Sponzorováno

Celulitida u miminek a malých dětí – má se řešit? A jak? 4.8/5 (15)

  • Celulitida je stav charakterizovaný nerovnoměrným vzhledem pokožky s důlky a nerovnostmi, které vypadají jako "pomerančová kůra". Vzniká především v dospělosti u žen v důsledku různých faktorů, jako je genetika, hormonální nerovnováha, špatná strava, nedostatek pohybu atd.
  • Celulitida je celkem vzácná u miminek a malých dětí. Obvykle se vyskytuje až v pubertě nebo v dospívání, kdy dochází k hormonálním změnám a přibývání tuku. Přesto se může v některých případech objevit i u dětí, avšak v mnohem menší míře.
  • U dětí se obvykle léčba zaměřuje na zdravý životní styl, který zahrnuje správnou stravu a dostatek pohybu.
  • Je důležité si uvědomit, že u malých dětí je celulitida obvykle přirozeným jevem a není považována za závažný zdravotní problém. Většinou se zlepší s postupem času a s přirozeným růstem dítěte.

Má vaše malé dítě jemnou celulitidu? Nevadí, neřešte to. Trocha dětského tuku u dětí je prostě normální.

Má vaše malé dítě jemnou celulitidu? Nevadí, neřešte to. Trocha dětského tuku u dětí je prostě normální.

Život ve společnosti, která si hodně všímá jakéhokoliv tuku na těle, může vést znepokojené rodiče k tomu, že dětskou celulitidu považují za indikátor nezdravé hmotnosti jejich dítěte. Ačkoli obezita v současné době dosahuje v celé ČR rozměrů epidemie, celulitida v dětství ne vždy koreluje s obezitou v dospělosti. Pokud máte obavy o váhu nebo vzhled vašeho dítěte, neváhejte se poradit s dětským lékařem vašeho dítěte, který vám poskytne potřebné rady.

Mateřské mléko, které je považováno za nejzdravější variantu kojenecké výživy, obsahuje více než 40 procent své kalorické složky z tuků a je bohaté na cholesterol. Přední pediatři trvají na tom, že vyvážená kojenecká strava by měla obsahovat tuto hladinu tuku a cholesterolu pro optimální zdraví. Souběžně se vyskytující dolíčky na pokožce u dětí, které dodržují tuto zdravou stravu, ukazují na dobře živené dítě, které má dostatek tukových zásob pro zdravý vývoj mozku a těla.

Funkce tuků u miminek – tuky jsou u miminek naprosto nepostradatelné

Tuky poskytují izolační vlastnosti pro nervový systém a mozek. Myelin je tuková látka potahující určité neurony. Ty slouží pro rychlé zasílání zpráv neuronům a pro zvýšení kapacity učení a paměti. U kojenců dochází v prvních třech letech života k rozsáhlému růstu mozku a tuk je pro tento vývoj nezbytný.

Sponzorováno

Uložený tuk v těle kojence se používá pro metabolismus, transport vitamínů a hormonální regulaci. Zdravé tuky a nenasycené nehydrogenované oleje poskytují podporu potřebnou pro správný vývoj v kojeneckém věku. Děti krmené umělou výživou mohou mít větší pravděpodobnost, že si přenesou obezitu do dospělosti.

Mylné představy

Ne všechny tuky jsou si rovny. Složení, nasycené tuky a hydrogenované oleje nejsou v těle dobře zpracovány, což vytváří nezdravé tukové usazeniny, které tělo tak snadno nevyužívá. Mezi zdravé zdroje tuku patří mateřské mléko, avokádo, ořechy, ořechová másla, ryby a rostlinný olej. Pediatři určitě nedoporučují nízkocholesterolovou nebo nízkotučnou dietu pro kojence a batolata – místo toho doporučují stravu bohatou na zdravé tuky a bez hydrogenovaných tuků.

Řešení a korekce celulitidy u kojenců

Děti krmené umělou výživou mají tendenci začít s pevnou stravou dříve než děti kojené, což může zvýšit pravděpodobnost vzniku nezdravé hmotnosti a chronické celulitidy. Kojení je obecně nejlepší způsob, jak snížit riziko obezity později v dětství.

Trocha dětského tuku u dětí je prostě normální. U novorozenců, kteří trpí celulitidou, hraje roli genetika. Při rozhovoru s pediatrem se ukázalo, že větší narozené děti jsou náchylnější k celulitidě.

Z velké části se nemusíte bát, když má vaše malé dítě celulitidu. Po konzultaci s pediatrem na toto téma bývá vysvětleno, že celulitida se začne časem měnit, že není třeba se bát nebo hystericky jednat. Ke zlpšení obvykle dochází, když se kojenci stávají mobilnějšími a aktivnějšími.

Důležitá je regulace toho, co vaše dítě jí. Když vstoupí do věku, kdy začne jíst, je důležité zajistit, aby vaše dítě konzumovalo správné množství jídla. Kromě toho, když začnou jíst pravidelnou stravu, je třeba se vyhnout zpracovaným potravinám a potravinám, které nejsou výživné. Někdy však to, co vypadá jako celulitida, je někdy vyrážka nebo podráždění kůže.

Celulitida by nikdy neměla být pro dítě nějak obtěžující, takže pokud se zdá, že vaše dítě reaguje na celulitidu, může to být důvod k obavám. Pokud se celulitida nezačne časem zlepšovat, určitě se poraďte s pediatrem.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s celulitidou u malých dětí? Napište nám do komentářů.

A dále si o celulitidě přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Cellulite: A review Autor: Ana Beatris Rossi, Sanofi
  • Zdroj fotografie: FineShine / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva