Sponzorováno

Které diety držíte nejčastěji? 4.75/5 (4)

Nejoblíbenější dietyTaké toužíte po dokonalé postavě? Pokud ano, obvykle s tím souvisí i nutnost držet nějakou rozumnou dietu. Těch je dnes celá řada a musíme říci, že je lze dělit na dobré a špatné. A to s ohledem na několik důležitých parametrů, které jsou v rámci hubnutí nezbytné. Jedná se hlavně o:

  • Pestrost stravy
  • Dlouhodobý efekt
  • Náročnost a bezpečnost

Jistě nám i vy dáte za pravdu v tom, že jste za svůj život vyzkoušeli několik různých diet. Společně se podíváme na to, jaké konkrétní ženy i muži drží nejčastěji a také na to, jaké jsou jejich hlavní výhody, nebo také nevýhody.

Středomořská dieta

Zajímavá dieta, která se snaží využít zvyků, které vycházejí z oblasti středomoří, kde lidé konzumující místní stravu patří nejenom mezi zdravé, ale i celkem hubené jedince. Středomořská dieta však někdy vede vše do celkem velkých extrémů. Pokud se podíváme na to pozitivní, je třeba říci, že základem jídelníčku by měl být dostatek zeleniny, dostatek mořských plodů a ryb, stejně jako kvalitní olivový olej. Dále nesmí chybět ani dostatek vlákniny.

V čem je však tato dieta celkem radikální, to je omezení jídel, kde se může nacházet cukr. Je to třeba pečivo, stejně jako to může být i rýže, nebo těstoviny. Toto není příliš dobrý směr. Ať už proto, že ve středomoří jsou i tyto potraviny konzumovány celkem hojně, tak i proto, že více než jednoduché cukry tělu přináší sacharidy. Ty jsou důležité k tomu, aby mělo dostatek energie na celý den, ale třeba i na sportovní aktivitu. Na to pamatujte, zařaďte tedy do této diety i hnědou rýži, kvalitní těstoviny a jdete tím nejlepším směrem. Rafinovaný cukr samozřejmě ze stravy vylučte.

Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin je poměrně specifický typ diety, který je zaměřený na lidský organismus s ohledem na to, jakou má krevní skupinu a jaké podle toho můžete a naopak nemůže jíst potraviny. Dělení je v daném směru celkem zajímavé, jelikož jednotlivé skupiny konzumentek se dělí mezi:

  • Kočovníky
  • Lovce
  • Zemědělce

Následně má každá skupina svůj jasně daný příděl potravin, stejně jako má i své jasně zakázané potraviny. I když částečně lze této dietě důvěřovat, jelikož skutečně platí, že různé krevní skupiny mohou mít lehce jiné potřeby, určitě není důvod být takto radikální. Dlouhodobé držení této diety je totiž spojeno s tím, že bude tělu vždy něco chybět. Pokud se podíváme napříč danými skupinami, tak musíme říci, že potraviny, které je nutné nevynechávat, jsou například tyto:

Sponzorováno

  • Kvalitní mléčné výrobky a obilniny
  • Mořské plody
  • Zelenina a některé ovoce
  • Kvalitní drůbeží maso a luštěniny

Zónová dieta

Podobný typ diety, jako v případě té středomořské. I zde je primárním cílem hlavně omezení jídel, které obsahují cukry, stejně jako třeba i škrob. Proto do segmentu těch zakázaných patří třeba bílé pečivo, stejně jako sem patří těstoviny, rýže, ale i brambory. Pokud jde o ty povolené, tak by mělo dominovat kuřecí maso a ryby, stejně jako zelenina, ale i olivový olej.

Lákadlem zónové diety je rozhodně to, že nepatří mezi ty úplně drastické, jelikož jde spíše o zdravější životní styl. A to je při hubnutí nejlepší volba. Pokud se podíváme na potraviny, které lze jíst, patří sem třeba i nízkotučné mléčné výrobky, celozrnné pečivo, nebo kvalitní výrobky z masa. Naopak sem nepatří tučné mléčné výrobky i jídla jako taková, alkohol, ale i sladkosti, máslo, nebo med. Zkrátka rozumná dieta.

Dukanova dieta

Dukanova dieta je dnes rozhodně jedna z nejvíce diskutovaných diet. Pokud jde o příznivkyně této diety, je nutno říci, že se velmi často odkazují na to, že otcem této diety je odborník na výživu Dr. Pierre Dukan. Nutno ale říci, že hlavně začátek diety není nijak přívětivý a právě první dvě fáze jsou výrazně drastické. Základem stravy jsou hlavně bílkoviny, stejně jako ryby, drůbeží maso, ale i nízkotučné mléčné výrobky. Pokud jde o první dvě fáze, tak ty jsou spojeny se skutečně celkem velkým odmítáním jídla.

Naopak následující dvě fáze jsou ustalovací, kde je cílem naučit tělo na nový režim a na správnou stravu. Tyto fáze už nabízejí větší pestrost a rozmanitost potravin a jsou jasným předpisem toho, jak by měl vypadat zdravý jídelníček.

Dělená strava

Tato dieta staví na informacích, které jsou spojeny s pH, které obsahují potraviny, které jíme. Dělená strava je založena na tom, že každý den lze jíst jenom potraviny z určité skupiny. Jsou to bílkoviny, sacharidy a poté neutrální potraviny. Zajímavostí této diety je to, že tělu rozhodně neupírá nic, co by mělo v rámci potřebných živin získat. Na druhou stranu není vždy dobrou volbou dodávat je v různé dny. Zvláště s ohledem na další aktivity, jako je třeba sport. Ten se spíše hodí na dny sacharidové, aby tělo mělo dostatečné množství energie. Pokud je sportováno v den, kdy se konzumují jenom bílkoviny, nemusí mít tělo tolik energie, kolik potřebuje.

TIP: Toto je 6 zdravých diet – zkusíte je?

VIDEO: Jaká je nejlepší dieta?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva