Sponzorováno

Jak nastartovat a rozpohybovat svůj metabolismus? 4.68/5 (19)

Zelený čaj zrychluje metabolismus.

Zelený čaj zrychluje metabolismus.

Funkčnost našeho metabolismu může ovlivnit spalování tuků, ale třeba i množství energie, kterou v průběhu dne disponujeme. V mnohém je sice jeho rychlost dána geneticky, avšak alespoň trochu můžeme napomoci k jeho lepší efektivitě a můžeme tím podpořit svoji snahu o shození přebytečných kilogramů.

Co je to vlastně metabolismus a proč ho chceme rychlejší?

Nejprve by možná bylo na místě objasnit, co se za slovem metabolismus skrývá. Jde o přeměnu živin v našem těle, což přináší potřebnou energii a našemu tělu dodává nezbytné látky. Děje, které jsou součástí této přeměny, probíhají v lidském těle bez ustání. Rychlost metabolismu zpravidla s rostoucím věkem klesá.

Jak efektivně rozpohybovat metabolismus?

Připravili jsme pro vás několik rad k tomu, jak zrychlíte metabolismus:

1. Snídaně i pravidelné svačiny

Jak se dá zřejmě očekávat, účinný metabolismus lze nejlépe podpořit adekvátním stravovacím režimem. Jeho neopomenutelnou součástí by měla být vydatná snídaně. Jelikož její hlavní funkcí je nastartovat trávení po nočním odpočinku, je důležité, aby byla vyvážená svým složením a dokázala na dlouhou dobu zasytit. V zájmu toho, aby zajistila našemu tělu dostatek vlákniny, můžete si vybrat některou z variant ovesných kaší nebo třeba celozrnné pečivo, ke kterému si přidáte zeleninu.

V průběhu dne je zapotřebí jíst častěji, ale malé porce. Rozhodně není na místě hladovět a večer si dopřát vše, na čem jsme si během dne nestihli pochutnat. V jídelníčku je třeba dbát na adekvátní množství bílkovin. Můžete využít i koření a bylinky, pro urychlení spalování se hodí rozchodnice růžová nebo i kopřiva.

2. Na diety rozumně

Pokud chcete trvale shodit nějaké ty kilogramy, nesnažte se odhodlat k příliš přísné nebo jen jednostranně zaměřené dietě. Pokud určitou dobu jíte velmi malá množství jídla (nebo jen jediný druh), organizmus začne hospodařit v úsporném režimu. Sice můžete relativně rychle zhubnout, avšak po návratu k běžné stravě (a klidně i celkem dietní) může dojít k opětovnému návratu na původní váhu – tzv. jojo efekt.

Sponzorováno

3. Místo alkoholu zelený čaj

Dbejte i na dostatečný pitný režim. Pro urychlení metabolismus bývá doporučován zejména zelený čaj. Můžete jej vyzkoušet v teplé, ale i jeho ledové podobě. Naopak spalování tuků velmi zpomaluje konzumace alkoholu.

4. Přiměřené sportování

Tělesné aktivitě se snažte věnovat zejména v ranních nebo dopoledních hodinách. Vhodnější je, pokud budete delší dobu vyvíjet přiměřenou činnost, než abyste nárazově a jen po malý časový úsek dělali příliš náročné činnosti. Při takto vysoké zátěži by totiž nedocházelo k odbourávání tuků, ale energie by se uvolňovala zejména z glykogenu uloženého ve svalech. Vhodné je plavání, rychlá chůze nebo jízda na kole. Efektivnější je pohyb, který je prováděn na čerstvém vzduchu.

5. Spánkový režim

Metabolismus můžete v mnohém ovlivnit i dostatkem spánku. Je třeba, aby byl spánek pravidelný a kvalitní. Snažte se chodit spát ve stejný čas, pokud máte problémy s usínáním, zkuste si zavést některé rituály před spaním. Někomu může pomoci čtení knihy, jinému poslech hudby. Dopřejte si pak 6 – 8 hodin spánku. Řiďte se zde zejména svými individuálními pocity, konkrétní potřebná délka spánku se může velmi lišit. Problémy přichází zejména v případech, kdy se ráno cítíte nedostatečně odpočatí, nemáte pocit, že by vám noční klid přinesl dostatečnou zásobu energie na celý den.

TIP: Jak nastartovat své tělo?

6. Psychická pohoda

Ke zpomalení metabolismu může dojít též v situacích, kdy se člověk potýká s velkou psychickou zátěží. To může být následně propojeno i s nižší kvalitou spánku, která se opět negativně podepíše na efektivitě spalování přijatých živin. Zkuste tedy popřemýšlet nad tím, jaká činnost vás uvede do stavu klidu, pro někoho to může být sport, pro jiného četba knih nebo povídání si s přáteli. Snažte se pak na tuto činnost nalézt pravidelně nějaký čas.

I v případě, že si momentálně nejste jisti tím, co vás uklidňuje, nic vám nebrání vyzkoušet aktivity, kterým jste se doposud nevěnovali. Možná se právě některá z nich stane dalším vaším dlouhodobým koníčkem.

6. Jezte chilli a pálivá jídla

Sponzorováno

Chilli rozpohybuje váš metabolismus. Dejte si ho do jídla. Chilli papričky umí nastartovat metabolismus a spalují přebytečné kalorie. Pěstujte je doma. Léčivé účinky chilli papriček využívali už před šesti tisíci lety, tak je také zahrňte do svého jídelníčku.

Co si dále přečíst na téma zrychlení metabolismu?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva