Sponzorováno

Echinacea (třapatka nachová) a její účinky na zdraví 4.8/5 (10)

 • Echinacea je rostlina, která je široce používána jako doplněk stravy a tradiční bylinka pro podporu imunitního systému. Existuje mnoho tvrzení o jejích účincích na zdraví, ačkoli vědecký výzkum v této oblasti není úplně jednoznačný.
 • Echinacea je často používána k prevenci a léčbě nachlazení, chřipky a jiných respiračních infekcí. Některé studie naznačují, že echinacea může snížit závažnost příznaků a zkrátit dobu trvání onemocnění, zatímco jiné studie neprokázaly žádný významný účinek. Celkově se však zdá, že echinacea může mírně stimulovat imunitní systém.
 • Další možné účinky echinacey zahrnují protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Některé studie naznačují, že echinacea může pomoci snížit zánět a podporovat hojení ran. Existují také důkazy naznačující, že echinacea může mít mírný antivirový účinek.
 • Pokud jde o vedlejší účinky, echinacea je obecně považována za bezpečnou, ale u některých jedinců může způsobit alergické reakce, zejména u lidí s alergií na rostliny z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), kam echinacea patří. Také se doporučuje opatrnost u jedinců s autoimunitními onemocněními, jako je systémový lupus erythematodes, a u lidí užívajících imunosupresiva.
 • Účinky echinacey se mohou lišit mezi jednotlivci a neexistuje jednotný konsenzus ve vědecké komunitě ohledně její účinnosti. Pokud máte zájem o užívání echinacey, je vhodné se poradit s lékařem nebo farmaceutem, zejména pokud máte jakékoli zdravotní problémy nebo užíváte jiné léky.
 • Echinacea (třapatka nachová) a její účinky na zdravíSvůj název dostala tato rostlinka oprávněně. Jelikož se podobá pichlavému ježkovi, její název se odvodil z řeckého echinos – ježek. Může nás doprovázet na cestě k vyléčení, když máme oslabenou imunitu. Rostlina, o níž je řeč, totiž zvyšuje obranyschopnost. Jako první s ní měli do činění severoameričtí Indiáni. Byla jejich nejlepším kamarádem při horečnatých onemocněních. Na vyléčení používali její kořen a nať. Nezklamala ani při léčbě zánětů. Stačilo jí lístky rozdrtit na kaši a přiložit na ránu. Zánět se jaksi zázračně z těla vypařil. Říká se jí také třapatka.

  O tom, jak je echinacea léčivá, svědčí i postup německého homeopata Meyera, který ji koncem 19. století zařadil mezi léčivé poklady USA. To už byla velká věc. Znamenalo to, že ji měl důkladně prozkoumanou a důvěřoval jejím účinkům. Z USA se echinace rychle dostala i do Evropy, kde úspěšně pokračovala v léčbě.

  Podle vědců echinacea stimuluje nespecifické obranné funkce těla, působí jako prevence proti infekcím a v případě nemoci urychluje uzdravení. Užívat ji preventivně se doporučuje i vrcholovým sportovcům, kteří přechodně potlačují obranyschopnost organismu, doprovázet člověka by měla i během léčby antibiotiky, protože mnohé z nich snižují imunitu organismu. Lze ji přijmout v různé formě. Známý je čaj z čerstvé echinacey (sušená není účinná), tinktura nebo mast na rány.

  Echinacea a její léčivé účinky

  V klasickém, přírodním léčitelství má Echinacea široké uplatnění. Především se z ní připravují čaje podporující lidský imunitní systém. Kromě čaje si můžete připravit a používat šťávu z tohoto květu. Pro úspěšně zbavení se nachlazení, užívejte každý den po dvacet kapek šťávy z této rostlinky a účinky by se měly projevit do dvou, tří dnů od zahájení užívání šťávy z Echinacei.
  Prevence před nachlazením, zlepšením imunity ať už přímo léčba při chřipce a nachlazení, jsou však jen zlomkem využití této vzácné rostliny. Kromě toho, se prokázaly i její pozitivní účinky v boji proti infekcím a zánětům.

  Laboratorní testy prokázaly zlepšení činnosti obranných buněk organismu až o 80 % díky Echinacei. Echinacea zabránila choroboplodným buňkám napadnout zdravé buňky a tím se rozmnožit. Zároveň dopomohla k jejich „vyléčení“. Proto mnozí bylinkáři nazývají echinaceu přírodním antibiotikem. Zhoršení imunitního systému je průvodním jevem onemocnění, rakoviny.

  Sponzorováno

  Echinacea působí protirakovinově

  Zmírňuje nežádoucí následky ozařování a využívá se jako doprovodná léčba při chemoterapii díky její účinku narůstání obranných buněk v krvi. Její léčivé účinky se využívají i při následujících zdravotních problémech: při silných bolestech, svalové bolesti, bolesti kloubů, bolesti při močení, nevolnosti, závratích hlavy či při alergických reakcích a astmatu.

  Zázračná rostlina echinacea je častým pomocníkem i při infekcích různého druhu; hlavně při opakovaných a častých infekcích (v důsledku slabého imunitního systému), při plísních na nohou, při zánětech ústní dutiny (například častý zánět dásní) či zánětech očních spojivek. Účinným bojovníkem je echinacea i proti oparu na rtech, hemoroidům či ekzémů či lehkých popálenin. Pokud vás občas trápí vyrážka, potřete si ji šťávou z Echinacei a váš problém se jakoby zázrakem vyřeší.

  Echinacea má velmi široké uplatnění v přírodní léčitelství a proto byly uvedeny alespoň její nejzákladnější léčivé účinky. Její léčivé účinky jsou však mnohem silnější.

  Další výhody

  Echinacea může mít i další výhody, stimuluje imunitní systém a zlepšuje celkový zdravotní stav, a dokonce i zlepšuje léčbu některých typů rakoviny. Je prospěšná i při léčbě infekcí močového měchýře a pozitivně ovlivňuje i příznaky chřipky.

  Co echinacea obsahuje?

  Echinacea obsahuje mnoho důležitých látek, které jsou velmi prospěšné pro naše zdraví. Lidé si jí cení pro obsah flavonoidů, které chrání především cévy a dodávají jim pružnost.

  Současně mají flavonoidy také protisrážlivý účinek a brání tak vzniku trombů. To však nejsou jediné důvody, proč mít Echinaceu angustifolii doma. Kytička také pomáhá tělu se lépe vypořádat s volnými radikály a je skvělou prevencí před nádorovým onemocněním. Další vysoce ceněnou složkou jsou tzv. polysacharidy. Díky polysacharidům máme dostatek energie.

  To však stále není vše. Mimo výše zmíněných složek můžeme najít v v třapatce polyacetylenové sloučeniny, terpenické uhlovodíky a vitaminy. Všechny tyto látky společně působí protizánětlivě, proti virům a bakteriím.

  Shrnutí

  Zde je ted přehled některých oblastí, ve kterých by mohla echinacea poskytnout nějaké přínosy:

  Respirační infekce: Echinacea je často používána k prevenci a léčbě nachlazení, chřipky a jiných respiračních infekcí. Některé studie naznačují, že echinacea může snížit závažnost příznaků a zkrátit dobu trvání onemocnění.

  Podpora imunitního systému: Echinacea je známá svým schopností stimulovat imunitní systém. Může zvýšit produkci bílých krvinek, které bojují proti infekcím, a posílit přirozenou obranyschopnost těla.

  Protizánětlivé vlastnosti: Echinacea má potenciálně protizánětlivé účinky a může pomoci při snižování zánětů v těle. To může být užitečné při podpůrné terapii při akutních zánětlivých stavech, jako jsou bolesti kloubů nebo svalů.

  Obsah antioxidantů: Echinacea obsahuje látky s antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Antioxidanty jsou pro tělo důležité pro ochranu před oxidativním stresem a mohou přispět k celkovému zdraví.

  Podpora hojení ran: Některé studie naznačují, že echinacea může pomoci při hojení ran a podporovat regeneraci tkání. To může být užitečné při léčbě menších ran, odřenin nebo popálenin.

  Sponzorováno

  A co vy a echinacea? Pomáhá vám? Napište nám do komentářů.

  A dále si přečtěte

  Studie a zdroje článku

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Echinacea (třapatka nachová) a její účinky na zdraví”

  1. […] si preventivně echinaceu a betaglukany. Nemoc vás nepoloží na lopatky. Echinacea je nejen proslulé přírodní […]

  2. […] lesní, rakytník, lichořeřišnice, echinacea, ale i česnek, Aloe vera, hlíva ústřičná, medvědí česnek, cibule, křen, potočnice zda […]

  3. […] Echinacea je rostlinka, jejíž kořeny používají bylinkáři při nachlazení, chřipce, na hojení ran a při mikrobiálních infekcích. Účinné látky jsou polysacharidy, alkylamidy a kyselina kávová, které mají silný imunitní – stimulační, antibakteriální a antivirový účinek. Můžete použít echinaceu i jako ústní vodu na ochranu proti nahromadění patogenů na jazyku. Echinacea je aktivní i proti streptokokům a stafylokokům a některým druhům hub. Nepoužívejte echinaceu, pokud máte autoimunitní onemocnění. […]

  4. […] dcl tekutin na 10kg váhy. Další pozitivní účinky jsou pak připisovány výtěžku z rostliny Echinacea, který působí velmi blahodárně nejen na podporu imunity, ale také na náš centrální […]

  5. […] echinacea (třapatka) dávkování: 200 mg výtažku dvakrát až třikrát denně při prvních příznacích doporučení: začněte vyšší dávkou a snižte ji, když se afty začnou hojit; preventivně užívejte každé ráno 200 mg vždy tři týdny v měsíci […]

  6. […] čistící čaj Popov), posilovat imunitní systém IMUNITIN® – kobylí mléko, Echinacea, Astragalus, vitamín C + zinek, posilovat nervový systém (vitamíny B, hořčík, lecithin, […]

  7. […] Echinaceou – hojí zánětlivé procesy, zabraňuje šíření infekcí, zejména virových, pomáhá při nachlazení a ucpaných nosních dutinách. Kromě toho posiluje tělo a pomáhá i při obnově tělesné a duševní rovnováhy. […]

  8. […] léčivé extrakty s imunostimulačním účinkem. Zdrojem glukanů jsou i kvasinky, slad, aloe, echinacea, obiloviny jako oves či […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva