Obsah článku
- Aloe vera je celkem běžná domácí rostlina známá pro své léčebné účinky na pokožku. Použití aloe vera na obličej může pomoci hydratovat pokožku.
- Pravidelné nanášení malého množství aloe vera na obličej může pomoci při léčbě různých kožních onemocnění, včetně akné, ekzémů a spálení od slunce.
- Člověk může použít gel přímo z rostliny aloe vera nebo si koupit gel Aloe Vera v obchodě / drogerii.
- Tento článek vysvětluje, jak používat aloe vera na obličej, a podívá se na výhody, problémy, které léčí, a potenciální rizika.
Ve skutečnosti jste aloe v minulosti dokonce mohli používat třeba i na spáleniny od slunce, drobné řezné rány nebo malé oděrky.
Navzdory léčivým schopnostem Aloe vera se možná ptáte, zda je bezpečné ji používat na obličeji. Obecně řečeno, odpověď je ano. Při správném použití může aloe vera pomoci s řadou onemocnění, která mohou postihnout vaši pokožku. Níže je 10 těchto výhod pro pokožku na obličeje.
Základní složka vs. rostlina
Aloe vera, kterou používáme na kůži ve volně prodejných gelech, pochází ze stejnojmenné rostliny. Ve skutečnosti existuje více než jeden druh aloe – odhadem 420 různých druhů Aloe. Nejčastěji používanou rostlinou na kožní onemocnění je rostlina zvaná Aloe Barbadensis (Miller).
V konvenční medicíně se aloe vera používá jako gel, který se vyrábí z gelovité látky uvnitř listů rostliny. Gel se nanáší na pokožku. Je také možné použít listy přímo tak, že je rozlomíte a vytlačíte z nich gel.
Je však mnohem snazší použít gel, který je připraven k použití, zejména v případě nouzových popálenin a ran. Volně prodejný gel z aloe může také obsahovat další složky zklidňující pokožku, jako je echinacea a měsíček.
Výhody Aloe vera při použití na obličej
Pokud máte co do činění s chronickým onemocněním pleti, je dobré se před aplikací jakýchkoli přípravků na obličej poradit se svým dermatologem. Poraďte se se svým lékařem o následujících potenciálních výhodách aloe vera:
1. Popáleniny
Při menších popáleninách aplikujte gel z aloe vera na postiženou oblast až třikrát denně. Možná budete také muset chránit oblast gázou. Na popáleniny je je Aloe vera skvělým pomocníkem.
2. Spáleniny od slunce
I když aloe vera pomáhá zklidnit pokožku spálenou od slunce, výzkum ukazuje, že to není účinný způsob, jak zabránit spálení sluncem, takže se ujistěte, že vždy na pláži máte kvalitní ochranu proti slunci – dobrý krém!
3. Drobné oděrky
Pokud jste si odřeli bradu nebo čelo, můžete na místo v klidu aplikovat aloe vera pro rychlou úlevu od bolesti a pocitů pálení. Používejte třikrát denně.
4. Pořezání
Pokud jste zvyklí brát Flamigel na menší řezné rány, zvažte místo toho použít aloe vera. Její molekulární struktura pomáhá rychle hojit rány a minimalizuje zjizvení tím, že podporuje kolagen a bojuje proti bakteriím. Aplikujte až třikrát denně.
5. Suchá kůže
Aloe vera gel se snadno vstřebává, takže je ideální pro mastnou pleť. Může však pomoci i při léčbě suché pokožky. Zvažte po koupeli výměnu běžného hydratačního krému za aloe, abyste pomohli utěsnit vlhkost ve vaší pokožce.
6. Omrzliny
Omrzliny jsou vážný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči. I když gel z aloe vera byl historicky hojně používán jako lék na omrzliny, zeptejte se nejprve svého lékaře, než jej vyzkoušíte.
7. Opary
Na rozdíl od aftů se opary vyvíjejí na vnější straně úst. Aloe vera může pomoci léčit herpes virus, který je také základní příčinou oparů. Aplikujte malé množství gelu na opar dvakrát denně, dokud nezmizí.
8. Ekzém
Hydratační účinky aloe mohou pomoci zmírnit suchou, svědivou pokožku spojenou s ekzémem. Aloe vera gel může také pomoci zmírnit seboroickou dermatitidu. I když se tato mastná forma ekzému nejčastěji vyskytuje v pokožce hlavy, může postihnout i části vašeho obličeje a za ušima.
9. Psoriáza
Stejně jako u ekzému může aloe vera pomoci zmírnit zánět a svědění způsobené psoriázou. Pro dosažení nejlepších výsledků aplikujte gel z aloe vera dvakrát denně na postiženou oblast pokožky na obličeji (či jinde na těle).
10. Zánětlivé akné
Díky protizánětlivým účinkům aloe vera může gel pomoci léčit zánětlivé formy akné, jako jsou pustuly. Gel nanášejte vatovým tamponem přímo na pupínek třikrát denně.
Co přesně hledat?
Vnitřek listů rostliny aloe je nejúčinnější formou gelu z aloe vera. Ne každý má však doma rostlinu aloe. V takových případech fungují volně prodejné produkty stejně dobře. Nejlepších výsledků dosáhnete po gelu, který jako hlavní složku uvádí aloe vera.
Na kožní onemocnění výtažky z aloe vera nefungují tak dobře jako gel. Je to proto, že samotný gel má hydratační prvky pro ochranu a hojení pokožky.
Jak používat Aloe Vera na obličej?
Při nákupu produktu z aloe vera se vyhněte produktům s přidanými přísadami, jako je alkohol nebo jiné chemikálie. Ty mohou mít škodlivé účinky na pokožku. Vždy kontrolujte, z čeho je produkt vyroben.
Sponzorováno
Nejjednodušší způsob, jak člověk získat čerstvý gel z aloe vera, je doma pěstovat rostlinu. Rostliny aloe vera jsou často dostupné v místních zahradnických obchodech.
Jak z rostliny Aloe vera získat gel?
Chcete-li extrahovat surový gel z aloe z listů rostliny, postupujte takto:
- ostrým nožem odřízněte list z rostliny co nejblíže kořenu
- list opláchněte a lehce osušte
- vložte řeznou stranou dolů do misky a nechte asi 15 minut odstát, aby žlutý gel z aloe vera vytekl
- odřízněte úzký špičatý konec z horní části listu
- odřízněte „ostny“ z obou stran rostliny co nejblíže k okraji
- položte list naplocho a rozřízněte jej od středu ke špičce, nebo u větších listů odřízněte vnější zelenou vrstvu
- jemně naberte gel pomocí lžíce nebo čepele nože – velmi velké listy aloe mohou obsahovat pevné bloky gelu
- gel pečlivě umyjte, abyste jej očistili od všech zbytků
- umístěte gel z aloe vera do uzavíratelné nádoby a před použitím chlaďte
- uchovávejte nádobu s gelem v chladničce po dobu až 2 týdnů nebo zmrazte gel z aloe vera ve formách na led
Před aplikací aloe vera na obličej vždy proveďte test na alergii. Naneste malé množství gelu na vnitřní stranu zápěstí, abyste zkontrolovali reakci. Počkejte 24 hodin. Pokud kůže začne svědit, otékat nebo změnit barvu, neaplikujte aloe vera na obličej.
Každý, kdo má obavy z používání aloe vera jako alternativní léčby kožních onemocnění, by se měl poradit s lékařem.
Zkuste následující tipy, jak používat aloe vera na váš obličej:
Na umytí a osvěžení obličeje
Po umytí rukou naneste na konečky prstů malé množství gelu. Krouživým pohybem jemně očistěte obličej gelem z aloe vera a pokryjte celou pokožku. Opláchněte studenou vodou a jemně osušte. Následujte pleťovou vodou s aloe vera (pokud máte).
Pleťový toner
Pro výrobu pleťového tonika z aloe vera smíchejte 2 díly vody s 1 dílem gelu z aloe vera. Nalijte do čisté vzduchotěsné láhve a uložte do lednice. Před nanesením toneru na obličej pomocí čerstvé vaty dobře protřepejte.
Jako léčba kousnutí hmyzem
Postižené místo dobře omyjte mýdlem a vodou. Osušte papírovou utěrkou. Pokryjte oblast aloe vera a nechte ji na kůži po dobu 15–20 minut. Podle potřeby aplikujte znovu.
Na drobné kožní rány nebo řezné rány
Místo dobře omyjte mýdlem a vodou a nechte uschnout. Aplikujte malé množství aloe vera na ránu nebo řez. Zakryjte oblast obvazem a nechte přes noc zahojit. V případě potřeby tento postup opakujte další den.
Antifungální léčba
Naneste malé množství gelu na problémovou oblast třikrát denně po dobu 2 týdnů.
Pro hydratační účinek a úlevu od ekzému
Naneste malé množství gelu na obličej a nechte působit 5–10 minut. Opláchněte studenou vodou a jemně osušte.
Na skvrny po akné a růžovce
Připravte si roztok na akné pomocí 1 polévkové lžíce gelu z aloe vera s 2–3 kapkami čerstvé citronové šťávy. Směs uchovávejte v uzavřené nádobě v lednici. Po jemném očištění obličeje aplikujte malé množství jednou nebo dvakrát denně na skvrny po akné a jizvy. Případně zkombinujte gel z aloe vera s několika kapkami oleje z čajovníku.
Na spálení sluncem
Aplikujte vychlazený gel z aloe vera dvakrát nebo třikrát denně na spálenou oblast. Používejte několik dní nebo dokud se barva pleti nevrátí k normálu a nezlepší se zánět.
Případně smíchejte 2 díly vody s 1 dílem aloe vera a vytvořte sprej. Roztok uchovávejte v chladničce. Při použití spreje se vyhněte očím.
Na drobné popáleniny
Naneste jen tolik vychlazeného gelu z aloe vera, aby popálenina byla úplně pokryta. Zakryjte popáleninu obvazem. Následující den obklad odstraňte.
Nežádoucí účinky?
Aloe Vera je obecně považována za bezpečnou v topické formě, když se používá podle pokynů.
Spíš nepoužívejte aloe vera, pokud máte vážné popáleniny nebo jiné závažné rány. Ve skutečnosti dokonce existují určité důkazy, že aloe může snížit přirozenou schopnost pokožky léčit se z hlubokých ran souvisejících s chirurgickým zákrokem. Tam Aloe nepatří. Spíš na menší popáleniny a odřeniny. Tam je Aloe silná.
Někteří lidé mohou pociťovat svědění nebo mírné pálení, protože aloe vera začne působit ve vaší kůži. Pokud však zaznamenáte vyrážku nebo kopřivku, můžete být na gel citliví a měli byste jej okamžitě přestat používat. To se ale nestává moc často.
Na infikovanou kůži nepoužívejte gel z aloe vera. Gel má sice mikrobiální vlastnosti, ale jeho ochranná vrstva může narušit proces hojení a infekci zhoršit.
Aloe Vera na obličej – sečteno a podtrženo
Aloe vera může být zdrojem přírodní léčby různých kožních onemocnění. Pamatujte, že koupený lokální gel z aloe není totéž jako použití rostliny přímo na obličej.
Pokud používáte aloe vera na kůži a během několika dní nevidíte žádné zlepšení, zavolejte svého lékaře. Může vám pomoci s konkrétními obavami, které máte ohledně celkového zdraví pokožky.
Sponzorováno
A jak používáte gel z Aloe Vera na obličej vy? Budu moc ráda za komentáře.
Přečtěte si o Aloe Vera i další články
- Recepty na míchané nápoje s Aloe Vera
- Po střevní (žaludeční) chřipce si dejte aloe vera gel – proč?
- Aloe vera a její použití – na co všechno je dobrá? TOP 8 tipů.
- Aloe vera a děti – mohou sílu Aloe využívat i děti?
- Aloe Vera na akné – recepty a účinky
Zdroje článku a odborné studie
- The Effect of Aloe Vera Clinical Trials on Prevention and Healing of Skin Wound: A Systematic Review Autor: Davood Hekmatpou, PhD.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krásný obličej, Příroda a zdraví
Přečtěte si také naše další články