Sponzorováno

Celulitida – vše, co jste o ní chtěli vědět 4.92/5 (25)

Celulitida

Co je to vlastně celulitida?

Celulitidou označujeme pro ženy specifické změny tukové tkáně, které je součástí kůže. Tyto změny vidíme jako nerovný, zošúverený povrch kůže, později i s drobnými uzlíky a jamka. Jednoduše řečeno jde o pomerančovou kůži.

V medicíně pod pojmem celulitida rozumíme zánět podkoží způsobený mikroorganismy, který se léčí antimikrobiálními látkami. Lidé mezi sebou však zvyknou celulitidou nazývat dystrofické změny podkoží, které se navenek projeví jako pomerančová kůže. Synonymy pomerančové kůže (celulitida) v medicínské literatuře jsou lipodystrofie, liposkleróza, fibroskleróza, dermopannikulitýda. V tomto textu budeme celulitidou nazývat pokožku vzhledu pomerančové kůry.

Proč postihuje celulititda jen ženy?

Celulitida postihuje 80 – 95% žen. Je jasné, že jsou za to odpovědné ženské pohlavní hormony. V krvi mužů se tyto hormony nacházejí jen v minimálním množství.

Kdy celulitida vzniká

Obvykle po pubertě. Asi u 12% žen se objevuje již během pohlavního zrání. V 20% během těhotenství a 25% žen postihne až během menopauzy. Můžeme předpokládat, že celulitida vzniká v době hormonálních změn.

Náš tip: Přípravky na celulitidu

Příčiny vzniku celulitidy

 • Estrogeny – ženské pohlavní hormony – ovlivňují podkožní cévy. Sníží se přívod kyslíku k tukovým buňkám. Vznikají odumřelé a „poloodumreté“ buňky. Dochází k přestavbě tukové tkáně a výsledkem je nerovný, drsnější vzhled povrchu kůže.
 • Genetické faktory.
 • Nesprávné stravovací návyky – vysoký přísun živočišných tuků a naopak nedostatek rostlinných tuků, nadměrný příjem sacharidů, nedostatek ovoce, zeleniny, vitamínů.
 • Nedostatečná fyzická aktivita.
 • Hormonální poruchy – poruchy funkce vaječníků, nadledvin, příp. hypofýzy.
 • Alkohol, nikotin.
 • Poruchy krevní cirkulace.

Příznaky celulitidy

Příznaky celulitidy zná většina žen. Nerovná, drsná pokožka se zpočátku ukáže jen tehdy, když chytíme kožní řasu. Později vidíme pomerančovou kůži, ale bez přibývání objemu. A nakonec postihne celulitida celou kůži stehen a zadku. Kůže začíná podobat „kynuté těsto“, do kterého jsme dlouho a hluboce dloubaly prstem.

Rozlišujeme 4 stadia celulitidy:

 • mírný otok, změny vidíme jen při stisknutí kůže do řasy.
 • změny postihují větší oblast, vzhled pomerančové kůže, vidíme prohlubně.
 • rozsáhlejší změny, otok a početnější prohlubně, mnohočetné podkožní uzlíky.
 • těžká celulitida, mnohočetné větší uzlíky a prohlubně, otok, bolest na dotek.

Jak předcházet celulitidě?

Nezbytné je vyloučit všechny faktory, které napomáhají vzniku celulitidy.

Existují proticelulitídové krémy, které obsahují látky jako aminoflín a deriváty kofeinu, které zlepšují prokrvení kůže. Výtažky různých rostlin také stimulují prokrvení kůže.

Masáž také zvyšuje prokrvení. Používejte speciální masážní disky, které působí efektivněji než obyčejná masáž rukama. Při masáži dochází ke zvýšení prokrvení tkání ak lepšímu odtoku lymfy. Při celulolipolýze vám na postižená místa přiloží elektrody a vlivem střídavého elektrického proudu se zvyšuje metabolismus buněk, ničí se molekuly tuku. Zvyšuje se prokrvení a odtok lymfy.

Léčba celulitidy

Léčba celulitidy je složitý proces, který vyžaduje trpělivost a námahu. Všechny metody léčby můžeme rozdělit do dvou velkých skupin – domácí a odborné. Nejefektivnější je kombinace metod z obou skupin.

Dieta

Dieta nehraje v léčbě celulitidy prvotní úkol. Ale nesprávné stravování (fastfood, bublinkové nápoje, živočišné tuky) jsou základem rozvoje celulitidy. Proto má velký význam vyloučit ze stravy tučná jídla, zejména masové. Místo toho raději používejte rostlinné tuky nebo olivový olej, na kterém můžete i smažit. Třeba snížit příjem sacharidů. Sacharidy se při nadměrném příjmu do organismu metabolizují na tuky. Ty se ukládají do tukové tkáně v podkoží. Jezte hodně čerstvé zeleniny (zelí, brokolice, mrkev, červená řepa, řepa, paprika, hrách, atd..) A ovoce (jablka, broskve, banány, atd..). Obsahují vitamíny a další užitečné látky, které aktivují látkovou výměnu. Omezte kávu a čaj. Optimální množství je 1 šálek kávy (nejlépe z čerstvě pomleté ​​kvalitní kávy), 1 šálek čaje a 2 až 3 litry minerální vody za den.

Tělesná aktivita a sport

Cílem pravidelného cvičení je snížit tělesnou hmotnost, odbourat tuk a stimulovat svalovou činnost. Prokrvení svalových buněk vždy vede ke zlepšení prokrvení svalů kolem nich. Tedy, v případě celulitidy, podkožní tukové tkáně. Pravidelné cvičení vás nezbaví celulitidy, ale spolu s ostatními metodami přispěje k odbourání celulitidy a sníží chuť k jídlu, která se vždy hlásí, pokud držíte dietu.

Sponzorováno

Kartáček proti celulitidě

Proticelulitídový kartáček má na konci dlouhé rukojeti tvrdé krátké štětinky. V obchodě ho koupíte pod názvem anti-nebo proticelulitídový kartáček. Procházením krátkých štětinek po pokožce se zlepší cirkulace krve a lymfy. Taková masáž je podobná lymfodrenáži. Efekt nastupuje až po několika měsících pravidelného používání. Kartáčkem masírujte rizikové oblasti každý den před sprchováním 5 až 6 minut. Masírujte co nejdelšími pohyby shora dolů.

Masáž

Ruční masáž částečně splňuje roli lymfodrenáže, částečně stimuluje metabolismus podkožního tukových buněk a svalstva. Nabízíme vám několik příkladů masáže.

 • 3 – až 4-krát přejděte zlehka rukou po kůži směrem zdola nahoru.
 • Z kůže a podkoží beder chyťte kožní řasu. Řasu „tlačte“ směrem nahoru po vnější straně kyčle. Opakujte 2-krát na každé straně.
 • Problémové partie masírujte pohyby podobnými mísení těsta. Použijte anticelulitidový krém.
 • Pěstí přejíždějte od kolena k bedrům z vnější, vnitřní a přední strany stehna 4 – až 5-krát.
 • Pobúchajte dlaněmi po kůži problémových partií.

Mírně zarudnutí a pálení kůže je známkou správně provedené masáže.

VIDEO: Jak zatočit s celulitidou

Krémy proti celulitidě

V současnosti vyrábějí kosmetické firmy velké množství anticelulitidový krémů, tělových mlék a olejů. Všechny působí na stejném principu. Účinné látky těchto přípravků zvyšují metabolismus buněk, které se účastní na vzniku celulitidy. K účinným látkám patří kofein, teofilin, vitamin A, výtažky z rozmarýnu, kaštanu, leknínu, fíkus. Přípravky jsou vhodné jako prevence, k zabránění vzniku recidiv po léčbě celulitidy nebo jako součást komplexní léčby celulitidy. Při používání výhradně anticelulitidový krémů (tělových mlék a olejů) bez dalších metod se celulitidy nezbavíte. Na kůži nanášejte v malých množstvích. Kůži masírujte, dokud se přípravek nevstřebá.

Talasoterapie

Talasoterapie je léčba mořem. Účinný je zábal z mořských řas. Na kůži vám nanesou biomasu z mořských řas a jiných účinných látek (např. mentol). Následně vám natřené místa zabalí do speciální látky. Procedura trvá 45 minut až 1,5 hodiny. Při horkém zábalu vás zakryjí elektrickou dekou. Zvýšení teploty je doprovázeno zvýšením látkové výměny. Lidem s cévními onemocněními se horké zábaly nedoporučují. Zábaly zlepšují prokrvení a metabolismus buněk podkoží. Napůl odumřelé buňky, které se podílejí na efektu pomerančové kůže se aktivují. Aktivované buňky začnou metabolizovat nahromaděné tuky a tím vás zbavují celulitidy.

Mezoterapie

Mezoterapie znamená aplikaci léčiva do kůže. V tomto případě do té vrstvy kůže, kde dochází při rozvíjení celulitidy k patologickým změnám. Léčivá látka se do kůže aplikuje tenkou jehlou, která nezanechává na pokožce žádné stopy. Mezoterapie má široké využití i při jiných kožních onemocněních. Aplikované léčiva vybíráme podle onemocnění. Při celulitidě jde o látky, které jsou i součástí anticelulitidový krémů. Rozdíl je v tom, že při mezoterapii se na rozdíl od krémů a tělových mlék dostane léčivá látka na místo, kde má působit a ve větší koncentraci. Mezoterapie působí efektivněji.

Vakuová terapie

Při vakuumterapii působíme na postižená místa speciálním přístrojem, který se přisaje na kůži a táhne ji směrem k sobě. Při této metodě zanikají tenoučké spojení v tukové tkáni, zlepšuje se prokrvení. Po vakuumterapii působí i ostatní metody léčby celulitidy efektivněji.

Cellulolipolýza

Při cellulolipolýze zavádíme do kůže tenké elektrody. Působením střídavého elektrického proudu se mění náboj tukové tkáně a tím se ničí molekuly tuku. Při cellulolipolýze se zmenšují tukové zásoby, „rozpouští“ se tuk, zlepšuje se prokrvení a odtok lymfy.

TIP: Znáte injekční lipolýzu?

Elektromyostimulace

Elektromyostimulace je odborným názvem pro cvičení pro lenivce. Na kůži nad svaly se přiloží speciální elektrody napojeny na zdroj elektrického proudu se slabým napětím. Vlivem proudu se svaly kontrahují (stahují). Během 40 až 50 minut spálíte tolik kalorií jako ve fitness za 2 hodiny. Metoda není bolestivá. Dochází ke zlepšení prokrvení svalů i okolních tkání. Elektromyostimulací se zbavíme přebytečného tuku, ale ne celulitidy.

Presoterapie

Presoterapie nebo pneumomasáž se nejčastěji aplikuje po vakuumterapii nebo ultrazvuku. Podobně jako ostatní metody zlepšuje prokrvení, zmenšuje otok, který často provází celulitidu a zlepšuje odtok lymfy.

Ultrazvuk

Cílem léčby ultrazvukem je snížit tukové zásoby. Může se kombinovat s jinými metodami. Je bezbolestný. Často se kombinuje s elektroforézou – aplikací léčivých látek pomocí elektrického proudu.

VIDEO: Boj s celulitidou

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Celulitida – vše, co jste o ní chtěli vědět”

  1. […] napomáhá hojení pooperačních stavů, ran a jizev. Výrazné účinky vykazuje bahno u celulitidy, akné, lupénky, ekzémů, lišejů, má relaxační a regenerační účinky. Zahřátím bahna […]

  2. […] pro vás jednu velmi dobrou zprávu, obzvláště pokud vám život ztrpčuje celulitida. Zbavit se jí navzdory mnohým fámám můžete. A ještě i vskutku příjemným […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva