Nedostatek vitamínu C a kurděje 4.75/5 (4)

Sponzorováno

Poměrně velké množství vitaminu C je i v obyčejných bramborách...

Poměrně velké množství vitaminu C je i v obyčejných bramborách…

O kurdějích

Obzvlášť v minulých dobách se poměrně často bylo možné setkat s nemocí zvanou kurděje. Pro tuto nemoc se dokonce vžily i další názvy – skorbut, avitaminóza vitaminu C, Möllerova Batlowova choroba. Tato choroba je způsobena nedostatečným přísunem vitaminu C v lidské stravě. V současnosti se tato závažná nemoc příliš mnoho nevyskytuje, maximálně v zemích třetího světa.

O vitamínu C

Vitamín C byl vždy spojován s posílením imunitního systému a bojem nebo prevenci proti nachlazení a chřipce. Ale co to vlastně udělá s naším tělem, když ho máme nedostatek? Zde je důkladný pohled nebezpečí z nedostatku vitaminu C, příznaky a možné léčebné metody.

Vitamin C a vaše tělo

Zatímco existují zvířata, která si umí vyrobit vlastní vitamin C, lidé se musí spoléhat na jeho doplnění ze stravy a dalších zdrojů. Nejsnáze dostupný zdroj vitamínu C je ze zeleniny a ovoce, především ho obsahují citrusové odrůdy, jako pomeranče a grepy. K zásadní funkci vitaminu C v lidském těle patří:

• působí hojivě na popálené a zjizvenou tkáň
• opravuje poškozené zuby, kosti a chrupavky
používá se při vstřebávání železa
působí jako antioxidant v boji proti škodlivým volným radikálům

Mnoho let byl vitamin C považován za účinný nástroj v boji proti nachlazení. Tato víra začala kvůli jeho účinnosti v boji proti kurdějím, což je onemocnění způsobené nedostatkem vitamínu C, zažilo ho mnoho námořníků.
Nicméně studie ukazují, že neexistují žádné důkazy, které naznačují, že je vitamin C účinný v boji proti odvracení rýmy. I když je možné, že jeho pravidelný příjem z doplňků stravy může snížit dobu trvání nachlazení, nebo vést k mírnějším příznakům, ani velké množství vitaminu C nepřesvědčí chřipku, aby vás nakonec nepřemohla.

Nebezpečí nedostatku vitaminu C

Ačkoliv mýtus o vitaminu C a jeho vlivu na nachlazení již byl odhalen, je tu ještě několik důležitých funkcí, které v lidském těle má. Existuje mnoho zdravotních rizik spojených s jeho nedostatkem:

Sponzorováno

zánět dásní
• únava
• zpomalený metabolismus
• vyšší riziko infekcí
anémie
• oslabení zubní skloviny
kurděje

Kurděje je primárně onemocnění způsobené nedostatkem vitamínu C. Může vést k anémii, kožnímu krvácení, onemocnění dásní a obecnému pocitu slabosti v celém lidském těle. Jedinci, kteří nedostávají pravidelné množství vitaminu C ze stravy mají i:

suché vlasy a zacuchané konečky
časté krvácení z nosu
• hrubou, šupinatou a suchou kůži
bolestivé klouby
• krvácení z dásní

Dostatek vitamínu C ve stravě

Doporučená dávka vitamínu C pro dospívající a dospělé je 100 mg na den. Předpokládá se, že jednoduchý způsob, jak zajistit dostatek vitaminu C v pravidelných intervalech, je jíst vyváženou stravu, která obsahuje některé z následujících jídel:

špenát
• citrusové plody
brokolice
• zelená listová zelenina
rajčata
• zelené a červené papriky
ananas
• sladké brambory

Hlavním prostředkem k léčbě nedostatku vitamínu C je zvýšení jeho příjmu ze stravy. Každý prožívá příznaky nedostatku jinak. Hladina vitaminu C se snižuje hlavně u kuřáků. I jedinci s diagnózou diabetes mellitus 2. typu mají stejně zvýšit jeho příjem.

Prevence nedostatku vitamínu C a kurdějí

Prevencí je dostatečný příjem vitaminu C v potravě. Z běžně dostupných potravin se vitamin C vyskytuje v ovoci (kiwi, citrony, ananas, mandarinky, pomeranče – i v džusech z nich vyrobených) a také v zelenině (brokolice, špenát, česnek, kysané zelí). Méně známé je, že poměrně velké množství vitaminu C je v obyčejných bramborách. Jeho význam snižuje fakt, že vařením se část vitaminu C znehodnotí a syrové brambory by nikdo nejedl.

Co si o vitamínu C přečíst dál?

VIDEO: MUDR.Karel Erben: Proč máme nedostatek vitaminů

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva