Červené víno a účinky na zdraví – TOP 10 benefitů a výhod 4.73/5 (26)

Sponzorováno

Červené víno a zdraví - jak to je?Alkohol, pokud je konzumován pravidelně ve větších dávkách, tak je pochopitelně špatný. To je potřeba si pamatovat. Ne vždy ale můžeme paušalizovat. Je třeba říci, že jsou případy, kdy ten správný alkohol ve správných dávkách může dokonce zdraví pomoci. Nevěříte? Potom zkuste červené víno. Stačí si dát několikrát týdně jednu skleničku a můžete si být jisti, že svému tělu výrazným způsobem prospějete. Jak konkrétně? Ukážeme vám, v čem všem je červené víno prospěšné.

1. Budete mít lepší paměť

Pokud jste to někdy s alkoholem přehnali, jistě jste si spoustu věcí nepamatovali. Není to nic neobvyklého, jelikož alkohol takové stavy ve větším množství přináší. Pokud se ale rozhodnete jenom pro menší dávky červeného vína, můžete své paměti naopak prospět. Mohou za to hlavně takzvané flavonoidy, což jsou látky, které v souvislosti a pamětí výrazně pomáhají. Jak konkrétně? Umí:

 • Chránit buňky
 • Podporovat zdraví cév
 • Zajišťovat lepší průtok krve

Vlivem toho je zajišťována lepší prokrvenost mozku. A to se pozitivně projevuje nejenom na krátkodobé paměti, ale pozitivně se to projevuje i na té dlouhodobé. Je dokázáno také to, že pravidelnější konzumace červeného vína se pozitivně podepisuje i na tom, že se vám může vyhnout nebezpečná Alzheimerova choroba. A toto je už poměrně dobrý důvod vyzkoušet sklenku vína. Bez ohledu na to, kolik vám je. S prevencí je totiž vhodné začít skutečně co možná nejdříve. Samozřejmě po 18 roce života.

2. Prospějete svým kostem

Jistě víte, že nejlepší možnou látkou na kosti je zcela pochopitelně vápník. Není ale jediným pomocníkem, protože prospět může i červené víno. Dokonce na toto téma vznikla studie, která toto jasně potvrdila. Ti lidé, kteří pravidelně pili červené víno, měli následně lepší hustotu kostí, než ti, kteří nepili vůbec. Daná hustota byla větší i o více než 15 procent. A tak při pravidelné konzumaci vína budete mít nejenom pevnější a hustší kosti, ale výrazně tak můžete eliminovat i problémy, jako je osteoporóza, která stále více trápí spíše starší generace.

3. Pro zdravé srdce

Je mnoho oblastí, kde může červené víno velmi pozitivně působit. A mezi jednu takovou patří i zdraví spojené se srdcem. Samozřejmě alkohol může mít na cévy, pokud jde o velké dávky, poměrně špatné účinky. Když jde ale o pravidelné pití menšího množství vína, můžete svému srdci rozhodně prospět. Nic se ale nemá přehánět, stejně jako myslete i na váš celkový zdravotní stav. Hlavně u starších lidí s mnoha problémy by to mohlo být kontraproduktivní. Pokud jste ale v nejlepších letech, není důvod se obávat. Když k tomu navíc přidáte i trochu pohybu a zdravého jídla, je to jedině plus.

4. Budete elegantní a sexy

Není příjemnější pohled na ženu či muže, než když jsou upraveni, se sklenkou červeného vína. Nevěříte? Nechte se inspirovat třeba Francouzi, kteří moc dobře vědí, co je sexy. Právě oni vypadají se sklenkou vína velmi elegantně. Nebojte se být jako oni. Ale s množstvím vína to samozřejmě nepřehánějte. Pak vypadáte samozřejmě neelegantně, spíše velmi špatně.

5. Budete se cítit lépe po psychické stránce

Není to jenom o tom, že se opijete a tím zapomenete na veškeré starosti. O tom červené víno rozhodně není. My mluvíme o menší konzumaci, která může mít také vliv na vaši psychickou pohodu. A to třeba jenom proto, že když si uděláte čas na sklenku vína, můžete rychle zapomenout na starosti, které se týkají:

Sponzorováno

 • Vaší práce
 • Vaší rodiny
 • Osobních vztahů

Dále nezapomínejme také na to, že pokud si dáte jednu skleničku, pomůže to k tomu, že se v mozku začne mnohem aktivněji uvolňovat serotonin. Jedná se o látku, kterou lze označit i jako hormon štěstí. A právě ten má vliv jak na to, že se cítíte lépe, tak i na to, že necháte veškeré vaše starosti stranou. Sklenka vína se tak může stát mnohem lepším pomocníkem, než jakékoliv medikamenty. Navíc je serotonin i látkou, která má několik dalších pozitiv. V rámci mnoha studií je prokázáno to, že dokáže zlepšit třeba rozpoznávací, ale i fyzické schopnosti. Může tak pomáhat i starším lidem v tom, aby se lépe vrátili do života.

6. Dost možná si zlepšíte osobní vztahy

Žijeme v hektické době a málokdo má dnes čas na své přátele, nebo dokonce i rodinu. I v tomto může být sklenka vína prospěšná. Mnozí odborníci dokonce doporučují sednout si se svým partnerem a dát si „dvojku vína“. Proč? Jelikož si oba odpočinete a můžete spolu komunikovat a probrat vše, co se týká vašich životů. Jednoduše si tak uděláte čas na sebe, což vaší partnerské komunikaci jenom prospěje. A stejné to je třeba u party vašich kamarádek, nebo s kýmkoliv jiným.

7. Vyzkoušíte něco nového

Chcete poznávat něco nového, zajímavého a jedinečného? Potom je k tomu sklenka vína také zajímavým pomocníkem. Dnes je velkým hitem ochutnávání nejenom zajímavých jídel, ale také nápojů. Právě díky vínu tak můžete poznat mnoho nových chutí. Víno není jenom červené a bílé, ale nabídne toho mnohem více. Vy tak můžete zajímavě zpestřit a zkvalitnit svůj život, který bude spojený nejenom s chutěmi. A navíc, při cestě za vínem, budete moci poznávat i zajímavá místa. Nejenom v České republice, ale i v zahraničí. Jako příklad může připadat v úvahu Itálie, Francie, Španělsko, ale třeba i Maďarsko.

8. Červené víno a cukrovka

Byla provedena studie na více než 70 000 osobách. Tato studie trvala po dobu 5 let. Výsledky ukázaly, že mírné pití (což je třikrát až čtyřikrát týdně) snížilo riziko diagnózy diabetes mellitus 2. typu o 32% u žen a o 27% u mužů.

Bylo zjištěno, že červené víno je obzvláště vhodné pro snížení rizika vzniku cukrovky, protože polyfenoly v červeném víně pomáhají pěkně řídit hladinu cukru v krvi.

Je důležité pít s rozumem. A to potvrzuje i studie. Vysoký příjem alkoholu významně zvýšil riziko vzniku cukrovky. Studie dále zjistila, že mírné pití několikrát týdně snížilo riziko kardiovaskulárních poruch, jako jsou infarkty a mrtvice. Ale je opravdu důležité pít málo.

9. Červené víno a červené krvinky

I na tomto je něco pravda. Podle evropské studie je víno lepší než všechny ostatní alkoholické nápoje při zvyšování hladin omega-3 v plazmě a červených krvinkách. Studie prokázala, že pravidelní konzumenti vína mají vyšší hladinu omega-3 mastných kyselin ve své krvi. A vědci zjistili, že to bylo vyvoláno právě vínem. A vyšší hladiny omega-3 v krvi nás mohou chránit před ischemickou chorobou srdeční. A to je fajn ne?

10. Víno a třísloviny

Tanniny (či třísloviny) jsou přirozeně se vyskytující polyfenoly, které se vyskytují u rostlin, semen, kůry, dřeva či listů. Asi 50% sušiny listů rostlin jsou třísloviny. Třísloviny se nejčastěji vyskytují v červeném víně a mají charakteristickou trpkou, svíravou nebo hořkou chuť.

A proč třísloviny vůbec zmiňujeme? Protože jsou zdravé:

 • mají i protibakteriální a protivirový účinek,
 • podporují tvorbu žaludečních šťáv a napomáhají tak trávení,
 • brzdí zánětlivé procesy v žaludku a ve střevech,
 • napomáhají k zástavě dělení rakovinných buněk,
 • při zevním použití na kůži a sliznici mají stahující, protizánětlivý a antibakteriální účinek.

A co vy a červené víno? Máte ho rádi?

A co si o víně ještě přečíst?

VIDEO: Prof. MUDr. Milan Šamánek, DRSc. mluví o víně

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva