Sponzorováno

Seborea (seboroická dermatitida) – trpí jí děti i dospělí 4.86/5 (22)

Seborea (seboroická dermatitida) - trpí jí děti i dospělíAndrea ji má od dětství. Začalo to flíčky na čele a pak se to už jen zhoršovalo. „Teď už mám celé čelo i nos posetý červenými skvrnami, které svědí, štípou, ale objevují se mi jen někdy. Když jsem ve stresu, sním čokoládu nebo něco pikantního“ trpí třicátnice, která s těžko maskovatelného chorobou bojuje již dvě desetiletí. Není jediná. Seboreou trpí asi tři procenta populace. „Kdyby studie zahrnovaly i jednoduché olupování kůže bez zánětlivých projevů, frekvence výskytu by byla až kolem padesáti procent!“ míní vedoucí sestra Dermatovenerologické kliniky. Neinfekční nemoc častěji postihuje muže, a to i v dětském věku. V prvních měsících života sužuje přibližně deset procent dětí, pak jakoby se nemoc vytratila, aby se v pubertě mohla vrátit. Další vrchol dosahuje mezi dvacátým a třicátým rokem života. Na ženy si počká ještě i po menopauze.

Bez make-upu ani na krok

Sice všichni máme na kůži různé kvasinky, při seboroické dermatitidě se však množí mnohem rychleji. Kůže se nadměrně mastí hlavně v oblastech, kde je více mazových žláz. Mastný film vás chrání před ultrafialovým zářením, různými chemikáliemi či před specifickými kožními hormonálními reakcemi, ale pokud je ho hodně a přidají se poruchy imunitního systému, trávicího traktu či překyselení organismu, reálně vám hrozí seborea. Poslední kapkou může být prožívání nadměrného stresu či nedostatek vitaminu B a zinku.

Při pohledu do zrcadla najednou spatříte zarudlou kůži a žlutavé šupinatá ložiska. „Mám šupiny hlavně kolem nosu a někdy jsem je měla plné obočí. Ale spíše mě trápí, že mívám po sprše červenou tvář. Vypadám, jako bych se obarila horkou vodou. Sice fleky se postupně stáhnou, ale někdy jim to trvá i celý den. Bez make-upu bych nevyšla ven,“ popisuje Kamila.

Seborea (seboroická dermatitida)

Seboroická dermatitida se dá snadno splést s atopickou dermatitidou, růžovkou či s psoriázou. Správnou diagnózu a následující léčbu určí jen kožní lékař. „Průběh a klinický obraz jsou u pacientů individuální a do značné míry se liší a výrazně mění podle věku. Nemoc nejčastěji postihuje pokožku hlavy, obličeje, například obočí či oblast kolem nosu, trup, oblast mezi lopatkami a místa kožních záhybů,“ vyjmenovává dermatoložka. Všude, kde se kvasinkám lépe daří, neboť mají dost mazu, teplejší prostředí a větší vlhko.

S kortikoidy opatrně

Léčba je buď lokální nebo celková, podle závažnosti stavu. Při lokální léčbě pomáhají šampony, krémy a roztoky. Při celkové přicházejí na řadu antimykotika a zinek v tabletách. „Celkové antibiotika se ordinují pouze v případě sekundární infekce. Při aplikaci kortikosteroidů je třeba postupovat velmi opatrně vzhledem k možnosti vyvolání periorální dermatitidy,“ varuje doktorka.

Jde o chronické onemocnění, pro které je typická tvorba červených fleků, které pálí, svědí. Do „horšího“ stádia nemoci se „dopracoval“ i Miroslav: „Mast s obsahem kortikoidů jsem používal déle bez přestávky. Zkoušel jsem ji vyměnit za kdejaké jiné mastičky, ale nezabíraly a vždy jsem se k ní vrátil. Fleky se mi sice podařilo potlačit, ale po oholení mi zas na tváři vyskočily, pekelně svědily a cítil jsem, jako kdyby kůže šla prasknout.“

Rozhoduje imunitní systém

Nedávné laboratorní testy ukázaly, že za propuknutím nemoci může být kromě kvasinkové infekce i překyselení pokožky. „Pokud je pH v krvi a v moči příliš nízké, tělo může chybně vyhodnotit bílkoviny jako škůdce a začne se bránit tvorbou protilátek. Ty spustí výrobu histaminu v tukových buňkách, což má za následek červenou a šupinatou kůži,“ dodává doktorka. Jednoznačný viník nemoci se však lékařům zatím ukrývá. „Nemoc je geneticky podmíněná. Umíme její projevy potlačit, ale při oslabení imunitního systému, onemocněních trávicího traktu či po dietních prohřeščích se zkrátka projeví,“ vysvětluje dermatoložka.

Sponzorováno

Seborea je jako počasí

Seborea je proměnlivá jako počasí. Lepší chvíle se střídají s horšími. Někteří pacienti se cítí hůře na jaře a na podzim, jiní v zimě. Pokles teploty snižuje tvorbu kožního mazu. Větrné počasí a suchý vzduch ve vytopených místnostech obírají pokožku o potřebnou vlhkost. Tvář se snadněji spálí. Ale i zima, po níž v létě tak toužíme, dá někomu zabrat. Hlavně pokud často používáte klimatizaci a kůže nestíhá reagovat na teplotní šok mezi vychlazeným prostorem a horkem venku. Ale obecně vhodné období pro léčbu bývá právě léto. Sluneční světlo blokuje množení bakterií a zároveň tlumí zánětlivý proces pokožky. Když k pobytu na slunci přidáte i dovolenou u moře, kůže se dokáže hojit rychleji a projevy seborey se zcela potlačí. Je však nutné předcházet pocení a vlhkosti kůže a udržovat ji co nejčistší.

Na věku záleží

Seboroická dermatitida se může vyskytnout i u některých novorozenců, zejména v prvních třech měsících života, případně až do dvou let. Postihuje dobře kojené děti, se sklonem k nadváze a projevuje se v podobě mastných šupin ve vlasaté části hlavy, hlavně v oblasti temene. Případně i v kožních záhybech na krku, v podpaží, tříslech nebo v oblasti trupu. V oblasti obličeje vytváří ohraničené světlečervené olupující se ložiska. V oblasti kožních záhybů se projevuje nemokvajícími červenými ložisky, které se olupují také. Ve většině případů spontánně ustoupí.

Období hormonálních výkyvů, jako například puberta, mohou spustit seboreu. V adolescentním a dospělém věku se vyskytuje na typických místech jako ohraničené žlutorůžový ložiska pokryté žlutými mastnými šupinami. Ve vlasaté části se onemocnění začíná jako mírné lupy. Postupně se zvětšují nánosy šupin a přibývají ložiska. Mohou se rozšířit za uši, na krk a šíji. Za uchem obvykle prasknou a hrozí, že bolestivá trhlinka se infikuje. Někdy může postihnout i vnější zvukovod. V oblasti obličeje jsou zarudlé ložiska s mastnými šupinami v centrální části obličeje. V oblasti trupu se tvoří červené ložiska, které mohou splývat.

S čím se dá seborea zaměnit?

Psoriáza

Psoriáza, lidově nazývaná lupénka, se může projevit kdykoliv. Můžete mít dispozice na toto onemocnění, které se nemusí projevit. Stačí však jakýkoli spouštěč, jako stres, infekce či léky, a lupénka je na světě. Příčina choroby spočívá v systémové poruše imunitního systému, který napadá vlastní kožní buňky. To má za následek jejich rychlé dělení, vznik rozsáhlých červených skvrn se stříbrnými šupinami as občasným krvácením při odloupnutí. Toto medicínsky i lidsky náročné onemocnění zasahuje zejména lokty, kolena, nohy a ruce včetně nehtů.

Atopický ekzém

Ekzém vzniká většinou jako přehnaná reakce organismu na prach, roztoče, chlorovanou vodu, peří, ale i na stres a potravinu. Přesnou příčinu lékaři neznají, ale předpokládají vliv genů, alergie, poruchu imunity, ale i psychosomatické příčiny. Nejčastějším projevem této nemoci jsou šupinaté červené skvrny na obličeji, rukou či na hrudníku. Jde o chronické dlouhodobé zánětlivé onemocnění projevující se i otravným svěděním a vyrážkou.

Stejně jako seborea ani ekzém není nakažlivý. Asi třicet procent všech případů ekzému u batolat se spojuje s alergií, z toho z třetiny potravinovou. Ekzém bývá znamením, že dítě může mít sklon k alergiím nebo astmatu.

Sponzorováno

A co vy a seboroická dermatitida? Máte s ní nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Kam dál?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Seborea (seboroická dermatitida) – trpí jí děti i dospělí”

  1. radka.blatecka napsal:

   Seborea, na tu trpím už asi 5 let a až do poslední chvíle jsem hledala pořád něco, co by mi pomáhalo a s čím bych byla spokojená a nakonec jsem našla. Paní v lékárně mi doporučila konopný šampon přímo na Seboreu a ten je nenahraditelný. Omezuje tvorbu šupin a výrazně mírní svědění. Odteď na seboreu jedině konopná kosmetika.

  2. petr napsal:

   Konopné šampony ti časem taky nepomohou, spíš podráždí pokožku, tím že si namočíš hlavu..

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva