Sponzorováno

Slupky z brambor nevyhazujte – dají se využít pro vaši krásu i zdraví 4.73/5 (37)

Jak vám mohou pomoci bramborové slupky? Je toho více než dost.

Jak vám mohou pomoci bramborové slupky? Je toho více než dost.

Brambory jsou typem přílohy, která je u nás velmi oblíbená. Jenom těžko byste hledali takovou, která by dokázala brambory jakkoliv nahradit. A to třeba i s ohledem na cenu daných brambor, stejně jako třeba také s ohledem na jejich chuť. Navíc celkem výrazně lákají i bohaté možnosti jejich využití. Nic výjimečného není to, když si dáte:

 • Vařené brambory nebo kaši
 • Pečené brambory
 • Hranolky

Mnoho z nás dělá tu chybu, že si myslí, že slupky z brambor jsou jenom odpadem, který musí nutně končit jenom v koši. Určitě tomu tak není. Podívejte se, v čem konkrétně mohou být prospěšné a jak je můžete využít i vy sami. Možná budete hodně překvapeni, kolik pozitivních benefitů takové „obyčejné“ slupky od brambor mají.

1. Vylepšete barvu svých vlasů

Přijde vám, že vaše vlasy nemají tak dokonalou barvu, jako v době vašeho mládí? Chceme tím naznačit, že dříve nebo později se ve vašich vlasech skutečně mohou objevit šediny. A v tu chvíli máte tři možnosti. Buď je můžete nechat být, nebo můžete koupit v drogerii barvu na vlasy. A potom je tu ještě možnost číslo tři. O jakou variantu se jedná? Že využijete slupky z brambor. I když se to nezdá, mohou posloužit jako dokonalá přírodní barva na vlasy.

Jak na to? To nic složitého. Stačí jenom, když je budete zhruba 30 minut vařit a poté je necháte v dané vodě louhovat. A to do doby, dokud nebude chladná. Následně máte připravený odvar, kterým si jenom omyjete své vlasy a necháte pár minut působit a poté opláchněte. První den se nestane nic, ale po několika dnech pravidelné aplikace budou šediny mizet. Vašim vlasům se vrátí jejich přirozená barva. Nevěříte? Přesvědčte se sami o tom, že i slupky z brambor umí vaši krásu podpořit.

2. Dodejte svému tělu řadu důležitých látek

Pokud se podíváme na obsah prospěšných látek, které obsahují brambory samotné, není zase až tak výrazný. Když už budete chtít svému tělu přece jenom prospět, potom zkuste vsadit na takzvané batáty. Červenou alternativu brambor. Anebo zkuste variantu číslo dvě – ta spočívá v konzumaci slupek od obyčejných brambor. Z jakého důvodu? Možná vás překvapí, co všechno obsahují a jak budou prospěšné. Když se podíváme na výčet hlavních látek, jsou to tyto:

 • Vitamín C
 • Vitamín B
 • Vápník

Pokud se vám příliš nezdá představa, že budete jíst bramborové slupky, podívejte se na možnosti, jak je do těla dostat bez problémů. Co třeba brambory upéci a sníst i se slupkou? Uvidíte, jak jsou dobré. Stejně tak si zkuste připravit třeba i domácí hranolky, které překvapí i svou chutí. Co dále bramborové slupky obsahují?

Draslík

Jedním z přínosů konzumace bramborových slupek je jejich obsah draslíku. Draslík pomáhá vašemu tělu provádět chemické reakce, včetně reakcí používaných k podpoře využití energie ve vašem metabolismu a pomáhá vašim buňkám vytvářet užitečnou energii z jídla, které jíte. Draslík také hraje roli v elektrických impulsech přenášených vaším nervovým systémem a pomáhá svalům usnadňovat pohyb. Slupky ze čtyř brambor obsahují cca 628 miligramů draslíku nebo chcete-li 13 procent doporučeného denního příjmu draslíku.

Železo

Bramborové slupky jsou také zdrojem železa, další základní minerální látky. Hlavní funkce železa zahrnuje podporu funkce červených krvinek. Tyto buňky obsahují velké množství hemoglobinu, bílkoviny, které se váže na kyslík ze vzduchu, který dýcháte. Železo tvoří centrální složku každé molekuly hemoglobinu a přítomnost železa je nezbytná pro vazbu a transport kyslíku. Konzumace slupek ze čtyř brambor znamená příjem železa cca 4,9 miligramů, což je přibližně 61 procent doporučeného příjmu u žen starších 51 let nebo u mužů v každém věku nebo 27 procent u žen ve věku 50 let nebo mladších.

Sponzorováno

Niacin

Konzumace bramborových slupek prospěje vašemu zdraví tím, že jsou dobrým zdrojem niacinu, také nazývaného vitamín B-3. Ten, stejně jako draslík, pomáhá buňkám rozkládat živiny do použitelné formy, do energie. Rovněž hraje roli v buněčné komunikaci a vývoji nových buněk. Muži by měli konzumovat 16 miligramů niacin denně, ženy potřebují 14 miligramů. Konzumace slupek ze 4 brambor znamená příjem niacinu přibližně v množství 2 miligramů.

Zajímavost: Bramborové slupky jsou bohaté na fytonutrienty, fytoenzymy a antioxidanty, které výrazně přispívají k nutriční hodnotě vaší stravy.

3. Drobná poškození kůže zahojíte rychleji

Nebyla jste opatrné a máte na své kůži drobné ranky? Třeba takové, které vznikly vlivem spálení? Nebo takové, které vznikly z důvodu škrábnutí, či jiného poranění? Nebo je danou rankou nešetrně odstraněný pupínek, či akné? Nezoufejte. Nemusíte chodit nutně do drogerie, jelikož lepší bude, když navštívíte prodejnu s ovocem a zeleninou. Když zde nakoupíte brambory, můžete jejich slupky použít právě na ošetření vaší kůže. Jak? Jenom je oloupejte a položte na postižené místo. Mají antibakteriální účinek, díky čemuž brání infekci a také zrychlí samotné hojení.

4. Eliminujte i pigmentové skvrny

U pokožky ještě zůstaneme. Může se stát, že na některých místech vaší kůže máte pigmentové skvrny. Buď jsou menší, nebo se jedná o skvrny výraznější, které způsobují, že konkrétní část vaší kůže je tmavší. Pokud jste do současné doby vše řešila jenom tak, že jste používali makeup, zkuste řešení, které bude trvalejší. Jak už sami velmi dobře tušíte, jedná se právě o slupky z brambor.

Jak je použít? Můžete je na konkrétní místo přikládat, čímž docílíte jeho zesvětlení. U větších míst na vaší kůži je vhodné slupky z brambor vhodit do mixéru a vytvořit z nich jemnou kaši. Tu na dané místo naneste a nechte několik minut působit. Následně už stačí jenom pravidelná každodenní aplikace a sami se přesvědčíte o tom, že se bude dané místo zesvětlovat, až do přirozeného odstínu vaší kůže. Na make-up tak budete moci stoprocentně zapomenout.

5. Pomáhají jako prevence nádorů

Je jasné, že zde jejich účinek musíme brát s rezervou. Nejde samozřejmě říci, že když budete slupky z brambor pravidelně jíst, že se tak vyhnete jakémukoliv rakovinotvornému bujení. Na jeho vznik má vliv celá řada faktorů. Pravdou ale je, že bramborové slupky obsahují takové látky, které opravdu dokážou v tomto ohledu pomáhat. Hlavní látkou je kyselina chlorogenová. U ní je prokázáno, že má na eliminaci nádorů a také eliminaci rakovinotvorných buněk velmi dobrý vliv, s ohledem na jejich eliminaci. Stejně tak dokáže pomoci v případě prevence. I tak lze v dnešní době podpořit boj proti zákeřné nemoci.

6. Bramborové slupky pomohou v době chřipkových epidemií

Poslední oblast, kde vám mohou slupky pomoci, je oblast běžných nemocí. Chřipky, ale i rýma nebo kašel. To vše jsou nemoci, které se rozvíjejí při slabé imunitě. Tu slupky dokážou podpořit a tak se vy sama dokážete těmto zdravotním komplikacím poměrně snadno vyhýbat. Stejně jako v předchozím případě, tak i tady doporučujeme slupky konzumovat. Proto pokud to není nutné, připravujte brambory ke svému jídlu právě se slupkou – pečením, vařením, nebo třeba i fritováním.

7. Zdroj vlákniny

Sponzorováno

Zelenina, a to včetně brambor, obsahuje vlákninu. A jak je známo, vláknina nabízí hned několik zdravotních výhod. Vláknina vám například pomáhá udržet nebo snížit vaši váhu. Snižuje také hladinu cholesterolu v krvi, čímž snižuje riziko srdečních onemocnění a podporuje zdravý zažívací trakt. Brambora obsahuje 2g vlákniny, z čehož většina se nachází právě v bramborové slupce. Dospělí by se měli snažit zkonzumovat 14 g vlákniny na 1 000 kalorií. Jedna střední brambora se slupkou poskytuje 8% doporučeného denního příjmu.

Co si dále přečíst na bramborové téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Slupky z brambor nevyhazujte – dají se využít pro vaši krásu i zdraví”

  1. Otto Pokorný napsal:

   Co se týče slupek s brambor,tak Já je osobně velice moc rád jím,protože jsou skutečně zdravé.Aji štávu s brambor mi vůbec nevádí,protože je totéž zdravé.Otto Pokorný s Litultovic u Opavy.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva