Sponzorováno

Kurkuma na akné – opravdu může kurkuma při akné pomoci? Jak ji použít? 4.8/5 (15)

Zkuste kurkumu na obličej i akné

Zkuste kurkumu na obličej i akné

Kurkuma na akné? Cože? Pokud jde o možnosti léčby akné, tato mocná rostlina pravděpodobně není první věcí, která vás napadne, zejména proto, že existují lidé, kteří považují přírodní léčbu, jako je kurkuma, za horší než kosmetické produkty.

Rostliny se však ve své přirozené podobě používaly v celé historii lidstva jako mocný lék. Přestože medicína i kosmetika ušly už hodně dlouhou cestu, ve skutečnosti není důvod vylučovat přírodní ingredience z vaší rutiny péče o pleť – takže se neostýchejte experimentovat se vším, co příroda nabízí (kromě vaší běžné rutiny péče o pleť).

Co přesně je kurkuma?

Kurkuma je koření, které pochází ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Vzhledem k tomu, že pochází z tropické jižní Asie, nejčastěji se používá v asijských jídlech, jako je například kari. Pro svou silně žlutou barvu je kurkuma také označována jako „indický šafrán“. Kořen kurkumy se používá jako součást holistické medicíny (zejména ájurvédské) po tisíce let.

Ok, to vše je fajn, ale má celá tato historie léčebného použití skutečně nějakou hodnotu?

Po více než 3 000 recenzovaných studiích publikovaných za posledních dvacet pět let lidé pomalu začali brát léčivé vlastnosti a zdravotní přínosy nebo pravidelnou konzumaci kurkumy vážněji než kdy jindy.

Věda nelže – ukazuje se, že kurkuma je antioxidační král, díky množství kurkuminoidů, které má (zejména kurkuminu).

Může kurkuma pomoci s akné?

Jak již bylo zmíněno, protizánětlivé, antioxidační a antibakteriální vlastnosti kurkumy dělají s pokožkou zázraky. Mohou působit proti zarudnutí, svědění, hyperpigmentaci kůže a pupínkům, stejně jako tmavým kruhům. Kurkumin, hlavní složka obsažená v kurkumě, dokáže léčit bakterie způsobující akné. Kromě toho také pomáhá obnovit přirozený lesk a vlhkost v pokožce.

Kurkuma má také sílu chránit pokožku před sluncem a oxidačním poškozením, protože bojuje proti volným radikálům v těle. Může pomoci v boji proti stárnutí a dokáže dokonce zmírnit strie. Kurkuma je tedy nejen účinná při lokální léčbě akné, ale může být stejně účinná, když je přidána do naší stravy. Ale nejen to – látka také pomáhá při zánětech a je dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin spolu s dalšími životně důležitými vitamíny a minerály.

Jak používat kurkumu na kůži

Možností je hned několik:

Kurkumová maska na obličej

Přidejte špetku kurkumy do své běžné pleťové masky a přesvědčte se o výhodách této zázračné rostliny z první ruky. Můžete třeba vyzkoušet následující pleťovou masku:

Ingredience:

  • 1 lžička kurkumového prášku
  • 1/2 avokáda, rozmačkané
  • 1 lžíce kokosového mléka

Jednoduše smíchejte ingredience a naneste pastu na vyčištěný obličej. Nechte masku působit 30 minut a pak smyjte.

Další maska, kterou můžete vyzkoušet pro dokonalou hydrataci a zářivou pleť, je následující: smíchejte půl polévkové lžíce surového medu s jednou polévkovou lžící kurkumy a několika kapkami kokosového mléka, abyste vytvořili pastu. Naneste na pokožku a nechte působit asi 20 minut až půl hodiny, než ji smyjete.

Kurkuma jako exfoliátor na pleť

Smíchejte jednu čajovou lžičku olivového oleje se špetkou kurkumy a vytvořte účinný a revitalizující přírodní peeling. Směs jemně rozetřete na pokožku a smyjte.

Kurkuma na tmavé kruhy pod očima

Smíchejte jednu polévkovou lžíci kokosového mléka s jednou čajovou lžičkou kurkumy a opatrně ji nanášejte malým štětcem na tmavé kruhy pod očima, vyhněte se očím. Nechte pár minut působit a poté smyjte.

Kurkuma v konvenční péči o pleť

Společnosti, které vyrábí produkty pro péči o pleť si již dlouhou dobu uvědomují mnohostranné výhody začlenění kurkumy do svých produktů. Pokud ji chcete začlenit do produktů, které není tak snadné vyrobit doma, jako jsou přípravky na mytí obličeje, vyberte si příště produkty s kurkumou, až půjdete nakupovat kosmetiku.

Kurkuma na růžovku

Rosacea je typ chronického kožního zánětu, který způsobuje závažný zánět, který je zvláště patrný kolem nosu, brady, tváří, očních víček a oblasti čela. Příznaky tohoto stavu zahrnují snadno viditelné krevní cévy, akné, otoky, zarudnutí, zarudlý obličej a podrážděnou pokožku.

Na rosaceu zatím neexistuje žádný lék, ale je známo, že některé přírodní prostředky, jako je kurkuma, pomáhají léčit příznaky. Kurkuma pomáhá s růžovkou, protože obsahuje antioxidanty a má protizánětlivé vlastnosti. Také moduluje imunitní systém, což je velmi závažný problém pro ty, kteří trpí růžovkou. Vzhledem k tomu, že postihuje převážně lidi se suchou a citlivou pokožkou, hydratační výhody kurkumy skutečně pomáhají při léčbě a další prevenci. Antimikrobiální vlastnosti pomáhají inhibovat růst mikrobiálních kmenů.

Výhody kurkumy pro místní (lokální) použití

Výhody kurkumy si můžete užít jak přímou aplikací jako bodové ošetření nebo masky (jak jsem navrhla výše), nebo začleněním malého množství kurkumového prášku do vaší stravy.

Sponzorováno

Nyní budu mluvit o některých výhodách používání kurkumy lokálně. Je dokázáno, že kurkuma pomáhá kontrolovat hladinu kožního mazu a odstraňuje přebytečný maz z pokožky. Kromě toho také odstraňuje nečistoty z pórů a bojuje s bakteriemi a zároveň je uvolňuje. Pomáhá kontrolovat mikrobiální růst, což zabraňuje budoucím propuknutím. Kurkuma zklidňuje suchou pokožku a zanechává vám svěží a zářící pleť. Je také známo, že napomáhá procesu hojení ran.

Jak často byste měli používat kurkumu na obličej?

Obecně se však nedoporučuje používat masky z kurkumy více než 2-3krát týdně, protože to může být kontraproduktivní (a kdo na to má vůbec čas? :)). Dávejte si také pozor na jakékoli podráždění, které se může stát, a pokud k tomu dojde, zkuste snížit počet masek, které používáte za týden.

Pokud používáte přírodní prášek z kurkumy bez barviv nebo přísad, neměli byste mít žádné negativní vedlejší účinky lokální léčby. Výhodou začlenění přírodních produktů péče o pleť je, že jen zřídka způsobují nežádoucí účinky na pokožku. Kurkumu je bezpečné používat jako bodové ošetření nebo pleťovou masku několikrát týdně. Někteří lidé tvrdí, že každodenní používání má skvělé výsledky.

7 tipů, jak použít kurkumu na akné?

Mám pro vás několik tipů, které jsem sama vyzkoušela:

1. Pijte kurkumový čaj

Čaj z kurkumy najdete ve většině obchodů se zdravými potravinami nebo online. Kdekoli je to možné, hledejte organický čaj z kurkumy, abyste měli jistotu, že neobsahuje žádné pesticidy ani jiné chemikálie. Ponořte čajový sáček do šálku horké vody – chcete silnější čaj, abyste zažili ty nejlepší léčivé účinky.

Kurkuma je také skvělá na podporu trávení, takže si možná budete chtít dát svůj šálek kurkumového čaje po hlavním denním jídle.

2. Vyrobte si kurkumovou pleťovou masku

Existuje mnoho receptů, ze kterých si můžete vytvořit kurkumovou pleťovou masku. Uvědomte si, že žlutá barva kurkumy může a bude skvrnit oblečení, takže při aplikaci kurkumy na pokožku noste starší oblečení!

Jednou z nejlepších a nejjednodušších kurkumových obličejových masek je jednoduše smíchat půl lžičky kurkumového prášku se dvěma až třemi lžičkami čistého řeckého jogurtu a kapkou obyčejného medu. Smíchejte tyto ingredience dohromady do hladké pasty a naneste na pokožku. Tuto masku můžete nechat působit až půl hodiny. Poté opláchněte studenou vodou a osušte.

3. Použijte kurkumové mýdlo

Pokud moc nemáte čas, použití kurkumového mýdla může být skvělým způsobem, jak přidat kurkumu do každodenní rutiny pro zdraví pokožky, aniž byste zabírali nějaký čas navíc na přípravu. Kurkumové mýdlo lze snadno najít v mnoha obchodech se zdravými doplňky a online.

Postupujte podle pokynů výrobce, pokud jsou k dispozici. V opačném případě můžete použít kurkumové mýdlo místo vašeho obvyklého čisticího prostředku pro péči o pleť ráno a večer.

4. Užívejte kurkumu perorálně

Vzhledem k tomu, že prášek z kurkumy a čerstvý kořen mohou barvit, někdy je nejjednodušší užívat kurkumu perorálně! Zde si chcete být jisti, že doplněk kurkumy, který užíváte, má vysoký obsah kurkuminoidů, a konkrétně aktivní složky kurkumin.

Já doporučuji užívat 400 až 600 miligramů kurkumy denně.

V opačném případě postupujte podle pokynů výrobce ohledně dávkování, pokud jsou k dispozici, začněte s nejnižší doporučenou dávkou, dokud neuvidíte, jak vaše tělo reaguje. Je důležité zvyšovat dávku pomalu, protože kurkuma ve velmi vysokých dávkách může způsobit zažívací potíže.

5. Aplikujte kurkumu s citronovou šťávou na problémová místa

Citronová šťáva je přírodní antiseptický a antibakteriální prostředek. Pomáhá také vyrovnat tón pleti, což může snížit výskyt starších jizev po akné. Stačí smíchat jeden díl citronové šťávy s půl dílem kurkumového prášku. Poté obě ingredience smíchejte dohromady, aby vznikla hladká pasta.

Použijte vatový tampon k nanesení pasty přímo na problémové oblasti. Nechte působit 15 minut, poté opláchněte studenou vodou a osušte.

6. Pijte kurkumové mléko

Horké kurkumové mléko je tradiční léčebný recept v asijské medicíně. Zlaté mléko (běžný název pro tento recept) si můžete koupit předem připravené v mnoha obchodech s potravinami, online, nebo si ho můžete vyrobit sami doma pomocí receptu v odkaze.

Kurkumové mléko v sobě spojuje léčivé síly několika koření spolu s medem v uklidňujícím mléčném základu, který napomáhá trávení a léčí pokožku zevnitř. Můžete použít jakýkoli druh mléka – nemusí to být mléčné mléko.

7. Přidejte syrový kořen kurkumy do jídla nebo smoothies

Surový kořen kurkumy si můžete koupit ve většině obchodů s potravinami a přidat ho do svých receptů místo šafránu nebo prášku z kurkumy. Čerstvý kořen kurkumy je také skvělým doplňkem k odšťavňování a smoothies.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste na akné kurkumu? Jak vám pomohlo toto koření? Napište mi do komentářů. Budu moc ráda.

Dále si o kurkumě přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva