Sponzorováno

Aloe vera na pleť – jaké má účinky a proč ji použít? 4.78/5 (9)

  • Aloe vera se z mnoha dobrých důvodů široce používá v kosmetice a kosmetických produktech pro pokožku.
  • Má antivirové a antibakteriální vlastnosti a schopnost účinně ošetřit vaši pokožku.
  • Aloe vera botanicky patří mezi sukulenty, patří do čeledi Liliaceae (Liliovité). Aloe vylučuje čirý gel, který když se odloučí od zbytku rostliny (nožem, lžící), může být aplikován lokálně na pokožku k hojení ran a zklidnění pokožky.
  • Aloe vera má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají bojovat proti bakteriím způsobujícím akné.
  • Aloe vera obsahuje mnoho antioxidantů, třeba beta-karoten, vitamíny C a E, které mohou pomoci zlepšit přirozenou pevnost pokožky a dále ji udržovat hydratovanou.

Aloe vera na pleť a pokožku - proč a jak?Aloe vera gel je gelovitá látka získaná z aloe, což je sukulentní rostlina, která obvykle roste v horkém a suchém klimatu. A co je na ní zajímavého? Má antioxidační, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které podporují hojení, hydratují pokožku a zabraňují stárnutí.

Výzkum naznačuje, že rostliny aloe mohou být domovem až 200 různých aktivních sloučenin, jako jsou vitamíny, minerály a aminokyseliny, které mohou pomoci léčit různé kožní problémy a stavy, jako jsou drobné popáleniny, psoriáza (neboli lupénka) a seboroická dermatitida.

Aby se daly přínosy aloe vera pro pokožku na 100% využít, jsou však zapotřebí další studie. Ne všechny dosavadní studie prokázaly přínos, takže ačkoli je pravděpodobné, že aloe vera je bezpečné na pokožku vyzkoušet, zatím nemáme k dispozici velké a přísné studie, o které se opírá západní medicína.

Aloe vera obsahuje dobře prozkoumané vitamíny a minerály, jako jsou vitamíny C a E a zinek, takže současná teorie říká, že aloe vera sama o sobě nevyřeší kožní problémy, ale může výrazně zlepšit to, co už pro svou pokožku děláte, když ji aplikujete v tandemu s jinými produkty.

Zde jsou jen některé ze způsobů, jak mohou přínosy aloe vera pro pokožku zlepšit vaši současnou rutinu péče o pleť, podle studií a dermatologů:

Výhody aloe vera pro pokožku a pleť

1. Zklidnění spálenin a zklidnění při poranění kůže

Aloe vera zklidňuje spáleniny a menší poranění kůže tím, že zvyšuje syntézu kolagenu a zesíťování kolagenových vláken. To pomáhá redukovat jakoukoli výslednou zjizvenou tkáň a urychluje hojení ran. Aloe také obsahuje sloučeniny zvané aloin a antrachinony, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky, které mohou pomoci zmírnit bolest a podpořit hojení.

Ale pozor: Aloe vera by měla být aplikována pouze na lehké až středně těžké popáleniny prvního a druhého stupně – závažnější popáleniny je třeba ošetřit u lékaře či v nemocnici. Menší popáleniny a oděrky? Aloe vera pomůže!

Aloe vera krásně pomáhá při spálení sluncem – díky své silné hojivé aktivitě na epiteliální úrovni pokožky, což je vrstva, která pokrývá tělo. Aloe vera působí jako ochranná vrstva pokožky a pomáhá doplňovat její vlhkost.

2. Hydratace pleti

Protože aloe vera obsahuje zvlhčovadla (látky, které přitahují vodu ze vzduchu nebo hlouběji do pokožky), má se za to, že Aloe vera je zvláště prospěšná pro suché typy pleti. Aloe konkrétně obsahuje mukopolysacharidy, které váží vlhkost do pokožky. Má také soudržné účinky tím, že spojuje odlupující se epidermální kožní buňky, což má za následek jemnější pokožku a zlepšenou integritu pokožky.

Aloe hydratuje pokožku, aniž byste měli pocit mastnoty, takže je ideální pro každého, kdo má mastnou pleť. Pomáhá také zklidnit vaši pokožku.

3. Pomůže při vyblednutí tmavých skvrn a strií

V aloe jsou dvě sloučeniny, které mohou pomoci s vyblednutím tmavých skvrn a strií: aloesin a aloin. V jedné studii byl aloesin aplikován čtyřikrát denně po dobu 15 dnů a bylo zjištěno, že je účinný při léčbě hyperpigmentace vyvolané UV zářením a po akné.

Sponzorováno

Jiná studie zjistila, že aloin zničil buňky melaninu (jehož nadprodukce způsobuje tvorbu tmavých skvrn) v pigmentovaných buňkách blokováním aktivity tyrosinázy, enzymu zodpovědného za produkci melaninu.

4. Aloe při akné

Aloe vera obsahuje přirozeně se vyskytující kyselinu salicylovou, močovinový dusík, kyselinu skořicovou, fenoly a síru – všechny tyto látky inhibují růst plísní, bakterií a virů. Má také protizánětlivé schopnosti, což potlačuje P. acnes, bakterie způsobující akné.

Kyselina salicylová je v současné době jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit akné, protože odstraňuje mrtvé buňky z vnější vrstvy kůže a snižuje zarudnutí a záněty. O tom jsme sepsali i zajímavý článek, přečtěte si ho.

5. Zklidnění kožních onemocnění

Vzplanutí psoriázy – zánětlivého stavu, který způsobuje červené, svědivé a šupinaté skvrny – lze lépe zvládnout s aloe vera ve směsi, díky jejím protizánětlivým vlastnostem. Stejně jako ekzém, kožní onemocnění, které způsobuje, že vaše pokožka zčervená a svědí a je náchylnější k plísňovým a bakteriálním infekcím. Aloe má antiseptické, antibakteriální, protiplísňové a protizánětlivé vlastnosti, které mohou zklidnit ekzém tím, že ho hydratuje a chrání před kontaminanty.

6. Pro zpomalení příznaků stárnutí

Protože aloe vera obsahuje vitamíny C a E, je logické, že může pomoci zabránit tvorbě volných radikálů, což jsou molekuly, které způsobují poškození buněk. Mezitím kyselina salicylová, kterou obsahuje, působí jako jemný exfoliant – a jakmile tyto otravné odumřelé kožní buňky zmizí, vaše další produkty péče o pleť by mohly lépe proniknout na povrch a ve výsledku dělat svou práci efektivněji.

Jak vybrat nejlepší gel z aloe vera pro vaši pleť

Chcete-li získat co nejvíce potenciálních přínosů aloe vera pro pokožku, je nejlepší koupit čistý gel z aloe vera, spíše než konvenční produkt, kde může být množství aloe velmi malé. Bohužel produkty často neuvádějí koncentrace účinných látek (pokud se ale aloe vera nachází v prvních třech složkách na seznamu, naznačuje to, že ve složení je slibné množství).

Protože je nutná určitá konzervace, neexistuje nic takového jako 100% gel z aloe vera, takže se snažte najít takový, který má nejvyšší procento aloe vera – měl by být na prvním místě v seznamu složek – a co nejmenší počet dalších přísad. (Pro informaci: Pokud je na štítku uvedeno 100% gel, znamená to, že jde o čistý gel, ne o čisté aloe vera.)

Je také důležité, aby gel z aloe vera neobsahoval přísady, jako je alkohol, vůně nebo barvivo (aloe vera by mělo být čiré, ne zelené), protože tyto přísady mohou dráždit pokožku a mařit účel, za kterým si produkt s Aloe Vera pořizujte.

Jak používat aloe vera na pokožku?

1. Aloe vera gel a olivový olej

Vezměte trochu aloe vera gelu, olivového oleje a ovesných vloček a smíchejte všechny ingredience v misce, dokud se nevytvoří pasta. Naneste pastu na obličej a nechte ji asi 30 minut, pak opláchněte studenou vodou.

2. Jen list aloe vera

Odloupněte vnější vrstvu listu aloe, abyste seškrábli gel. Vyjměte všechen gel a jemně ho vmasírujte do obličeje. Zbytek skladujte v lednici. Obsah vody v gelu zanechá vaši pokožku hydratovanou.

3. Aloe vera gel a citronová šťáva

Vezměte trochu gelu z aloe vera a přidejte do něj citronovou šťávu. Vmasírujte roztok na obličej a nechte ho přes noc. Opláchněte ji tekoucí vodou. Citrónové šťávy jen trochu. Ale pokud máte hodně citlivou pleť, raději zkuste recept s olivovým olejem.

Sponzorováno

A jak používáte Aloe Vera na pleť vy? Napište mi do komentářů.

A dále si o Aloe vera přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva