Sponzorováno

Bylinky, přírodní léky a recepty na celulitidu 4.83/5 (23)

 • Existuje několik bylin a přírodních postupů, které se často doporučují jako pomoc při řešení celulitidy. Je však důležité si uvědomit, že vědecké důkazy o jejich účinnosti mohou být omezené a jejich účinky se mohou lišit u jednotlivých lidí.
 • Zelený čaj: Obsahuje katechiny, které mají antioxidanty a protizánětlivé vlastnosti. Pití zeleného čaje může pomoci podporovat metabolismus a snižovat hromadění tukových buněk.
 • Bromelain: Tato látka se nachází v ananasu a má protizánětlivé vlastnosti. Je dostupná také jako doplněk stravy a někteří lidé tvrdí, že pomáhá při rozkladu tukových buněk a zlepšuje vzhled celulitidy.
 • Kávový obklad (peeling): Někteří lidé používají kávový obklad na postižené oblasti kůže. Kofein obsažený v kávě by měl podporovat průtok krve a stimulovat rozpouštění tukových buněk. Obklad se připravuje smícháním mleté kávy s olejem a nanáší se na pokožku.
 • Růžový olej: Růžový olej se často používá v aromaterapii a má povzbuzující účinky na průtok krve a lymfatický systém. Někteří lidé tvrdí, že masáž s růžovým olejem může pomoci snižovat viditelnost celulitidy.
 • Cvičení a masáže: Při řešení celulitidy může být také užitečné začlenit do svého režimu cvičení s důrazem na posilování a formování svalů, které mohou pomoci vyrovnat povrch pokožky. Masáže mohou také podporovat průtok krve a lymfatický odtok.
 • Pamatujte, že před použitím bylin nebo přírodních postupů byste měli vše konzultovat s lékařem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte léky, abyste se ujistili, že jsou bezpečné a vhodné pro vás.

Zkuste na celulitidu bylinky

Zkuste na celulitidu bylinky

PRO ZOBRAZENÍ OBRÁZKU NAJEĎTE MYŠÍ NA OBRÁZEK

Celulitida je velkým problémem většiny žen, ač se k tomu samozřejmě nerady přiznávají (a ano, často i mužů). Poslední průzkumy jasně ukazují, že jí trpí až 90 procent žen.

Proč celulitida vzniká?

Důvodem jsou hlavně degenerativní změny podkožního tuku, ke kterým se přidává několik dalších faktorů. Mezi další klíčové rozhodně patří existence hormonu estrogenu, jehož množství v ženském těle postupně kolísá. Vliv na to má několik příčin, jako je například:

 • Puberta
 • Těhotenství
 • Hormonální antikoncepce

Dále samozřejmě nesmíme opomíjet ani životní styl, hmotnost, nebo dědičnost či kvalitu lymfatického oběhu. Pokud se už celulitida objeví, je možné vyzkoušet celou řadu různých přípravků v sortimentu kosmetiky, stejně jako postupů, které jsou spojeny s několika různorodými procedurami v kosmetických salonech. K nim můžeme přidat ještě postupy, které jsou spojeny s užíváním různých bylin. A právě na tyto postupy se společně podíváme.

Náš tip: Přípravky na celulitidu

Které bylinky zkusit na celulitidu?

1. Pomoci může echinacea

Echinacea, nebo též třapatka nachová je bylinou, která má velmi pozitivní vliv na činnost lymfatického systému. A jelikož právě ten může být jedním z důvodů vzniku celulitidy, je více než jasné, že lze proti ní tímto způsobem i bojovat. Tato rostlina dokáže vašemu tělu přinést zajímavou očistnou kůru, díky které se právě lymfatický systém a jeho činnost podpoří. Dojde jak k jeho správnému fungování, tak například také k tomu, že vaše ženské tělo bude zadržovat mnohem méně vody.

Zapomínat nesmíme ani na přirozenou redukci již nahromaděného tuku v podkožní oblasti, nebo i to, že echinacea je velmi účinné přírodní antibiotikum. To vše dohromady povede k tomu, že celulitida může nejenom velmi dobře mizet, ale může dojít také k tomu, že jí lze tímto způsobem i předcházet. Kromě toho, že lze vytvářet různé domácí výluhy, odvary, nebo jiné produkty, je samozřejmě možné zabrousit do segmentu klasického kosmetického průmyslu a tam dané produkty s echinaceou nakoupit.

2. Vyzkoušejte také pýr plazivý

I tato bylina v boji proti celulitidě rozhodně nezklame. Pokud budeme konkrétní, tak i pýr plazivý má velmi dobrý vliv především na funkci lymfatického oběhu, ale stejně tak výborně prospívá i oběhu krevnímu. To má přirozeně dvě hlavní pozitiva. Lymfatický oběh zajistí správný odvod nežádoucích látek, stejně jako celkovou hormonální rovnováhu. Správně fungující krevní oběh má zase pozitivní vliv na prokrvování pokožky, která je při boji s celulitidou také nesmírně důležité.

Použití pýru je přitom celkem jednoduché, jelikož i zde mohou pomoci různé odvary a výluhy, které lze následně přikládat na postižená místa pokožky. Kromě toho jsou hitem i různé kosmetické oleje s velkým podílem této byliny. Ty stačí vmasírovat do pokožky, díky čemuž dojde nejenom k tomu, že se bylina dostane kam má, ale také je daným pohybem pokožka stimulována. Když se podíváme i na několik dalších doprovodných účinků pýru, určitě potěší:

 • Schopnost lepší hydratace
 • Schopnost účinné revitalizace
 • Schopnost zachovávat pružnost kůže

3. Co takhle ořešák královský?

I když se jedná o méně známou rostlinu, rozhodně na ní nezapomínejte. V oblasti léčby celulitidy je totiž velkým hitem. A to i v některých kosmetických salonech. S touto rostlinou totiž přímo souvisí postup, který je označovaný jako gemmoterapie. Jedná se o velmi zajímavou a účinnou léčbu, která je postavena na využití výtažků z různých pupenů.

A právě ořešák královský se v daném směru jeví jako volba číslo jedna, a to z důvodu obsahu účinných látek. Ty umí primárně odstraňovat a vyplavovat z těla různé toxické látky, díky čemuž se opět aktivně podpoří činnost lymfatického oběhu. Doprovodným efektem je také celkové snížení ukládání podkožního tuku v těle. I ten, jak jsme zmínili, za vznikem celulitidy zcela přirozeně stojí.

4. Gotu kola

Jednou z dalších možností, se kterou neuděláte chybu, je třeba bylina označovaná jako gotu kola. Její hlavní unikátnost spočívá především v tom, že ovlivňuje kůži jako celek, stejně jako má velký pozitivní vliv také na lidské sliznice.

5. Vinná réva

Opomenout bychom neměli ani vinnou révu, jelikož výtažky z ní zase působí pozitivně na cévní systém. Ostatně to není žádná novinka, jelikož mnoho vědců pravidelnou konzumaci vína dokonce doporučuje.

Sponzorováno

6. Jedle

Další rostlinou, kterou je určitě dobré zmínit, je jedle. Výtažky z ní dodají kůži potřebné stopové prvky a další vyživující látky.

7. Tea Tree olejíček

Vzhledem ke svým silným antibakteriálním, antimykotickým a protizánětlivým vlastnostem je tea tree olej velmi přínosný pro léčbu celulitidy. A jak ho použít?

Navlhčete vatový tampón vodou a přidejte jednu nebo dvě kapky tea tree esenciálního oleje. Jemně masírujte na místě celulitidy. Pak nechte pár hodin působit. Případně můžete smíchat pár kapek oleje tea tree na čajovou lžičku s aloe vera gelem nebo syrovým medem. Naneste na kůži a nechte působit několik hodin před opláchnutím.

8. Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny se středně dlouhými řetězci, zejména kyselinu laurovou, která pomáhá bojovat proti bakteriím. Kokosový olej je také uklidňující pro pokožku a má léčivé vlastnosti.

Používejte kokosový olej na postiženou oblast několikrát denně. Nechte na několik hodin působit.

9. Kurkuma

Kurkuma je silné přírodní antibiotikum, super pro prevenci a léčbu celulitidy. Jeho účinná látka kurkumin má spoustu zdravotních výhod. Jak udělat takový domácí lék z kurkumy?

Smíchejte jednu lžičku prášku z kurkumy ve sklenici mléka vařte. Můžete přidat i trochu medu. Pijte toto „kurkumové mléko“ jednou nebo dvakrát denně. Můžete si také vytvořit kurkumový obklad smícháním jedné polévkové lžíce kvalitního medu, jedné lžičky kurkumy (prášku) a tři kapky oleje Tea Tree. Udělejte z těchto ingrediencí takovou pastu. Aplikujte na postiženou oblast a nechat působit na dobu 15 až 20 minut. Pak opláchněte. Použijte ji takto každý den.

10. Měsíček lékařský

Měsíček lékařský má uklidňující účinky, je super na zanícenou pokožku a bojuje proti infekci. Navíc, zvyšuje průtok krve do postižené oblasti a také stimuluje produkci kolagenu, a tím podporuje hojení ran.

2 čajové lžičky květů z měsíčku nechte odstát v šálku horké vody po dobu asi 10 minut. Namočte čistý kus látky v tomto roztoku a aplikujte je na postiženou oblast. Nechte působit na dobu 15 až 20 minut. Opakujte třikrát nebo čtyřikrát denně po dobu několika týdnů. Můžete také použít měsíčkový krém nebo měsíčkový olej několikrát denně, ty jsou taky super.

11. Manukový med

Manuka med je původem z Nového Zélandu. Je bohatý na fytochemikálie, které jsou účinné při stafylokokových infekcích. Výzkumy také zjistily, že účinné sloučeniny v tomto medu inhibují MRSA, který je rezistentní na antibiotika. Manuka med také pomůže urychlit hojení ran.

Dejte manuka med na postiženou oblast. Nechte ho tam na několik hodin před umytím. Dělejte to několikrát denně.

12. Pískavice řecké seno

Semena pískavice mohou být použity zevně na kůži. To následně vede ke snížení zánětu.

Namočte dvě polévkové lžíce semen pískavice do teplé vody na několik hodin. Rozemelte je spolu s malým množstvím vody, abyste udělali pastu. Pak použijte tuto pastu na postiženou oblast. Nechte působit několik hodin, pak omyjte. Opakujte každý den, dokud se nezbavíte celulitidy.

13. Česnek

Česnek je další přírodní antibiotikum pro boj s infekcí, díky své účinné látce alicinu, která má silné antimikrobiální vlastnosti. A navíc pomáhá snižovat zánět v důsledku své protizánětlivé aktivity.

Zkuste jíst tři nebo čtyři rozdrcené syrové stroužky česneku denně po dobu několika týdnů. Pokud vás trápí jeho silné aroma, zkuste pak vypít sklenici mléka. Také můžete rozmačkat dva rozdrcené stroužky česneku v kokosovém oleji a pak aplikovat je na postiženou oblast. Nechte působit několik hodin.

14. Zelený čaj

Zelený čaj je často doporučován při řešení celulitidy kvůli několika důvodům:

Antioxidanty: Zelený čaj obsahuje flavonoidy, zejména katechiny, které působí jako silné antioxidanty. Tyto látky pomáhají neutralizovat volné radikály, které mohou poškozovat buňky a přispívat k procesům stárnutí. Antioxidanty mohou také pomáhat při redukci zánětu, což může snižovat viditelnost celulitidy.

Podpora metabolismu: Zelený čaj obsahuje kofein, který může podporovat metabolismus. Zvýšený metabolismus může pomoci tělu spalovat kalorie efektivněji a přispívat k redukci hmotnosti. Přestože samotný zelený čaj nemá silný účinek na hubnutí, může být užitečný jako součást vyvážené stravy a cvičení.

Průtok krve: Některé studie naznačují, že látky obsažené v zeleném čaji mohou podporovat průtok krve a zlepšovat mikrocirkulaci. To může pomoci zlepšit přívod živin a kyslíku do pokožky, což může mít pozitivní vliv na její vzhled.

Je důležité si uvědomit, že zelený čaj sám o sobě nebude zázračným řešením pro celulitidu. Jeho účinky mohou být spíše mírné a individuální. Nicméně, konzumace zeleného čaje jako součást vyvážené stravy a zdravého životního stylu může přinést příznivé výsledky při řešení celulitidy a celkového zdraví. Je vhodné pít zelený čaj bez přidávání cukru nebo sladidel, aby se minimalizovalo příjem zbytečných kalorií.

Buďte komplexní

Je vidět, že v boji proti celulitidě dokáže pomoci celá řada bylin i dalších rostlin, které můžeme najít v podstatě všude kolem nás. Co určitě doporučujeme, to je komplexnost jejich využití. Ideální je proto volit jejich kombinace, jelikož právě tak máte možnost zasáhnout co nejvíce oblastí, které jsou se vznikem celulitidy spojeny. Tedy cévní systém, podkožní tuk, ale i systém lymfatický. Kromě dlouhodobé péče doporučujeme určitě i změnu životosprávy, pravidelné detoxikace těla, dietní jídelníček, nebo také snahu zařadit do svého běžného týdne i několik hodin sportovních aktivit.

Jaké bylinky se osvědčily vám na celulitidu? Budu ráda za komentáře.

Co si dále o celulitidě přečíst?

VIDEO: Celulitida a jak na ni

VIDEO: Jak se zbavit celulitídy? Odpovídá terapeut Josef Vrba

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva