Sponzorováno

Kurděje – nemoc nedostatku vitamínu C – příznaky, příčiny, léčba 4.75/5 (4)

  • Kurděje (neboli skorbut, Möllerova Barlowova choroba, avitaminóza C) je onemocnění způsobené dlouhodobým nedostatkem vitamínu C (kyseliny askorbové) v potravě. Vitamín C je důležitý pro tvorbu kolagenu, který je klíčový pro zdraví kůže, cév, kostí a dalších tkání.
  • Když tělo nemá dostatek vitamínu C, dochází k postupnému rozpadu kolagenu a mohou se objevit různé problémy.
  • Příznaky kurdějí mohou být: únava, bolesti kloubů a svalů, otoky, krvácení z dásní, problémy s hojením ran, suchou a drsnou kůži a další. Bez léčby může skorbut vést k vážným zdravotním komplikacím.
  • Doporučená denní dávka vitamínu C pro dospělé je různá, ale většina odborníků doporučuje přijímat dostatečné množství této vitamínu prostřednictvím stravy, aby se předešlo kurdějím. Dobrým zdrojem vitamínu C jsou ovoce (zejména citrusové plody), zelenina (např. papriky, brokolice) a další potraviny bohaté na tento vitamín.

Poměrně velké množství vitaminu C je i v obyčejných bramborách...

Poměrně velké množství vitaminu C je i v obyčejných bramborách…

O kurdějích

Obzvlášť v minulých dobách se poměrně často bylo možné setkat s nemocí zvanou kurděje. Pro tuto nemoc se dokonce vžily i další názvy – skorbut, avitaminóza vitaminu C, Möllerova Batlowova choroba. Tato choroba je způsobena nedostatečným přísunem vitaminu C v lidské stravě. V současnosti se tato závažná nemoc příliš mnoho nevyskytuje, maximálně v zemích třetího světa.

O vitamínu C

Vitamín C byl vždy spojován s posílením imunitního systému a bojem nebo prevenci proti nachlazení a chřipce. Ale co to vlastně udělá s naším tělem, když ho máme nedostatek? Zde je důkladný pohled nebezpečí z nedostatku vitaminu C, příznaky a možné léčebné metody.

Vitamin C a vaše tělo

Zatímco existují zvířata, která si umí vyrobit vlastní vitamin C, lidé se musí spoléhat na jeho doplnění ze stravy a dalších zdrojů. Nejsnáze dostupný zdroj vitamínu C je ze zeleniny a ovoce, především ho obsahují citrusové odrůdy, jako pomeranče a grepy. K zásadní funkci vitaminu C v lidském těle patří:

• působí hojivě na popálené a zjizvenou tkáň
• opravuje poškozené zuby, kosti a chrupavky
používá se při vstřebávání železa
působí jako antioxidant v boji proti škodlivým volným radikálům

Mnoho let byl vitamin C považován za účinný nástroj v boji proti nachlazení. Tato víra začala kvůli jeho účinnosti v boji proti kurdějím, což je onemocnění způsobené nedostatkem vitamínu C, zažilo ho mnoho námořníků.
Nicméně studie ukazují, že neexistují žádné důkazy, které naznačují, že je vitamin C účinný v boji proti odvracení rýmy. I když je možné, že jeho pravidelný příjem z doplňků stravy může snížit dobu trvání nachlazení, nebo vést k mírnějším příznakům, ani velké množství vitaminu C nepřesvědčí chřipku, aby vás nakonec nepřemohla.

Příznaky kurdějí (nedostatku vitamínu C) - ilustrace

Příznaky kurdějí (nedostatku vitamínu C) – ilustrace

 

Nebezpečí nedostatku vitaminu C

Ačkoliv mýtus o vitaminu C a jeho vlivu na nachlazení již byl odhalen, je tu ještě několik důležitých funkcí, které v lidském těle má. Existuje mnoho zdravotních rizik spojených s jeho nedostatkem:

Sponzorováno

zánět dásní
• únava
• zpomalený metabolismus
• vyšší riziko infekcí
anémie
• oslabení zubní skloviny
kurděje

Kurděje je primárně onemocnění způsobené nedostatkem vitamínu C. Může vést k anémii, kožnímu krvácení, onemocnění dásní a obecnému pocitu slabosti v celém lidském těle. Jedinci, kteří nedostávají pravidelné množství vitaminu C ze stravy mají i:

suché vlasy a zacuchané konečky
časté krvácení z nosu
• hrubou, šupinatou a suchou kůži
bolestivé klouby
• krvácení z dásní

Dostatek vitamínu C ve stravě

Doporučená dávka vitamínu C pro dospívající a dospělé je 100 mg na den. Předpokládá se, že jednoduchý způsob, jak zajistit dostatek vitaminu C v pravidelných intervalech, je jíst vyváženou stravu, která obsahuje některé z následujících jídel:

špenát
• citrusové plody
brokolice
• zelená listová zelenina
rajčata
• zelené a červené papriky
ananas
• sladké brambory

Hlavním prostředkem k léčbě nedostatku vitamínu C je zvýšení jeho příjmu ze stravy. Každý prožívá příznaky nedostatku jinak. Hladina vitaminu C se snižuje hlavně u kuřáků. I jedinci s diagnózou diabetes mellitus 2. typu mají stejně zvýšit jeho příjem.

Prevence nedostatku vitamínu C a kurdějí

Prevencí je dostatečný příjem vitaminu C v potravě. Z běžně dostupných potravin se vitamin C vyskytuje v ovoci (kiwi, citrony, ananas, mandarinky, pomeranče – i v džusech z nich vyrobených) a také v zelenině (brokolice, špenát, česnek, kysané zelí). Méně známé je, že poměrně velké množství vitaminu C je v obyčejných bramborách. Jeho význam snižuje fakt, že vařením se část vitaminu C znehodnotí a syrové brambory by nikdo nejedl.

Kurděje a piráti

Kurděje (skorbut) byly historicky častým problémem u pirátů a námořníků v dávných dobách, zejména v obdobích, kdy byla plavba na moři dlouhá a přísun čerstvého ovoce a zeleniny byl omezený. Skorbut je způsoben dlouhodobým nedostatkem vitamínu C, a právě toto onemocnění postihlo mnoho námořníků v dobách objevování a obchodování po celém světě.

Piráti a další námořníci na dlouhých plavbách často trpěli skorbutem kvůli nedostatku čerstvého ovoce a zeleniny na palubě lodí. Bez dostatečného příjmu vitamínu C z těchto potravin byli náchylní k výskytu kurdějí. Symptomy tohoto onemocnění, včetně otoků, krvácení z dásní, únavy a bolesti kloubů, byly celkem běžné mezi námořníky na dlouhých výpravách.

Problematické bylo i to, že tehdejší znalosti o příčinách kurdějí nebyly dostatečné, a proto byly přijímány různé neefektivní léčby a prevence. Až později bylo objeveno, že vitamín C, obsažený zejména v čerstvém ovoci a zelenině, je účinnou prevencí a léčbou kurdějí.

Máte s kurdějemi nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů pod článkem.

Co si o vitamínu C přečíst dál?

VIDEO: MUDR.Karel Erben: Proč máme nedostatek vitaminů

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

  • Vitamin C Deficiency Autoři: Luke Maxfield; Sharon F. Daley; Jonathan S. Crane.
  • Zdroj obrázku: medicalstocks / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva