Sponzorováno

15 přírodních způsobů, jak doma léčit lupénku (psoriázu) 4.82/5 (22)

Jak na přírodní léčbu psoriázy?

Jak na přírodní léčbu psoriázy?

Psoriáza, které se také říká lidově lupénka, je opakující se autoimunitní porucha charakterizovaná červenými, šupinatými skvrnami na kůži. I když ovlivňuje vaši pokožku, psoriáza ve skutečnosti začíná někde hluboko uvnitř vašeho těla v imunitním systému. To je potřeba si uvědomit.

Pochází z vašich T buněk, typu bílých krvinek. T buňky jsou určeny k ochraně těla před infekcí a nemocemi. Když se tyto buňky omylem stanou aktivními, může to vést k příznakům psoriázy. Přestože neexistuje lék, existuje mnoho způsobů léčby, které zmírňují příznaky psoriázy. Zde je 15 způsobů, jak zvládat mírné příznaky lupénky z pohodlí vašeho domova.

1. Nebojte se brát doplňky stravy

Doplňky stravy mohou pomoci zmírnit příznaky psoriázy zevnitř. Jaké jsou doplňky na psoriázu? Rybí olej, vitamín D, ostropestřec mariánský, aloe vera a pupalkový olej – na tyto doplňky jsou velmi dobré ohlasy.

Je ale důležité se poradit se svým lékařem před přijetím jakýchkoli doplňků, abyste se ujistili, že nezasahují do jiných zdravotních stavů, které můžete mít. Takže před použitím jakéhokoliv doplňku (i alternativního a přírodního) je nejlepší se poradit s vašim lékařem.

2. Zabraňte suché pokožce

Použijte zvlhčovač vzduchu, aby byl vzduch ve vaší domácnosti nebo kanceláři příjemně vlhký. Toto může pomoci zabránit suché pokožce – je to jedno z preventivních opatřeních vzniku suché pokožky.

Hydratační přípravky pro citlivou pokožku také skvěle udržují pružnost vaší pokožky a zabraňují tvorbě problémů na pokožce. Zvažte jejich použití.

3. Vyhněte se agresivním voňavkám

Většina mýdel a parfémů obsahuje barviva a další chemikálie, které mohou dráždit vaši pokožku. Mohou sice skvěle vonět, ale mohou také způsobit psoriázu. A to nechcete.

Pokud je to možné, vyhněte se těmto produktům, nebo si vyberte ty, které jsou speciálně určeny pro citlivou pokožkou.

4. Jezte zdravě

Při léčbě psoriázy může hrát roli dieta a jídelníček jako takový. A může hrát docela zásadní roli. Odstranění červeného masa, nasycených tuků, rafinovaných cukrů, uhlohydrátů a alkoholu z jídelníčku může pomoci snížit reakce vyvolané těmito potravinami.

Ryby, semena, ořechy a omega-3 mastné kyseliny se studenou vodou jsou známé svou schopností redukovat zánět. To může být hodně užitečné při léčbě příznaků psoriázy.

Olivový olej může také mít uklidňující účinky, když je aplikován lokálně na kůži. Zkuste vmasírovat několik lžiček tohoto oleje do pokožky.

5. Myjte své tělo chytře

Horká voda může dráždit pokožku. Té se vyhněte. Ale taková příjemně vlažná koupel s Epsomskou solí, minerálním olejem, mlékem nebo olivovým olejem může uklidnit svědění a pronikat do šupinek lupénky.

TIP: Hydratujte své tělo jemným hydratačním přípravkem ihned po koupeli, má to svoje výhody.

6. Zkuste světelnou terapii a vystavení slunci

Světelná terapie (neboli fototerapie) zahrnuje vystavení pokožky ultrafialovému světlu pod dohledem lékaře. Ultrafialové světlo může pomoci zpomalit růst kožních buněk vyvolaných psoriázou. Tento typ terapie někdy vyžaduje pravidelné a časté návštěvy lékaře. Tak s tím počítejte.

Je třeba poznamenat, že solária nejsou prostředkem k dosažení světelné terapie. Na to pozor. Příliš mnoho slunečního světla může ve skutečnosti vaši psoriázu zhoršit. Světelná terapie by měla být vždy prováděna pod dohledem lékaře. Pamatujte na to.

Vystavení slunečnímu záření může někdy zlepšit vzhled pokožky s psoriázou. Lidé s lupénkou by měli kůži vystavovat postupně a na krátkou dobu. Obecně se doporučuje začít s 5 až 10 minutami dopoledního slunečního záření jednou denně. Pokud to pokožka snáší, může jedinec pomalu zvyšovat expozici slunci každý den o 30 sekund navíc.

7. Snižte míru stresu

Jakýkoli chronický stav, jako je psoriáza, může být zdrojem stresu, což může dále zhoršovat příznaky psoriázy. Zvažte použití postupů snižujících stres, jako je jóga a meditace. To vážně může s psoriázou moc pěkně pomoci.

8. Vyhněte se alkoholu

Alkohol je spouštěčem psoriázy u mnoha lidí, kteří jí trpí.

Studie z roku 2015 zjistila zvýšené riziko psoriázy u žen, které pily pivo. U těch žen, které pily nejméně pět piv týdně, se psoriáza vyskytla s téměř dvakrát větší pravděpodobností než u žen, které pivo nepily.

9. Zkuste kurkumu

Byliny se běžně používají k léčbě mnoha stavů. Bylo zjištěno, že kurkuma pomáhá minimalizovat vzplanutí psoriázy. Může být užívána ve formě pilulek, doplňků nebo může být přidávána do jídla.

Poraďte se se svým lékařem o možných výhodách kurkumy. Dávka kurkumy schválená bývá v rozmezí 1,5 až 3,0 g za den.

10. Přestaňte kouřit

Vyhněte se tabáku. Kouření může zvýšit riziko lupénky. A to o dost. Pokud již máte psoriázu, může to zhoršit vaše příznaky. Kouření a pokožka, to prostě k sobě nejde.

11. Rybí tuk nebo omega-3 tuky

Výzkum ukázal, že omega-3 mastné kyseliny, které ryby a doplňky z rybího oleje často obsahují, mohou snížit zánět a zlepšit toto autoimunitní onemocnění. Analýza z roku 2014 přinesla „mírné důkazy“ o tom, že rybí oleje mohou lidem s psoriázou pomoci. Rozsah této výhody však může záviset na druhu rybího oleje, dávce a typu psoriázy.

Sponzorováno

Omega-3 mastné kyseliny se zdají být nejúčinnější složkou oleje. Vzhledem k tomu, že doplňky rybího oleje mohou interagovat s některými léky, měli byste se před užitím poradit s lékařem.

V ideálním případě je lepší konzumovat ryby, které obsahují omega-3, spíše než brát doplňky.

12. Kapsaicin

Kapsaicin najdete v chilli papričkách – prokázal schopnost bojovat se záněty. Studie ukazují, že kapsaicin může zlepšit příznaky psoriázy.

V roce 1986, ve studii, která byla zveřejněna v časopise Journal of the American Academy of Dermatology, aplikovalo 44 lidí se středně těžkými až těžkými příznaky mísntě kapsaicinový krém po dobu 6 týdnů. Téměř polovina skupiny si všimla pálení, bodání, svědění a zarudnutí při prvním použití krému, ale pokud pokračovali příznaky se značně zlepšily. Vědci tak z toho vyvodili, že kapsaicin může být užitečnou léčbou psoriázy.

13. Probiotika

Probiotika jsou prospěšné bakterie, které jsou přítomny v jogurtech a fermentovaných potravinách. Lidé je také mohou konzumovat i s pomocí doplňků stravy.

Správná rovnováha bakterií v těle může imunitnímu systému velmi pomoci. Psoriáza je autoimunitní onemocnění, takže při léčbě příznaků mohou být hodně užitečná probiotika.

Výzkum naznačuje, že specifický typ probiotika zvaný Bifidobacterium infantis může pomoci regulovat zánětlivé reakce v těle, které přispívají k příznakům psoriázy.

14. Aloe vera

Krém s aloe vera může pomoci zmírnit zarudnutí a zánět. Tradiční medicína dlouho používá gel z rostliny aloe vera k léčbě ran na kůži. Použití masti obsahující aloe vera může také pomoci snížit začervenání, šupinatění a zánět způsobený lupénkou.

Studie z roku 2018, ve které 2 248 lidí s mírnou až středně těžkou psoriázou používalo mast obsahující buď 50 procent propolisu a 3 procenta aloe vera nebo placebo, naznačovalo, že aloe vera může být pro lidi s tímto stavem hodně nápomocná. U těch, kteří použili přípravek obsahující aloe vera, došlo k „pozoruhodnému zlepšení“ jejich příznaků.

Lidé by měli aplikovat aloe vera přímo na kůži a vyhnout se internímu užívání. Doporučuje se vybrat krém nebo gel, který obsahuje nejméně 0,5 procenta aloe.

15. Jablečný ocet

Neoficiální důkazy naznačují, že jablečný ocet může pomoci zmírnit svědění a pálení způsobené psoriázou. Ale pozor, tento ocet není vhodný pro aplikaci na oblasti s poraněnou nebo popraskanou kůží.

Může být silný a docela agresivní, pokud ho chcete zjemnit, můžete ředit ocet stejným množstvím vody. Pokud během aplikace nebo po aplikaci pokožka pálí, zřeďte ho, nebo ho přestaňte používat.

Zatím ale neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly použití jablečného octa na psoriázu.

A pár slov na závěr

Co funguje u jedné osoby, nemusí fungovat u druhé. Na to pamatujte. Je třeba zkusit více věcí. Některé možnosti léčby mohou mít negativní vedlejší účinky na jiné zdravotní problémy a stavy. Pamatujte, že i když tyto domácí léky na psoriázu mohou pomoci s mírnými případy, v závažnějších případech je nutná nějaká odborná terapie. Poraďte se se svým lékařem dříve, než sami zkusíte jakoukoliv léčbu.

Zkušenost čtenářky: „Změna mé stravy znamenala pro mou psoriázu obrovský rozdíl. Zkusila jsem změnu jídelníčku, zhubla jsem a neočekávaným, a velmi vítaným vedlejším účinkem bylo to, že se mi lokty od lupénky značně vyčistily!“

Zkušenost čtenářky: Děkuji za informace o lupénce. Už v roce 57 mi lékařka sdělila,že si lupénku vezmu do hrobu.Je mi 67 a mohu potvrdit, že se vyléčit nedá. Dají se zmírnit příznaky a s psychickou pohodou je možné dokonce příznaky eliminovat na minimální příznaky, se kterými lze se sžít. Během života jsem měla i období,kdy jsem byla zcela bez známek nemoci. Bohužel – nic netrvá věčně a vždy přijde nějaká rána, stressový impuls, kdy se lupénka projeví v celé své „kráse“. Naučila jsem se tomu říkat, že vykvetu. Například rozvod, sebevražda syna, úmrtí v rodině atd. Za léta zkušeností také vím,že absolutně nemá smysl něco řešit v době čerstvého výsevu. Efekt léčby v tom čase je spíše opačný. Zápal, podráždění a bolestivý stav. Vždy je pro mě lepší vyčkat a až se stav ustálí, zahájím domácí koupele v solích z mrtvého moře. Žádné mazání, pouze koupele. Asi po dvou měsících lupénka ustoupí a postupně vymizí. Psychická pohoda je ale podmínkou úspěchu.

A jak jste doma lupénku léčili vy? Napište nám do komentářů.

Co si ještě přečíst o lupénce?

VIDEO: Psoriáza (lupénka) v otázkách a odpovědích

VIDEO: Lupénka: Předsudky a plané naděje

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “15 přírodních způsobů, jak doma léčit lupénku (psoriázu)”

  1. Anna napsal:

   K zastavení lupénky je zapotřebí více než jen pilulky. Výživa, životní styl a péče o pokožku ovlivňují tento stav. Mně například pomáhá krém Keramin. Používám ho už dlouho a jsem s ním velmi spokojená. Za poslední rok jsem neměl žádnou exacerbaci.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva