Sponzorováno

Aloe vera a cukrovka – může tato rostlinka pomoci? 4.82/5 (11)

Může Aloe vera pomoci při cukrovce?U diabetu 2. typu tělo nedokáže samo regulovat hladinu cukru v krvi a lidé s tímto zdravotním problémem se musí spoléhat na změny stravy, cvičení, zvládání stresu a někdy i perorální léky a inzulín. V poslední době se mluví o tom, že přírodní přístupy, jako jsou kapsle s aloe vera, by mohli při cukrovce pomoci. Může to být pravda?

Rostlinka Aloe vera je u nás hodně známá. Tato populární rostlina pro domácnost by mohla být příslibem jako nový a účinný způsob, jak lidé v budoucnu zvládat cukrovku – možná dokonce i bez vedlejších účinků.

Výzkum totiž naznačuje, že šťáva z rostliny aloe vera by mohla pomoci lidem s cukrovkou řídit hladinu cukru v krvi. Výzkum potenciálních přínosů aloe vera pro léčbu diabetu 2. typu je ale hodně omezený, takže pokud hledáte přirozenější léčbu, možná stojí za to se o tomto informovat u vašeho lékaře. To je nejlepší cesta.

Aloe vera a cukrovka – Co říká výzkum

Lidé přijali aloe vera za svou. Používají ji díky jejím léčivým vlastnostem už po staletí. Aloe vera má dlouhodobě velmi dobrou pověst pro své protizánětlivé a hojivé vlastnosti – je super zejména na hojení spálenin od slunce a jiných ran.

Ve skutečnosti aloe vera obsahuje 75 aktivních složek, třeba tyto:

  • vitamíny
  • minerály
  • enzymy
  • aminokyseliny

Odborníci upozorňují, že je stále zapotřebí více výzkumu, ale v posledních letech se výzkumníci stále více ponořují do potenciálu aloe vera – přišli na to, že Aloe vera může pomoci lidem snížit vysokou hladinu cukru v krvi a udržet cukrovku pod kontrolou.

V roce 2016 tým vědců přezkoumal řadu výzkumných studií, které zkoumaly použití aloe vera u lidí s cukrovkou a prediabetem. Některé z těchto studií se zabývaly vlivem aloe vera na důležité faktory, které ovlivňují zdraví člověka s diabetem.

Aloe vera může pomoci snížit:

  • glykémii nalačno (FBG)
  • hemoglobin A1c (HbA1c), který ukazuje 3měsíční průměr množství glukózy v krvi připojené k hemoglobinu ve vašich červených krvinkách

Dosavadní výsledek je, že aloe vera má pozitivní vliv na kontrolu glykémie.

Udávané výhody

Výzkum naznačuje, že šťáva nebo doplňky z aloe vera by mohly mít řadu možných výhod pro lidi s diabetem. Pojďme se na jednotlivé výzkumy podívat:

  • Nižší hladiny glukózy v krvi nalačno. Studie z roku 2015 naznačuje, že užívání gelu z aloe vera může lidem pomoci dosáhnout lepší hladiny glukózy v krvi nalačno a také snížit tělesný tuk a hmotnost.
  • Aloe vera má málo vedlejších účinků. Jak poznamenali autoři přehledu studií publikovaných v Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics, většina lidí, kteří se účastnili studií zahrnujících přípravky z aloe vera, pěkně tolerovala aloe vera a nezaznamenala žádné nežádoucí vedlejší účinky.
  • Nižší průměry HbA1c. Jedna klinická studie na laboratorních krysách zjistila, že aloe vera pomohla zvířatům snížit hladiny HbA1c, což by mohlo být dobré i pro lidi s cukrovkou. Dřívější klinická studie zahrnující lidi však nedosáhla stejných výsledků. Je zde tedy zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda a jak by aloe vera mohla být použita ke zlepšení hladin HbA1c. Je to spíše hudba budoucnosti.
  • Aloe by mohlo užívat velké množství lidí. Lidé s diabetem 2. typu ne vždy užívají své léky podle pokynů. Ve skutečnosti jedna studie uvádí, že dokonce jen méně než polovina lidí s diabetem 2. typu je schopna dosáhnout svých cílů v oblasti glukózy v krvi. Může to být otázka nákladů, otázka vyrovnání se s vedlejšími účinky nebo kombinace faktorů. Tak jako tak by toto aloe mohla zlepšit.

Možné nevýhody Aloe Vera při cukrovce

Některé z údajných výhod aloe vera mohou být ve skutečnosti nevýhodami.

Sponzorováno

Například National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH) varuje, že orálně užívaná aloe vera může snížit hladinu cukru v krvi. To je vlastně i jeden z důvodů, proč se vědci tak zajímají o zkoumání produktů aloe vera jako možného nástroje pro léčbu diabetu. Ale pokud již užíváte léky na kontrolu hladiny cukru v krvi, vypití velké sklenice šťávy z aloe vera nebo užívání jiného přípravku z aloe vera může způsobit další pokles hladiny cukru v krvi. Mohli byste skončit u hypoglykémie, což je stav, kdy jsou vaše hladiny cukru v krvi nebezpečně nízké a může to vést až ke ztrátě vědomí.

Někteří lidé také přísahají, že u nich aloe vera měla projímavé účinky, že to byl dobrý lék na zácpu. Ale užívání jakékoli látky, která má laxativní účinek, může snížit účinnost jakýchkoli jiných perorálních léků, které byste mohli užívat. Vaše tělo pak nemusí absorbovat další léky – a pokud vaše perorální léky na cukrovku nefungují, můžete zaznamenat problémy, jako je vysoká hladina glukózy v krvi.

Jak se dá Aloe Vera při cukrovce použít

Za prvé, je nutné být velmi opatrný. Výzkum používání aloe vera k léčbě cukrovky je stále předběžný, nedokončený.

Neběžte hned do obchodu s potravinami, abyste si vyzvedli šťávu z aloe vera nebo láhev doplňků stravy z aloe vera. Nepřestávejte užívat ani své současné léky na cukrovku.

V současné době neexistuje žádné oficiální doporučení pro lidi s cukrovkou, aby užívali doplňky aloe vera nebo pili šťávu z aloe vera. Proč? V současné době neexistuje shoda ohledně typu přípravku nebo množství dávky, která by byla nejvhodnější.

Jak zjistili autoři přehledu studií publikovaných v Journal of Clinical Pharmacy a Therapeutics, účastníci mnoha výzkumných studií používali širokou škálu typů a různé dávky a množství aloe vera. Někteří pili šťávu z aloe vera, zatímco jiní konzumovali prášek obsahující složku z rostliny aloe vera zvanou acemannan, což je polysacharid, který může posílit imunitní reakce těla. Při tak široké škále by bylo těžké určit optimální dávku a způsob podávání bez dalšího výzkumu.

Pokud máte zájem vyzkoušet aloe vera, nejprve se poraďte se svým lékařem, abyste se ujistili, že nebude v rozporu s léky, které již užíváte. Poté můžete zvážit své možnosti.

Cukrovka a Aloe – sečteno a podtrženo

Aloe vera se zdá být příslibem pro lidi s cukrovkou, kteří si chtějí udržet svou cílovou hladinu cukru v krvi. Vědecká komunita však dosud nedosáhla konsensu o doporučení aloe vera jako strategie pro léčbu diabetu.

Navíc je zapotřebí více výzkumu pro určení správného typu přípravku a dávkování.

Dokud nebudeme vědět více o nejlepším využití aloe vera k léčbě diabetu, poraďte se před konzumací produktů z aloe vera se svým lékařem.

Sponzorováno

Je důležité vědět, jak může aloe vera ovlivnit vás a vaši hladinu cukru v krvi, zvláště pokud již používáte jiné léky ke kontrole cukrovky.

A dále si o cukrovce a aloe vera přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva