Sirtfood dieta – co je to a jak sirtfood dieta funguje? 4.73/5 (11)

Sponzorováno

 • Sirtfood jsou ve potraviny s vysokým obsahem sirtuinových aktivátorů.
 • Sirtuiny jsou typem proteinu, který chrání buňky v našem těle před odumíráním nebo zánětem v důsledku nemoci, i když výzkum také ukázal, že mohou pomoci regulovat váš metabolismus, zvýšit svalovou hmotu a spalovat tuky.
 • Dietní plán sirtfood diety se tedy zaměřuje na zvýšení příjmu zdravých sirt potravin (tzv. sirtfoods).
 • Mezi země, kde lidé již konzumují velké množství sirt potravin, patří Japonsko a Itálie, které se pravidelně umisťují mezi nejzdravějšími zeměmi světa.
 • Přestože výzkum stále ještě probíhá, existují důkazy, že zvýšení hladin sirtuinů v těle může pozitivně ovlivnit délku zdravého života.

Co je tedy sirtfood dieta a opravdu funguje? Dvoufázový stravovací plán vyžaduje, aby dietáři konzumovali zelenou šťávu a jídla, která se zaměřují na 20 potravin, o nichž se říká, že jsou bohaté na sloučeniny, které v těle aktivují proteiny zvané sirtuiny.

Co je tedy sirtfood dieta a opravdu funguje? Dvoufázový stravovací plán vyžaduje, aby dietáři konzumovali zelenou šťávu a jídla, která se zaměřují na 20 potravin, o nichž se říká, že jsou bohaté na sloučeniny, které v těle aktivují proteiny zvané sirtuiny.

Co je Sirtfood dieta?

Je to taková krátká story. Dva odborníci na výživu a stravování celebrit, kteří pracují pro jednu soukromou posilovnu ve Spojeném království, vytvořili Sirtfood dietu.

Propagují tuto dietu jako revoluční nový dietní a zdravotní plán, který funguje tak, že „zapne“ váš „gen na hubnutí“.

A nyní trochu z oblasti vědy.

Tato dieta je založena na výzkumu sirtuinů (SIRT), což je skupina sedmi proteinů nalezených v těle, u kterých bylo prokázáno, že regulují různé funkce, včetně metabolismu, zánětu a délky života (zde najdete odkaz na výzkum).

Některé přírodní rostlinné sloučeniny mohou být schopny zvýšit hladinu těchto proteinů v těle a potraviny, které je obsahují, byly nazvány „sirt potraviny“ (v angličtině je to pak sirtfoods).

Sirtuiny pomáhají regulovat různé funkce v těle na buněčné úrovni. Hrají důležitou roli v metabolismu a možná snižují zánět a zpomalují stárnutí.

Zde je seznam 20 nejlepších sirt potravin, které jsou vhodná při této dietě:

 • kapusta
 • červené víno
 • jahody
 • cibule (červená)
 • sója
 • petržel
 • extra panenský olivový olej
 • hořká čokoláda (85% kakaa)
 • zelený čaj matcha
 • pohanka
 • kurkuma
 • jablka
 • vlašské ořechy
 • rukola
 • chilli z ptačího oka
 • libeček
 • datle
 • červená čekanka
 • borůvky
 • kapary
 • káva

Dieta kombinuje „sirt potraviny“ a omezení kalorií, které oba mohou spustit tělo k produkci vyšších hladin sirtuinů.

Kniha Sirtfood Diet obsahuje jídelní plány a recepty, které je třeba dodržovat, ale existuje i spousta dalších knih a recepty Sirtfood diety.

Tvůrci diety tvrdí, že dodržování sirtfood diety povede k rychlému úbytku hmotnosti, to vše při zachování svalové hmoty a ochraně před chronickým onemocněním.

Jakmile dietu dokončíte, doporučuje se i nadále zařazovat sirt potraviny (sirtfoods) do svého jídelníčku.

Pokaždé když se některé z celebrit podaří viditelně zhubnout, je kolem toho pořádné halo. Jiné to nebylo ani v případě zpěvačky Adele, které se podařilo shodit přebytečná kila právě díky speciální „sirtfood“ (neboli sirtuinové) dietě.

Je sirt food dieta účinná?

Autoři Sirtfood diety odvážně tvrdí, že dieta může podpořit hubnutí, „zapnout“ váš „hubnoucí gen“ a zabránit různým moderním nemocem.

Problém je v tom, že pro tato tvrzení není prozatím mnoho důkazů.

Zatím neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že Sirtfood dieta má příznivější vliv na hubnutí než jakákoli jiná dieta s omezeným příjmem kalorií.

A ačkoli mnoho z uvedených potravin má zdravé vlastnosti, nebyly provedeny žádné dlouhodobé studie na lidech, které by určily, zda má konzumace stravy bohaté na sirt potraviny nějaké hmatatelné zdravotní přínosy.

Přesto kniha Sirtfood Diet uvádí výsledky pilotní studie provedené autory a zahrnující 39 účastníků z jejich fitness centra. Zdá se však, že výsledky této studie nebyly nikde jinde publikovány. Po dobu 1 týdne účastníci dodržovali sirtfood dietu a denně cvičili. Na konci týdne účastníci zhubli v průměru 7 liber (tedy cca 3,2 kg) a udrželi nebo dokonce i nabrali svalovou hmotu.

Tyto výsledky však sotva překvapí. Omezení příjmu kalorií na 1000 kalorií a současné cvičení téměř vždy způsobí úbytek hmotnosti.

Bez ohledu na to není tento druh rychlého úbytku hmotnosti ani skutečný, ani dlouhodobý a tato studie nesledovala účastníky po prvním týdnu, aby zjistili, zda nabrali zpět nějakou váhu, což je typický případ všech krátkodobých diet.

Když je vaše tělo bez energie, kromě spalování tuků a svalů využívá své nouzové zásoby energie neboli glykogen. Každá molekula glykogenu vyžaduje k uložení 3–4 molekuly vody. Když vaše tělo spotřebuje glykogen, zbaví se i této vody.

V prvním týdnu extrémního omezení kalorií pochází pouze asi jedna třetina úbytku hmotnosti z tuku, zatímco další dvě třetiny pochází z vody, svalů a glykogenu (opravdu, jsou na to i studie).

Jakmile se váš příjem kalorií zvýší, vaše tělo doplní zásoby glykogenu a váha se vrátí zpět.

Bohužel tento typ omezení kalorií může také způsobit, že vaše tělo sníží rychlost metabolismu, což způsobí, že budete potřebovat ještě méně kalorií denně na energii než dříve.

Je pravděpodobné, že tato dieta vám může na začátku pomoci shodit pár kilo, ale pravděpodobně se va3e kila vrátí, jakmile dieta skončí.

Pokud jde o prevenci onemocnění, 3 týdny asi nejsou dostatečně dlouhá doba na to, aby měly nějaký měřitelný dlouhodobý dopad. Na druhou stranu, přidání sirt potravin (sirtfoods) do vaší pravidelné stravy z dlouhodobého hlediska může být velmi dobrý nápad. Ale v tom případě můžete dietu vynechat a začít to dělat hned teď. Nemusí to být prostě tato konkrétní dieta.

Jak držet sirtfood dietu

Sirtfood dieta má dvě fáze, které trvají celkem 3 týdny. Poté můžete pokračovat ve „sirtifikaci“ vaší stravy tím, že do jídel zařadíte co nejvíce sirtfoods.

Konkrétní recepty pro tyto dvě fáze najdete v knize „The Sirtfood Diet“, kterou napsali tvůrci diety. V této knize je vše vysvětleno.

Většinu ingrediencí a sirt potravin můžete v našich podmínkách snadno koupit.

Nicméně tři z charakteristických ingrediencí potřebných pro tyto dvě fáze – prášek ze zeleného čaje matcha, libeček a pohanka – mohou být drahé. Ale dají se koupit buď ve zdravé výživě nebo v supermarketech.

Důležitou součástí jídelníčku je také zelená šťáva, kterou si budete muset sami připravovat jednou až třikrát denně.

Budete potřebovat odšťavňovač (mixér nebude vhodně fungovat) a kuchyňskou váhu, protože ingredience jsou uvedeny podle hmotnosti. Recept je níže:

Sirtfood zelená šťáva:

Sponzorováno

 • 75 gramů kapusty
 • 30 gramů rukoly
 • 5 gramů petrželky
 • 2 celerové tyčinky
 • 1 cm zázvoru
 • půl zeleného jablka
 • půl citronu
 • půl lžičky zeleného čaje matcha

Všechny ingredience – kromě prášku ze zeleného čaje a citronu – odšťavněte a nalijte do sklenice. Odšťavněte citron ručně a poté do šťávy vmíchejte tuto citronovou šťávu a prášek ze zeleného čaje matcha. A je hotovo.

Fáze jedna Sirtfood diety

První fáze trvá 7 dní a zahrnuje omezení kalorií a pití spoustu zelené šťávy. Je určen k nastartování vašeho hubnutí a tvrdí, že vám pomůže zhubnout 3,2 kg za 7 dní.

Během prvních 3 dnů první fáze je příjem kalorií omezen na 1000 kalorií. Pijete tři zelené šťávy denně plus jedno jídlo. Každý den si můžete vybrat z receptů v knize, které všechny zahrnují sirtfood jako hlavní součást jídla. Nebo si můžete udělat svoje recepty ze sirt potravin.

Příklady jídel zahrnují miso-glazované tofu, sirtfood omeletu nebo krevetovou smaženici s pohankovými nudlemi. Prostě něco ze sirt potravin.

Ve dnech 4–7 první fáze se příjem kalorií zvýší na 1500. To zahrnuje dva zelené džusy denně a dvě další jídla bohatá na sirt portaviny, která si můžete vybrat z knihy.

Fáze dvě

Druhá fáze trvá 2 týdny. Během této „udržovací“ fáze byste měli pokračovat v postupném hubnutí.

Pro tuto fázi neexistuje žádný konkrétní limit kalorií. Místo toho jíte tři jídla plná sirtfoods a jeden zelený džus denně. Jídla jsou opět vybírána z receptů uvedených v knize. Nebo z vašich receptů ze sirt potravin.

Fáze třetí – po dietě

Tyto dvě fáze můžete libovolně často opakovat pro další hubnutí.

Doporučujeme vám však po dokončení těchto fází pokračovat ve „sirtifikaci“ vaší stravy (jídelníčku) tím, že budete pravidelně zařazovat sirtfood do svých jídel.

Existuje celá řada knih o Sirtfood dietě, které jsou plné receptů bohatých na sirtfoods. Sirtfoods můžete také zařadit do svého jídelníčku jako svačinu nebo do receptů, které již používáte.

Kromě toho se také doporučuje, abyste pokračovali v pití zelené šťávy každý den.

Tímto způsobem se Sirtfood dieta stává spíše změnou životního stylu než jednorázovou dietou.

Jsou sirtfoods nové superfoods?

Nelze popřít, že sirtfoods jsou pro vás a vaše tělo rozhodně dobré. Často mají vysoký obsah živin a jsou plné zdravých rostlinných sloučenin. To je prostě fakt.

Studie navíc spojují mnoho potravin doporučených v sirtfood dietě se silnými zdravotními přínosy.

Například studie ukazují, že konzumace mírného množství hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa může snížit riziko srdečních onemocnění a pomoci v boji proti zánětu.

Pití zeleného čaje může snížit riziko mrtvice a cukrovky a pomoci snížit krevní tlak.

A kurkuma má protizánětlivé vlastnosti, které mají příznivé účinky na tělo obecně a může dokonce chránit před chronickými onemocněními souvisejícími se záněty.

Ve skutečnosti většina sirt potravin ve studiích prokázala, že mají velké zdravotní přínosy pro lidi.

Důkazy o zdravotních přínosech ve smyslu zvýšení hladiny proteinu sirtuinu jsou však předběžné. Přesto výzkum na zvířatech a buněčných liniích ukázal hodně, hodně zajímavé výsledky.

Vědci například zjistili, že zvýšené hladiny určitých sirtuinových proteinů vedou k delšímu životu u kvasinek, červů a myší.

A během půstu nebo omezení kalorií sirtuinové proteiny říkají tělu, aby spalovalo více tuku na energii a zlepšilo citlivost na inzulín. Jedna studie na myších zjistila, že zvýšené hladiny sirtuinu vedly ke ztrátě tuku.

Některé důkazy naznačují, že sirtuiny mohou také hrát roli při snižování zánětu, inhibici rozvoje nádorů a zpomalení rozvoje srdečních chorob a Alzheimerovy choroby.

Zatímco studie na myších a lidských buněčných liniích prokázaly pozitivní výsledky, nebyly provedeny žádné studie na lidech, které by zkoumaly účinky zvyšujících se hladin sirtuinu. Není tedy známo, zda zvýšení hladin sirtuinového proteinu v těle povede k delší délce života nebo nižšímu riziku rakoviny i u lidí.

V současné době probíhá výzkum s cílem vyvinout sloučeniny účinné při zvyšování hladin sirtuinu v těle. Tímto způsobem mohou studie na lidech začít zkoumat účinky sirtuinů na lidské zdraví. Do té doby není úplně přesně možné určit účinky zvýšených hladin sirtuinu.

Je sirtfood dieta zdravá a i udržitelná? Podívejme se na negativní stránky této diety

Sirtfoods jsou téměř všechny zdravé potraviny a mohou dokonce vést k některým zdravotním přínosům díky jejich antioxidačním nebo protizánětlivým vlastnostem.

Přesto jíst jen hrstku zvláště zdravých potravin nemůže pokrýt všechny nutriční potřeby vašeho těla. Sirtfood dieta je zbytečně omezující a nenabízí žádné jasné, jedinečné zdravotní přínosy ve srovnání s jakýmkoli jiným typem stravy.

Kromě toho se obvykle nedoporučuje jíst pouze 1 000 kalorií bez dohledu lékaře. I konzumace 1 500 kalorií denně je pro mnoho lidí nadměrně omezující.

Dieta také vyžaduje pití až tří zelených šťáv denně. Ačkoli džusy mohou být dobrým zdrojem vitamínů a minerálů, jsou také zdrojem cukru a neobsahují téměř žádnou zdravou vlákninu jako celé ovoce a zelenina.

A co víc, popíjení šťávy po celý den je špatný nápad jak pro hladinu cukru v krvi, tak pro vaše zuby.

Nemluvě o tom, protože dieta je tak omezená na kalorie a na výběr potravin, je více než pravděpodobné, že jí chybí bílkoviny, zejména během první fáze. Takže pozor na příjem bílkovin.

A také kvůli nízké hladině kalorií a restriktivnímu výběru potravin může být obtížné dodržet tuto dietu po celé 3 týdny.

Když to přidáme k vysokým počátečním nákladům na nákup odšťavňovače, knihy a některých vzácných a drahých surovin, stejně jako k časovým nákladům na přípravu konkrétních jídel a džusů, stává se tato dieta pro mnoho lidí neproveditelná a neudržitelná. Ale záleží na každém z nás.

Bezpečnost a vedlejší účinky

I když je první fáze sirtfood diety velmi nízkokalorická a nutričně neúplná, neexistují žádné skutečné obavy o bezpečnost pro průměrného zdravého dospělého člověka s ohledem na krátké trvání diety.

Přesto u někoho s cukrovkou může omezení kalorií a pití převážně šťávy během prvních několika dnů diety způsobit nebezpečné změny hladiny cukru v krvi. Takže na to velký pozor.

Nicméně i zdravý člověk může pociťovat některé vedlejší účinky — hlavně hlad.

Jíte-li pouze 1 000–1 500 kalorií denně, bude mít téměř každý z nás pocit hladu, zvláště pokud velká část toho, co konzumujete, je šťáva, která má nízký obsah vlákniny, což je živina, která vám pomáhá udržovat pocit sytosti.

Během první fáze můžete zaznamenat další vedlejší účinky, jako je únava, závratě a podrážděnost v důsledku omezení kalorií.

U jinak zdravého dospělého jsou vážné zdravotní následky nepravděpodobné, pokud je dieta dodržována pouze 3 týdny.

Sponzorováno

Zkoušeli jste někdy sirtfood dietu? Přiznám se, že já nikoliv. Proto budu ráda, pokud mi svoje postřehy, pozitivní i negativní, napíšete do komentářů pod článkem.

A podívejte se i na další zajímavé diety

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva