Sponzorováno

Carnivore dieta (masová dieta) – co je to, kdy a proč ji držet? 4.5/5 (30)

 • Carnivore dieta znamená konzumaci pouze živočišných produktů, hlavně masa, nedovoluje se v ní konzumace žádných rostlinných produktů.
 • Lidé tvrdí, že dodržování masové diety vám pomůže zhubnout, chránit před chorobami, snížit zánět a zvýšit hladinu testosteronu.
 • Stejně jako každá vysoce restriktivní strava vám může carnivore dieta pomoci zhubnout, ale je pavděpodobně nezdravé ji držet dlouhodobě.

Carnivore dieta (masová dieta) - co je to, kdy a proč ji držet?Carnivore dieta (masová dieta) je taková, při níž je strava výhradně z masa a živočišných produktů, ostatní potraviny se v této dietě vylučují. Tvrdí se, že mimo jiné pomáhá při hubnutí, problémech s náladou a regulací cukru v krvi.

Strava je však extrémně omezující a z dlouhodobého hlediska pravděpodobně nezdravá. Navíc žádný výzkum nepodporuje domnělé výhody této diety.

Tento článek hodnotí masovou dietu, včetně toho, zda může pomoci při hubnutí, zastavíme se u jejích potenciálních výhodách a nevýhodách.

Představme si blíže carnivore (masovou) dietu

Carnivore dieta (česky tedy masová dieta) je restriktivní forma diety, která obsahuje pouze maso, ryby a další živočišná jídla, jako jsou vejce a i některé mléčné výrobky. Při této dietě nejíte žádné ostatní potraviny, jako třeba ovoce, zeleninu, luštěniny, obiloviny, brambory, těstoviny, ořechy, pečivo a semena. Tyto potraviny jsou z jídelníčku vyloučeny. Její zastánci také doporučují vyloučit nebo omezit příjem mléka i potraviny s nízkým obsahem laktózy, samozřejmě cukr.

Masová dieta vychází z kontroverzního předpokladu, že naši předkové jedli převážně maso a ryby a že dnešní vysoká míra chronických onemocnění je způsobena vysokosacharidovou stravou.

Jiné populární nízkosacharidové diety, jako je ketogenní a paleo dieta, omezují, ale nevylučují příjem sacharidů. Carnivore dieta se však zaměřuje na nulový přísun sacharidů.

Shawn Baker, bývalý americký ortopedický lékař, patří mezi nejznámější zastánce masové diety. Jako důkaz, že dokáže léčit depresi, úzkost, artritidu, obezitu, cukrovku a další, uvádí výroky těch, kteří dodržují Carnivore dietu. Žádný výzkum však nijak neanalyzoval účinky masové diety. Bakerova lékařská licence byla navíc v roce 2017 zrušena lékařskou radou v Novém Mexiku kvůli obavám o jeho kompetence.

Jak dodržovat masovou dietu?

Dodržování carnivore zahrnuje vyloučení všech rostlinných potravin z vaší stravy a výhradně jsou konzumovány potraviny: maso, ryby, vajce a malé množství mléčných výrobků s nízkým obsahem laktózy.

Povolené potraviny: hovězí maso, kuřecí, vepřové, jehněčí, krůtí, losos, sardinky, makrela a malé množství smetany a tvrdého sýra. Máslo, sádlo a kostní dřeň jsou také povoleny. Zastánci této diety zdůrazňují konzumaci tučných kusů masa, aby uspokojily vaše každodenní energetické potřeby.

Masová dieta podporuje pití vody a kostního bujónu, ale nedoporučuje pití čaje, kávy a jiných nápojů z rostlin.

Neposkytuje žádné konkrétní pokyny týkající se příjmu kalorií, velikosti porcí nebo počtu jídel nebo svačin denně. Většina zastánců carnivore stravy navrhuje jíst tak často, jak potřebujete.

Může vám carnivore dieta pomoci zhubnout?

Některé aspekty masové diety mohou vést k hubnutí. Některé studie konkrétně ukázaly, že diety s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem karbohydrátů mohou podporovat hubnutí (studie zde a také zde).

Je to hlavně proto, že bílkoviny vám mohou pomoci cítit se po jídle sytější, což může vést ke sníženému příjmu kalorií a následnému úbytku hmotnosti. Bílkoviny mohou také zvýšit vaši rychlost metabolismu, což vám pomůže spálit více kalorií (studie zde).

Dodržování masové diety by proto pravděpodobně způsobilo, že se budete cítit sytější a budete jíst celkově méně kalorií – alespoň v krátkodobém horizontu. Jedna 3 měsíční studie na 132 dospělých s nadváhou nebo obezitou porovnávala účinky hubnutí u 4 diet s omezeným příjmem energie, které obsahovaly různá množství sacharidů a bílkovin. Ti, kteří jedli stravu s vysokým obsahem bílkovin – 0,9–1,3 gramu bílkovin na kg tělesné hmotnosti denně, zhubli významně větší váhu a tukovou hmotu než ti, kteří jedli 0,6 –0,8 gramů bílkovin na kg) tělesné hmotnosti za den.

Jiné studie ukazují podobné výsledky, což naznačuje, že zvýšení příjmu bílkovin a snížení příjmu sacharidů může vést k trvalejšímu úbytku hmotnosti, než diety s nižším obsahem bílkovin a vyšším obsahem sacharidů.

Pro hubnutí však nemusíte úplně vyloučit ze své stravy sacharidy. Hlavním faktorem hubnutí je spíše snížení celkového příjmu kalorií, což může být snadnější při vyšším příjmu bílkovin. Navíc velmi restriktivní povaha masové (carnivore) stravy ztěžuje její dlouhodobé dodržování.

Výhody carnivore diety

Určitě existují. Vzhledem k tomu, že masová dieta naprosto a totálně vylučuje sacharidy, vylučuje zákusky, koláčky, koláče, cukrovinky, limonády, pečivo a podobné potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Tyto potraviny mají nízký obsah prospěšných živin a často vysoký obsah kalorií. Proto by měli být omezeni ve zdravé a vyvážené stravě.

Potraviny s vysokým obsahem cukru mohou být také problematické pro lidi s cukrovkou, protože mohou zvýšit hladinu cukru v krvi. Ve skutečnosti se k léčbě cukrovky často doporučuje omezit množství rafinovaných sacharidů a sladkých potravin.

Úplná eliminace sacharidů, kterou doporučuje masová dieta, se však pro léčbu cukrovky nedoporučuje, a ani není nutná. Místo toho se doporučuje jíst menší množství zdravých sacharidů s vysokým obsahem vlákniny, které nezpůsobují prudký nárůst hladiny cukru v krvi.

Nevýhody carnivore diety

Vzhledem ke své velmi omezující povaze a úplnému vyloučení většiny skupin potravin existuje mnoho nevýhod masožravé stravy.

Vysoký obsah tuku, cholesterolu a sodíku

Vzhledem k tomu, že masová dieta se skládá pouze z živočišných potravin, může obsahovat vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu. Nasycený tuk může zvýšit váš LDL cholesterol, což může zvýšit riziko srdečních onemocnění. Nedávné studie však ukázaly, že vysoký příjem nasycených tuků a cholesterolu není silně spojen s vyšším rizikem srdečních onemocnění, jak se dříve věřilo.

Přesto může být konzumace velkého množství nasycených tuků při carnivore dietě znepokojující. Žádný výzkum neanalyzoval účinky konzumace výhradně živočišných potravin. Účinky konzumace tak vysokých hladin tuků a cholesterolu nejsou známy.

Některá zpracovaná masa, zejména třeba slanina či klobásy, navíc obsahují vysoké množství sodíku. Konzumace velkého množství těchto potravin může vést k nadměrnému příjmu sodíku, což souvisí se zvýšeným rizikem vysokého krevního tlaku, onemocnění ledvin a dalších negativních zdravotních důsledků. Na to opravdu pozor.

Sponzorováno

Příjem zpracovaného masa byl také spojen s vyšším výskytem určitých typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a konečníku (studie zde).

Na této dietě může postrádat určité mikroživiny a užitečné rostlinné sloučeniny

Carnivore dieta vylučuje vysoce výživná a zdravá jídla, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné výrobky, které obsahují prospěšné vitamíny a minerály. Ano, i když je maso výživné a poskytuje nám mikroživiny, nemělo by být jedinou součástí vaší stravy. Dodržování restriktivní stravy, jako je carnivore dieta, může vést k nedostatkům některých živin a nadměrném příjmu živin jiných.

Navíc diety bohaté na rostlinné potraviny jsou spojeny s nižším rizikem určitých chronických stavů, jako jsou srdeční choroby, některé druhy rakoviny, Alzheimerova choroba a cukrovka 2. typu. To není způsobeno pouze vysokým obsahem vitamínů, vlákniny a minerálů v rostlinných potravinách, ale také jejich prospěšnými rostlinnými sloučeninami a antioxidanty.

Carnivore dieta neobsahuje tyto sloučeniny a nebyla spojena s žádnými dlouhodobými přínosy pro zdraví.

Příjem vlákniny může být na této dietě problémem

Vláknina, nestravitelný sacharid, který podporuje zdraví střev a zdravé pohyby střev, se nachází pouze v rostlinných potravinách. Masová dieta, jak jste asi už pochopili, neobsahuje žádnou vlákninu, což může u některých lidí vést k zácpě.

Vláknina je navíc neuvěřitelně důležitá pro správnou rovnováhu bakterií ve vašem střevě. Ve skutečnosti může suboptimální (nedobré) zdraví střev vést k řadě problémů a může dokonce souviset s oslabením imunity a rakovinou tlustého střeva. A to nechcete.

Ve skutečnosti jedna studie u 17 mužů s obezitou zjistila, že dieta s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem karbohydrátů významně snížila jejich hladinu sloučenin, které pomáhají chránit před rakovinou tlustého střeva, ve srovnání s dietami s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Celkově může dlouhodobé držení carnivore diety poškodit zdraví vašich střev.

Není vhodná pro některé populace

Masová dieta může být obzvláště problematická pro určité populace. Například ti, kteří potřebují omezit příjem bílkovin, včetně lidí s chronickým onemocněním ledvin, by rozhodně neměli dodržovat tuto dietu. I ti, kteří jsou citlivější na cholesterol v potravinách, by měli být opatrní při konzumaci tolika potravin s vysokým obsahem cholesterolu.

Určité populace se zvláštními potřebami živin by tuto dietu také neměli držet. Máme namysli hlavně děti a těhotné nebo kojící ženy.

Carnivore dieta – povolené potraviny

Masov8 dieta povoluje pouze živočišné produkty a vylučuje všechny ostatní potraviny. Konkrétně na této dietě může jíst:

 • Maso: hovězí, kuřecí, krůtí, varhanní, jehněčí, vepřové atd.
 • Ryby: losos, makrela, sardinky, krab, humr, tilapie, sleď atd.
 • Ostatní živočišné produkty: vejce, sádlo, kostní dřeň, kostní vývar atd.
 • Mléko s nízkým obsahem laktózy (v malém množství): tučná smetana, tvrdý sýr, máslo atd.
 • Voda

Podle některých zastánců stravy je povolena sůl, pepř a koření bez sacharidů. Někteří lidé se navíc rozhodnou jíst jogurt, mléko a měkký sýr, ale tyto potraviny obvykle nejsou zahrnuty kvůli obsahu sacharidů.

Carnivore dieta – zakázané potraviny

U této diety jsou vyloučeny všechny potraviny, které nepocházejí ze zvířat. Vyloučené potraviny tedy jsou tyto:

 • Zelenina: brokolice, květák, brambory, zelené fazole, paprika atd.
 • Ovoce: jablka, bobule, banány, kiwi, pomeranče atd.
 • Mléko s vysokým obsahem laktózy: mléko, jogurt, měkký sýr atd.
 • Luštěniny: fazole, čočka atd.
 • Ořechy a semena: mandle, dýňová semínka, slunečnicová semínka, pistácie atd.
 • Zrna: rýže, pšenice, chléb, quinoa, těstoviny atd.
 • Alkohol: pivo, víno, tvrdý alkohol atd.
 • Cukry: stolní cukr, javorový sirup, hnědý cukr atd.
 • Nápoje jiné než voda: soda, káva, čaj, ovocné šťávy atd.

Zatímco někteří lidé některé z těchto potravin jí, pravá (striktní) carnivore dieta je nedovoluje.

Odbornice na výživu Dr. Rhonda Patrick: „Co přitahuje někoho, aby vyzkoušel takovou omezující dietu bez publikovaných studií nebo dlouhodobých důkazů? Proč bys to dělal?“

Příklad stravy – Ukázkové menu

Masová strava je dlouhodobě obtížně dodržovatelná a nenabízí mnoho rozmanitosti. Zde je ukázkové menu:

Den 1

Snídaně: vejce, slanina, sardinky
Oběd: krůtí hamburger, lososový trhanec, hovězí špičky
Večeře: filet z ryby, krab, kuřecí játra
Svačina: malé množství parmezánu, trhané maso

Den 2

Snídaně: krevety, vejce, malá sklenice silné smetany
Oběd: hovězí steak, tuňák, hovězí trhané
Večeře: jehněčí kotlety, mušle, hovězí játra
Svačina: malé množství tvrdého sýra Cheddar, kostní vývar

Den 3

Snídaně: vejce, losos, krůtí klobása
Oběd: hovězí či vepřové kotlety, makrela
Večeře: krůtí hamburger, malé množství parmazánu, kostní dřeň
Svačina: vejce natvrdo, krevety

Proč někteří lidé přechází na carnivore stravu?

Obecně řečeno, většina lidí, kteří zkouší masovou dietu, má nějaké přetrvávající zdravotní problémy, které keto dieta úplně nevyřešila, jako je nedostatečné hubnutí, problémový stav duševního zdraví, autoimunitní stav nebo třeba nekontrolované chutě.

Slova člověka, který carnivore dietu vyzkoušel: Byl jsem závislý na cukru. Nejprve se mi dařilo na keto dietě, která obsahovala hodně zeleniny. Zhubl jsem 20 kg na keto, ale moje váha se zastavila na 105 kg – což bylo asi 20 kg nad moji ideální váhu. Navíc můj ekzém, chutě a sklon k přejídání pokračovaly dál. I to nejmenší množství sacharidů může začít s tím, že se přejídám. Zkouším proto carnivore dietu.

A co vy? Zkusíte tento typ diety i vy?

Co si dále o mase či dietě přečíst?

VIDEO: 262 dnů Carnivore diet. Výsledky testů, aktuální stav, výhody, nevýhody a proč dál pokračuji

VIDEO: 140 dnů jím jen maso. Žádná zelenina, ovoce, ani cukr. Carnivore diet – proč ji držím?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o carnivore dietě

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva