Sponzorováno

Pomáhá zelený čaj při léčbě akné? Jak a proč ho používat? 4.87/5 (15)

  • Zelený čaj obsahuje určité silné látky, které mají protizánětlivé, antibakteriální a antioxidační vlastnosti cenné pro pokožku.
  • I když zelený čaj sám o sobě není příliš účinný při léčbě akné, má některé prospěšné vlastnosti, které pomáhají celkovému vzhledu pokožky.
  • Před aplikací zeleného čaje na obličej se ujistěte, že jste provedli test na menší ploše pokožky.
  • Vaše tělo může vždy pozitivně využít antioxidanty navíc (nebo trochu kofeinu navíc), takže vyzkoušet tuto alternativní léčbu akné by mohlo být skvělé vyzkoušet!

Pomáhá zelený čaj při léčbě aknéPokud jste vášnivým milovníkem čaje jako já, pak pravděpodobně milujete pravidelné pití zeleného čaje. Dodá vám stejné množství energie jako káva, přesto má mnohem vyšší obsah antioxidantů. Ale přemýšleli jste někdy o tom, jak zelený čaj může ovlivnit vaše akné? Asi ne, že? Ale měli byste.

Zelený čaj se obecně po staletí používá jako bylinný lék. Jeho popularita stále vrcholí. Zdá se, že každý další článek mluví o nekonečném seznamu výhod, které plynou z pití zeleného čaje. Říká se, že pomáhá s mnoha nemocemi a stavy. Otázka zní – je akné jedním z nich?

Může pití zeleného čaje pomoci s akné?

Výzkum týkající se této otázky je stále celkem malý a hodně omezený. Existuje mnoho neoficiálních důkazů na podporu tvrzení, že zelený čaj má pozitivní vliv na akné, ale to je ještě třeba reálně prokázat.

Zatím víme, že zelený čaj je hlavním zdrojem polyfenolů – antioxidantů, které lze obvykle nalézt v potravinách. Antioxidanty pomáhají chránit pokožku před poškozením volnými radikály. Deaktivují tyto radikály, které jsou také známé jako oxidační radikály. Spolu s dalšími polyfenolickými složkami pomáhají snižovat zánět ve vašem těle, který je jednou z hlavních příčin akné. Lidé s vysokou mírou zánětu jsou náchylnější k akné než ostatní. To je obecně známé.

Tento antioxidant má také sílu vyrovnávat vaše hormony, což je úžasná zpráva pro ty, kteří trpí hormonálním akné.

Jak přesně zelený čaj ovlivňuje hormony?

Možná se ptáte, jak přesně zelený čaj ovlivňuje hormony? Funguje tak, že snižuje hladinu androgenů ve vašem těle, která se přirozeně zvyšuje, než by měla být během dospívání nebo kvůli některým faktorům životního stylu a zdravotním problémům. Přiměje tělo produkovat více IGFBP-3 (inzulínu podobný růstový faktor vázající protein 3), typ proteinu, který se váže s IGF-1. Kromě toho může také blokovat receptory IGF-1, což má za následek méně akné. Nerovnováha hormonů vede k nadměrné produkci kožního mazu, který následně způsobuje ucpávání pórů.

Další věcí, která vede k nadměrnému mazu a překrvení, je vysoká hladina cukru v krvi. Studie ukázaly, že zelený čaj zlepšuje inzulínovou rezistenci, která je jednou z hlavních příčin akné, často zesíleného špatnou stravou. Pravidelný příjem zeleného čaje může snížit hladinu cukru v krvi, a tím snížit množství akné, které máte.

A konečně zelený čaj je také známý pro své antibakteriální účinky. Některé studie ukazují, že může působit na několik bakterií způsobujících akné.

Zelený čaj na akné – jak na to?

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak začlenit zelený čaj do rutiny péče o pleť, je pití několika šálků denně. Můžete použít buď čajové sáčky nebo čajové lístky. Vložte sáček zeleného čaje do šálku a nalijte do něj převařenou vodu. Ideální teplota varu je nad 80 stupňů Celsia. Nenechávejte louhovat déle než 5 minut a po uplynutí těchto 5 minut sáček vyjměte. Nechte čaj vychladnout a vychutnejte si svůj výživný šálek zeleného čaje. Chcete-li to okořenit (nebo přežít svůj první doušek), zkuste přidat citronovou šťávu nebo přírodní sladidlo, jako je med. Ale jen trošku.

Neexistuje žádné univerzální měřítko, kolik šálků byste měli denně vypít. Pokud se zeleným čajem teprve začínáte, začněte s jedním šálkem denně a poté pokračujte až ke 3 šálkům, pokud chcete a chutná vám. Stejně jako jakoukoli jinou léčbu byste to neměli přehánět, protože nadbytek kofeinu může mít nepříznivý účinek na akné.

Jak používat zelený čaj lokálně při léčbě akné

Sáčky zeleného čaje dokážou na vaší pokožce působit magicky. Takže až si příště vychutnáte teplý šálek zeleného čaje, nezapomeňte si sáčky uložit na později. Počkejte, až vychladnou a sceďte je na vatový tampon. Můžete je také použít přímo na obličej, pokud jste trochu odvážnější. Toto přírodní tonikum pomůže snížit zarudnutí a přebytečný kožní maz.

Přidání masky ze zeleného čaje do rutiny péče o pleť několikrát týdně může skutečně pomoci při léčbě akné. Zde je několik jednoduchých domácích obličejových masek, které můžete vyzkoušet doma.

Sponzorováno

Maska ze zeleného čaje s vodou

Smíchejte lžíci listového zeleného čaje s několika kapkami vody tak, abyste vytvořili pastu. Naneste směs na pokožku a nechte ji působit asi 20 minut, než ji smyjete. Tuto směs můžete použít i jako peeling. Jemně ho vmasírujte do pokožky a smyjte.

Maska ze zeleného čaje a medu

Vyprázdněte obsah sáčku zeleného čaje. Smíchejte ho se špetkou kurkumy, kapkou nebo dvěma kokosového mléka a lžící čistého bio medu, aby vše drželo pohromadě. Naneste masku na obličej a nechte působit 20 minut až půl hodiny. Důkladně pak omyjte.

Maska ze zeleného čaje a jedlé sody

Smíchejte jednu polévkovou lžíci zeleného čaje s jednou polévkovou lžící jedlé sody a jednou polévkovou lžící javorového sirupu. Naneste směs na obličej a nechte půl hodiny působit, než ji smyjete.

Matcha maska na obličej

K výrobě této masky bohaté na antioxidanty budete potřebovat jednu polévkovou lžíci organického prášku matcha a trochu vody, abyste vytvořili pastu. Pro extra hydrataci můžete použít i pár kapek mandlového oleje.

Smíchejte všechny ingredience v misce a opatrně naneste na obličej, vyhněte se linii vlasů a očnímu okolí. Nechte působit asi 30 minut a poté masku odstraňte vodou nebo namočeným flanelem. Pokožku můžete také odlupovat jemným masírováním masky, když ji odstraňujete. Matcha maska ​​je úžasná a docela šetří čas, protože z ní získáte dvě ošetření. Vaše pokožka se díky tomu bude cítit hladší a omlazená.

Tyto masky jsou vhodné pro všechny typy pleti. Zklidní zarudnutí, odstraní přebytečný maz, odumřelé kožní buňky a ošetří bakterie způsobující akné. Budete mít jasnější, jasnější a mladistvěji vypadající pleť.

Zelený čaj na jizvy po akné

Akné není problematické jen samo o sobě – špatné zacházení s vyrážkami může vést k trvalým jizvám po akné. Jizvy se léčí hůře než akné a léčba trvá déle. Což je přesně důvod, proč je lepší jim v první řadě zabránit. ECGC snižuje zánět v těle a má také antibakteriální vlastnosti, které mohou mít za následek snížené šance na budoucí zjizvení.

Může zelený čaj nabídnout ochranu před sluncem?

Nadměrné slunění vede nejen k předčasnému stárnutí pleti, ale také zvyšuje riziko rakoviny kůže. Na to pamatujte. Navíc může také vést k hyperpigmentaci, která je důsledkem UV záření. Vzhledem k tomu, že kůže vytváří melanin v určité oblasti, aby se chránila před poškozením způsobeným UV zářením, může to způsobit, že některé oblasti budou tmavší než ostatní, což vede k výskytu tmavých skvrn.

Protože se tomu všemu chceme vyhnout, je zelený čaj výbornou volbou, pokud chcete chránit svou pokožku před rizikovými účinky slunečního záření. Fenoly, jak jsem již zmínil, jsou v zeleném čaji velmi účinné a mohou pomoci napravit škody způsobené nadměrným sluněním. Pravidelné užívání zeleného čaje navíc může chránit před spálením. To však neznamená, že může nahradit opalovací krém. Ujistěte se však, že používáte opalovací krém 20 minut před vystavením pokožky slunci, abyste zabránili poškození, o kterém jsme již hovořili.

Zelený čaj nefunguje izolovaně

Zelený čaj, stejně jako každá jiná léčba akné, není zázrak. Vyžaduje to trpělivost a vytrvalost, abyste si všimli zlepšení tónu pleti.

Je zapotřebí více výzkumu, abychom mohli určit, jak velkou roli hraje zelený čaj při udržování čisté pokožky. Jedna věc je jistá, pokud nejste těhotná nebo nekojíte, je pravděpodobné, že budete mít prospěch ze zařazení více zeleného čaje do vaší stravy nebo z vyzkoušení těchto přírodních domácích prostředků.

Takže i když pití několika šálků zeleného čaje denně vaše problémy s akné okamžitě nevyřeší, z dlouhodobého hlediska má pozitivní účinky a pravděpodobně budete mít prospěch z těchto antioxidantů mnoha způsoby. Nejlepší způsob, jak zajistit, že ze zeleného čaje vytěžíte maximum, je zkombinovat jej s dobře naplánovanou rutinou péče o pleť, zdravou stravou, cvičením a pravidelným spánkem.

Sponzorováno

A co vy? Zkusili jste zelený čaj na akné? Jak u vás fungoval? Napište mi do komentářů.

A dále si o zeleném čaji či akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva