Obsah článku
- Představa, že vaše produkty péče o pleť obsahují kyselinu, může znít poněkud děsivě. Ve skutečnosti kyseliny v péči o pleť mění hru ve snaze dosáhnout hladké, rovnoměrné a zářivé pleti.
Svět produktů péče o pleť je stále tak rostoucí a někdy trochu (hodně) matoucí. Stává se to každému z nás – ztrácíme se při hledání jednoho produktu a nakonec zkoumáme úplně jiný, jen proto, že vypadá zajímavě. Rozhodně je lákavé vyzkoušet každý jednotlivý produkt na trhu, ale není to vždy ten nejlepší nápad. Vaše pleť nerada moc experimentuje, takže změna u všech vašich produktů každý týden je nejen škodlivá pro váš rozpočet, ale také pro váš obličej.
Proto je důležité vědět, jak různé produkty ovlivní vaši pokožku, ještě předtím, než si je koupíte.
Což mě přivádí k dnešnímu tématu – kyselinám. Ne, kyseliny nejsou vyhrazeny pouze pro hodiny chemie, jsou to skutečně něco, z čeho může vaše pleť velmi těžit. Každá kyselina má specifickou funkci a s tím spojené jedinečné výhody. Pojďme prozkoumat každý jednotlivý typ kyseliny vhodné pro pleť a váš obličej, abyste se mohli rozhodnout, zda ji potřebujete ve své rutině péče o pleť.
Kyselina askorbová (forma vitamínu C)
Pravděpodobně jste se setkali s vitamínem C jako složkou některých vašich kosmetických produktů. Ve skutečnosti je to jedna z nejčastěji používaných složek pro rozjasnění pleti a výhody proti stárnutí. Kyselina askorbová je jednou z forem vitamínu C a zdá se, že je lepší než ostatní. Proč? Je to proto, že obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají pleti vypadat osvěženě, pevně a zdravě. Kyselina askorbová tedy nepomůže jen s vráskami a jemnými linkami, ale může pomoci i s povislou pokožkou.
Pokud přidáte tento antioxidant do své rutiny péče o pleť, pravděpodobně zaznamenáte zlepšení během několika týdnů. Kromě rozjasnění tónu pleti je vitamín C úžasný pro sjednocení tónu pleti. Pomáhá při hyperpigmentaci a jizvičkách po akné.
Ale je toho víc! Zdá se, že seznam výhod kyseliny askorbové je nekonečný! Nejen, že pomůže udržet vaši mladistvou a pevnou pokožku, ale také ji ochrání před vnějšími stresory a látkami znečišťujícími životní prostředí. Pokud žijete v oblasti s vysokým znečištěním, pak je pro vás tato výhoda pravděpodobně velmi lákavá. Už jsem vás přesvědčila, abyste zkusili kyselinu askorbovou?
Pokud chcete optimalizovat výhody této kyseliny, můžete ji zkusit zkombinovat s jiným antioxidantem nebo si jednoduše zakoupit produkt, který kromě kyseliny askorbové obsahuje i další látky prospěšné pro pokožku. Každý produkt se liší, pokud jde o to, jak vysoká je koncentrace vitaminu C, ale výzkumy ukazují, že jak vysoké, tak nízké koncentrace vitaminu C mají potenciál pomoci kůži opravit samotnou.
Je důležité si uvědomit, že vitamín C se „nekamarádí“ s každou další složkou. Například by se neměl kombinovat s niacinamidem (derivát vitaminu B3), protože může mít negativní účinky na pokožku.
Kyselina azelaová
Tato podivně znějící kyselina je pro nás ve skutečnosti docela užitečná, protože má mnoho výhod pro pokožku.
Kyselina azelaová je dikarboxylová kyselina, která má na kůži neuvěřitelnou exfoliační funkci. Navíc napomáhá procesu odblokování pórů a zlepšuje texturu naší pokožky.
Stejně jako deriváty vitamínu C obsahuje kyselina azelaová také nespočet antioxidantů, které dělají s pokožkou nejrůznější zázraky.
Možná se ptáte, odkud tato užitečná kyselina pochází. Ačkoli se obvykle získává z žita, ječmene a pšenice, tato kyselina se často vyrábí v laboratoři. Kyselina, která se nejčastěji vyskytuje v kosmetických produktech, je tedy vyrobena právě v laboratoři, ale to ji nečiní méně užitečnou.
Pokud uvažujete o nákupu této kyseliny, dejte si pozor na skutečnost, že není vždy snadné ji najít. Důvodem jeho nedostupnosti je skutečnost, že je poměrně obtížné vyrobit, takže množství produkované kyseliny je poměrně malé. Pokud jde o to, jaká je nejlepší koncentrace pro topickou aplikaci, mezi dermatology panuje shoda, že nejlepší výhody má 10% roztok nebo méně.
Alfa hydroxykyseliny (AHA)
Tato kyselina patří mezi nejčastěji používané kyseliny pro pokožku a také některé z nejužitečnějších pro mnoho typů kožních problémů.
AHA jsou kyseliny, které se používají v mnoha produktech péče o pleť, jako jsou tonery, krémy, zvlhčovače, čisticí prostředky a masky.
Existuje sedm typů AHA kyselin:
- kyselina mléčná (laktóza)
- kyselina glykolová (cukrová třtina)
- kyselina citronová (citrusové plody)
- kyselina hydroxykapronová
- kyselina jablečná (pocházející z ovoce)
- kyselina vinná (hrozny)
Všechny výše uvedené typy AHA mají jedinečné výhody, které přichází ruku v ruce s pravidelnou aplikací. Pokud jde o to, které z nich jsou testovány a zkoumány nejvíce, jsou to kyselina mléčná a kyselina glykolová.
Pro každého, kdo zná péči o pleť, není žádným tajemstvím, že AHA kyseliny mají pro naši pleť mnoho výhod. Pro začátek pomáhají předcházet vyrážkám a jizvám. Fungují nejen jako preventivní opatření, ale také pomáhají léčit stávající akné, znaménka a jizvy. Z hlediska anti-aging benefitů vám pomohou dosáhnout mladistvého vzhledu díky tomu, že podporují tvorbu kolagenu a prokrvení obličeje (mají podobný účinek jako cvičení). Množství kolagenu, které naše pokožka produkuje, se s přibývajícím věkem snižuje, a proto je velmi důležité mít na paměti, že je optimální začít používat přípravky proti stárnutí již ve dvaceti, abychom předešli předčasným známkám stárnutí. Ale nejenže zabraňují jemným linkám a vráskám, pomáhají vyhlazovat ty stávající!
AHA navíc pomáhají rozjasnit pleť a pomáhají pleti zbavit se odumřelých kožních buněk, což z nich dělá úžasnou volbu, když potřebujete důkladnou exfoliaci. Nadměrné množství odumřelých kožních buněk způsobuje, že naše pleť vypadá mdle a nezdravě, nemluvě o tom, že může vést k potenciálnímu překrvení a prasklinám pleti.
Kyselina salicylová (BHA)
Nyní, když jsme přesně vysvětlili, co jsou AHA, přejděme k jejich nejsilnějšímu konkurentovi – BHA.
BHA mají úžasnou exfoliační schopnost. Jsou ideální pro ty z vás, které trápí mastná pleť, akné nebo černé tečky. Peelingy obvykle odlupují první, nejvyšší vrstvu pokožky, aby odkryly novou kůži zespodu. Nejen, že to BHA dělají, ale také se ponoří hlouběji do pórů a odstraní jakékoli ucpání, které by mohlo být přítomno. Z toho můžeme usoudit, že nejen léčí stávající akné, ale mají i preventivní funkci.
Nejoblíbenějším produktem BHA používaným jako nedílná součást mnoha produktů péče o pleť je kyselina salicylová. Kyselina salicylová je beta-hydroxykyselina a pochází z rostlinných zdrojů. Možná jste si všimli svého oblíbeného produktu péče o pleť, který obsahuje kyselinu salicylovou. Není to náhoda, protože bylo prokázáno, že kyselina salicylová pomáhá s většinou kožních problémů, jako je akné, bílé tečky, černé tečky, ucpané póry a záněty.
Sponzorováno
Jednou z mnoha výhod používání kyseliny salicylové na kůži je, že je to silný protizánětlivý „nástroj“, který můžete použít, pokud bojujete se zánětem. To obvykle znamená pigmentaci, zarudnutí a akné. Kyselina salicylová může pomoci se všemi těmito problémy a má téměř okamžitý účinek, protože snižuje velikost pupínku a zarudnutí kolem něj.
Pokud jde o ideální koncentraci kyseliny salicylové, obvykle je nejlepší volit od 0,5 do 5 procent. Číslo, které zvolíte, bude do značné míry záviset na tom, jak citlivá je vaše pokožka a jak moc chcete z produktu dostat. Pro intenzivnější exfoliaci a peeling se doporučuje jít do vyšších čísel. Nejlepší radou je, konzultujte vše se svým lékařem.
Jaký je rozdíl mezi BHA a AHA?
Rozdíl mezi těmito dvěma kyselinami je ten, že AHA jsou rozpustné ve vodě, zatímco BHA jsou rozpustné v oleji. Zatímco obě mají neuvěřitelné exfoliační vlastnosti, BHA dokážou proniknout hlouběji do pokožky a zajistit tak lepší čištění a omlazení pokožky.
Mohu užívat BHA a AHA současně?
Možná se nyní ptáte, zda můžete technicky používat oba tyto typy kyselin současně. Dobrou zprávou je, že můžete, ale obvykle se doporučuje, aby mezi aplikacemi byl určitý prostor. Pokud například používáte BHA ráno, zkuste používat AHA na noc nebo je dokonce týden co týden měňte. Existují i některé produkty péče o pleť, které již obsahují obě tyto složky, takže pokud si některé z nich chcete koupit, ušetříte si starosti s tím, že budete muset vybírat dva různé a střídat je.
Pokud na sebe navrstvíte BHA a AHA, riskujete vedlejší účinky, jako je zarudnutí a suchá pokožka. Abyste se vyhnuli tomuto nebo jinému nežádoucímu výsledku, dodržujte metodu střídání dnů/týdnů. Můžete je také použít na různé části obličeje současně, za předpokladu, že od obou chcete různé výsledky.
PHA (polyhydroxykyseliny)
PHA neboli polyhydroxykyseliny jsou velmi podobné AHA. Jsou to chemické exfolianty, které mají vlastnosti, které jsou pro pokožku mimořádně prospěšné.
Ačkoli existuje několik typů PHA, nejčastější jsou galaktóza, kyselina laktobinová a glukonolakton.
Podobně jako BHA a AHA odvádějí úžasnou práci při exfoliaci pokožky a odstraňování odumřelých kožních buněk, které mohou vést k ucpání pórů. Pravidelná exfoliace pomáhá udržovat pokožku zdravou po celý rok, takže i když netrpíte žádnými kožními problémy, i tak se doporučuje používat nějakou formu peelingu, abyste si zachovali hladkou a zářící pleť.
PHA obsahují nesčetné množství antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům, což je jeden z nejčastějších problémů způsobujících onemocnění.
Pokud jde o strukturu, PHA jsou na pokožce mírně měkčí a nepronikají tak hluboko jako BHA. Existuje malý rozdíl v jejich struktuře, pokud jde o jejich molekuly, ty z PHA jsou o dost větší než ostatní, což je jeden z důvodů, proč nepronikají tak hluboko do kůže.
A nyní k otázce, na kterou by někteří z vás mohli dychtivě očekávat odpověď – můžete používat BHA, AHA a PHA současně? Věřte nebo ne, jde to a některé kosmetické firmy to dělají běžně. Existuje však několik věcí, které byste měli mít na paměti. Za prvé, nepoužívejte všechny tři v krátkém časovém úseku, například za den. Pokud máte citlivou pokožku, pak nemusí být nejlepší nápad použít pro začátek všechny tři. Nadměrné používání kteréhokoli z nich, bez ohledu na typ vaší pleti, může vést k zarudnutí, svědění, suchým skvrnám a podráždění. A ty nejsou příjemné ani snadno se s příznaky vypořádat, takže je nejlepší hrát na jistotu.
Pokud máte citlivou pokožku, je dobré se držet PHA kyselin, protože nejsou tak silné jako BHA a AHA.
Kyselina ferulová
Kyselina ferulová je typ fenolického antioxidantu, který se nachází v mnoha rostlinných zdrojích, jako jsou otruby, pomeranče a jablka. Netřeba dodávat, že tento antioxidant může pomoci v boji proti volným radikálům v těle.
Stejně jako ostatní produkty bojující proti volným radikálům, i kyselina ferulová může pomoci se známkami stárnutí, a dodá tak vaší pleti mladistvý a zdravý vzhled. Existuje dokonce dostatek důkazů pro tvrzení, že kyselina ferulová může chránit před látkami znečišťujícími životní prostředí a jinými vnějšími škodami.
Nachází se v mnoha produktech péče o pleť a kosmetické společnosti ji obvykle kombinují s přísadami, jako je vitamín C a vitamín E. A i když je bezpečný pro všechny typy pleti, pokud máte citlivou pleť, je nejlepší ji používat opatrně. Zkuste provést náplastový test, než jej zařadíte do své pravidelné péče o pleť. Náplastový test je, když testujete nový produkt na jedné malé části svého obličeje či třeba lokte, abyste viděli, jak na něj bude vaše pokožka reagovat.
Kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová se již přirozeně nachází v naší kůži. Je to neuvěřitelný zvlhčovač a zadržovač vody a zanechává vaši pokožku hydratovanou a pevnou. Kyselina hyaluronová nejen hydratuje pokožku, ale také ji uzamyká, takže po aplikaci budete mít hydratovanou pokožku ještě několik hodin.
Díky své struktuře a skutečnosti, že má podobnou funkci jako kolagen a elastin, může pomoci vyplnit jemné linky a vrásky. Množství kyseliny hyaluronové v našem těle se s přibývajícím věkem snižuje, a proto je důležité ji doplňovat používáním produktů péče o pleť, které kyselinu hyaluronovou obsahují. Nikdy není příliš brzy začít s rutinou péče o pleť proti stárnutí, takže výběr alespoň jednoho produktu, který tuto složku obsahuje, je dobrý způsob, jak začít.
Můžete také zkusit přidat do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, které obsahují mnoho antioxidantů. Ty mají také tu výhodu, že chrání vaši pokožku a vaše tělo před jakýmkoli zánětem, což je velmi užitečné, pokud trpíte jakýmkoli typem kožních problémů.
Kyselina olejová
Pokud máte suchou pokožku, pak je tato kyselina pro vás. Kyselina olejová je skvělý zvlhčovač, protože se velmi snadno dostane do hlubších vrstev pokožky, které poskytují lepší hydrataci. Jak stárneme, naše pokožka má tendenci být sušší, takže je to skvělá volba pro lidi, kteří chtějí udržet svou pokožku hydratovanou po mnoho let.
Jako většina kyselin obsahuje kyselina olejová mnoho antioxidantů, které poskytují širokou škálu výhod jak pro naši pokožku, tak pro naše tělo. Díky své bohaté a hydratační textuře může kyselina olejová pomoci také při některých zdravotních problémech, jako je ekzém, růžovka a lupénka. Můžeme dojít k závěru, že kyselina olejová může pomoci, ať už máte normální pleť, která potřebuje nějaké živiny, suchou pleť nebo stárnoucí pleť.
Kyseliny pro pleť – v rychlosti si to shrňme
Doufejme, že jste našli tento obsáhlý seznam kyselin užitečných pro váš příští nákup produktů péči o pleť. Získání informací o tom, co nanášíme na naši pokožku, je prvním krokem k výběru lepších produktů.
Pamatujte si, že pokud jde o zdraví pokožky, nezáleží na tom, jak drahý produkt si na pokožku nanesete, pokud o vaše nitro není dobře postaráno. Pravidelné cvičení, zdravý spánek a minimalizace stresu jsou stejně důležité jako produkty, které používáme lokálně, ne-li více!
Sponzorováno
A jaké kyseliny pro svoji pleť používáte vy?
A dále si o pleti přečtěte
- Jak správně pečovat o zralou pleť?
- Nejlepší ovoce pro krásnou a zářící pleť
- Jojobový olej a jeho účinky na pokožku a pleť – proč a jak používat?
- 10 častých mýtů v péči o pleť
Studie a zdroje článku
- Dual Effects of Alpha-Hydroxy Acids on the Skin Autor: Sheau-Chung Tang
- Comparative effectiveness of alpha-hydroxy acids on skin properties Autor: W P Smith
- Zdroj obrázku ve článku: AllaSerebrina / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kyseliny v kosmetice, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články