Sponzorováno

Jak na jizvy po akné? 13 tipů jak na tyto jizvy 4.92/5 (25)

Jak se zbavit jizev po akné?

Jak se zbavit jizev po akné?

Trápí vás jizvy na tváři? Poradíme vám, jak se jich efektivně zbavit. Čím dříve začnete jizvu léčit, tím efektivnější bude konečný výsledek. Jizvy jsou výsledkem hojení ran a onemocnění kůže, jako je například akné. Můžete si je dát odstranit chirurgicky nebo se o to pokusit doma. My se zastavíme u obou těchto témat.

Nejde jen o nepříjemné vyrážky, ale problém nám často dělají i jejich trvalé následky – tedy jizvičky. Ty nám věru na sebevědomí nepřidají a mohou nás provázet prakticky celý život. Dá se s nimi něco udělat, nebo je to předem prohraný boj? Zkusme se na to podívat.

Důležité: Čím dříve, tím lépe

Pokud již tedy nějaké ty jizvičky po akné „zdobí“ vaši pleť, je dobré začít boj s těmito chybička krásy co nejdříve. U jizev totiž platí, že čím dříve se léčí, tím lepší výsledky dosáhnete. Staré jizvy bývají už tvrdším oříškem. Takže, jdeme na to, jak na ně?

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Domácí léčba jizev po akné

Způsobů léčby je mnoho, stačí si jen vybrat. U každého z nich však platí pravidelnost a delší doba, dokud se výsledný efekt dostaví. Je nutné si však uvědomit, že pokud se chcete zbavit jizev po akné po domácku, jde o běh na delší trať. Výsledky se dostaví až po nějakém čase, ale skutečně se dostaví. Pokud se tedy rozhodnete pustit do boje, buďte trpěliví a své léčbě se věnujte opravdu pravidelně.

1. Citron

Dvakrát denně nanášejte na jizvu vatovým tamponem citrónovou šťávu, dokud jizva nezmizí. Čerstvě rozkrojený citron při dotyku s kůží pomáhá, aby byla jasná a zdravá.

2. Okurka

Okurková šťáva zase pomáhá stáhnout póry, takže se viditelnost jizvy postupně sníží.

3. Med

Vynikajícím způsobem, jak účinně bojovat s jizvami, je pomocí medu. Měl by se používat vícekrát denně a důležité je mít k léčbě kvalitní med. Super je na akné kombinace medu a skořice.

4. Rajče

Účinným domácím prostředkem je i použití rajčatové šťávy. Můžete si vybrat čerstvou nakrájené rajče nebo šťávu, kterou přiložíte na jizvu nebo vetřete do pokožky.

5. Česnek

Prospěšnou přírodní metodou je i potírání si daného místa česnekem. Třením syrového česneku na postižené části kůže několikrát denně si přirozeně vyhladíte tkáň.

6. Vitamin E jako olej nebo kapsle

Během několika týdnů aplikace vitaminu E můžete sledovat, jak jizva postupně mizí.

Sponzorováno

7. Přírodní oleje

Vyzkoušejte šípkový, jitrocelový nebo ricinový olej, které dokáží při pravidelném a dlouhodobém používání pleti také výrazně pomoci.

8. Přípravky na bázi silikonu

Další možností je používání přípravků na bázi silikonu. Jde o silikonové náplasti, gely či tyčinky, které se aplikují na jizvičky za účelem jejich zjemnění. Dají se koupit na internetu či v lékárnách.

9. Stravujte se zdravě

Zmíněné přírodní prostředky pro odstranění jizev po vyrážkách nebudou dostatečně efektivní, pokud nebudete dodržovat zásady zdravého stravování. Strava s vysokým obsahem zeleniny je často považována za prospěšnou pro pokožku, protože pomáhá opravit poškozené tkáně pokožky. Kromě zeleniny si dopřejte i ovoce, které zkrášluje pleť a také zmírňuje viditelnost jizev.

10. Led

Nejjednodušší pomůcka, na potlačení jizev na obličeji a jiných částech těla, je led. Vezměte si zmrzlou kostku a přejíždějte ní po jizvách, dokud nezbělají. Domácí recepty v této formě doporučují i vývar z petržele. V podobě ledových kostek byste si jím měli potírat jizvy co nejčastěji.

Profesionální ošetření jizev od akné

Pokud máte ale hlubší jizvy, nechte si poradit od odborníků estetických klinik, kteří vám doporučí nejúčinnější způsob ošetření. My vám nastíníme některé z nich.

1. Chemický peeling

Na postižená místa se nanášejí ovocné kyseliny, které stimulují tvorbu kolagenu a zjemňují jizvy.

2. Léčba laserem nebo pulsním světlem

Při těchto metodách bývá pokožka často po zákroku červená, citlivá a může se loupat, proto je nutné strávit po proceduře nějaký čas doma. Také je zpravidla zapotřebí několika opakování takových procedur.

3. Tlakové masáže a silikonové gely

Přispívají k zániku drobných kapilár vzniklých během hojení rány, a tím i k postupnému blednutí jizvy. Aplikací tlaku se předchází tomu, aby tvorbou nové kůže došlo k nadzvednutí a zhrubnutí jizvy.

A buďte trpěliví

Sponzorováno

Ačkoli pomocí správných prostředků lze docílit výrazné zlepšení vzhledu jizviček, především jejich zjemnění a vyblednutí, neexistuje však prakticky žádný způsob, jak je odstranit úplně. Pokožka už prostě nebude taková, jako byla předtím. Prevencí jizev je správné ošetřování rány, například při akné. Pomáhá lokální aplikace krémů s vitaminem E. Také by se rány neměly vystavovat UV záření, které může způsobit vytvoření tmavých skvrn.

Co si o akné dále přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Jak na jizvy po akné? 13 tipů jak na tyto jizvy”

  1. Helča napsal:

    Dobrý den, mně pomohl ten laser.
    Byla jsem na klinice tu AETHER ESTHETIC AND BEAUTY INSTITUTE a nemohu si stěžovat :)

Zanechat komentář ke článku

Zpráva