Obsah článku
- Eliminační dieta je stravovací protokol, který se používá k identifikaci potravin, které mohou způsobovat alergické reakce, intoleranci nebo nepříznivé symptomy u jednotlivců. Cílem eliminace je dočasně odstranit potenciálně problematické potraviny ze stravy a pozorovat, zda se symptomy zlepší. Poté se postupně reintrodukují (vrací) jednotlivé potraviny, aby se zjistilo, které z nich mohou být příčinou nežádoucích reakcí.
- Eliminační dieta se často provádí za účelem identifikace potravin, které mohou vyvolávat alergické reakce, jako jsou potravinové alergie nebo citlivost na určité složky potravin. Mezi časté alergeny patří mléčné výrobky, vejce, ryby, mořské plody, sója, lepek, arašídy, ořechy a luštěniny. Eliminace těchto potravin z jídelníčku a pozorování, jak se příznaky mění, může pomoci identifikovat potravinovou alergii.
- Eliminační dieta se také často používá pro identifikaci potravin, které mohou vyvolávat intoleranci nebo nepříznivé symptomy, jako jsou trávicí potíže, nadýmání, únava, kožní vyrážky nebo bolesti hlavy. V takových případech se potraviny postupně eliminují a reintrodukují, aby se zjistilo, které z nich mohou být příčinou nepříznivých reakcí.
- Eliminační dieta je obvykle prováděna pod dohledem lékaře nebo odborníka na výživu. Při plánování a provádění eliminace je důležité zajistit dostatečný příjem živin a vitamínů z jiných potravin, které nejsou eliminovány. Po dokončení eliminace a reintrodukci se může vytvořit osobní stravovací plán, který minimalizuje konzumaci problematických potravin a zajišťuje vyváženou a vhodnou stravu.
- Pocity nadýmání a obecně problémy s trávením
- Alergické reakce na pokožce
- Bolesti břicha nebo hlavy
Potravinové intolerance a velká citlivost na některá jídla či potraviny jsou velmi časté. Ve skutečnosti se odhaduje, že mezi 2-20% lidí na celém světě může trpět potravinovou intolerancí. Eliminační dieta je zlatým standardem pro identifikaci potravinových intolerancí, citlivostí a alergií prostřednictvím stravy. Odstraní z vašeho jídelníčku určité potraviny, o kterých je známo, že způsobují nepohodlné příznaky. Mnoho alergiků používá už po desetiletí eliminační dietu k vyloučení potravin, které jimi nejsou dobře tolerovány.
Je dokázáno, že mnoho daných věcí má na svědomí strava, kterou jíte. K tomu přidejme třeba i různé trávicí problémy, nebo řadu jiných obtíží. A toto všechno dokáže eliminovat takzvaná eliminační dieta. O co se jedná?
Eliminační dieta je založena na postupném vyřazování jídel
Jak jsme již zmínili, některé potraviny mohou způsobovat řadu obtíží. Bohužel tím, jak jíme mnoho různých jídel během několika dní, není často možné zjistit, jaké jsou ty skutečně problémové a které nikoliv. A právě k tomu poslouží eliminační dieta. Jde vlastně o postup, který je založený na tom, že budete z vašeho jídelníčku postupně odstraňovat různé potraviny a jiné zase přidávat. To povede k faktu, že se vám povede zjistit, jaké potraviny jsou pro vás problémové a které nikoliv.
Jak začít? Jezte tak, jak jste zvyklí
Čím by měla eliminační dieta začít? Rozhodně tím, že budete jíst tak, jak jste zvyklí. Tedy s přihlédnutím k tomu, že by se mělo jednat spíše o zdravější stravování. Každý obecně ví, že špatnými jídly jsou ta, která jsou:
- Tučná
- Smažená
- Plná soli nebo cukru
- Plná chemie, polotovary
Tato jídla vyřaďte z vašeho jídelníčku už z principu. Nic dobrého pro vás rozhodně nedělají, spíše naopak. Ubližují vám.
Následně začněte běžně jíst, přičemž je nutné zapisovat si, jaké konkrétní jídlo jste jedli a z čeho bylo složené. K tomu si veďte i záznamy o vašem zdravotním stavu. O tom, kdy vás bolela hlava, kdy břicho, kdy vás trápilo nadýmání, kdy se objevily problémy s vyměšováním, nebo vznikla kožní reakce. Toto je základ proto, jak určit, která jídla mohla být příčinou problému. Od daného soupisu se odrazíte, když bude eliminační dieta započata.
Vyřaďte několik surovin
Máte soupis toho, co jste jedli? Pokud se po řadě dní nic nedělo, máte jistotu, že daná jídla a suroviny jsou v pořádku. Potom ale přijdou dny, kdy se problémy objevily. Zmapujte si svůj jídelníček a udělejte soupis potravin, které v něm byly. Na základě toho může eliminační dieta začít. Připravujte si stejná jídla, ale vždy s vyloučením konkrétní potraviny.
Pokud si chcete postup přece jenom ulehčit, je vhodné eliminovat více potravin najednou. Když se problémy opět objeví, budete vědět, že daná vyloučená trojice či pětice je tou, který je na svědomí nemá. Když se naopak neobjeví, už budete vědět, že problémem je jedna z těch vyloučených.
Vsaďte na ty, které přinášejí nejvíce problémů
Pokud si prvotní postup budete chtít co nejvíce ulehčit, je vhodné podívat se na seznam těch potravin, které jsou obecně spojovány s řadou různých problémů. Ty je vhodné začít vylučovat jako první. Nejenom, že je zde velká pravděpodobnost toho, že se bude jednat právě o ty problémové potraviny. Je zde také jistota, že pro vás bude vylučovací dieta o to jednodušší.
Když se podíváme na to, které potraviny jsou obecně těmi, které lze označit za problémové, je vhodné zamířit do segmentu mléčných výrobků, a to jakéhokoliv typu, včetně klasického mléka. Rizika ale mohou přinášet třeba i klasická vejce. Další kategorií jsou různé druhy obilnin, včetně pšenice. Nechybí ale například ani sója. Mnoha z nás mohou dělat problémy i různé druhy ořechů.
Zapomínat nelze také na vaše různé neřesti. Není nic výjimečného, že komplikace může přinášet alkohol. Třeba červené i bílé víno, které vlivem kyselinek způsobuje bolest hlavy. Oproti tomu pivo nebo tvrdý alkohol vám žádné komplikace při menším množství nepůsobí. Rizikem bývají také různé druhy koření. Hlavně potom to aromatické, nebo to ostřejší.
Běh na dlouhou trať
Nutno si uvědomit také to, že vylučovací dieta je spíše běh na dlouhou trať a může trvat i několik týdnů, než se reálně dozvíte, jako potravina byla tou, která vám dělá problémy. K tomu přidejte také fakt, že to nemusí být jenom surovinou, ale i kořením, nebo způsobem přípravy. Na druhou stranu je dobrou zprávou to, že budete moci následně začít jíst bez obav z toho, že budete mít budoucí problémy jakéhokoliv rázu. Budete vědět, co z jídla vyloučit a tomu se budete následně vyhýbat.
Sponzorováno
V případě problémů dietu v budoucnu zopakujte
Nutno říci, že váš organismus se neustále vyvíjí a také se neustále mění. A to znamená, že co vám vadí nebo nevadí teď, to vám může nevadit nebo vadit v budoucnu. Proto je dobré v případě problémů opět vylučovací dietu zkusit, nebo risknout takové jídlo, které jste dříve nemohli. Že se reakce vašeho těla mění, to není nic výjimečného. Podívejte se třeba na alergie, které se mohou objevit i v pokročilejším věku. Stejně tak není nic výjimečné, že dětské alergie mohou s postupem let pomalu ale jistě odeznívat. A takto to funguje i v případě stravy a toho, že vám dělá určité problémy.
Jak eliminační dieta funguje?
Eliminace stravy je rozdělena do dvou fází:
- eliminace potraviny
- její opětovné zavedení do jídelníčku
1. Eliminační fáze
Eliminační fáze zahrnuje odstranění potravin, u kterých je podezření, že vyvolávají příznaky (obvykle tato eliminace potraviny trvá cca 2-3 týdny). Odstraňte tedy z jídelníčku potraviny, které si myslíte, že je vaše tělo nemůže tolerovat, stejně jako potraviny, které jsou proslulé tím, že způsobují nějaké problémové příznaky.
Mohou to být potraviny jako ořechy, kukuřice, sója, mléčné výrobky, citrusové plody, pšenice, obecně potraviny obsahující lepek, vepřové maso, vejce a mořské plody.
Během této fáze můžete určit, zda jsou vaše příznaky způsobeny jídlem nebo něčím jiným. Pokud vaše příznaky stále zůstávají i po odstranění jídla po dobu 2-3 týdnů, je nejlepší informovat lékaře.
2. Reintrodukční fáze (opětovné zavádění potravin do jídelníčku)
Další fází je reintrodukce, ve které pomalu přivádíte vyloučené potraviny zpět do vašeho jídelníčku.
Každá skupina potravin by měla být zavedena jednotlivě, během 2-3 dnů, zatímco pozorujete příznaky. Některé příznaky, které lze sledovat, jsou:
- Vyrážky na pokožce a změny kůže (její suchost a podobně)
- Bolesti kloubů
- Bolest hlavy nebo migrény
- Únava
- špatný spánek nebo usínání
- Změny v dýchání
- Nadýmání
- Bolesti žaludku nebo křeče
- Změny v pohybu střev
- Průjem
Pokud během období, kdy znovu zavedete určitou skupinu potravin, nedošlo k žádným příznakům, můžete předpokládat, že je v pohodě je jíst a můžete se přesunout na další skupinu potravin. Vše dělejte poctivě. Jen tak to má dobré a relevantní výsledky.
Pokud se setkáte s negativními příznaky, jako jsou ty, které byly zmíněny výše, úspěšně jste identifikovali spouštěcí potraviny a měli byste ji odstranit z vaší stravy. Celý proces včetně eliminace trvá zhruba 5-6 týdnů. Pokud ale hodláte eliminovat mnoho skupin potravin, požádejte o radu svého lékaře. Odstranění příliš mnoha skupin potravin může způsobit nedostatek výživy.
Jaké potraviny se obvykle vyřazují při eliminační dietě?
Nejlepší eliminační diety jsou ty nejvíce omezující (ale záleží na vašich problémech). Čím více potravin odstraníte z jídelníčku během eliminační fáze, tím pravděpodobnější je, že zjistíte, které potraviny vyvolávají problémové příznaky. Potraviny, které bývají běžně odstraněny během eliminační fáze, jsou:
- Citrusové plody: Vyhněte se citrusovým plodům, jako jsou pomeranče a grapefruity.
- Ořechy a semena: Odstraňte z jídelníčku všechny ořechy a semena.
- Luštěniny: Odstraňte všechny luštěniny, jako jsou fazole, čočka, hrách a sójové produkty.
- Škrobové potraviny: Vyhněte se pšenici, ječmenu, kukuřici, žitu, ovsy a chlebu. Také se vyvarujte jakýchkoli dalších potravin obsahujících lepek.
- Maso a ryby: Vyhněte se zpracovaným masům, hovězímu, kuřecímu, vepřovém a měkkýšům.
- Mléčné výrobky: Odstraňte z jídelníčku všechny mléčné výrobky, včetně mléka, sýra, jogurtu a zmrzliny.
- Tuky: Vyvarujte se másla, margarínu, hydrogenovaných olejů, majonézy a pomazánek.
- Nápoje: Vyhněte se alkoholu, kávě, černému čaji a dalším zdrojům s kofeinem, sladké limonády taky vyřaďte.
- Koření a podobně: Vyhněte se omáčkám, kečupu a hořčici.
- Cukr a sladkosti: Vyhněte se cukru (bílému a hnědému), medu, javorovému sirupu, kukuřičnému sirupu a kukuřičnému sirupu s vysokým obsahem fruktózy, agávovému nektaru, dezertů a čokolády.
Některé druhy zeleniny: Vyhněte se některé zelenině včetně rajčat, papriky, lilku, bramborám, kajenskému pepři a paprice.
Pokud máte podezření, že existují jiné potraviny, které nejsou uvedeny na tomto seznamu, a máte po jejich konzumaci pocit nepříjemnosti, doporučujeme je také odstranit. Vše dělejte postupně, ne najednou. Jen tak se dopátráte relevantních výsledků.
Co můžete jíst při eliminační dietě?
Ačkoli je eliminační dieta velmi omezující, stále je dostatek potravin, abychom si udělali zdravé a chutné jídlo. Potraviny, které můžete jíst, jsou:
- Ovoce: většina druhů ovoce, kromě citrusových plodů.
- Zelenina: Většina druhů zeleniny, kromě zmíněných.
- Zrna: Rýže a pohanka například.
- Maso a ryby: Krůtí, jehněčí, divočina a ryby jako losos.
- Mléčné náhražky: Včetně kokosového mléka a neslazeného rýžového mléka či mandlového mléka.
- Tuky: Olivový olej lisovaný za studena, lněný olej a kokosový olej.
- Nápoje: Voda a bylinné čaje.
- Koření a další: Černý pepř, čerstvé byliny a koření (kromě kajenského pepře a papriky) a jablečný ocet.
Chcete-li zůstat motivováni během této restriktivní fáze, zkuste si navrhnout nové recepty a experimentovat s bylinami a kořením, abyste si mohli vaši novou kuchyni pěkně vychutnat.
A jaké zkušenosti máte s eliminační dietou vy? Pomohla vám? Budeme rádi za komentáře pod článkem.
A o jaké dietě si dále můžete přečíst?
VIDEO: Eliminační dieta autoimunitní protokol – Emma Hradecká
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Role of the elimination diet in adults with food allergy Autoři: E A Pastorello, L Stocchi, V Pravettoni,
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články