Proč nehty na nohou rostou pomaleji, než nehty na rukou? 4.82/5 (11)

Proč nehty na nohou rostou pomaleji?Může to mít něco společného s tím, že více používáme ruce? Asi ano. Hned to vysvětlím.

Ne, nezbláznili jste se – vaše nehty na nohou opravdu rostou mnohem pomaleji než nehty na rukou. Podle studie provedené na University of North Carolina rostou nehty na rukou v průměru o 3,47 milimetru za měsíc. Naproti tomu nehty na nohou rostou pouze o 1,62 milimetru za měsíc. Proč jsou nehty rychlejší na rukou? To zůstává záhadou.

Nehty na rukou rostou o něco více než dvakrát rychleji než nehty na nohou: průměrná rychlost na rukou je 3,47 mm/měsíc ve srovnání s 1,62 mm/měsíc s nehty na nohou.

Existují však dvě pravděpodobné teorie.

První má co do činění s „terminálním traumatem“, které navzdory tomu, jak to zní, nemá nic společného s letištní kyvadlovou dopravou. V podstatě to znamená, že čím více používáte prst, tím rychleji nehet roste: Vaše tělo předpokládá, že se vaše nehty opotřebovávají neustálým používáním vašich prstů – škrábáním, psaním, dloubáním se v nose – takže vyžadují rychlejší růst. Mezitím jsou vaše nehty na nohou jen nudně v bezpečí v pohodlí vašich bot.

Druhá teorie naznačuje, že rychlost růstu nehtů přímo odpovídá množství krve protékající prstem. Vzhledem k tomu, že vaše ruce jsou blíže srdci než vaše nohy, více krve protéká vašimi prsty než prsty u nohou. Tito teoretici také poukazují na to, že nehty obecně rostou pomaleji v chladném počasí, kdy by byl omezen průtok krve.

Víte, že: Nehty se vyvinuly z drápů asi před 55 miliony let a jsou jedním z rysů, které odlišují primáty. Analýza aminokyselinové sekvence proteinů fúzovaného typu S100 (SFTP) v kožních přívěscích zvířat s nehty a drápy ukazuje, že nehty a drápy mají společný evoluční původ.

A další zajímavost. Nehty rostou nepřetržitě po celý život a jsou složeny především z keratinu, proteinu, který se také nachází ve vlasech, drápech a kopytech koní.

Co ovlivňuje rychlost růstu nehtů?

Rychlost růstu nehtů a drápů se liší jak mezi druhy, tak v rámci druhů. Například jezevčí drápy se vyměňují přibližně každé čtyři měsíce, zatímco drápy domácích koček každých šest až devět měsíců. Věk, výživa a dokonce roční období byly uváděny jako hlavní determinanty rozdílů v růstu drápů a nehtů, s pomalejším růstem u starých, podvyživených nebo v chladném klimatu. Tyto faktory mohou vysvětlovat variabilitu mezi růstem nehtů různých lidí, ale nevysvětlují rozdíl v poměru růstu nehtů k nehtu jednoho jedince. Tento rozdíl mezi růstem nehtů na rukou a nohou je lépe pochopitelný spíše jako pramenící z rozdílu v použití.

Vypadá to, že hlavně používání a trauma nehtového lůžka, které je důsledkem používání, mění vzorec růstu nehtů. Jedna studie měřila index křivky, definovaný jako poměr výšky hřebu k šířce, nehtů tesařů a kancelářských pracovníků. Tesaři, jejichž prsty jsou vystaveny větší frekvenci a síle mechanických sil než u kancelářských pracovníků, mají nižší index křivky (plošší nehty).

Aby se potvrdilo, že tento rozdíl v růstu byl způsoben používáním a nikoli biologickým rozdílem mezi tesaři a administrativními pracovníky, studie také porovnávala zakřivení nehtů levého a pravého prstu jazzových basistů, kteří při hře používají levý pátý prst, ale jejich pravý pátý prst zřídka. I zde byl pozorován snížený index křivky u prstu s větším traumatem.

Zvýšené síly na nehtovém lůžku také pravděpodobně mění rychlost růstu nehtů. Rychlost růstu nehtů nedominantní ruky jedince je pomalejší než rychlost růstu dominantní ruky, která je vystavena většímu namáhání. Podobně bylo zaznamenáno, že onchykofágie, zvyk běžně známý jako kousání nehtů a pozorovaný dokonce i u šimpanzů, zvyšuje rychlost růstu nehtů. Trauma může vést ke zvýšenému přísunu krve a živin do postižené oblasti, což má za následek zvýšený růst.

Vývoj nehtů z drápů je důležitý pro základní rychlost růstu, ale rozdíl mezi růstem nehtů na rukou a nohou může být hodně závislý na použití nehtu. V každém případě si nehty namalujte, pochlubte se jimi a užijte si to teplé počasí.

Sečteno a podtrženo, nejsme si úplně jisti, jaký je skutečný důvod. Ale asi to bude tím, že prsty (a tím i nehty) na ruce jsou více namáhány, než ty na ruce.

Jaké je vaše teorie?

Dále si o nehtech přečtěte

  • Zdroj obrázku ve článku: FineShine / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva