Sponzorováno

Čajovníkový olej (tea tree oil) na akné – jaké má účinky a jak ho použít? 4.78/5 (9)

  • Čistý čajovníkový olej se získává z listů čajovníku. Jeho bylinná, mírně léčivá vůně obsahuje směs více než 100 sloučenin!
  • Předpokládá se, že některé z těchto sloučenin zklidňují faktory v kůži, které přispívají k tomu, jak akné vypadá.
  • Výzkum ukázal, že aplikace 5% koncentrace tea tree oleje může snížit počet papulí a pustul – oba typy pupínků, které lidé s pletí náchylnou k akné obvykle mají.
  • Čajovníkový olej se před aplikací na pokožku vždy musí zředit nosným olejem.

Čajovníkový olej (tea tree oil) na aknéČajovníkový olej se získává z listů rostliny Melaleuca Alternifolia. A právě čajovníkový olej je často skloňován jako přírodní léčba akné. Ačkoli několik malých studií ukazuje, že čajovníkový olej může mít určité schopnosti v boji proti akné, skutečný účinek oleje z čajovníku na akné je nejasný. A stejně jako u konvenční léčby akné může čajovníkový olej způsobit své vlastní vedlejší účinky a měl by být používán opatrně.

Co je to čajovníkový olej?

Pokud se trochu zajímáte o aromaterapii, alternativní medicínu nebo dokonce o produkty osobní péče na přírodní bázi, pravděpodobně dobře znáte čajovníkový olej. Je to běžný a levný esenciální olej a je častým doplňkem produktů péče o pleť a vlasy.

Olej z čajovníku se získává z listů rostliny Melaleuca alternifolia (Kajeput střídavolistý), dřevnatého keře, který pochází z Austrálie. Jeho olej je řídký, čirý až žlutý, s nápadným kafrovým, léčivým zápachem. Někdy se mu říká melaleukový olej.

Tea tree, čajovníkový či jinak zvaný melaleukový olej se získává z rostliny, která roste pouze v Austrálii.

Historicky se čajovníkový olej používal na kožní infekce, plísňové infekce (např. mykóza nohou), ulcerace a další rány. Dnes je také běžnou složkou mýdel, tělových mýdel, koupelových přípravků a šamponů.

Výhody čajovníkového oleje při akné

Bylo prokázáno, že čajovník má antimikrobiální vlastnosti, což je pravděpodobně důvod, proč je oblíbeným přírodním prostředkem pro léčbu akné. Předpokládá se, že tea tree olej pomáhá zabíjet bakterie Propioni acnes, které jsou zodpovědné za akné.

Jak zjistil jeden přehled studií z roku 2015, bylo provedeno pouze několik malých studií, takže skutečný účinek oleje z čajovníku na akné je stále nejasný. Zjistilo se, že pouze jedna studie byla větší. To byla studie z roku 2007, která zjistila, že 5% čajovníkový olej zlepšil akné ve srovnání s placebem.

Je ale třeba provést mnohem více výzkumů, než bude možné olej z čajovníku uvést jako osvědčenou léčbu akné. Na to je dobré pamatovat.

Nevýhody a vedlejší účinky čajovníkového oleje

Jakkoli se mohou zdát některé počáteční informace vzrušující, tea tree olej není kouzelným lékem na akné. Jeho největší nevýhodou je, že prostě není tak účinný jako některé jiné dnes dostupné léky na léčbu akné.

Ačkoli se čajovníkový olej ukazuje jako slibný antimikrobiální prostředek, akné není způsobeno pouze bakteriemi. Existuje mnoho faktorů, které způsobují akné. Jedním z nich je abnormální proces deskvamace (olupování kůže popř. epitelu, v drobných šupinkách nebo ve větších kusech), který se vyskytuje u pokožky náchylné k akné. Další jsou nadměrně aktivní mazové žlázy. Tea tree oil nedělá nic pro léčbu těchto faktorů.

Sponzorováno

Pamatujte také, že přírodní léčba není zcela benigní. Tea tree oil může způsobit vedlejší účinky sám o sobě.

Tea tree oil může dráždit pokožku, zejména jemnou pokožku na obličeji. U některých lidí může způsobit kontaktní dermatitidu, jakousi svědivou vyrážku. Časem si můžete vyvinout vyšší citlivost na čajovníkový olej.

Tipy pro použití čajovníkového oleje na akné

Tea tree oil není nejúčinnější dostupnou léčbou akné. Ale pokud jste odhodláni používat na svou pokožku pouze přírodní ošetření, olej z čajovníku je pravděpodobně vaší nejlepší volbou pro přírodní, alternativní lék na léčbu akné.

Esenciální olej z čajovníku lze zakoupit v jakémkoli obchodě s oleji nebo kosmetikou, ale před aplikací na pokožku by měl být zředěn. Většina aromaterapeutů doporučuje ředit olej z čajovníku v nosném oleji, jako je kokosový olej nebo sladký mandlový olej. Ale pozor, tyto oleje vám mohou ucpat póry a zhoršit akné.

Můžete se proto rozhodnout, že je snazší koupit si produkt péče o pleť, který obsahuje olej z čajovníku. Pokud se pustíte do této rutiny, přečtěte si seznam složek a vyberte si takovou, která má jako účinnou látku tea tree olej.

Produkty z čajovníku se pravděpodobně nejlépe používají jako bodové ošetření pro příležitostné pupínky, spíše než jako jediná léčba pro prevenci akné.

Kolik čajovníkového oleje potřebujete na akné?

Koncentrace je důležitá: nejvyšší koncentrace tea tree oleje, kterou jsem viděla v kosmetickém produktu, je méně než 0,5 %, což je mnohem méně než to, co výzkum ukázal, že je potřeba pro to, aby zlepšila akné.

Vyšší koncentrace tea tree oleje můžete najít v obchodech se zdravou výživou. Tyto produkty s olejem z čajovníku mohou obsahovat až 100 % oleje z čajovníku, ačkoli některé produkty obsahují olej z čajovníku, který byl zředěn nosným olejem. Zkontrolujte proto vždy štítek a zjistěte, jaké procento čajovníkového oleje produkt obsahuje.

Pokud najdete dostatečně silnou koncentraci oleje z čajovníku, bude pravděpodobně příliš silný, což může vyvolat reakci, pokud jej před aplikací na pokožku nezředíte. Mezi 100 sloučeninami v oleji z čajovníku jsou vonné přísady, jako je limonen, linalool a eukalyptol, o kterých se předpokládá, že jsou zodpovědné za kožní reakce na olej z čajovníku.

Moje rada? Čajovníkový olej nemusíte používat samostatně, ale spíše jako doplněk k jakékoli jiné léčbě akné, kterou již používáte. Tea tree oil lze použít s jinými lokálními a perorálními léky proti akné pro zvýšení účinnosti.

Sponzorováno

Rovněž stojí za zmínku, že tea tree oil by neměl být vyhrazen pouze pro vaši rutinu péče o pleť; může být prospěšný i pro vaši pokožku hlavy a vlasy. Vzhledem k jeho protizánětlivému a protiplísňovému potenciálu je používán i při léčbě lupů nebo seboroické dermatitidy.

A dále si o čajovníkovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva