinou ferulovou zjistili autoři studie (magazín Phytotherapy Research, rok 2004), že tato sloučenina zvyšuje antioxidační schopnost zvířat a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Kombinace kyseliny ferulové a resveratrolu pomohla zmírnit poškození jater, ledvin a pankreatu u diabetických myší, případně snížením zánětu (dle studie v magazínu European Journal of Pharmacology, z roku 2012).

Má kyselina ferulová jakýkoli vedlejší účinek?

Obecně je kyselina ferulová bezpečná pro většinu typů pleti. Pokud však máte citlivou pokožku, je vhodné předem otestovat malé množství přípravku na kousku těla, stejně jako u každého nového produktu péče o pleť.

Existuje také možnost vzniku alergické reakce na ferulovou kyselinu. To je způsobeno složkou, ze které pochází. Například pokud máte alergii na otruby, pak byste mohli být citliví na kyselinu ferulovou vyrobenou z tohoto rostlinného zdroje. Pokud se u vás vyskytne některý z následujících nežádoucích účinků, měli byste přestat užívat jakýkoli přípravek obsahující kyselinu ferulovou:

  • zarudnutí
  • vyrážka
  • kopřivka
  • svědění
  • loupání kůže

Kde můžete najít kyselinu ferulovou? Jaké jsou její zdroje?

Pokud chcete vyzkoušet potenciální přínosy kyseliny ferulové pro vaši pleť, zkuste se podívat po séru, které obsahuje kyselinu ferulovou i vitamín C. Kyselina ferulová má tendenci nejúčinněji pracovat při aplikaci místně pomocí séra.

Upozornění

Sponzorováno

Vzhledem k nedostatku výzkumu je jen málo známo o bezpečnosti dlouhodobé nebo pravidelné perorální aplikaci doplňků stravy obsahujících ferulovou kyselinu. Je důležité si uvědomit, že vyloučení nebo oddálení standardní léčby může mít vážné důsledky.

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva