Sponzorováno

Aloe vera po opalování – jak a proč použít? 4.69/5 (16)

  • Aloe vera je rostlina, která je známá svými léčivými vlastnostmi a je často používána pro péči o pokožku, a to i po opalování. Zde je několik způsobů, jak a proč použít aloe vera po opalování.
  • Uklidnění a hydratace pokožky: Po opalování může pokožka být suchá, podrážděná a zarudlá. Aloe vera gel má hydratační a uklidňující účinky, které pomáhají snižovat zarudnutí a zklidňovat pokožku. Aplikujte tenkou vrstvu aloe vera gelu na postižené oblasti a nechte jej vstřebat.
  • Pro podporu hojení: Aloe vera obsahuje látky, které mohou podpořit hojení pokožky. Má protizánětlivé a regenerační vlastnosti, které pomáhají pokožce se zotavit z poškození způsobeného slunečním zářením. Pravidelné používání aloe vera gelu může pomoci urychlit proces hojení.

Nejčastěji se po opalování používá čistý gel z aloe vera rostliny. Můžete si koupit přímo aloe vera gel ve formě produktu nebo jej získat přímo z aloe vera rostliny.

Nejčastěji se po opalování používá čistý gel z aloe vera rostliny. Můžete si koupit přímo aloe vera gel ve formě produktu nebo jej získat přímo z aloe vera rostliny.

Aloe je rostlina, která má mnoho prospěšných vlastností pro zdraví našeho těla, takže je asi těžké najít někoho, kdo o tomto úžasném daru přírody neslyšel. Možná ale nevíte, proč je aloe vera super i po opalování. A právě na to se v dnešním článku zaměřím.

Ve článku budu hovořit o nebezpečných účincích slunečního záření na pokožku, aby si ti, kdo jsou posedlí nadměrným opalováním, uvědomili jeho možné i negativní účinky a následky.

Nemělo by se zapomínat, že kůže je velmi důležitý orgán a vzhledem k její vnější povaze je třeba o ni neustále pečovat – nejen kvůli jejímu dobrému vzhledu, ale zejména kvůli udržení jejího zdraví.

Incidence slunečního záření při výskytu nádorů

Mnoho národních organizací (a třeba také WHO) neustále volá po zvýšení ochrany před sluncem kvůli častému výskytu melanomů a kožních karcinomů produkovaných UV záření typem A (UVA) a typem B (UVB).

Proto je nezbytné eliminovat přímou expozici pokožky tomuto typu záření používáním brýlí, klobouků, oděvů, deštníků a používání fotoprotektorů vhodného stupně pro každý typ pokožky. Po opalování je pak žádoucí používat přípravky rehydratující a později pokožku regenerující, např. produkty s velkým zastoupením aloe vera.

Jak vznikají melanomy a karcinomy?

UV záření typu A a B, o kterém jsme se již zmínili, produkuje mutace v DNA kožních buněk, jež brání jejich regeneraci (opravě), což předpokládá začátek obávané karcinogeneze.

Melanomy a karcinomy kůže jsou typy rakoviny, které se mohou vyvinout na kůži v důsledku dlouhodobé expozice slunečnímu záření, zejména ultrafialovému (UV) záření. UV záření může poškodit DNA buněk kůže a vést k narušení procesů regulace buněčného dělení a růstu. To může způsobit nekontrolovaný růst buněk a tvorbu nádoru.

Konkrétně se melanomy vyvíjejí z melanocytů, buněk, které produkují pigment melanin. Tyto buňky jsou odpovědné za zbarvení kůže. Při expozici UV záření mohou melanocyty být poškozeny a mutovat. Pokud se tyto mutace neopraví, mohou se melanocyty začít nekontrolovaně množit a tvořit nádorovou hromadu, která se nazývá melanom.

Karcinomy kůže se mohou vyvíjet z různých typů buněk v kůži, včetně bazálních buněk a spinocelulárních buněk. Opět je dlouhodobá expozice UV záření hlavní příčinou. UV záření může poškodit DNA buněk a narušit jejich normální funkci. To může vést k nekontrolovanému růstu buněk a vytvoření nádoru.

Je proto hodně důležité chránit kůži před nadměrnou expozicí slunečnímu záření, zejména UV záření. To zejména znamená používání opalovacích krémů s dostatečným ochranným faktorem (SPF), nošení ochranných oděvů a slunečních brýlí a vyhýbání se přímému slunci v době nejvyššího slunečního záření. Pravidelné prohlídky kůže u dermatologa jsou také důležité pro včasné odhalení případných změn nebo podezřelých mateřských znamének.

Nejvíce postižení lidé

Lidé se světlou kůží a očima a ti, kteří se v dětství spálili sluncem, mají větší pravděpodobnost vzniku tohoto typu zhoubných nádorů, takže by měli přijmout extrémní opatření, vždy se chránit vhodnými přípravky a systematicky pečovat o vaši pokožku hydratačními látkami, jako je právě např. aloe vera po opalování.

U tohoto typu pokožky se nedoporučuje používání UVA přístrojů (solárek) a opalování na slunci, pokud není předepsáno jinak a pokud člověk není pod lékařským dohledem.

Od určitého věku, kolem padesáti let, se také množí případy lidí, u kterých se vyvinou karcinomy různých typů, především u těch, kteří svou činnost vykonávají venku, přičemž se u nich často vyvinou nádory v přímo exponovaných oblastech, jako je obličej, ruce nebo krk.

Vzhledem k tomu, že některé typy nádorů rostou velmi rychle, je kromě použití opatření pro péči o pokožku, jako je předchozí ochrana a následná hydratace látkami, jako je aloe vera ihned po opalování, důležité provést kompletní skenování celého těla k identifikaci jakéhokoli typu změn a okamžitě v případě potřeby vyhledat lékařskou konzultaci.

Pamatujte: Každé tři měsíce byste měli řádně zkontrolovat všechny části těla včetně pokožky hlavy a hledat nové skvrny, uzliny, strupy, změny v zabarvení mateřských znamének, léze, které se nehojí, skvrny, které svědí nebo krvácejí.

A teď, když už víte, proč byste se měli před sluncem chránit a dělat všechna opatření, abyste se vyhnuli rizikům a udrželi si pokožku zdravější, vysvětlím vám, proč je tak dobré aplikovat aloe vera po každém opalování.

Sponzorováno

Výhody, které získáte používáním aloe vera po slunění

Aloe vera je jedním z nejlepších spojenců pro pravidelnou péči o pleť, a to jak v pleťovém krému, který redukuje známky stárnutí a udržuje hydrataci, tak v séru, které pomáhá zastavit akné, nebo pro rychlé hojení po opalování.

Zklidňující a protizánětlivý účinek aloe vera

Použití aloe vera po opalování poskytuje nejlepší řešení, pokud jde o regeneraci pokožky, která je i přes používání nejvhodnějších opalovacích krémů vždy rozpálená a červená – proto naše pokožka potřebuje novou hydrataci a svěžest, aby se zbavila nadměrného tepla a obvyklého zarudnutí.

Vzhledem k tomu, že slunce podporuje fotosenzibilizaci, zvyšuje riziko nežádoucích reakcí na pokožce, které dále zvyšuje používání parfémů, léků a některých chemikálií přítomných v průmyslových opalovacích krémech a mlécích na opalování. Aloe vera po opalování pomáhá předcházet nežádoucím účinkům, jako je erytém a dermatitida.

Použití aloe vera po opalování přináší svěžest a snižuje zarudnutí pokožky.

Regenerační účinek aloe vera

Vystavení slunci způsobuje předčasné stárnutí pokožky, zvýrazňuje známky stárnutí a podporuje výskyt typických skvrn, ale systematickým používáním gelu z aloe vera po slunění se mimo jiné dosahuje těchto účinků:

  • Zjemnění vrásek a jemných linek
  • Zlepšují se nedokonalosti pleti
  • Aloe krásně regeneruje pokožku spálenou sluncem
  • Získáte hydrataci, která se dostane i do hlubších vrstev pokožky
  • Posiluje imunitní systém oslabený vystavením UVA a UVB paprskům.

Chlazení a zmírnění pálení

Aloe vera má také chladivé účinky, které mohou pomoci zmírnit pocit pálení a nepohodlí spojené s přílišnou expozicí slunečnímu záření. Gel z aloe vera lze použít na celé tělo nebo na konkrétní spálené oblasti.

Je důležité si vybrat kvalitní aloe vera gel bez přidaných chemikálií nebo umělých látek. Pokud máte citlivou pokožku nebo jste alergičtí na rostliny, je vhodné nejprve provést test citlivosti na malé části pokožky.

Aloe vera gel by měl být používán jako doplňková péče po opalování a neměl by nahrazovat opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem (SPF), který je nezbytný pro prevenci slunečního popálení. Na to pamatujte.

Jak použít aloe vera po opalování?

Existuje několik způsobů, jak použít aloe vera po opalování. Zde je několik nejčastějších:

Aloe vera gel: Nejčastěji se používá čistý gel z aloe vera rostliny. Můžete si koupit přímo aloe vera gel ve formě produktu nebo jej získat přímo z aloe vera rostliny. Aplikujte tenkou vrstvu gelu přímo na postižené oblasti pokožky po opalování. Nechte jej vstřebat a zanechte na pokožce. Aloe vera gel můžete aplikovat opakovaně podle potřeby.

Aloe vera lotion nebo krém: Existují také speciální aloe vera lotiony nebo krémy, které jsou vhodné pro použití po opalování. Tyto produkty často obsahují další přísady, které poskytují další hydratační a uklidňující vlastnosti. Následujte pokyny na obalu a aplikujte je podle potřeby.

DIY aloe vera sprej: Můžete si také vyrobit vlastní aloe vera sprej. Stačí smíchat čerstvý gel z aloe vera rostliny s trochou vody a nalít směs do sprejové láhve. Po opalování jemně nastříkejte směs na postižené oblasti pokožky.

Aloe vera maska: Pokud máte celkově spálenou nebo podrážděnou pokožku po opalování, můžete si udělat aloe vera masku. Smíchejte aloe vera gel s jemným jílem nebo jemnou ovesnou moukou, abyste vytvořili pastu. Naneste ji rovnoměrně na obličej nebo postižené oblasti a nechte působit asi 15-20 minut. Poté opláchněte vlažnou vodou.

Pamatujte, že každý člověk a každá pokožka je jedinečná, a tak se může lišit i reakce na aloe vera. Pokud se vyskytnou jakékoli nežádoucí účinky nebo alergické reakce, přestaňte aloe vera používat a poraďte se s lékařem.

Dá se použít aloe vera na opalování?

Aloe vera se často používá jako doplňková péče po opalování, nikoli však jako primární ochrana proti slunečnímu záření. Aloe vera může mít uklidňující, hydratační a chladivé účinky na pokožku po opalování a pomáhat snižovat nepohodlí spojené s přílišnou expozicí na sluneční záření.

Je důležité si uvědomit, že aloe vera neobsahuje ochranné filtry proti UV záření a nedokáže nahradit použití opalovacího krému s dostatečným ochranným faktorem (SPF). Opalovací krém je nezbytný pro ochranu pokožky před UV zářením a prevenci slunečního popálení a dlouhodobých poškození pokožky.

Přesto můžete používat aloe vera jako doplňkovou péči po opalování, abyste uklidnili a hydratovali pokožku. Aplikujte tenkou vrstvu aloe vera gelu na postižené oblasti pokožky po opalování a nechte jej vstřebat. Tento přístup může pomoci zmírnit zarudnutí, pálení a zklidnit pokožku.

Pamatujte, že i když používáte aloe vera po opalování, stále je důležité dodržovat správné opalovací chování, jako je používání opalovacího krému s dostatečným ochranným faktorem (SPF), nošení ochranných oděvů a slunečních brýlí a vyhýbání se přímému slunci v době nejvyššího slunečního záření.

Sponzorováno

Zkoušeli jste Aloe vera gel po opalování? Příjemné, že? Jak vám pomohl?

Dále si o Aloe vera přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva