Sponzorováno

Čajovníkový olej (Tea tree oil) na vši – jak a proč použít? 4.83/5 (12)

  • Čajovníkový olej (Tea tree oil), také známý jako Melaleuca alternifolia, hrál v průběhu let zásadní roli v boji proti vším a je často uváděn jako skvělý domácí lék na vši.
  • I když souhlasím s tím, že má některé jedinečné a cenné výhody, jeho účinnost jako samostatného léku proti vším byla v průběhu let omezena nadměrným používáním insekticidů, takže si vši vůči němu vši vybudovaly jakousi resistenci.
  • Tea tree oil působí tak, že dusí vši stejně jako jiné produkty, jako je majonéza nebo olivový olej. Za tímto účelem může být čajovníkový olej užitečný při hubení vší.
  • Tea tree oil se zdá být relativně bezpečný pro použití na kůži, i když u některých může způsobit podráždění nebo otoky.

Čajovníkový olej (Tea tree oil) na vši - jak a proč použít?Na úvod musím uvést, že léčba vší čajovníkovým olejem je trochu kontroverzní. Ne všichni s touto léčbou, nebo prostředkem, jak se se vší vypořádat, souhlasí.

Tea tree oil (neboli česky čajovníkový olej) se vyrábí z listů stromu Melaleuca alternifolia. Domorodí obyvatelé Austrálie jej používali jako léčebný prostředek po celá staletí. A i lidé na celém světě nyní používají olej z čajovníku jako lék na mnoho onemocnění.

Kromě jiného použití se někteří lidé domnívají, že tea tree olej může zabíjet vši. Ne všichni odborníci jsou ale o tomto přesvědčeni. Než budou moci vědci vyvodit nějaké 100% závěry, je zapotřebí další výzkum.

Co vlastně říká výzkum?

Podle odborníků je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, jak účinný je čajovníkový olej v boji proti vším. Vědci potřebují zejména provést více velkých dobře navržených studií.

Některé rané studie naznačují, že olej z čajovníku může být opravdu užitečný při léčbě vší. Například jedna studie publikovaná v magazínu Parasitology Research naznačuje, že může zabíjet vši, jako nymfy i dospělé jedince (prostě v různých fázích jejich života). Ošetření čajovníkovým olejem také snížilo počet vajíček vší, která se vylíhla.

Čajovníkový olej je v řešení vší slibný

Další studie, publikovaná v BMC Dermatology, také ukazuje slibné výsledky. Odborníci použili tři různé produkty k léčbě dětí, které měly vši, včetně jednoho, který obsahoval tea tree olej a levandulový olej.

Po posledním dni léčby byly téměř všechny děti, které byly léčeny přípravkem z čajovníku a levandule, bez vší. Totéž platilo pro děti, které byly ošetřeny přípravkem určeným k udušení vší. Naproti tomu pouze čtvrtina dětí léčených pyrethrinem a piperonylbutoxidem byla bez vší. Pyrethriny a piperonylbutoxid jsou běžné složky v šamponech proti vším.

Další studie publikovaná v magazínu International Journal of Dermatology porovnávala botanické a syntetické látky pro prevenci vší u dětí ve školním věku. Vědci porovnávali olej z čajovníku, levandulový olej, olej z máty peprné a DEET.

Sám o sobě byl čajovníkový olej nejúčinnější testovanou léčbou. Tea tree oil a olej z máty peprné se ukázaly jako nejužitečnější pro odpuzování vší. Bylo také zjištěno, že olej z čajovníku a levandule zabraňují tomu, aby se vši krmily na ošetřené kůži. I když výsledky studií jsou slibné, odborníci dospěli k závěru, že žádná z léčebných metod nebyla dostatečně účinná, aby ji schválili.

Mnoho použití oleje z čajovníku není prokázáno

Kromě prevence a hubení vší na kůži se někteří lidé domnívají, že tea tree olej je užitečný i k odstraňování vší z prádla. Ale neexistují žádné vědecké důkazy, že tato strategie funguje. Je zapotřebí více výzkumu, abychom zjistili, jak lze olej z čajovníku použít k prevenci a boji proti ohniskům vší.

Jaká jsou rizika používání tea tree oleje?

Pro většinu dospělých je považováno za bezpečné aplikovat zředěný tea tree olej na kůži. Ale představuje určité riziko vedlejších účinků.

Sponzorováno

Například čajovníkový olej obsahuje sloučeninu, která může dráždit vaši pokožku. U některých lidí může způsobit alergickou reakci známou jako kontaktní dermatitida. Opakované používání může také vést ke zvětšení prsní tkáně u prepubertálních chlapců. Jeden článek dokonce varuje, že v jedné studii se u mladého chlapce objevil nadměrný růst prsou po použití vlasových přípravků, které obsahovaly olej z čajovníku a levandulový olej.

Čajovníkový olej nikdy to nepolykejte

Pokud se rozhodnete použít tea tree olej, aplikujte jej lokálně. Nikdy ho nepolykejte.

Tea tree olej je při požití toxický. Může způsobit ospalost, dezorientaci, vyrážku a ztrátu kontroly svalů na pažích a nohách. Nejméně jeden člověk upadl do kómatu poté, co vypil čajovníkový olej.

Jaká je správná dávka?

Pokud chcete použít čajovníkový olej jako léčbu vší, možná vás zajímá, jaké množství byste měli použít. Žádná konkrétní dávka oleje z čajovníku nebyla klinicky prokázána jako nejlepší.

Některé klinické studie používaly dávku 1 až 10 procent oleje z čajovníku v šamponu nebo gelu. Lékaři ve studiích obvykle aplikují tyto směsi na kůži účastníků alespoň jednou denně po dobu čtyř týdnů. Požádejte svého lékaře o další pokyny.

Jak řešit vši s pomocí čajovníkového oleje

Krok 1: Poté, co vytvoříte svou směs oleje z čajovníku a vámi zvoleného nosného oleje (kokosový olej, olivový olej, mandlový olej, a podobně), naneste směs na hlavu.

Krok 2: Pomocí kvalitního profesionálního hřebenu na hnidy vlasy češte a vši vyčesávejte – dokud již nebudete vyčesávat žádná vajíčka vší. Chcete-li vyřešit případ vší, musíte z hlavy dostat všechny hnidy.

Krok 3: Naneste na vlasy více vaší směsi, aby byl každý pramen vlasů pěkně nasycený tímto olejem. Nechte ho na vlasech po dobu 8 hodin.

Krok 4: Připravte si plán i na další den. Proč? Vajíčka snesená ve stejný den nebo den před ošetřením nejsou vidět, takže musíte mít plán na přeléčení nebo sledování takovým způsobem, aby se to týkalo celého životního cyklu vší. Při výběru léčby vši pro vaši rodinu je důležité, abyste zvážili individuální potřeby každého ve vaší domácnosti, včetně alergií a citlivosti pokožky. Zatímco tea tree olej je přírodní léčba vši, místní použití může způsobit vedlejší účinky, jako je mimo jiné pálení, vyrážka nebo štípání. Vdechovaný čajovníkový olej může způsobit bolesti hlavy, nevolnost a závratě. Tak na to pozor.

Postupujte obezřetně

Některé dřívější studie naznačují, že čajovníkový olej může být účinný při léčbě vší, buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými rostlinnými látkami, jako je levandulový olej. Než však odborníci doporučí čajovníkový olej jako bezpečnou a účinnou léčbu vší, je třeba provést více rozsáhlých studií.

Je důležité rozlišovat mezi používáním tea tree oleje jako preventivního opatření a jeho užitečností při léčbě vší.

Je možné, že vůně oleje z čajovníku je pro vši odporná, ale neexistují o tom žádné vědecké studie.

Sponzorováno

Pokud máte vy nebo někdo z vaší rodiny vši, prodiskutujte různé možnosti léčby se svým lékařem. Promluvte si s nimi, než vyzkoušíte tea tree olej nebo jiné alternativní prostředky.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva