Sponzorováno

Cvičení na celulitidu – 5 nejlepších cviků na celulitidu 4.73/5 (15)

 • Existuje několik cvičení, která mohou pomoci zlepšit vzhled celulitidy. Je však důležité si uvědomit, že cvičení samotné nemusí celulitidu zcela odstranit, ale mohou ji viditelně snížit a zpevnit postižené oblasti. V tomto článku je několik cviků, které byste mohli zahrnout do svého cvičebního režimu.
 • Kardiovaskulární cvičení: Cvičení, které zahrnuje aerobní aktivity, jako je běh, jízda na kole, plavání nebo chůze rychlým tempem, může pomoci spálit tuk a zlepšit krevní oběh. To může ve finále vést ke snížení viditelnosti celulitidy.
 • Cviky dolních končetin: Cvičení zaměřená na posílení a zpevnění svalů dolních končetin, jako jsou nohy a hýždě, může pomoci snížit viditelnost celulitidy. Například dřepy, výpady, cvičení na stroji pro nohy a posilování hýždí.
 • Posilování svalů středu těla: Posilování svalů břicha, zad a páteře může pomoci zlepšit posturu a celkovou pevnost těla. Plank (prkno), šikmé zkracovačky a zvedání nohou jsou příklady cviků, které mohou posílit centrální část těla.
 • Masáže: Masáže nejsou přímo cvičením, ale mohou být účinné při zlepšování průtoku krve, lymfatické drenáže a odbourávání toxinů. Pravidelné masáže mohou přispět ke snížení viditelnosti celulitidy.
 • Protahování: Protahování svalů může zlepšit pružnost kůže a zlepšit tvar těla. Zahrňte do svého cvičebního režimu cviky na protažení, jako jsou výpady vpřed, protahování hýždí.
 • Každý jedinec je jedinečný a co funguje pro jednu osobu, nemusí fungovat pro druhou. Je proto dobré experimentovat s různými cviky a vybrat si ty, které vám vyhovují a které dosahují nejlepších výsledků. Doporučuji také konzultovat s odborníkem, jako je osobní trenér nebo fyzioterapeut, aby vám mohl poskytnout přizpůsobený cvičební plán na základě vašich individuálních potřeb a cílů.

I když cvičení nezaručuje redukci celulitidy, výzkumy naznačují, že některá cvičení opravdu mohou pomoci snížit celulitidu u některých lidí.

Celulitida je stav, při kterém se kůže člověka stává dolíčkovatá a jakoby hrbolatá. Je to zcela přirozený a běžný jev. Stává se to. Celulitida se obvykle rozvíjí v oblasti břicha, stehen a hýždí, i když se někdy může vytvořit i na rukách.

Celulitida sice nijak nepoškozuje a neohrožuje lidské zdraví, ale někteří lidé mohou chtít, aby byla méně nápadná, zejména z estetických důvodů. Nevypadá prostě moc dobře. A mnoha lidem proto celulitida pochopitelně vadí.

5 TOP cviků na celulitidu

Některá cvičení mohou pomoci zpevnit konkrétní oblasti těla, na kterých se celulitida běžně vyskytuje. Mohou také přispět ke snížení celkového tělesného tuku, což ve finále může snížit výskyt celulitidy.

1. Aerobní (kardio) cvičení

Aerobní cvičení (nebo také kardio cvičení) znamená nějakou trvalou aktivitu, které zvyšuje srdeční a dechovou frekvenci člověka. Příkladem může být třeba skákání přes švihalo.

Pravidelné aerobní cvičení může lidem pomoci spálit kalorie a spolu se zdravou stravou může významně pomoci při hubnutí. Hubnutí může moc pěkně zmírnit projevy celulitidy jednotlivce.

Některé běžné typy aerobního cvičení jsou:

 • rychlá chůze, jogging
 • běh
 • cyklistika
 • plavání
 • skákání přes švihadlo

Je ideální provádět aerobní cvičení každý den. Je však důležité si uvědomit, že některá cvičení, jako je běh a jízda na kole, mohou představovat určité riziko zranění. Z tohoto důvodu může být užitečné dělat různé aerobní cvičení – střídat je.

2. Překřížené dřepy

Další cvičení mohou pomoci snížit celulitidu u člověka budováním svalů v postižené oblasti. Například tyto dřepy s překřížením nohou pomáhají posílit hýžďový sval, čtyřhlavý sval stehenní a hamstringy.

Můžete provádět úklony podle následujících kroků:

 1. Postavte se s nohama na šířku ramen.
 2. Proveďte tak, že pokrčíte levou nohu a pravou nohu posunete dozadu a překročíte pomyslnou střední čáru. Pravá noha by měla přistát v úhlopříčce za levou nohou.
 3. Vyměňte nohy a opakujte výše uvedený postup. Provedení pohybu na obě strany se počítá jako 1 opakování.
 4. Proveďte 3 sady po 10 opakováních s 1 minutovou pauzou mezi sériemi.
Dřepy se vzadu překříženou nohou

Dřepy se vzadu překříženou nohou

 

Cvik ukáže pěkně i toto video:

Cvičení na budování síly jsou nejúčinnější, když má tělo dostatek času se z námahy zotavit. Proto je nejlepší naplánovat dny pro regeneraci, abyste se vyhnuli provádění stejných cvičení v po sobě jdoucích dnech.

Toto cvičení by měl člověk provádět 2–3krát týdně.

3. Boční výpady

Boční výpady posilují hýžďový sval, čtyřhlavý sval stehenní a hamstringy.

Boční výpady jsou vhodným cvikem při celulitidě

Boční výpady jsou vhodným cvikem při celulitidě

 

Toto jsou kroky k provedení bočních výpadů:

Sponzorováno

 1. Postavte se s nohama na šířku ramen a pažemi na stranu.
 2. Ukročte pravou nohou do strany, levou nohu držte rovně a ohněte pravé koleno, abyste se spustili do dřepu na pravé straně.
 3. Udržujte hrudník nahoře, záda rovně abyste udrželi rovnováhu.
 4. Pravou nohou zatlačte dozadu, abyste se vrátili do výchozí pozice.
 5. Proveďte 12 opakování na každou stranu.
 6. Osoba by měla provádět boční výpady 2–3krát týdně.

4. Most

Cvik Most skvěle působí na hýžďové svaly člověka, aniž by vyvíjely příliš velký tlak na spodní část zad.

Cvik most proti celulitidě

Cvik most proti celulitidě

 

Při provádění cviku „most“ můžete postupovat podle těchto kroků:

 1. Lehněte si na zem s pokrčenými koleny, holeněmi svisle dolů a pažemi na boku tak, aby dlaně obou rukou směřovaly k podlaze.
 2. Protlačením paty zvedněte boky ze země a vytvořte přímku od horní části zad ke kolenům. Uděláte most (dle obrázku)
 3. V této poloze krátce zastavte a přitom zapojte jádro těla (zpevněte).
 4. Vraťte se do výchozí pozice.
 5. Proveďte 3 sady po 15–20 opakováních, mezi sériemi odpočívejte 1 minutu.

Můžete si toto cvičení ztížit tím, že natáhnete jednu nohu rovně tak, že používáte pouze jednu nohu k vytlačení boků ze země.

Takto používáte pouze jednu nohu k vytlačení boků ze země

Takto používáte pouze jednu nohu k vytlačení boků ze země

 

Stejně jako u jiných posilovacích cvičení by měl člověk provádět hýžďové můstky 2–3krát týdně.

5. Bulharský dřep

Tento cvik, který někteří označují jako bulharský dělený dřep, vyžaduje také vyvýšenou plochu, ideálně lavici. Bulharské dřepy se zaměřují na čtyřhlavý sval stehenní, hamstringy a hýžďové svaly.

Bulharský dřep je cvičení na posílení nohou a hýždí, které pochází z Bulharska a je pojmenováno po své zemi původu.

Bulharský dřep je cvičení na posílení nohou a hýždí, které pochází z Bulharska a je pojmenováno po své zemi původu.

 

Bulharský dřep, známý také jako jednonožní dřep nebo dřep na jedné noze, je cvik, který se zaměřuje na posílení dolních končetin, zejména stehen, hýždí a svalů břicha. Tento cvik je pojmenován po bulharských silových trenérech, kteří ho popularizovali.

Postup pro bulharský dřep je následující:

 1. Postavte se vedle lavice čelem od ní.
 2. Položte pravou nohu asi na délku výpadu od lavice a horní část levé nohy položte na lavici za sebou.
 3. Spusťte se do výpadové pozice s pravým kolenem ohnutým pod úhlem 90 stupňů a levým kolenem se téměř dotýkáte země.
 4. Pro návrat do výchozí pozice zatlačte většinou přes pravou nohu.
 5. Proveďte 12 opakování na každou nohu.
 6. Někteří lidé by si mohli tento cvik ztížit tím, že budou v každé ruce držet činku.

Pokud nejste obeznámeni s tímto cvičením nebo máte jakékoli zdravotní problémy, měli byste se poradit s odborníkem, jako je osobní trenér nebo fyzioterapeut, aby vám mohl poskytnout správnou techniku a přizpůsobit cvičební plán vašim potřebám.

Toto cvičení by měl člověk provádět 2–3krát týdně.

Jak dlouho trvá zmírnění celulitidy?

Celulitida je běžný kosmetický problém, které nejčastěji postihuje ženy.

Odhaduje se, že až 90% žen trpí nějakou formou celulitidy v průběhu svého života. Naopak u mužů je výskyt celulitidy mnohem méně častý, přičemž postihuje méně než 10% mužské populace.

Také se uvádí, že asi 85 % žen ve věku nad 20 let může mít celulitidu. Zmírnění celulitidy může být obtížné. Výzkum ve skutečnosti naznačuje, že žádná dlouhodobá léčba není účinná.

Z tohoto důvodu může být cvičení tou nejlepší volbou pro ty, kteří chtějí snížit výskyt celulitidy.

Existuje jen málo vědeckých údajů o množství času, který zabere odstranění celulitidy. Cvičení však nabízí mnoho výhod, takže není důvod, aby jej člověk nezkusil používat jako dlouhodobé opatření ke snížení celulitidy, pokud mu to lékař nedoporučí.

Shrňme si to

Pravidelné cvičení může pomoci snížit celulitidu, i když neexistuje žádná záruka, že bude účinné.

I když cvičení celulitidu úspěšně nezmenšuje, pravidelné intenzivní cvičení může prospět jak stavbě těla, tak náladě. V důsledku toho může pomoci člověku cítit se lépe a sebevědoměji, co se svého těla týče.

Je důležité cvičit bezpečným způsobem, aby nedošlo ke zranění.

Každý, kdo se obává možných zranění, by se měl před zahájením nového cvičebního programu poradit s lékařem.

A jaké cvičení na celulitidu děláte vy? Napište nám do komentářů.

VIDEO: Power jóga proti celulitidě (podpora lymfy)

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva